Yeni iş fikri nasıl bulunur?

Çok sayıda insan kendi işini kurmanın hayalini kurar fakat siz kendinize uygun işi nasıl bulacaksınız?

Eğer mükemmel bir iş fikri ortaya atamamanız nedeniyle iş kurma hayalleriniz suya düştüyse bir daha düşünün.

İşin sırrı günümüzün pazarında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir iş konsepti yaratmaktır. Yeni kurulmuş işlerin başarı sağlamalarının ardında yatan sebep günümüz pazarında ilkirlgi çeken fier, ürünler veya hizmetler içermeleridir.

Hepinizin iş hayatında ve kişisel hayatta edindiği eşsiz deneyimler vardır ve aramaya buralardan başlayarak yeni iş fikrinizi oluşturabilirsiniz.  Emelinize ulaşmak için mantıklı ve düzenli bir araştırma yapmalısınız ayrıca pazarı da gözden geçirmelisiniz ki fikirler kendiliğinden akmaya başlasın.

Yeni bir iş fikri bulmak ve kendi işinizi kurmak için aşağıdaki üç aşamalı yaklaşımı kullanmayı denemelisiniz:

1. Yetenekleriniz nelerdir?

Geçmişteki deneyimlerinizi hatırlayın. Kariyeriniz boyunca özel yetenekler geliştirmişsinizdir. Bunlar işinizin temeli olacaktır. Ek olarak şimdiye kadar çalışmış olduğunuz şirketleri ve değişik pazarları düşünün. Mutlaka bazıları diğerlerine göre daha ilginç ve eğlenceli olmuştur. Daha da ötesi ilginç ve eğlenceli bulduğunuz işlerde başarınız da yüksek olmuştur.

Yeteneklerinizi işte kazandıklarınızla sınırlamayın. İş dışında kazandığınız yeteneklerinizi de hatırlayın. Özetle çalışmadığınız zamanlarda en çok ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz ve neler yapmayı isterdiniz? Bu bir spor dalı olabilir, hayır işi olabilir (gönüllü çalışmak gibi) ya da sadece bir hobi olabilir. Önemli olan şey bunların içinden yeteneğinizi ortaya çıkarmaktır. Hobinizi işiniz yapmak sizi çok mutlu edebilir.

 

2. İşe yarar bir şeyler bulmak

Geçmişinizi taradıktan sonra deneyimleriniz arasından gündeme uygun olarak iş potansiyeli olan bir tanesini seçmelisiniz.

Ekonominin büyüdüğü alanları tercih edin. Yeni iş trendlerini takip edin ve içlerinde size uygun olanını arayın. Girişimcilik dünyasında yaşıyoruz, durgunluk dönemlerinde bile insanlar iş yapacağına inandıkları fikirler için yatırım yapıyorlar.

Ekonominin durgunluk döneminde terkedilen iş alanları sizin için birer fırsattır. Şu anda hangi pazarda açık var? Yerel basını, iş bültenlerini ve ticari oluşumları takip etmek size bazı fikirler verebilir. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun.

Dünya gittikçe küçülüyor bu da size, sizden çok uzaklardaki bir ürünü bile ülkenize getirme şansı sunuyor. Yurtdışından gelen ilginç ürünlere tüketicilerin ilgisi büyük olmaktadır.

Dostlarınızı ve iş arkadaşlarınızı düşünün onlardan biriyle—fiziksel özelliklerinden veya yaratıcılık yeteneklerinden yararlanmak için—ortak iş yapmak isteyebilirsiniz.

Online alışveriş perakende satışta büyüyen bir alandır. Tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için online satışı sınırlı olan bir ürünü satma fırsatını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

3. Uzun vadeli düşünün

Son olarak ileriye yönelik düşünün

İş fikrinizi arama aşamasında dikkate almanız gereken global, yerel pazar trendleri ve belirli nüfuslar vardır. Gelecek vadeden bir işe girmek akıllıca olur. Yeni trendlerin haberini veren medya iyi bir araştırma kaynağı olabilir, burada ana amaç uzun vadeli iş fırsatlarını görebilmektir.

Vurgulamak istediğimiz şey kendi işinize sahip olmanın sizin için nasıl birşey olduğu hakkında düşünmenizdir. Kendi şirketinize sahip olmanın finansal ve duygusal açıdan getirlerini ve bağımsız olmanın yararlarını bir düşünün.

Herşeyden öte sırf bu konu hakkında düşünmek bile sizi yeni iş kurmaya teşvik edecektir. Kişisel deneyiminiz eşsizdir ve ticari girişminizin temelini oluşturacaktır. Bunu azımsamayın çünkü kuracağınız işin eşsiz olması buna bağlıdır.

Yeni iş fikirleri ve fırsatları ile ilgili haberleri sizin için sitemizden sürekli olarak paylaşarak. Sadece bizi takip ederek bile hayalinizdeki işe kavuşmanız mümkün olabilir. Şunu da unutmayın: büyük bir iş fikri için size gereken ilhamı kendi yeteneklerinizde arayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.