Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin 50 İşaret

Masanızda oturup kendi işinizi kurmanın hayallerini kuruyorsanız bu makale tam size göre demektir.

Bir şirket kurmanın göz korkutucu olduğunu ve tonlarca iş gerektirdiğini eminiz ki sizde biliyorsunuzdur. Ancak gece gündüz içinizi kemiren bir şeyler olabilir. Şu an ki pozisyonunuzdan memnun olmayabilirsiniz. Kendi mağazanızı veya danışmanlık firmanızı açmanın hayalinin kuruyor olabilirsiniz. Veya sadece köklü bir değişikliğe ihtiyacınız olabilir.

İşte kendi işinizi kurmaya hazır olduğunuzu gösteren 50 işaret:

 

1 – Ampul yandı

Girişimci olunur mu doğulur mu? Bu en çok tartışılan konulardan biridir. Hangisinin sizin için doğru olduğunun bir önemi yoktur. Klasik girişimci özelliklerinden bazılarını sergilediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Girişimci olarak doğmamış olsanız bile tutkularınızı harekete geçirmek gibi bazı kişilik özelliklerinizi sonradan geliştirebilirsiniz. Bu işaretlerin farkına varmaya başladıysanız belki de kendi işinizi kurmanın vakti gelmiştir.

 

2 – Sürekli düşünüyorsunuz

Girişimciler düşünmeden duramaz. Bu bir nimettir ve lanettir. Siz de böyle bir davranış mı sergiliyorsunuz? Belki de bir sonraki adıma geçmenin ve düşüncelerinizi eyleme dönüştürmenin vakti gelmiştir. Kendi işinizi kurmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

 

3 – Tutkulusunuz

Kafanızda dönüp duran ve adeta vurulduğunuz bir iş konsepti varsa bunu gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Girişimciler ve işletme sahipleri yaptıkları şeye tutkun insanlardır ve vizyonlarını bir ürün veya hizmete dönüştürmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

 

4 – Başına buyruksunuz

Bu sosyal anlamda beceriksiz veya diğerlerinden nasıl yardım istemeniz gerektiğini bilmiyorsunuz anlamına gelmez. Başına buyruk olmanız problemlerin birçoğunu kendi başına çözen bir problem çözücü olduğunuz anlamına gelir.  Kendi işinizi kuracak kadar özgür hissediyor olabilirsiniz.

 

5 – Motivesiniz

Harekete geçmeniz için genellikle birine veya bir şeylere ihtiyacınız yok. Her sabah uyanıyorsunuz ve gerekeni yapıyorsunuz. Kendi kendini motive etme duygusu kendi işinizi kurabileceğiniz ve yürütebileceğiniz anlamına gelir.

 

6 – Organizesiniz

Bir işi yürütmek için organizasyon becerilerinizin olması gerekir. Bazı noktalarda muhasebeciler veya avukatlar gibi uzmanlara ihtiyacınız olabilir. Ancak başlangıç aşamasında hesapları takip etmek, görevleri dağıtmak ve fikirleri yatırımcılara sunmak sizin görevinizdir. Organize olmadan bunların hiçbirini yapamazsınız.

 

7 – İnsanlara yardım etmek istiyorsunuz

Bir ürün veya hizmet sunarak diğerlerine yardımcı mı olmak istiyorsunuz? İşte bu kendi işinizi kurmanız gerektiğini gösteren bir işarettir. İnsanlara yardımcı olma arzunuz iyi ve kötü zamanlarda ayakta kalmanızı sağlayacaktır. En güçlü şirketler problem çözerek dünyaya hizmet edenlerdir.

 

8 – Daha iyi bir şirket kuracağınızdan eminsiniz

Belki kendinize fazla güveniyorsunuz belki de egoist bir insansınız. Ancak dünyadaki herkesten daha iyi bir şirket kuracağınıza inanıyorsanız kendi işinizi kurmanın zamanı gelmiştir.

 

9 – Şu anki işinize saplanıp kaldığınızı düşünüyorsunuz

Sabahları uyanmaktan korkuyorsanız muhtemelen yaptığınız işten tatmin olmuyorsunuzdur. Terfi veya başka bir iş bu problemi çözebilir ancak derinlerde bir yerde 9-5 çalışmak sizi heyecanlandırmıyor olabilir. Şuna karar verin: kendi işinizin patronumu olmak istiyorsunuz yoksa farklı bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz?

 

10 – Vizyonunuzu ispatlamak istiyorsunuz

Diyelim ki bir fikriniz var ama herkes bunu yapamayacağınızı söylüyor. Peki, bu durum da ne yapacaksınız? Bu deneyim karşıt fikirlilere karşı harekete geçmeniz için yeterli motivasyonu sağlayacaktır.

 

11 – Adınızdan söz ettirmek istiyorsunuz

Başarılı girişimcilerin ve işletme sahiplerinin birçoğu hayattan fazlasını istemişlerdir. Steve Jobs özel bir insan olduğunu biliyordu. Sizde aynı şekilde hissediyorsanız harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir.

 

12 – Her zaman kendi işinizin patronu olmak istediniz

İster kontrol manyağı olun ister emir almaktan hoşlanmayın her zaman kendi işinizin patronu olmak istediyseniz bu bir işarettir.

 

13 – Serbest çalışanları işe alma yükselişe geçti

Harvard Business Review raporuna göre freelance çalışanlar veya girişimciler gibi serbest çalışanların sayısı artmaktadır. Bu sayının 2017 yılında 23 milyona ulaşması beklenmektedir.

 

14 – İşsizlik var

Ekonomi tamamen esnemedi ve sanayi sektörünüz de iş alımları durdu. Beklemek veya niteliklerinizin altında kalan bir işe girmek yerine kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

15 – Risk alabilecek güçtesiniz

Bekarsanız veya çocuğunuz yoksa diğerlerine destek olma konusunda endişelenmenize de gerek yoktur. Hayatınızın bu döneminin avantajından yaralanın.

 

16 – Ev ve iş arasında gidip gelmeye dayanamıyorsunuz

Trafikte sıkışıp kalmaktan nefret ediyorsanız belki de kendi ev merkezli işinizi kurmanın vakti gelmiştir. Sonuçta başarılı işletmelerin birçoğu garajlarda kurulmuştur.

 

17 – İnanılmaz bir iş etiğiniz var

Haftanın çoğu günü 12 saat çalışmak sizin için sorun yaratmıyorsa bunu hayranlık duyduğunuz bir şeye neden dönüştürmeyesiniz ki?

 

18 – Belirsizliklerden hoşlanıyorsunuz

Bilinmeyeni keşfetmekten hoşlanan bir insan mısınız? O zaman kendi işinizi kurmak sizin için biçilmiş kaftandır.

 

19 – Potansiyeli her zaman görüyorsunuz

Nerede olduğunuzun veya ne yaptığınızın bir önemi yok. Siz her zaman iyileştirmeler yapmanız gerektiğini düşünen bir insansınız. Bu da işletme sahibi olarak potansiyelin her zaman farkına varacağınız anlamına gelir.

 

20 – Serbest çalışanlar daha çok iş alıyor

Şu anki işvereninizin bazı işler için dışarıdan destek aldığınızı görüyorsanız ve daha iyisini yapabileceğinize inanıyorsanız bu bir işarettir.

 

21 – Ekibin bir parçası olmak istiyorsunuz

Vizyonunuzu paylaşabileceğiniz ve sizinle yolculuğa çıkabilecek sıfırdan bir ekip oluşturmak istiyor olabilirsiniz.

 

22 – Diğerleri için çalışmaktan nefret ediyorsunuz

Emir almaktan hoşlanmıyorsanız, patronunuzdan ve onun bütün taleplerinden nefret ediyorsanız kendi işinizin patronu olmak için çıkış stratejinizi planlamaya başlayın.

 

23 – Kendi tabelanızı asmak istiyorsunuz

Bir iş kurmak sadece parayla alakalı değildir bazen çaresiz kaldığınız durumlarda olur. Faturalar yığılır ve masaya yemek koymanız gerekir. Bu çaresizlik hissi bile sizi daha iyi şeyler yapmaya zorlar.

 

24 – İstihdam yaratmak istiyorsunuz

Bu zorlu ekonomik koşullardaki en büyük sıkıntılardan biri işsizliktir. Birlikte okuduğunuz veya çalıştığınız meslektaşlarınız için yeterli iş yoktur. Bu insanlara güveniyorsanız ve yeteneklerini biliyorsanız bir şirket kurarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

 

25 – Henüz var olmayan bir ürün veya hizmet geliştirmek istiyorsunuz

Siz problem çözücüsünüz. Herhangi bir soruna çözüm bulmuş ve pazarda olmayan bir ürün veya hizmetin farkına varmış olabilirsiniz. Fikrinizi gerçeğe dönüştürmek için bu farkındalık anını kullanabilirsiniz.

 

26 – Ofis içinde olmaya dayanamıyorsunuz

Şu anki işyerinizde kısıtlandığınızı hissediyorsanız kendinizi özgür bırakabilir ve istediğiniz yerden yani kendi şirketinizden çalışabilirsiniz.

 

27 – Kendi çalışma programınızı yapmak istiyorsunuz

En verimli olduğunuz zaman aralığı sabah dört ve dokuz arası olabilir veya tam bir gece kuşu olabilirsiniz.  Ne zaman çalışacağınıza, ne zaman mola vereceğinize veya ne zaman tatile çıkacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.

 

28 – Yaratıcı bir insansınız

Yaratıcı fikirlerinizin çöpe gitmesinden bıktıysanız harekete geçmenin ve her zaman hayal ettiğiniz işi kurmanın vakti gelmiştir.

 

29 – Teşvik etmek istiyorsunuz

İnsanlara tavsiyeler veren veya moral veren bir insan mısınız? Bu rolü üstelenmekten gerçekten keyif alıyor musunuz? Kendi işinizin sahibi olduğunuz zaman etrafınızdaki insanları teşvik etme fırsatınız olur.

 

30 – Çocuklarınıza miras bırakmak istiyorsunuz

Çocuklarınız var ve onlara sizinle gurur duyabilecekleri bir miras bırakmak istiyorsunuz. Aile işini devralmak istemeseler bile çalışmalarınıza ve fedakarlıklarınıza tanıklık edeceklerdir.

 

31 – Zorlanmaktan korkmuyorsunuz

Yeni bir işletme sahibi olarak zor ve sıkıcı işler yapmak zorunda kalacaksınız. Ve her zaman eğlenceli olmayacak. Ancak bu sizin için problem değilse bu görevleri başkası adına değil de kendi adınıza neden yapmaysanız?

 

32 – Yeni mücadeleler istiyorsunuz

Şu anki pozisyonunuzda duvara toslamış ve ciddi anlamda sıkılmaya başlamış olabilirsiniz. Bu durum yeni mücadeleler arayan biri için pekte uygun değildir. Kendi işinizi kurmanız zorlu bir görevdir ve bu ihtiyacınızı giderecektir.

 

33 – Problemleri çözme yeteneğiniz var

Problem çözme sorumluluğunu üstlenen bir insan mısınız? Diyelim ki mutfak evyesinin altındaki borular parçalandı ve siz sadece boruları tamir etmediniz aynı zamanda eskisinden de iyisini yaptınız. İşte kendi işiniz kurmanız için harika bir işaret.

 

34 – Yeni beceriler ve bilgiler edinmekten hoşlanıyorsunuz

Bazı insanlar yeni beceriler ve bilgiler öğrenmeye açtır. Bunu aynı işyerinde senelerce çalışarak yapamazsınız. Ancak işletme sahibi olarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

35 – Çoklu görevlerden çekinmiyorsunuz

Birden fazla görevi aynı anda yapan insanlar vardır. Sizde bu insanlardan biriyseniz ve çoklu görevler karşısında baskı hissetmiyorsanız kendi yolunuzda ilerleyebilirsiniz.

 

36 – Başarısızlıktan korkmuyorsunuz

İşletme sahibi olarak bazı anlarda başarısız olabilirsiniz. Ancak bu sizi korkutmuyorsa o zaman bunu da başka bir işaret olarak kabul edebilirsiniz.

 

37 – İş güvenliğinizi kendiniz ayarlamak istiyorsunuz

Başka biri için çalışırken başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri kovulmak veya şirketin satılmasıdır. Kendi iş güvenliğinizi sağlamaya ne dersiniz?

 

38 – Doldurması gereken bir boşluk var

Belirli bir fikirle ilgili hem pazar olmadığını hem de bu fikre yatırım yapılmadığını fark ettiyseniz bunu yapacak kişi siz olabilirsiniz.

 

39 – Etrafınızda yetenekli insanlar var

İster üniversiteyi yeni bitirmiş olun ister şu anki işyerinizi gözlemliyor olun etrafınız yeteneklerini boşa harcayan nitelikli insanlara çevrili olacaktır.  Bu kişileri kar ortaklığı, hisse senedi opsiyonu veya eğlenceli bir iş ortamı için ikna edebilirsiniz.

 

40 – Şu an değilse ne zaman diye düşünüyorsunuz

Erteleme en kötü katildir. Ağırdan almak yerine harekete geçin.

 

41 – Vergi teşviklerinden anlıyorsunuz

Küçük ölçekli işletme sahipleri vergi teşviklerinden yararlanabilir. Sizde bu haktan yararlanmak istiyorsanız hemen işe koyulun. Yeni laptop veya akıllı telefon masrafından kurtulabilirsiniz.

 

42 – Sonuçlar alacağınızı biliyorsunuz

Başka birisi için çalışırken çalışmalarınızın şirkete olan katkısını görmekte zorlanırsınız. Eylemlerinizin sonuçlarını doğrudan görmek istiyorsanız kendi işinizi kurmanız gerekir.

 

43 – İnsanlarla bağlantı kurabiliyorsunuz

Bazen sadece dışarı çıkmak ve diğer insanlarla iletişim kurmak istiyor olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki şu anki pozisyonunuz buna izin vermiyor olabilir. Girişken bir insansanız kendi işinizi kurmanız daha fazla bağlantı kurmanız için size fırsatlar sunacaktır.

 

44 – Suyun altında kalmış gibi hissetmekten bıktınız

Terfi alamıyorsanız veya duvara toslamış gibi hissediyorsanız belki de kendi başınıza hareket etmenin zamanı gelmiştir. Kendi işinizi kurmanız başarı duygusunu hissetmenizi sağlayacaktır.

 

45 – Lider olarak doğdunuz

Güzel bir fikrinizin olması bir şeydir. Diğerlerini ikna etmekse başka bir şeydir. Takımı bir araya getirecek ve motive edecek liderlik becerilerine sahipseniz kendi işinizi kurmayı düşünebilirsiniz.

 

46 – Heyecan arıyorsunuz

Bazı insanlar riske girmekten hoşlanmaz. Ancak siz macerayı seven bir insan olabilirsiniz. Bir iş fikri bulmak kadar heyecan verici bir şey olabilir mi?

 

47 – Hayat tecrübenizi kullanabilirsiniz

Feleğin çemberinden geçmiş ve profesyonel becerileri olan bir insansanız bu yeteneklerinizi gerçekten heyecan duyacağınız bir iş için kullanabilirsiniz.

 

48 – Girişimciler farklı birçok araçtan ve fikirden yararlanmaktadır

Acemi işletme sahiplerine yardımcı olacak sayısız online kaynak olduğunun sizde farkındasınızdır. Faiz oranlarının düşük olduğunu belirtmeye gerek yoktur herhalde.

 

49 – Özgür olmaya hazırsınız

Bazı zamanlar içinizdeki girişimci usulca dırdır etmeye başlar. Onu neden serbest bırakmıyorsunuz? Arzu ettiğiniz gibi davrandığınız zaman mutlu olursunuz.

 

50 – Her zaman keyif aldığınız bir şeyler yapmak istediniz

Sadece sizi mutlu ve memnun edecek şeyleri düşünmeyin aynı zamanda gözünüzü karartın ve ulaşmak istediğiniz hayalinizi de düşünün. Hayallerinizin peşinden giderseniz her şey anlamlı hale gelmeye başlar.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyen girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir