Tamamı kadınlardan oluşan nakliye şirketi: Van Girls

Genç kadın girişimcilere ilham verecek bir girişimcilik hikayesi ile daha karşınızdayız. Van Girls, çalışanlarının tamamı kadınlardan oluşan dünyadaki ilk ve tek nakliye şirketi. Müşterileri çoğunlukla kadınlardan oluşan şirket bazen erkekler tarafından da tercih ediliyor. Van Girls’un kurucusu girişimci Emma Lanman şunları söylemiştir: “Erkekler bu fikri çok ilginç buluyorlar ve ne kadar güçlü olduğumuzu gördüklerinde çok şaşırıyorlar.”

Kadın girişimci 2011 yılında itfaiye teşkilatındaki işinden istifa etti ve kendi başına bir şeyler yapmaya karar verdi. İnsanların kadın itfaiyecileri gördüklerinde heyecanlandıklarını biliyordu ve erkek işi gibi görünen bir işi yaparak dikkat çekebileceğini anlamıştı. Ayrıca bir sürü kadının tamamı kadınlardan oluşan bir nakliye şirketini daha güvenilir bulacağını düşünüyordu.

kadinlardan-olusan-nakliye-sirketi-1

“Değerli bir hizmet olabileceğini düşündüm.” Ve Lanman haklı çıktı. Yalnız yaşayan kadınların birçoğu Van Girls ile çalışırken hem güvenlik hem de kadın eli değmesi nedeniyle kendilerini daha rahat hissediyor. Tıpkı geçen yıl kızı ile taşınan 68 yaşındaki Jean Hewitson gibi. Jean Hewitson şunları söylemiştir: “Evde hepimiz kadınız. Ve evet eşyalarımı bir kadının toplamasını istedim.  Özel eşyalarıma daha duyarlı olacaklarını düşündüm ve sonuçtan memnun kaldım. Bence kadınlar erkeklere göre daha esnekler.

Lanman’a göre onlarla çalışmayı seçen diğer insanlar da benzer düşüncelere sahipler. Örnek bir başarıya imza atmış olan kadın girişimci sözlerine şu şekilde devam ediyor: ” Güvenilir olduğumuzu düşünüyorlar, evlerine girmemizden mutlu oluyorlar, hassas olduğumuzu düşünüyorlar, eşyalarını düzgünce toplayabileceğimizi ve sızlanmayacağımızı biliyorlar. Erkekler bu işi para için yapıyorlar çünkü genellikle başka şansları yok ancak kadınlar bu işi sevdikleri için yapıyorlar.

kadinlardan-olusan-nakliye-sirketi-2

Hepsi yaptığı işi çok seviyor ancak bazıları yaptıkları işin birtakım zorlukları olduğunu kabul ediyor. Eskiden avukatlık yapan 29 yaşındaki Louisa eski işini özlemediğini ancak düzgün giyinmeyi özlediğini söylüyor. “Meslek olarak avukatlık yapmak istemiyordum. Ben daha pratik bir insanım ve masanın arkasında olmak istemiyordum. Bu iş zinde olmamı sağlıyor ve bu işi yapmaktan keyif alıyorum.”

kadinlardan-olusan-nakliye-sirketi-3

Ellisha gibi diğerleri de geleneksel olarak erkek işi gibi algılanan işlere daha çok kadının dahil olması gerektiğini düşünüyor. Ellisha şunları söylemiştir: “Erkekler; eşyalar ve dolaplar gibi şeyleri ancak kendilerinin taşıyabileceklerini düşünüyorlar. Halbuki biz de onların yaptıklarını yapabiliyoruz. Ayrıca hassas ve narin eşyaları daha dikkatli taşıyoruz. Erkeklerin yapabildiği her şeyi biz kadınlarda yapabiliriz.

29 yaşındaki rugby oyuncusu Ellisha sözlerine şu şekilde devam ediyor: “İnsanlar sürekli olarak bulaşık makinelerini ve buzdolaplarını taşıyıp taşıyamayacağımızı soruyorlar. Bende taşıyabileceğimizi, bunun bizim için sandıkları kadar zor bir şey olmadığını söylüyorum. Ve çoğu zaman da erkeklerden daha güçlü olduğumuzu kanıtlıyoruz.”

Şirketin kurucusu olan kadın girişimci Lanman, ağır eşyaları beyaz nakliye kamyonlarına yüklerken erkeklerin şaşkınlıkla onları izlediğini söylüyor ve şunları ekliyor: “İnsanlar pencereden bakıyorlar ve dikkatli bir biçimde izliyorlar. Erkekler bağırıyorlar:  Sizin için çalışabilir miyim? Sizin için neden çalışamıyorum?

Ancak Lanman erkekleri çalıştırmama konusunda kararlı. “Kadınlar için bir hizmet veriyorsanız, o zaman herkesin kadın olması gerekir.” Ancak küstah bir şekilde ofiste bir erkek eleman olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Erkek resepsiyonist çalıştırmak hayallerimin bir parçasıydı.

Aşağıdaki videoları izleyerek başarılı bir girişimcilik hikayesi olan Van Girls hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Kadınlarımızın iş hayatını daha çok katılmasını teşvik edecek başarılı kadın girişimcileri ve girişimcilik hikayelerini paylaşmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En ilginç girişim hikayeleri
Yaratıcı iş fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir