Kendi İşini Kurmanın Avantajları

Kendi işini kurmak birinin çalışanı olmaktan neden daha iyidir? Kısaca kendi işin kurmanın avanjları nelerdir?

Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. İşte sizlere kend işini kurmanın avantajları:

 

1 – Kontrolü elinde tutan siz olursunuz

Evet, kendi işini kurmak veya kendi işinin patronu olmak gerçekten harikadır. Hiçbirimiz birinin bize ne yapmamız gerektiğini söylemesinden hoşlanmayız ancak insanlar ( müşterileri tedarikçiler, resmi kurumlarda çalışanlar) sürekli olarak ne yapmamız gerektiğini söyler. İyi haberse kendi işinizi  kurduğunuzda çoğu zaman başkalarının söylediklerini yapmak zorunda kalmazsınız. Seçenekleriniz vardır ve istediğiniz kararı verebilirsiniz.

 

2 – Hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz

Çok uluslu çalışan bir ihracatçı mı olmak istiyorsunuz? Veya çocukların matematiksel becerilerini arttıran bir program mı yapmak istiyorsunuz? Veya insanların bahçelerini güzel alanlara mı dönüştürmek istiyorsunuz? Kendi işinizi kurduğunuzda hayallerinizi şekillendirebilir ve geliştirebilirsiniz.

 

3 – İnsanlara yardımcı olursunuz

2013 yılında küçük işletmelerle ilgili yapılan bir ankete göre küçük işletme sahiplerinin %96’sı küçük işletme sahibi olmanın en büyük faydasının müşterilerine yardım etmek olduğunu söylemiştir. Ayrıca küçük işletmeler başkaları için iş fırsatları yaratırlar ve insanların iyi birer vatandaş olmalarına yardımcı olurlar.

 

4 – Daha esnek bir yaşam tarzına sahip olma fırsatınız olabilir

Kendi işinin sahibi olan kadınlar esnek bir yaşama sahip olurlar çünkü bir taraftan çocuklarını büyütürken bir taraftan da başarılı bir kariyere sahip olabilirler. Girişimci anne olmak büyüyen bir trend haline gelmiştir.

Ancak bundan sadece genç anneler faydalanmaz. Emekliliği yaklaşan veya çoktan emekli olmuş insanlar da kendi işinin sahibi olabilir.

 

5 – Dünyayı değiştirebilirsiniz

Dünyayı değiştiren girişimcileri düşünürken çok gerilere gitmenize gerek yoktur. Mark Zuckerberg? Bill Gates? Ve sizin girişiminizde bir sonraki Facebook veya Microsoft olmak zorunda değildir. Örneğin bundan on sene önce Torben Vestergaard Frandsen adlı girişimci “LifeStraw” diye bir fikir buldu. Kişisel ve düşük maliyetli su arıtımı yapan bu cihaz milyonlarca insana güvenli su içme imkanı sağladı.

Peki o zaman kabul ediyoruz. Dünyayı değiştirmek hırslı bir hedef olabilir ancak faydalı bir çabayla bir parçasını bile değiştirmeniz muhteşem bir tatmin sağlar.

 

6 – Daha fazla para kazanabilirsiniz

Bazı işletmeler kamyon dolusu para kazanır. Bazılarıysa kazanamaz. Başarılı olan küçük işletmelerin çoğu sahiplerine servet değil yaşam sağlar. Ancak buradaki nokta şu ki kendi işinizi kurmanız eleman olarak kazacağınızdan daha fazlasını sunar.

Sabah 8 akşam 6 arası maaşlı bir işte çalışmanız size sabit bir ücret kazandırır. Bir çalışan olarak kimse sizinle karı paylaşmaz. İşletmeler bireylere göre her zaman daha fazla para kazanır.

 

Kendi işinizi kurmanın diğer avantajları

Kendi işini kurmakla ilgili yukarıda listelediğimiz avantajlar bütün işletmeler için geçerlidir. Ancak perakende satış işinde olmayı tercih edenler için esnek yaşam tarzı pek uygun olmayabilir.

Ancak birinin altında çalışan insanlara göre kendi işinin patronu olan insanların başka avantajları da vardır. Evlerinden çalışabilirler. Diğer aile üyelerinden birilerini işe alarak karı bölüşebilirler.

Kendi işini kurmanın en iyi tarafı da pazartesi sabahları yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle uyanmaktır.”

“Kendi işimi kurmak istiyorum” diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir