Kendi işini kurmak mı yoksa maaşlı bir işte çalışmak mı?

İstatistikler gösteriyor ki maaşlı çalışanların yarısından çoğu kendi işinin patronu olmak istiyor. Ancak birçok durumda insanlar düzenli ve tahmin edilebilir gelir, sosyal faydalar, prestij ve destek güvenliği gibi geçerli nedenler yüzünden maaşlı çalışan olmaktan da vazgeçmek istemiyor.

Maaşlı çalışıyor ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız her şeyden önce bu iki seçeneği farklı boyutlarıyla karşılaştırmanız gerekir. Sizin için avantajlı olacağını düşünüyor ve risk almaya hazırsanız kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

Faydaların karşılaştırılması

Yıllık maaşınız 15,000 TL ise işletmenizin yıllık karının ,15.000 TL’den fazla olması gerekir. Bu karşılaştırma için elde ettiğiniz gelirle maaşınızı kıyaslayamazsınız. Birçok durumda brüt karınızı değil net karınızı hesaba katmanız gerekir.

Maaşın dışındaki ulaşım, barınma yardımları, sakatlık sigortası, işsizlik ödeneği, tazminat, tıbbi yardım ve emeklilik maaşı gibi diğer bütün faydaları da hesaba katmalısınız. Bu işletme karınızla maaşınızı ve aynı zamanda faydaları da karşılaştırmanız anlamına geliyor. İşletme karı yıllık maaşınızın %35’ini geçiyorsa kendi işinizin patronu olmaya değecektir.

Gerçek şu ki maaşlı çalıştığınız zaman bahsettiğimiz faydaların bir kısmını işveren öder. Kendi adınıza çalıştığınızda bütün bunların masrafını sizin ödemeniz gerekecektir.

 

Kendi işinizin patronu olduğunuzda daha yüksek vergi ödersiniz

Vergiden düşecek birçok kalem olsa da kendi işinizin patronu olduğunuzda her sene ödemeniz gereken belli vergiler olacaktır. Maaşlı çalışmakla karşılaştırıldığında daha yüksek vergiler ödeyeceğiniz bir gerçektir.

 

Kendi işinizin patronu olduğunuz zaman kaybedeceğiniz diğer avantajlar

Kendi işinizin patronu olduğunuzda maaşlı çalışanlara göre daha fazla çalışmanız gerekecektir ve bunun karşılığında fazla çalışma mesaisi alma şansınız olamayacaktır.

Kendi işinizin patronu olduğunuzda seyahat giderleri, eğitim kursları ve yazılım lisansı masraflarının hepsini sizin ödemeniz gerekecektir. Ayrıca şirket arabası masrafları ve benzin paraları da sizin cebinizden çıkacaktır.

 

Finansmana başka bir gözle bakmak

İnsanlar akıllı telefonlar için kontratlar imzaladığında veya araba veya ev almak için kredi başvuru yaptığında maaşları ve çalışma süreleri hesaba katılır. Kendi hesabınıza çalıştığınızda finansman sağlamak sizin için ızdıraba dönüşebilir. Bankalar sadece son altı aylık banka hesap durumunuzu istemeyecek aynı zamanda sabit hat, ofis veya ikamet kanıtı, ek olarak çeşitli değerli kağıtlar ve gelir belgesi isteyeceklerdir. Geliri ve ödenecek tutarı maaşlı çalışanlarınkinden farklı bir formülle hesaplarlar. Kendi hesabınıza çalışmayı planlıyorsanız araç, ev ve ekipman finansmanlarını maaşlı işinizden ayrılmadan önce halletmelisiniz.

Bütün bunların iç karartıcı olduğunun farkındayız. Ancak şunu da unutmayın ki kendi işinin sahibi olmak iplerin sizin elinizde olması demektir. Bu da sizi daha özgür kılar. Belki daha çok çalışırsınız ancak birilerinin emri altında çalışmamanın hafifliğini tüm bünyenizde hissedersiniz.

Yine de kendi işinizi kurmakla ilgili maceraya atılmadan önce maaşlı çalışan olmanın avantajlarını dikkatlice düşünmeli ve bu işin altından kalkıp kalkamayacağınıza belirlemelisiniz. Bu süreçteki risklere ve değişikliklere karşı hazırlıklı olun ve istenmeyen sürprizleri önlemeye çalışın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir