Çocukluğumuzun Unutulmaz Ressamı Bob Ross

TRT 2 ekranlarında yayınlanan “Resim Sevinci” programında hızlı ve pratik manzara resimleriyle bir dönemin en sevilen isimlerinden biri olan ressam Bob Ross’u daha yakından tanıyacağız bu yazımıza.

29 Ekim 1942’de Florida’da doğan Bob Ross, 1960’lı yıllarda ABD Hava Kuvvetleri’nde asker olarak girince yağlı boya resim tekniğini keşfetti. Islak tuval tekniği üzerinde uzmanlaşan Ross, bu sayede bir saatten kısa sürede tamamladı resimlerini. Daha sonra resim öğretmenliği yapan Ross, esas popülariteyi ise PBS’de yayınlanan “The Joy of Painting” adlı programda yakaladı ki bu program bizde TRT 2’DE “Resim Sevinci” olarak senelerce yayınlandı.

 

Gençlik Yılları

Bob Ross 29 Ekim 1942’de Florida’nın Orlando kentinde dünyaya geldi. Dokuzuncu sınıfta okuldan atıldığı için o da askere gitti. ABD hava kuvvetlerine girdi. Alaska’da görevden hayatında ilk kez resim dersi aldı. O noktadan sonra resme karşı büyük bir ilgi beslemeye başladı.

 

Televizyon Kariyeri

Askerden dönünce çeşitli sanat okullarına katıldı ve burada William Alexander’den “ıslak tuval” tekniğini öğrendi. Bu tekniğe göre resme başlamadan önce tuval özel bir sıvıyla ıslatılıyor ve tamamlanan resim 1 saatten kısa bir sürede kuruyor. Bu tekniği çok iyi kullanan Bob Ross, 1980’lerin başında PBS’de kendi programını yapmaya başladı.

1983’te yayına başlayan “Resim Sevinci” 10 yıldan uzun süre yayınlandı ve milyonlarca kişi tarafından izlendi. Televizyondaki programında naif hareketleri ve ince mizahı ile insanlar tarafından çok sevilen Bob Ross, 30 dakikadan kısa sürede tamamladığı enfes manzara resimleriyle izleyen herkesin sevgisini kazandı.

Hatta bu program TRT 2’de dahil olmak üzere onlarca ülkede ve tam 275 kanalda yayınlandı. Bob Ross ve tekniğine yönelik kendi adıyla birçok resim malzemesi, kitap ve kurs ortaya çıktı. (Diğer bir ifadeyle Bob Ross’un mirasçıları bu işten oldukça kazançlı çıktılar diyebiliriz.)

 

Ölümü

1994’te Bob Ross’un sağlık sorunları ortaya çıkınca program iptal edildi, zaten tam o sıralarda Bob Ross’a lenf kanseri teşhisi kondu.

4 Temmuz 1995’te, 52 yaşındayken Florida’da hayatını kaybeden Bob Ross’un yaptığı resimlerin pek çok hayır kurumlarına bağışlandı.

Bugün ABD’nin en popüler ve en çok kazanan ressamlarından biri olarak bilinen Bob Ross, hala izleyenlerin zihninde mutlu anıların canlanmasına neden olan, çocukluğumuzun unutulmaz bir ismi olarak kalacaktır şüphesiz.

 

Bob Ross Hakkında 20 Eğlenceli Bilgi

Şimdi de Bob Ross hakkında birbirinden eğlenceli bazı bilgilere bakalım:

 

İlham Kaynağı Bill Alexander Oldu

1974-1982 yılları arasında PBS kanalında Alman ressam Bill Alexander “The Magic of Oil Painting” adında bir program yaptı. Islak tuval tekniğini geniş kitlelerle paylaşan Alexander’ı izleyen Bob Ross, bu isme hayran oldu ve onun himayesinde çalışmaya başladı. Daha sonraki yıllarda Bill Alexander emekli olunca Bob Ross onun yerine geçti. Ross, ustası olarak gördüğü Bill Alexander’a vefasızlık etmedi ve pek çok programda ondan güzel sözlerle bahsetti.

Fakat Bill Alexander, Bob Ross’tan pek memnun olmadı.

“Bana ihanet etti. Islak tuval tekniğini ben buldum ve o benden kopya çekiyor. Beni esas kızdıran şeyse ıslak tuval tekniğini benden daha iyi yaptığını zannetmesi.”

Yani Ross ve Alexander arasında karmaşık bir ilişki vardı.

⇒ Bob Ross’un ikon haline gelen saç stili, aslında ekonomik bir zorunluluktu. Resim öğretmenliğinin ilk yıllarında kazancı pek iyi olmayan Ross, tutumlu olmak zorundaydı. Bu nedenle saç tıraşına her ay para vermek yerine perma takmayı tercih etti.

⇒ Sağlam bir hayvansever olan Ross, yaralı ve muhtaç durumdaki hayvanlara daima yardım ederdi. Florida’da geçen çocukluğunda evlerinin banyosunda yavru bir timsah bile beslemişliği var. Yetişkinlik yıllarında da yine hayvanlara yardım eden Ross, boş jakuzisinde epilepsi hastası bir sincap besliyordu. Hatta zaman zaman sincabı Peapod’u programda da gösteriyor, insanlara hayvan sevgsi hakkında birkaç kelam ediyordu.

 

Bob Ross, ABD Hava Kuvvetlerinde Başçavuştu.

Resim Sevinci programında Bob Ross’u hep güleryüzlü, babacan ve sakin hareketleriyle biliriz. Ancak Bob Ross 20 yıl ABD hava kuvvetlerinde başçavuşluk yaptı. Bilenler bilir, başçavuşlar çoğu zaman yüzbaşı ya da binbaşı gibi subaylardan daha serttir…

⇒ Askerlik yıllarında Alaska’da görevliyken tuval yerine askeriyenin tavalarına da resim çizen Boss Ros’un o dönemki eserleri eBay’de şu an 7500 dolara satılıyor.

 

Programdan Para Almadı

Bob Ross, 1993-1994 yıllarında arasında  PBS kanalında milyonların izlediği “THe Joy of Painting” programını yaptı. Ancak bu programdan para almadı. Zira Bob Ross parasını Bob Ross Inc. adlı resim kurslarından alıyordu. Ayrıca Ross2un şirketi boya malzemeleri, video kasetler, resimle ilgili kitaplar satıyordu. Bob Ross, Resim Sevinci programını ücretsiz olarak yapıyordu, fakat yine de fena halde kendi şirketinin reklamını yaptığını söyleyebiliriz galiba.

Her sezonu 13 bölümden oluşan Resim Sevinci programının bir sezonu ortalama 2 günde çekiliyordu. Böylece çekimlerden sonra kendi resim derslerine devam edebiliyordu.

 

Resimlerini Satmadı

1991’de New York Times’a verdiği bir röportajda 18 yaşında askere başladığı günden beri 30.000’den fazla resim yaptığını ifade etti. Ama bu kadar resme ne oldu? Ross, 1995’te lenf kanserinden hayatını kaybedince bu resimlerin büyük bir kısmı ya hayır kurumlarına bağışlandı ya da PBS kanalına devredildi. Onlar da bu resimleri açık artırmayla satıp para kazandı. Hatta Resim Sevinci programının ikinci sezonu esnasında Ross’un aracına giren hırsızlar 13 resmi çaldı.

⇒ Resim derslerinin yanısıra çocuklar için bir yaban hayatı programı yapmayı da isteyen Bob Ross, bu hayalini 1995’teki ani ölümü nedeniyle gerçekleştiremedi.

 

Her Resimden 3 Tane Yaptı

Bob Ross, 403 bölüm Resim Sevinci çekti. Ancak her bölümde aynı resimden 3 tane yaptı. Ayrıca Bob Ross’un program esnasında yaptığı resimlerin hiçbiri o an tamamlanmadı. Programdan önce, program esnasında ve programdan sonra aynı resimden 3 tane yaptı yani.

⇒ 2014’te FiveThirtyEight tarafından yapılan bir istatiksel analizde Bob Ross’un resimlerinin %91’inde en az bir ağaç olduğu görüldü. Yani onun resimlerinde ağaçlar daima başroldeydi.

⇒ Resim Sevinci’ni insanlar resim yapmayı öğrenmek için izledi diyemeyiz. Zira yapılan araştırmalarda izleyenlerin sadece %10’u, Bob Ross ile aynı anda resim yaparak programı izliyordu.

⇒ The Joy of Painting, ABD dışında Avrupa, Japonya ve ülkemizde oldukça yoğun şekilde izleniyordu. Özellikle Japonya’da günde iki kez yayınlanan program nedeniyle Bob Ross, Japonya ziyaretlerinde hayranları tarafından köşe bucak takip ediliyordu.

 

Uykusuzluğun İlacı Resim Sevinci

2001 yılında Bob Ross Inc. medya direktörü Joan Kowalski, New York Times’a verdiği bir röportajda Bob Ross’un sesinin uykusuzluğa karşı birebir olduğunu ifade etti. Hatta Bob hayattayken insanların ona gelip 10 yıldır uykuya onun sesiyle daldıklarını söylemelerinden Bob Ross da epey mutlu oluyormuş. Bugün bile Youtube’da Bob Ross’un videoları ortalama 4-5 milyon izlenmiş durumda ve Bob Ross, ASMR topluluklarında da oldukça önemli bir yere sahip.

⇒ Bob Ross’un memleketi olan Florida’nın New Smyrna Beach kentine yolunuz düşerse Bob Ross Art Workshop’te onun “ıslak tuval” tekniğiyle resim dersleri alabilir, müze haline evinde orijinal resimlerini görebilirsiniz.

⇒ Bob Ross’un 403 adet resmi ve Resim Sevinci programının orijinal video kayıtları Two Inch Brush adlı web sitesinde görülebilir.

 

Bob Ross Neden Bu Kadar Sevildi?

90’lı yılların ünlü ismi (bugün de ününden bir şey kaybetmiş değil tabii) Bob Ross seyircilere televizyon karşısında enfes manzara resimleri yapmayı öğretti. Akademiyi veya sanat dünyasını yerinden oynatacak çalışmalar değildi belki, ancak yine de Picasso’dan daha büyük bir hayran kitlesi kazandı diyebiliriz. Çocuklardan Hollywood yönetmenlerine, emeklilerden güzel sanatlar alanında doktora sahibi kişilere kadar pek çok kişinin ilgisini ve sevgisini kazanan bir isim oldu o.

Türkçe adıyla “Resim Sevinci” programı aracılığıyla “mutlu ve minik ağaçlar” çizen Bob Ross’un çizim tekniği son derece pratikti. Bir anda hiç ummadığınız bir şekilde selvi ağaçları çıkıyordu resimde.

Saçlarıyla 1970’lerin hippilerini andıran Ross, açık renk gömleği ve kot pantolonuyla sanki bizden biriymiş gibi bir imaja sahipti. Bu nedenle onun “ulaşılabilir” bir kişiliğe sahip olması, tatlı ve samimi üslubu izleyenlerde derin etkiler bıraktı.

St. Joseph’s University akademisyenlerinden Krista Svalbonas, onun hakkında şöyle diyor:

“Bob Ross, izleyenlerini geliştirdi. Belki izleyiciler onun kadar iyi resimler yapamadı, ama yine de insanlar bir şey yapmış olmanın verdiği mutluluğunu onun sayesinde tattılar.”

Pek çok insana oturma odasından sanat dünyasının uzun yoluna giriş yaptıran Ross, sanat okullarının ve müzelerin verdiği endişeyi seyircilerin üzerinden kolayca aldı. Diğer bir deyişle sanatı daha ulaşılabilir bir şey haline getirdi. Sanatı kolay ve eğlenceli bir şey haline getirdi, bunu yaparken de sanatın gücünden taviz vermedi.

Onu izleyen insanlar arasında küçük kasabalarında sanat eğitimine ulaşamayan insanlar da vardı. Özellikle 1980-1990 yıllarında televizyon aracılığıyla insanlara perspektifi, renk seçimini babacan bir tavırla anlatan Bob Ross, bir kuşak için en büyük resim ve sanat öğretmeni oldu.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir