Kargo Devi FedEx’in Kumar Kazançlarıyla İflastan Kurtulma Hikayesi

fedex

FedEx, dünyanın en büyük kargo şirketlerinden biri. 220 ülkede faaliyet gösteren şirket yıllık 1.5 milyardan fazla paketin dağıtımını yapıyor.

Ancak böylesine devasa bir şirketin iflas etme tehlikesi yaşadığını, hatta şirketin kurucusu Frederick Smith’in şirketi finanse etmek için Las Vegas’ta kumar oynadığını biliyor muydunuz?

1960’lı yılların başında Yale Üniversitesi’nde ekonomi okuyan Frederick Smith, lojistik konusunda bir ödev hazırladı. O dönemlerde kargo şirketleri büyük paketleri kamyonlarla ve yolcu uçaklarında taşıyorlardı. Ancak Smith, ufak ve önemli parçaları uçakla taşımanın daha verimli olacağını ileri sürdü bu ödevde.

Ödevi son gün alelacele hazırlayan Smith, ödevden vasat bir not aldı, ancak ödevde ileri sürdüğü bu düşünce FedEx’in kuruluş felsefesini oluşturdu.

Smith 1971’de FedEx’i 4 milyonluk aile serveti ve 80 milyon dolarlık yatırımla kurdu. 8 uçakla 35 şehirde faaliyete başlayan FedEx’in her ay yeni bölgelere açılma planı vardı.

Ancak ilk 2 yıl artan yakıt fiyatları nedeniyle FedEx milyonlarca dolar borca girdi ve iflasın eşiğine geldi. Daha da kötüsü General Dynamics, şirkete yatırım yapmaktan vazgeçti.

Bir dönem o kadar zora girildi ki şirketin kasasında sadece 5 bin dolar kaldı ve uçaklara yakıt almak için para kalmadı. Pilotlar kendi ceplerinden uçaklara yakıt almaya başladı.

Peki böyle bir durumda Smith ne yapmalıydı? Siz olsanız ne yaparsınız?

Sizin ne yapacağınızı tam olarak bilemiyoruz, ancak Frederick Smith, Las Vegas’a gitti ve şirketin kalan son parasıyla kumar (blackjack) oynadı.

Neyse ki Smith, 5 bin doları blackjack oynayarak bir haftada 27 bin dolar yaptı. Bu para da şirketin birkaç hafta daha faaliyet gösterebilmesi için yeterliydi.

“Changing How the World Does Business: FedEx’s Incredible Journey to Success” adlı kitapta FedEx’in operasyon müdürü Roger Frock, bu durumu şöyle anlatıyor:

“Nasıl yani? Şirketin geriye kalan 5 bin dolarını nasıl alırsın?” dedim Smith’e. O da şöyle cevap verdi: “Ne fark eder ki, zaten uçakları uçurabilmek için 5 bin dolar da yetmezdi.”

27 bin dolar da şirketin tüm sorunlarını çözmeye yetmiyordu ama bu gelişme Smith’i motive etti ve kısa süre içinde şirkete 11 milyon dolarlık yatırım aldı. Finansal olarak düzlüğe çıkınca reklam kampanyasıyla şirketin bilinirliği daha da artırıldı. 1976’dan itibaren FedEx 3.6 milyon dolarla ilk kez kar etmeye başladı. Birkaç yıl sonra da şirket borsaya girdi, halka arz edildi ve o günden beri şirket mali açıdan herhangi bir sıkıntı yaşamadı.

Bir ilginç anektod: FedEx, kumar kazancıyla finanse edilen tek şirket değil. 1,75 trilyon doların yönetiminden sorumlu olan yatırım danışmanlığı şirketi PIMCO da kurucusu Bill Gross’un  kumar kazançlarıyla finanse edilen diğer bir şirket..

 

İlginizi çekebilir

Büyük Şirketlerin İflastan Kurtulma Hikayeleri
İflas Edip Sonrasında Milyoner Olan Girişimcilerden Tavsiyeler
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir