Kağıt Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Kentsel atıkların en büyük kaynağı kağıt ve karton ambalajlardır. İyi haberse kağıt ve karton ambalajların geri dönüştürülmesi işi her geçen gün büyüyen bir endüstridir. Tabi ki bütün kağıt ve karton ambalajlar geri dönüştürülemiyor ancak dönüştürebileceğiniz bol miktarda malzeme türü vardır. Dönüştürebilir türleri bulur ve nasıl dönüştüreceğinizi öğrenirseniz aynı zamanda bunları satışa hazır hale getirebilirseniz iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

Kağıt geri dönüşüm işi nasıl kurulur?

1- Kağıt ve karton ambalajların cinslerini öğrenin. Örneğin waxla kaplanmış yiyecek ve içecek kutularının nakliye ambalajları ve selüloz lifli kağıt ve karton ambalajlar geri dönüştürülemeyen cinsler arasındadır. Hangi cinslerin geri dönüşüme uygun olmadığını öğrenin ve farklı cinsleri tanıyın. Konuyla ilgili detaylı bilgileri Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinden öğrenebilirsiniz.

2- Kağıt ve karton ambalajları toplayabileceğiniz yerleri araştırın. Kağıt ve diğer malzemelerden yapılan nakliye kutularını elden çıkartan büyük firmaları araştırın. Bunlara benzer firmaları arayın ve yöneticilere kağıt ve karton ambalajları nasıl elden çıkarttıklarını sorun. Market zincirleri, alışveriş merkezleri, kütüphaneler ve üniversiteler diğer ihtimaller arasındadır.

3- Çevrenizdeki geri dönüşüm merkezlerinin kağıt ve karton ambalajlar için ne kadar ödeme yaptıklarını öğrenin. Tonu 250-350 TL arasında değişebilmektedir. İnternetten geri dönüşüm firmalarını araştırın ve liste yapın. Yakıt masraflarını hesaplayabilmek için her firmanın güzergâh mesafesini dikkate alın. Bilinçli bir seçim yapabilmek için her kâğıt ve karton ambalaj yüklemesinin karşılığını hesaplayın ve merkezleri karşılaştırın.

4- Taşımacılık seçeneklerini gözden geçirin. Açıkçası daha büyük araçlar daha fazla kâğıt ve karton ambalaj taşır ancak büyük araçların daha yüksek yakıt maliyetleri olur, sigorta bedelleri daha yüksektir ve belki özel izinler almanız gerekebilir. Araçların boyutlarının, yükleme karşılıklarının ve her aracın türüne göre maliyetlerinin karşılaştırmasını yapıp bir liste hazırlayın. En verimli ve ekonomik olan seçeneği değerlendirin.

 

İpucu

Geri dönüşümle ilgili size yardımcı olabilecek danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Çevreci ve karlı iş kurmak isteyenler için en kazançlı iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın. İleri düşünün geri dönüşün!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir