10 bekar girişimci anneden tavsiyeler

Kendi işini yönetmek kolay değildir. Aynı şekilde çocuk yetiştirmek de. Bu 10 bekar anne zeka, yaratıcılık ve azmi birleştirerek başarılı şirketler kurdular. Aşağıda yer alan 10 girişimci anne için iş kurmak, çocuklarına daha iyi bir hayat sunmak anlamına geliyor.

Her biri başarıya giden yolda önemli dersler aldılar ve bunları bizlerle paylaştılar. İşte 10 bekar anne girişimciden tavsiyeler:

 

1 – Bekar anne statüsünü kabullenin

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-1

Angela Benton, NewME’nin kurucusu ve CEO’sudur. 2011 yılında faaliyete geçen NewME, 300 girişime hız kazandırdı ve 17 milyon dolarlık girişim sermayesi fonunun toplanmasına yardımcı oldu. İlk çocuğunu 16 yaşında doğurması Benton’ı hiç yavaşlatmadı. Tasarım ve teknoloji dünyasında isim yapan Benton, 2010 yılında Ebony dergisi “Power 150″de, Goldman Sachs’in “2013 yılının en ilgi çekici 100 girişimcisi” arasında ve 2013 yılında Marie Claire dergisi “Kuralları Belirleyen 50 Kadın” arasında yer aldı.

Tavsiyesi: “Bekar bir anne olmak yenilgi değildir. Girişimciler girişimciliği bir hikaye kitabının sayfalarının arasına sıkışmak olarak tanımlarlar ve zamanınızın %100’ünü işinize vermeniz gerektiğini söylerler. Bizler gerçek dünyada bunun doğru olmadığını biliyoruz.

“Beni yanlış anlamayın, tabii ki girişimcilik bir sürü iş demek. Ancak bu yaşam tarzı algısı size çok şey katacak. Bekar bir anne olmak, birçok girişimcilik becerisini beraberinde getirir: birden fazla görevi aynı anda yapmak, yaratıcılık, bütçe yönetmek ve problem çözmek. Sizin hakkınızda bir şey bilmiyorum ancak ben üniversiteden yeni mezun olmuş biri yerine bu becerilere sahip olan birine para bağlarım.”

 

2 – Zehirli etkilerden kurtulun

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-2

Lisa Stone, 2005 yılında BlogHer’u kurdu. Bugün, bu kadın odaklı medya platformunun 100 milyon takipçisi var. Ödüllü sosyal platform BlogHer, blogu olan ve sosyal medya kullanan kadınlara ev sahipliği yapan en büyük Amerika etkinliği. Stone, BlogHer’ü büyütürken hem genç, hem boşanmış, hem de bekar bir anne olarak nasıl başarılı olunabileceğini öğrendi.

Tavsiyesi: “Hayatınızı zehirleyen insanlardan kurtulun. Bekar bir anne veya baba olarak yeteri kadar zamanınızın olmadığını söylüyorlar, değil mi? Özgüveninizi baltalayan ve moralinizi bozan zehirli bir insanla veya insanlarla yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, bu insanları hayatınızdan bir an önce çıkartın.”

 

3 – Çocuklarınızı işinize dahil edin

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-3

Lauren Thom, New Orleans markası Fleurty Girl’u 2009 yılında kurdu. Aynı yıl, Saints takımı Super Bowl’a gittiğinde Lauren’in tişörtleri her New Orleans fanı için elzem bir ürün haline geldi. Üç çocuğu olan bu bekar annenin şu anda beş satış noktası ve 30 çalışanı var.

Tavsiyesi: “Aileniz işinizin bir parçası olmak zorunda… İster taşınalım, ister bir yatak odasını paylaşalım çocuklarımı her zaman yönetim kurulu üyeleri olarak hesaba katarım. Çocuklarınız yolculuğunuzun parçası olsun. Ve bu sadece bekar anneler için değil, bütün anneler için geçerli. Unutmayın çocuklarımız yaşama sebebimizdir.”

 

4 – Mola verin

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-4

Karla Campos üç çocuğu olan bekar bir anne ve dijital pazarlama eğitimi ve öğretimi veren Social Media Sass’in kurucusu. Şu anda küçük ölçekli işletme sahiplerine ekonomik ve kaliteli sosyal medya eğitimi veren Florida Social Con üzerinde çalışıyor.

Tavsiyesi: “Girişimcilik de tıpkı annelik gibi 9-5 arası bir iş değil. Bazı günler gece üçe kadar çalışıyorum ve çocukları okula göndermek için sabah yedide kalkıyorum. Kendinize karşı nazik olun. Sadece nefes almak ve havayı koklamak için bile olsa kendinize zaman ayırın. Çocuklar ortalığı dağıtırlar, raporlarınızı karıştırırlar ve bilgisayarınıza virüslerin girmesine neden olurlar. Unutmayın, en iyi silahınız mizah anlayışınız olmalı. Bekar bir anne olarak girişimci hayatından keyif alın, bu unvanı gururla taşıyın. Hepimiz süper kahramanlarınız.”

 

5 – Unutmayın: İhtiyacınız olan tek şey fikir ve tutku

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-5

Üç çocuk annesi olan Melissa Kieling çocuklarının öğle yemeklerinin soğuk ve güvende olmasını istiyordu ancak bunu sağlayacak bir ürün bulmakta zorlanıyordu. Melissa’da iç yüzü donabilen jel ile kaplanmış öğle yemeği çantası fikrinin patentini aldı – daha sonra bu fikir PackIt Personal Cooler isimli ürün haline geldi. Şu anda Melissa’nın 14 milyon dolarlık bir şirketi var ve ürünleri 40’dan fazla ülkeye dağıtılıyor.

Tavsiyesi: “Her şeyden ilham almaya çalışın. Günlük yaşantınızda, sizi sıkıntıya sokan her şeyin listesini yapın ve daha sonra bu sorunları çözmenin yaratıcı yollarını araştırın. Dünyayı değiştirecek bir ürün yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey fikir ve internet bağlantısı.”

“Tecrübesizliğin sizi durdurmasına izin vermeyin. Benim özgeçmişim kek satışı ile sınırlıydı. İlk başta, hangi adımları atmam gerektiğini bilmemek beni paralize etti. Bu korkumu üretim, imalat ve satış alanlarında uzman olan kişilerle beni bir araya getiren diğer işletme sahipleri sayesinden yendim. Tanıştığım her insan öğrenme eğrimi kısalttı ve özgüvenimi arttırdı.”

 

6 – Pozitif şeylere odaklanın

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-6

Natalie Angelillo’nin büyümeyi şekillendirme ve geliştirme stratejileri, markalar inşa etme, yeni pazarlar bulma ve risk sermayesini güvence altına konusunda 20 senelik tecrübesi var. Sermaye bulma girişimi SwopBoard.com’un kurucusu ve CEO’su ve kuaför salonu Swink Style Bar’ın kurucusu ve kurucu ortağı. İki çocuk annesi olan Natalie daha önceden Getty Images, PhotoDisc ve PhotoZone’da başkan yardımcılığı ve yöneticilik yaptı.

Tavsiyesi: “Çalışan her ebeveynde çocuklarına karşı biraz suçluluk duygusu vardır. Ancak ben buna takılmıyorum ve pozitif şeylere odaklanıyorum.  Yoğun bir çalışma programım olabilir. Ancak bu sayede çocuklarım da özgür ve özgüvenli olmayı öğreniyorlar. Uygulamalarımızı test ederek ve ofise gelerek bir işletmenin nasıl yönetildiğini öğreniyorlar ve görüyorlar.”

 

7 – Sadece destekleyici romantik partnerlerle flört edin

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-7

Parası olmayan bekar anne Zhena Muzyka ailesinden aldığı 3,000 dolarla kendi işini kurdu ve el arabasında çay satmaya başladı. Sonuçta 6 milyon dolarlık bir imparatorluk yarattı. Ayrıca ” Life by the Cup: Ingredients for a Purpose-filled Life of Bottomless Happiness & Limitless Success” isimli kitabı yazdı.

Tavsiyesi: “Rekabetçi erkeklerle flört etmeyin. Bu biraz garip bir tavsiye olabilir ancak bilinçaltında işimle ve çocuğumla yarışan bir sürü erkekle flört ettim ve ne dediğimi iyi biliyorum. Yaptığınız şeyi seven, size saygı duyan ve çalışma programını sizin için değiştirecek partnerler bulun. Kocamla tanıştığımda, yönetici pozisyonunda olmasına rağmen kızım Sage’ye bakarak bana çok yardımcı oldu. Bu sayede ben de pazarlama etkinliklerimi yapabildim. Bütün partnerler destek rolü oynamak istemeyeceği için tutkuları olan ve bu tutkuyu beslemekten korkmayan birini bulun.

 

8 – Mükemmel iş-yaşam dengesini bulmaya çalışmayın

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-8

Nusha Pelicano altı çocuklu bekar bir anne, güçlü bir rakip ve donmuş yoğurt şirketi Orange Leaf’in sahibi. Pelicano, ilk Orange Leaf’i 2010 yılında açtı. Bugün, beş yerde dükkanı var ve bir sonraki dükkan da yolda.

Tavsiyesi: “Bütün bunları nasıl yapacağımı düşünmek az kalsın kendi şirketimi açmamı engelliyordu. Girişimci olarak istediğim her şeyi elde ettiğimi ve üç çocuk annesi olmaya devam ettiğimi düşününce bir zamanlar neden bu kadar mantıksız düşünebildiğime hayret ediyorum.”

Gerçek şu ki yapmanız gereken tek şey denge tanımınızı değiştirmek. Çocuklarım yerine işime odaklanmam gereken zamanlar oluyor. Sonuçta bir şeylerin dengesiz olmasını seviyorum. Yönü hızlı bir şekilde değiştirmek girişimci olmanın bir parçası. Bekar bir anne olarak bir sürü becerinizin olduğunu söylemeye gerek yok. Bu nedenle rahat olun, inançlı olun ve anı yaşayın.

 

9 – Karşılaştırma yapmayın

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-9

Brook Eddy, 2002 yılında Hindistan’ı ziyaret ettiğinde, oradan iki şeyle ayrıldı: Sosyal eylem aracılığıyla fedakarlık ve masala çayı sevgisi. Bu ikisi Bhakti Chai’de bir araya geldi ve sürdürülebilir ve sosyal yönden bilinçli bir içecek şirketi ortaya çıktı.

Tavsiyesi: “Erkeklerin daha fazla zamanı olduğunu ve şirketleri daha kolay yönettiklerini düşünürdüm. Kendimi erkeklerle karşılaştırırdım ve aralıksız çalışma programlarıyla, seyahatlerle, toplantılarla, raporlarla ve sunumlarla nasıl baş edebildiklerine inanamazdım. Ne kadar üretkenler!  Çocuklara bakan ve bütün alışveriş, çamaşır, yemek, okul, evcil hayvanlar ve ödevler gibi şeylerle uğraşan eşlere sahip olan erkekler. Veya parası, bağlantıları ve nüfuzları olan erkekler. Ne kadar şanslılar!”

“Ancak bu sadece benim yargımdı, benim varsayımlarımdı ve kendime acıma yöntemimdi. Hepimiz günde 100 farklı yöne gidiyoruz – ekibi, karısı veya bağlantıları olan erkekler bile stresin esiri oluyor. Kendinizi zamanı olan annelerle ve şirket kurmamış veya çocukları olmayan girişimcilerle veya zengin kocaları olan kadınlarla karşılaştırıyor olabilirsiniz ancak bu durum daha çok çalışmanız ve daha akıllı olmanız gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.”

“Zavallı ben zihniyeti tembelliğe, kendinden şüphe etmeye ve negatif düşünce döngüsüne neden olur. Unutmayın ki bazı stres etkenlerini itici güç olarak kullanabilirsiniz ve bu stres kaynakları yeni bir ürün hattı, pazarlama girişimi veya sosyal medya kampanyası yaratmanıza yardımcı olabilir. ”

 

10 – Kendiniz için doğru programı bulun

anne-girisimcilerden-tavsiyeler-10

Sherry Colbourne, 20 yıldır Kanada teknoloji sektöründe çalışıyor. Şu anda Oman’da sosyal medya stratejisti olarak çalışan Sherry Colbourne müşterilerinin işlerini büyütmelerine ve genişletmelerine yardımcı olmak için iş geliştirme becerileri ile sosyal medyayı birleştiriyor.

Tavsiyesi: “Anne olan girişimcilerin diğer girişimcilere göre zaman yönetimi konusunda daha disiplinli olmaları gerekiyor. İşlerimi büyütmeye çalışırken bekar bir anneydim ve sabah beşte kalkıyordum. Bu nedenle, çocuklarımla iletişim kurabilmem için ruhsal durumumum iyi olması gerekiyordu. Sabah sohbeti ve kahvaltısı gün boyunca ihtiyacımız olan enerjiyi almamızı sağlıyordu ve yemek masasında oturmak bağımızı kuvvetlendirmemizi sağlıyordu. İşimdeki doğal ritimleri buldum ve bu ritimleri randevularımı ayarlamak ve çözümler üretmek için kullandım. Kendiniz için doğru programı bulun.”

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir