Yeni İş Fikri Nasıl Bulunur?

Çok sayıda insan kendi işini kurmanın hayalini kurar fakat siz kendinize uygun işi nasıl bulacaksınız?

Eğer mükemmel bir iş fikri ortaya atamamanız nedeniyle iş kurma hayalleriniz suya düştüyse bir daha düşünün.

İşin sırrı günümüzün pazarında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir iş konsepti yaratmaktır. Yeni kurulmuş işlerin başarı sağlamalarının ardında yatan sebep günümüz pazarında ilgi çeken ürünler veya hizmetler içermeleridir.

Hepinizin iş hayatında ve kişisel hayatta edindiği eşsiz deneyimler vardır ve aramaya buralardan başlayarak yeni iş fikrinizi oluşturabilirsiniz.  Emelinize ulaşmak için mantıklı ve düzenli bir araştırma yapmalısınız ayrıca pazarı da gözden geçirmelisiniz ki fikirler kendiliğinden akmaya başlasın.

Yeni bir iş fikri bulmak ve kendi işinizi kurmak için aşağıdaki üç aşamalı yaklaşımı kullanmayı denemelisiniz:

 

3 Adımda Yeni İş Fikirleri Bulmak

1. Yetenekleriniz nelerdir?

Geçmişteki deneyimlerinizi hatırlayın. Kariyeriniz boyunca özel yetenekler geliştirmişsinizdir. Bunlar işinizin temeli olacaktır. Ek olarak şimdiye kadar çalışmış olduğunuz şirketleri ve değişik pazarları düşünün. Mutlaka bazıları diğerlerine göre daha ilginç ve eğlenceli olmuştur. Daha da ötesi ilginç ve eğlenceli bulduğunuz işlerde başarınız da yüksek olmuştur.

Yeteneklerinizi işte kazandıklarınızla sınırlamayın. İş dışında kazandığınız yeteneklerinizi de hatırlayın. Özetle çalışmadığınız zamanlarda en çok ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz ve neler yapmayı isterdiniz? Bu bir spor dalı olabilir, hayır işi olabilir (gönüllü çalışmak gibi) ya da sadece bir hobi olabilir. Önemli olan şey bunların içinden yeteneğinizi ortaya çıkarmaktır. Hobinizi işiniz yapmak sizi çok mutlu edebilir.

 

2. İşe yarar bir şeyler bulmak

Geçmişinizi taradıktan sonra deneyimleriniz arasından gündeme uygun olarak iş potansiyeli olan bir tanesini seçmelisiniz.

Ekonominin büyüdüğü alanları tercih edin. Yeni iş trendlerini takip edin ve içlerinde size uygun olanını arayın. Girişimcilik dünyasında yaşıyoruz, durgunluk dönemlerinde bile insanlar iş yapacağına inandıkları fikirler için yatırım yapıyorlar.

Ekonominin durgunluk döneminde terkedilen iş alanları sizin için birer fırsattır. Şu anda hangi pazarda açık var? Yerel basını, iş bültenlerini ve ticari oluşumları takip etmek size bazı fikirler verebilir. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun.

Dünya gittikçe küçülüyor bu da size, sizden çok uzaklardaki bir ürünü bile ülkenize getirmeye veya ülkenizdeki bir ürünü tüm dünyaya ulaştırma şansı sunuyor. Yurtdışından gelen ve yurtdışına satılan ürünlere tüketicilerin ilgisi büyük olmaktadır.

Dostlarınızı ve iş arkadaşlarınızı düşünün onlardan biriyle—fiziksel özelliklerinden veya yaratıcılık yeteneklerinden yararlanmak için—ortak iş yapmak isteyebilirsiniz.

Online alışveriş perakende satışta büyüyen bir alandır. Tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için online satışı sınırlı olan bir ürünü satma fırsatını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

 

3. Uzun vadeli düşünün

Son olarak ileriye yönelik düşünün

İş fikrinizi arama aşamasında dikkate almanız gereken global, yerel pazar trendleri ve belirli nüfuslar vardır. Gelecek vadeden bir işe girmek akıllıca olur. Yeni trendlerin haberini veren medya iyi bir araştırma kaynağı olabilir, burada ana amaç uzun vadeli iş fırsatlarını görebilmektir.

Vurgulamak istediğimiz şey kendi işinize sahip olmanın sizin için nasıl birşey olduğu hakkında düşünmenizdir. Kendi şirketinize sahip olmanın finansal ve duygusal açıdan getirlerini ve bağımsız olmanın yararlarını bir düşünün.

Herşeyden öte sırf bu konu hakkında düşünmek bile sizi yeni iş kurmaya teşvik edecektir. Kişisel deneyiminiz eşsizdir ve ticari girişminizin temelini oluşturacaktır. Bunu azımsamayın çünkü kuracağınız işin eşsiz olması buna bağlıdır.

 

Yeni İş Fikirleri Bulma Yöntemleri

1. Bir sorun bulun ve buna bir çözüm üretin.

İş fikirleri nasıl ortaya çıkar sizce? Hepsinin tek bir ortak yönü vardır. Her biri var olan bir soruna çözüm olarak ortaya çıkmştır.

Daha önce sitemizde paylaştığımız iş fikirlerinden 100’lercesini buna örnek gösterebiliriz. Örneğin büyük şehirlerdeki gürültü kirliliğinden hepimiz şikayetçiyizdir. Özellikle de araçların kornalarına gereksiz basılması en çok şikayetçi olduğumuz konuların başında gelir. Bu duruma çözüm bulmak isteyen bir şirket gereksiz yere kornaya basan sürücüleri tespit edip ve araç sahiplere ceza yazabilen bir teknoloji geliştirdi. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

2. Var olan bir iş fikrini geliştirin ve iyileştirin.

Bu “daha iyi bir fare kapanı hazırlayın” stratejisidir. Burada anahtar kelime değerlidir. Bir şeyler geliştirebilirsiniz, fakat geliştirdiğiniz şeyin değerli olması için müşterinin iyileştirmeleri önemsemesi ve bu iyileştirmeler için ekstra ödeme yapmayı kabul etmesi önemlidir. Bu esasında doğru pazar hedefini bulmakla alakalıdır.

Örneğin, kişisel olarak hangi arabayı kullandığımın benim için hiçbir önemi yoktur, benim için arabanın sağlam, rahat ve çok aşırı pahalı olmaması yeterlidir. Araba firmaları diledikleri kadar araba üzerinde iyileştirme yapsınlar, benim tepkim yine “Hımm. Güzel ama hiç buna o kadar para verecek halim yok” şeklinde olacaktır. Fakat arabaları gerçekten seven ve araç performansına değer veren birisi için bu iyileştirmeler gerçekten de değerli olabilir ve bu yüzden söz konusu iyileştirmeler için bu kişiler ekstra ücreti gönül rahatlığıyla vereceklerdir.

 

3. Bir ürün veya hizmette bir sorun bulun ve bunu ortadan kaldırın.

Bu bir şirketin ortaya çıkıp herhangi bir endüstri dalındaki verimsizliği veya sorunu ortadan kaldırmasına klasik bir örnektir.

Örnek olarak Google’ın piyasaya arama motoruyla ilk girişi gösterilebilir. O zamanlar, diğer arama motorları kullanıcının aradıklarına ilaveten oldukça alakasız birçok sonucu da kullanıcılara sunmaktaydı. Google arama yaparken ortaya çıkan bu hatayı ortadan kaldıracak bir çözüm getirdi ve hikayenin geri kalanını zaten hepiniz biliyorsunuz.

 

4. Piyasadaki boşluğu bulun.

Bu herhangi bir rakibin olmadığı coğrafik alanda bir iş kurmak kadar basittir. Organik ürünlere ulaşımın zor olduğu bir alanda organik ürünler satan bir dükkan açmak buna örnek gösterilebilir. Ayrıca mevcut bir boşluğu dolduracak yeni bir ürün veya hizmet yaratmak da bu kapsamda değerlendirilebilir. Daha önce paylaştığımız kendi kendine sulanan akıllı saksı buna iyi bir örnek teşkil eder.

 

5. Mevcut maliyetlerinin çok pahalı olduğu bir alan bulun.

İnternet, bu fırsattan istifade eden binlerce şirketin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Eğitim ve profesyonel gelişim dersleri sunan online siteler, söz konusu sektörün fiyatlarını büyük oranda aşağı çekmesi örnek olarak gösterilebilir.

 

6. Henüz karşılanmamış bir ihtiyaç bulunan alanları bulun.

Bu ihtiyaç henüz insanların farkında olmadığı bir şey olabilir. Burada Apple’ın iPod ürününü piyasaya sürmesini örnek olarak verebiliriz. iPod’u piyasaya sunana kadar, kimse tüm müzik koleksiyonlarını beraberlerinde taşımak istediğinin farkında değildi, fakat ürün piyasaya çıktığı anda, muhakkak satın alınması gereken bir ürün sınıfına yükseldi.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

7. Önsezilerinize kulak verin.

Belki sahip olduğunuz bir fikri uyguladığınızda çok büyük bir miktarda para kazanacağınız hissine sahip olabilirsiniz. Daha fazla pratik yaptıkça ve fikirlerinizin uygulanabilirliğini onayladıkça, kar hakkındaki önsezileriniz artacaktır. Çok büyük miktarda para yatırmadan ve zamanınızı bu işe ayırmadan önce, iyi bir araştırma yaptığınızdan ve sonuçların onayını aldığınızdan emin olun.

 

8. Bir dileği gerçeğe dönüştürün.

Bunlar “Eğer … olsaydı, güzel olmaz mıydı” şeklindeki fikirlerdir.

  • Eğer uzayda tatil yapabilseydik, güzel olmaz mıydı – Virgin Galactic
  • Eğer ben her ayakkabı satın aldığımda, üçüncü dünya ülkelerinden biri de ayakkabı sahibi olsaydı, güzel olmaz mıydı – Tom’s Shoes
  • Eğer fakir toplumlara temiz su sağlayabilseydik, güzel olmaz mıydı – Thankyou Water.

 

Aksiyon Alın

Gerçekten iyi iş fikirleri bulma konusunda ciddiyseniz, konuşmak yerine aksiyona geçin ve bu yöntemi deneyin. Alarmı 25 dakikaya kurun. Her bir kategori için bir fikir üretin ve fırsata dönüşebilecek iyi bir iş fikri bulmaya çalışın.

Şunu da unutmayın: büyük bir iş fikri için size gereken ilhamı kendi yeteneklerinizde arayın!

 

 

İlginizi çekebilir

En Yaratıcı İş Fikirleri

İş Fikirleri Bulmanın Yolları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir