Dünyanın En Başarılı 15 Kadın Girişimcisi

Erkekler yıllardır iş dünyasını domine ederek en tepedeki pozisyonları işgal ediyor. Ancal Coco Chanel ve Estée Lauder gibi etkili kadınların yükselişe geçmesiyle iş kadınları için yeni bir sayfa açılmış oldu.

Bugün kadınlar birbirlerine destek vererek kendi işlerini kuruyor. Yayıncılık, teknoloji, moda, radyo- televizyon ve güzellik gibi sektörlerde kurdukları markalarla evlerimize kadar giren kadın girişimcilerden en başarılı 15 tanesini sizlere de ilham vermesi için sıraladık.

 

1. Sophia Amoruso

Şirket: Nast Gal ve Girlboss Media

Yaş: 34

Net serveti: 280 milyon $ (2016)

İmparatorluğunu kurarken engellerden nasibini Sophia Amoruso da aldı ama o zamandan beri ayakta kalmayı ve gençler için ilham verici bir marka kurmayı başardı.

2015 yılında Nasty Gal’in CEO’luğundan çekildi ve şirketi gözlerinin önünde iflas etti. Ama bu onu durdurmadı ve Girlboss adında sağlık, güzellik, kariyer ve başka konularda kadınları güçlendiren bir site kurdu.

 

2. Huda Kattan

Şirket: Huda Beauty

Yaş: 35

Net serveti: 550 milyon $ (2018)

Huda Kattan, güzellik imparatorluğunu Dubai’deki finans sektöründeki işinden istifa ettikten sonra kurmaya başladı. Serbest çalışan bir makyaj sanatçısı olarak çalışırken kaliteli takma kirpik bulmakta zorlanan Kattan kendi sentetik kirpiklerini üretmeye karar verdi. Kim Kardashian’ın favori ürünü olduktan sonra Huda Beauty marka kirpikler satışa çıktığı gün tükendi ve makyaj kraliçesi Kattan da sektörde parmakla gösterilen biri haline geldi.

 

3. Tory Burch

Şirket: Tory Burch

Yaş: 52

Net serveti: 800 milyon $ (2018)

Tory Burch, Polo Ralph Lauren, Vera Wang ve Loewve gibi dünyanın en büyük moda evlerinde tecrübe kazandıktan sonra kendi markasını kurmaya karar verdi. 2004 yılında ilk markasını kuran Burch, eşsiz ve trendlere uygun tasarımlarıyla büyük bir başarı yakaladı.

Ünü yayılırken Burch, insanlara yardımı dokunsun istedi ve kanserli kadınlara destek olan, genç kadınlar arasında farkındalık yaratan Göğüs Kanseri Araştırma Vakfını kurdu.

 

4. Arianna Huffington

Şirket: Thrive Global

Yaş: 68

Net serveti: 50 milyon $ (2018)

Arianna Huffington, başarılı haber sitesi HuffPost’un kurucu ortağı ve eski editörü. Dijital haber sektörü için bir pazar yaratan Huffington, kitap serisi yazmaya karar verdi. Yakın zamanda “Uyku Devrimi” adında bir kitap çıkaran Huffington, ayrıca Thrive Global adında sağlıklı yaşam sitesini yönetiyor ve insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için altı haftalık kurslar veriyor.

 

5. JK Rowling

Meslek: Yazar, film yapımcısı ve senarist

Yaş: 53

Net serveti: 54 milyon $  (2018)

İngiliz yazar JK Rowling, ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşını yayınlatmaya çalışırken çok fazla engelle karşılaştı ve çoğu kez de reddedildi. Bu engelleri aşmayı başarınca JK Rowling’in kitapları neredeyse bir gecede dünyaya yayıldı ve kitapların filmi çekildi, markalı ürünleri üretildi ve hatta tema parklar bile açıldı.

Mutlaka okuyun: J. K. Rowling Kimdir?

 

6. Vera Wang

Şirket: Vera Wang

Yaş: 69

Net serveti: 630 milyon $ (2018)

Vera Wang, listedeki diğer kadınlarla karşılaştırıldığında yaşça daha büyük kalıyor. Wang ancak 40 yaşında kendi gelinliğini tasarladığında kendi markasını kurmaya karar vermişti. Şansı yaver gitti ve Wang’ın Vogue dergisinde çalışmış tanıdıkları sayesinde markası büyük başarı yakaladı. O zamandan beri şirketini genişleten Wang, şu anda kıyafet, ayakkabı ve aksesuara ek olarak mücevherden ev tekstiline ve mutfak eşyalarına kadar her alanda tasarımlar yapıyor.

 

7. Martha Stewart

Şirket: Martha Stewart Living Omnimedia

Yaş: 77

Net serveti: 300 milyon $(2018)

Martha Stewart, ünlü bir şef olarak tanındı ve bir sürü yemek kitabı çıkaran, farklı dergiler için köşe yazıları yazmış bir isim. 1997 yılında bütün girişimlerini bir araya toplayan Stewart, Martha Stewart Living Omnimedia adındaki medya şirketini kurdu. O zamandan beri televizyon ve radyo sektörlerine de el atan ünlü şef, yemekle yakından ilgilenmeye devam ediyor.

 

8. Cath Kidston

Şirket: Cath Kidston

Yaş: 59

Net serveti: Bilinmiyor

Mobilya tasarımcısı olan Cath Kidston, 1993 yılında kendi mağazasını açmaya karar verdi ve tamamen İngiliz, vintage tasarımları satmaya başladı. Vintage ürünler birkaç sene sonra tekrar ün kazanınca mağaza kısa zamanda büyük başarı yakaladı ve şu anda İngiltere’nin ünlü caddelerinin en çok ziyaret edilen mağazalarından biri.

 

9. Angie Hicks

Şirket: ANGI Homeservices

Yaş: 45

Net serveti: 50 milyon $  (2018)

Acil bir durumda uygun bir hizmet bulabilmek zor bir iştir. Böyle bir durumda size tavsiye edilen birisini arar ve işinizin hallolması için dua edersiniz! Angie Hicks de piyasadaki bu eksikliği fark etti ve daha önce kimsenin sunmadığı bir hizmet oluşturmaya karar verdi. Angie’s List sizin için uygun olan hizmeti tek bir tuşla bulmanızı sağlıyor.

 

10. Sara Blakely

Şirket: Spanx

Yaş: 47

Net serveti: 1 milyar $ (2018)

Fikrini hayata geçirmek için yeterli parası olmayan Sara Blakely, markasını kurmaya çalışırken gittiği yatırımcıların hepsi kapıyı yüzüne kapattı. Ancak Oprah Winfrey onun fikrini herkesin içinde övdüğünde insanlar kapısının önünde kuyruk oldu.

 

11. Denise Coates

Şirket: Bet365

Yaş: 51

Net serveti: 3.9 milyar $ (2018)

Denise Coates, geliştirmesi ve kurması bir yılını alan iddia sitesi Bet365’in kurucusu. İskoçya Kraliyet Bankasından aldığı 15 milyon £’luk krediyle (yaklaşık 19. 4 milyon $) fikrini hayata geçirmeyi başaran Coates, siteyi dünyanın en büyük online kumar sitelerinden biri haline getirdi.

 

12. Cher Wang

Şirket: HTC Corporation

Yaş: 60

Net serveti: 1.6 milyar $ (2018)

Cher Wang, yeni ve yaratıcı akıllı telefon üreten, milyar dolarlık teknoloji şirketi HTC’nin kurucusu. Piyasadaki düşüşe rağmen Wang, şirketi ayakta tutmayı ve satışları artıracak yeni cihazlar üretmeyi başarabiliyor.

 

13. Kiran Mazumdar-Shaw

Şirket: Biocon

Yaş: 65

Net serveti: 3.4 milyar $ (2018)

Kiran Mazumdar- Shaw, sadece ağızları açık bırakan servetiyle değil, aynı zamanda Hindistan’ın ilk kadın girişimcisi olmasıyla da tanınıyor. Mazumdar- Shaw, dünya çapında 120’den fazla ülkede satılan biyolojik kökenli tıbbi madde satan Biocon’u 1978’de kurdu.

 

14. Jennifer Hyman

Şirket: Rent the Runway

Yaş: 37

Net serveti: 300 milyon $ (2018)

Piyasada insanların dikkatini çekecek bir şey bulmak kolay değil ama Jennifer Hyman bunu, moda tutkunlarının podyumda sergilenen kıyafetlere ulaşmasını kolaylaştırarak başardı. Siteye abone olarak tek bir tuşla bir tasarımcının kıyafetini kiralayabilir, bir etkinliğe katılabilir ve daha sonra size önceden gönderilen paket içinde geri gönderebilirsiniz.

 

15. Yang Lan

Şirket: Sun Media Group Yaş: 50

Net serveti: Bilinmiyor

Medya imparatoriçesi Yang Lan, tartışmasız Çin medyasının en güçlü kadını. Sadece Sun Media Group’u kurmakla kalmayan Lan, ayrıca gazetecilik ve talk show sunuculuğu da yapıyor. Lan, Bill Gates, Hillary Clinton ve Keanu Reeves gibi ünlü isimlerle röportaj yapmış bir isim.

Girişimci olmak kolay bir şey değil ama ilham veren bu kadınlar, yeterince tutkulu olduğunuzda ve çok çalıştığınızda sizin de kendi imparatorluğunuzu kurabileceğinizin bir kanıtı.

 

İlginizi çekebilir

Rekabet Baskısı Karşısında Kadınlar Erkeklere Göre Çok Daha Başarılı
Kadın Girişimcilik Hikayeleri
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir