Kariyerini Geliştirmek İsteyenlere İpuçları

Ortalama bir beyaz yakalının günde 120 e-mail aldığını ve ayda yaklaşık 60 toplantıya katıldığını düşünürsek çalıştığınız şirketin insan kaynakları departmanının da çalışanların kariyerlerini nasıl geliştirebileceği konusunda fikir üretmeye zamanı pek kalmaz.  Bunun yerine çalışanlar, kendi kariyer gelişimlerini bireysel olarak planlamak durumundadırlar. Bu yazımızda kariyerini geliştirmek isteyenlere faydalı olabilecek dört ipucu vereceğiz.

 

1. Kendinize zaman ayırın.

İşler yoğunlaştığında stratejik düşünmeye fırsat kalmaz. Ancak aylarca ve hatta yıllarca kendinize yaptığınız yatırımları durup tekrar incelemeye fırsatınız olmadığında mesleki geleceğiniz hiç ummadığınız bir noktaya evrilmiş olabilir. Bunun yerine stratejik düşünme için kendinize zaman ayırmalısınız. Nasıl spor salonuna gitmek için kendinize zaman yaratıyorsanız stratejik düşünme için de zaman ayırmalısınız kendinize. Bunun için sizle aynı kariyer hedefleri olan birkaç arkadaşınızla düzenli olarak buluşun ve kariyer planlaması konusunda fikir teatisinde bulunun. Bu gruptaki insanların birbirini gözetlemesine ve denetlemesine izin verin. Böylece başkalarına karşı sorumlu olmak, kariyer planlaması konusunda disiplinli olmanızı sağlar. Bu tür buluşmalar daha önce aklınıza gelmeyen yeni fikirlerle karşılaşmanızı da sağlar.

 

2. Bir sonraki adımı planlayın.

Mesleki hedeflerinizde bir sonraki adımı net bir şekilde bilmek çok önemlidir. (Kendi işinizi kurmak, şirketin Avrupa sorumlusu olmak, genel müdür yardımcılığına terfi etmek vs.) Bu anlamda kariyer planlamanız için “5 yıl sonraki CV’nizi” hazırlayabilirsiniz. Bu alıştırmada beş yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzü daha iyi bir biçimde görselleştirebilirsiniz. Tabii kendinizi beş yıl sonra nerede gördüğünüzün yanında bu beş yıl içinde ne tür bilgi ve beceriler kazanacağınızı da not almalısınız. Bu beş yıl içinde işletme yüksek lisansı mı yapacaksınız? Dış ticaret sertifikası mı alacaksınız? Yeni bir dil mi öğreneceksiniz? Tüm bunları da not almalısınız. Bu alıştırma sayesinde kariyer planlama konusunda geleceğinizi biraz daha net olarak görebilirsiniz.

 

3. Saygınlık kazandıracak işler yapın.

Yapılan araştırmalara göre, bir şirkete dışarıdan alınan bir personel, şirket içinde terfi eden bir personelden %20 daha çok maaş almaktadır. Üstelik dışarıdan alınan personelin de ilk 2 yıl içinde diğer personellerden daha kötü bir performans sergilemektedir. Bu pek adil bir durum değil, ama önemli bir gerçeğe işaret ediyor: Şirketler kendi personellerinin yeteneklerini genelde görmezden geliyor. Bu durum her 5 yılda bir iş değiştirmek anlamına da gelmemeli. Bu anlamda yapılması gereken şey şudur: Çalıştığınız şirketin dışında da belli bir saygınlığınız olsun. Eğer karşınıza iyi fırsatlar çıkarsa bu fırsatları değerlendirebilin. Patronunuz ve çalışanlarınız sizin piyasada aranan ve transfer edilmek istenen biri olduğunuzu bilsin. Ayrıca sektörel yayınlarda yazı yazmak, konferanslarda konuşmak, mesleki kuruluşlarda yöneticilik yapmak sizin sektörde saygınlığınızı ve bilinirliğinizi artırır. Böylece hem şirket içinde hem de şirket dışında yetenekleriniz ve tecrübeleriniz takdir edilir. Bu da karşınıza şahane fırsatların çıkmasını sağlar.

 

4. Önemli projeleriniz olsun.

Ofiste herkesle aynı işi yaparsanız, yani e-mail cevaplamak ve toplantılara katılmaktan başka bir şey yapmazsanız bunun adı amiyane tabirle “salla başını al maaşını” olur. Bu nedenle kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız önemli projelere imza atmalısınız. Örneğin sektörle ilgili bir kitap yazmak, insanların hayatını kolaylaştıracak şahane bir uygulama kodlamak, önemli bir sosyal sorumluluk projesine ön ayak olmak, şirketinizin piyasada öne geçmesini sağlayacak bir ürünün fikir babası olmak gibi şeylerden bahsediyoruz. Bu tür projelerin kısa vadede faydasını görmek kolay değildir, ancak uzun vadede size sağlayacağı faydalar saymakla bitmez.

 

İlginizi çekebilir

Kendinizi Geliştirmenin Yolları
Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir