Kaplumbağa Üretim Çiftliği Açmak

kaplumbağa

Yatırımcısına kazandıracak hiçbir yerde bulamayacağınız rekabet oranı düşük karlı iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam ediyoruz. Daha önce sizlere yurtdışına tavuk ayağı, çekirge, kurbağa ve salyangoz gibi canlılar satarak ihracatımıza büyük katkılar sağlayan girişimcilerden bahsetmiştik. Bugün sizlere evcil hayvan dükkanlarında bolca gördüğümüz kaplumbağalardan üreterek nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Türkiye’de kaplumbağa çiftliği yok denecek kadar az. Daha önce Alman bir girişimcinin kurduğu kamplumbağa çiftliği  büyük başarılara imza atmış durumda. Yılda milyon dolarlara ulaşan satış rakamları bu sektör hakkında bilgisi olmayan girişimcilere parmak ısırtan cinsten. Ülkemizde sadece petshoplara süs hayvanı olarak pazarlanan kaplumbağalar, yurtdışındaki bazı ülkelerde et olarak da tüketilebiliyor. Dinçlik vermesiyle bilinen kaplumbağa eti Japonya, Meksika, Amerika ve Çin başta olmak üzere birçok ülkede tüketiliyor. Ancak bizim tavsiyemiz daha çok süs hayvanı olarak yetiştirip hem iç pazara hem de Avrupa’nın birçok ülkesine pazarlamanız yönündedir.

Kaplumbağa yetiştiriciliği her ne kadar karlı bir iş olsa da uyulması ve yerine getirilmesi gereken bir sürü kural ve yönetmelik olabilir.

Kaplumbağa çiftlikleri dergilerde, gazetelerde veya diğer basın organlarında ticari bir faaliyet gibi gösterilmemektedir. Bunun en önemli nedeni çok yeni bir sektör olması ve ticari anlamda kaplumbağa yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin kaynak bulamamasıdır.

 

Kaplumbağa yetiştiriciliğinin tarihi

Kaplumbağa yetiştiriciliği faaliyetleri 1940’lı yıllarda başlamıştır ve şu an dünyada yılda 100 milyonlarca kaplumbağa üretilmektedir.

 

Kaplumbağa yetiştiriciliğine nasıl başlanır?

Bu işe girmeden önce kaplumbağa yetiştiriciliğinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Başarısız olmamak için temel faktörler ve ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kaplumbağa çiftlikleri sayısız kaplumbağanın bakıldığı ve büyütüldüğü yerlerdir. Bu çiftliklerde tam yirmi altı farklı tür kaplumbağa türü bakılıp yetiştirilebilmektedir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası kaplumbağa çiftliklerinde yetiştirilen en popüler ve en yaygın kaplumbağa türüdür.

 

Uyarılar

Kaplumbağa üretim çifliği açmak için gerekli olan şeylere yatırım yapmadan önce ilgili resmi kurumlara başvurmalı ve yerine getirmeniz gereken yasal şartları öğrenmelisiniz.

 

Ne kadara satılmakta?

Yetiştereceğiniz kaplumbağa türüne satış fiyatları değişkenlik gösterecektir. Kaplumbağalar yurtdışına ortalama 10-20 dolar arasında değişen rakamlara satılmaktadır.

 

İlginizi çekebilir

Fransa’ya kurbağa satmak için tıklayınız.

Salyangoz çifliği açmak için tıklayınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir