Kendi İşinin Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Birçok insan kendi işinin patronu olmanın hayalini kurar ve bunu kendi kaderlerini kontrol etmenin bir yolu olarak görür. Bir işe başlamak heyecanlı bir girişimdir ve birçok fayda sağlar. Bununla birlikte başarılı bir işletmenin nasıl idare edileceğini de analiz etmeniz gerekir. Herhangi özel bir beceri gerekmese de bir işletmeyi başarılı bir şekilde yönetmek için işletme prensiplerini anlamalı, kararlı ve sabırlı olmalısınız. Kendi işinin sahibi olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını tam olarak anlamadan başarılı bir girişimci olamazsınız.

 

Maaş potansiyeli

Bir iş veren için çalıştığınızda yıllık maaşınızı bilirsiniz ve daha fazla para kazanmak için az bir fırsatınız vardır. Kendi işinizi kurduğunuz zamansa daha yüksek kazanç elde etme fırsatınız olur. Verimlilik, fiyatlandırma ve pazarlama planları sizin kontrolünüzde olur ve bu faaliyetler sayesinde kazandığınız para sizin karınız olur. Yüksek paralar kazanmak her zaman garanti olmasa da karlı bir gelir elde etme potansiyeliniz vardır.

 

Hoşlandığınız şeyi yapın

Bir firma sahibi olduğunuzda hoşlandığınız işi yapma fırsatını yakalarsınız. Tutkunu olduğunuz bir sektörde çalışmak iniş zamanlarının üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olur. Kendi işinin patronu olmak kişisel tatmin sağlayan yaratıcılığa izin verir. Girişimcilerin çoğu hoşlandıkları sektörde çalışarak uzmanlıklarını ortaya koyarlar. Bu sayede müşterilerine yaratıcı ürünler ve hizmetler sunarlar.

 

İşletme kontrolü

Girişimcilik kontrol avantajı sağlar. İşletme yapınız şahıs işletmesiyse firmanızla ilgili yönetimsel kararları siz verirsiniz. Bazı bireyler deneyim sahibi oldukları alanlarda başarılı olurlar. Kendi işinizin sahibi olduğunuzda nasıl etkin olacağınıza siz karar verirsiniz. Karar verme sürecinin her adımına katılabilirisiniz veya firmanızın çıkarları için en uygun kararları verecek işinin ehli kişileri işe alabilirsiniz.

 

Zorlu çalışma programı

İşletme sahiplerinin çoğu uzun ve değişken saatler boyunca çalışırlar ve bazı insanlar için bu bir dezavantajdır. Çalışma programı yeni işletme sahipleri için en zahmetli şeydir çünkü genellikle zaman alan idari görevlerle uğraşmaları gerekir. Bütün sorumluluk sizin omuzlarınızda olacaktır.

 

Finansal riskler

Kendi işinin sahibi olmanın en büyük dezavantajlarından biri finansal risktir. İster kendi birikimlerinizi kullanın isterseniz başlangıç masrafları için birinden borç alın firmanız için yatırdığınız para risktir. Bazı firmalar başlangıç yatırımlarını kaybettikleri veya işletme kredilerini ihmal ettikleri için kepenklerini indirirler. İyi hazırlanmış bir iş planınız olsa bile ekonomik gelgeçlik işletmenizin para kaybetmesine ve er ya da geç kapanmasına neden olur.

 

Sorumluluk

İşletme yapınıza bağlı olarak müşterileriniz ve alacaklılarınız, zorunluluklarınızı ihmal ettiğiniz taktirde başka arayışlara girerler. Müşteri veya satıcı hatalı davrandığınıza inanırsa size karşı dava açabilir. Firmanızın varlıklarını korumak istiyorsanız işletmeniz için mali sorumluluk sigortası yaptırın. Ancak şu da var ki bazı işletme sahipleri sigorta primlerinin çok pahalı olduğunu düşündüğünden mali sorumluluk sigortası yaptırmaya yanaşmaz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir