Kendi İşinizi Kurmanız İçin 20 Neden

Birilerine kendi işinizi kurmak istediğinizi söylediğinizde iş kurmamanızla ilgili binlerce neden gösterirler: çok riskli, borca girebilirsin, uykuların kaçar, sosyal hayatın bozulur ve liste uzarda gider. Bütün bu belirsizliklere rağmen iş kurmak insanlara çekici gelir.

 

1 – Boş zamanınız olur

Bu biraz zaman alabilir. Başlangıç aşamasında uzun saatler çalışmanız gerekecektir. Ancak doğru hareket ederseniz programınızı düzenleme konusunda uzman olursunuz ve kendinize ayıracak boş zamanınız olur.

 

2 – Anlatacak bir hikayeniz olur

Birisine kendi işinizin olduğunu söylediğinizde ne yaptığınızı ve işlerinizin nasıl gittiğini sorarlar. Hikayenin en iyi bölümünün hangisi olduğuna karar vermek için bir veya iki tane hikaye anlatabilirsiniz.

 

3 – Vergi avantajlarından yararlanırsınız

Girişimcilerin vergi avantajlarından yararlanma fırsatı vardır. Girişimcilerin birçoğu seyahat, yemek, telefon faturası, araç ödemesi payları vb. gibi harcamaları gider olarak yazar. Ayrıca devlet teşviklerine de hak kazanabilirsiniz. Sizin için uygun olan vergi avantajlarını muhasebecinize sorduğunuzdan emin olun.

 

4 – Kendinizle gurur duyarsınız

Başarılı bir iş kurmak harika bir duygudur.  Bir hedefiniz olur, bu hedefinizi gerçekleştirirsiniz ve “ben yaptım” dersiniz.

 

5 – Gelecek kuşaklar

Doktor, tesisatçı veya otobüs şoförüyseniz sevdiğiniz insanlara işinizi bırakmanız zor olacaktır. Ancak kendi işinizin patronu olursanız gelecek kuşaklara işinizi bırakabilirsiniz. Ve kendi işinizi kurduğunuz için sizinle gurur duyacaklardır.

 

6 – İş güvenliğiniz olur

Hiç işten atıldınız mı, işinize son verildi mi veya rütbeniz küçültüldü mü? Cevabınız evetse artık bunlar olmayacak. Kendi işinizin patronu olacağınız için artık güvendesiniz. Kontrol sizin elinizde ve artık bu tip şeyler için endişelenmenize gerek kalmayacak.

 

7 – Ağlar kurarsınız

Girişimciler toplumsal yaratıklardır. Birileriyle buluşmaktan, karşılıklı hikayeler anlatmaktan ve diğerlerinin deneyimlerini öğrenmekten keyif alırlar. Girişimci olduğunuzda arkadaş ve iş çevreniz genişler çünkü girişimciler diğerlerinin yaşadıkları zorlukları ve nasıl hayatta kaldıklarını öğrenmek ister.

 

8 – Hayır işleri yapabilirsiniz

Bu her girişimci için geçerli değildir ancak oldukça avantajlıdır. Şirket karının nereye gittiğini kontrol edebilir ve isterseniz kazancınızın belli bir bölümünü diğerlerine verebilirsiniz. Bir hayır kurumuna veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşa sponsor olabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse bu girişimciliğin en iyi kısımlarından biridir.

 

9 – Yeni deneyimler yaşarsınız

İnsanlar yeni deneyimler yaşamaktan hoşlanır ancak bunu başkası altında çalışarak değil işinizin başına geçerek yapabilirsiniz. Kendi işinizi kurmanız yeni zorluklar ve deneyimler yaşamanız anlamına gelir.

 

10 – Akıl hocalığı yaparsınız

Akıl hocalarının olması ve akıl hocalığı yapmak en iyi deneyimlerden biridir. Uzmanlardan bir şey öğrenmek ve bunları daha az deneyimli olanlarla paylaşmak oldukça tatmin edicidir. Girişimci topluluğu karşılık vermekten ve yardım eli uzatmaktan memnuniyet duyar.

 

11 – Uzman olursunuz

Bu noktaya akıl hocalığı yaparak gelebilirsiniz. Girişimci olarak ne yaptığınızın bir önemli yoktur. Ancak büyük ihtimalle yaptığınız işte iyisinizdir. Uzmanlığınızla ilgili görüşmeler yapabilir, yazılar yazabilir ve mesajlarınızın yayılmasını sağlayabilirsiniz.

 

12 – Beceriler kazanırsınız

İnsanlar arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, tıklama başına ödeme, halkla ilişkiler ve faydalandığım diğer bütün pazarlama tekniklerini nasıl öğrendiğimi soruyor. Onlara bunları öğrenmek için kendimi zorladığımı aksi halde hayatta kalamayacağımı anlatıyorum. Ayrıca hesap tabloları yapmak, bütçemi dengelemek ve kira pazarlıkları yapmak gibi sayısız beceriyi de öğrendim. Yeni beceriler kazanmak zorlu ve zaman alıcı olsa da fazlasıyla ödüllendiricidir. Bu beceriler hayati önem taşır.

 

13 – Kararlı olursunuz

Girişimci olarak yaptığım her şey özel yaşantımı da etkiledi. Değişiklilere uyum sağlamak zor oldu. Ancak uzun süredir girişimci olmam beni olaylar karşısında kararlı olmaya zorladı. Bu kararlılık sayesinden daha iyi bir eş ve baba oldum.

 

14 – Tanınırsınız

Her alanda ve her sektörde girişimcileri tanıyan binlerce yerel, bölgesel ve ulusal kuruluş vardır. Kendi işinizi kurmak için yeterli bir sebebiniz olmasa bile bilinir olmak harika bir histir.

 

15 – Finansal özgürlük kazanırsınız

Hadi dürüst olalım. İnsanların birçoğu finansal anlamda özgürlük olmak için girişimci olmak ister. Ve bu harika bir şeydir! Sizde finansal özgürlük istiyor olabilirsiniz. Size göre finansal özgürlük emeklilik yatırımı, sınırsız nakit potansiyeli veya istediğiniz her şeyi almak olabilir. Girişimcilik bunların hepsini başarmanızı sağlar. Bana güvenin para mutluluğu satın alamaz ancak mutluluğu bulmanızı kolaylaştırır.

 

16 – Kendinizi yeniden keşfedersiniz

Kariyerim boyunca bir sürü şirket kurdum ve sattım. Ve ne zaman bir şirket satsam kendimi yeniden keşfetme fırsatı buldum. Diğer taraftan hukuk diplomamı alsaydım avukat olabilirdim. Ancak girişimci olarak bugün istediğim her şeyi olabilirim.

 

17 – Dünyayı değiştirebilirsiniz

İnsanlar girişimcilerin dünyayı değiştirdikleri ile ilgili şakalar yapar. Bir alışveriş merkezindeki cep telefonu aksesuarı kioskunun dünyayı nasıl değiştirdiğini hayal etmek zordur. Dünyayı bir şekilde değiştiren Elon Musk, Bill Gates ve Sergey Brin gibi girişimcilere bir bakın.

 

18 – İş fırsatları yaratabilirsiniz

Çalışanlarınızın başarısından sorumlu olmak kadar tatmin edici bir duygu yoktur. Fikirleriniz sayesinde geçimlerini sağlarlar, ailelerine destek olurlar ve hayallerini gerçekleştirirler.

 

19 – Markanızı oluşturabilirsiniz

Bir şey sayesinde tanınmak oldukça eğlencelidir. İnsanlar sizi pazarlama gurusu, satış dehası veya yazılım gurusu olarak referans gösterebilir. Ne şekilde tanınırsanız tanının bu tanınırlık sayesinde markanızı inşa etmek ve para kazanmak oldukça eğlencelidir.

 

20 – Sebebiniz

Size kendi işinizi kurmanız için bir sürü sebep sundum. Ancak önemli olan sizin nedeninizdir. Neden kendi işinizi kurmak istiyorsunuz?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir