Komik Takma Diş Satarak 50 Milyon Dolar Kazanan Girişimci

Jonah White başarılı ve biraz tuhaf bir girişimci. Arkadaşı Rich Bailey ile birlikte kurdukları Billy-Boob Teeth şirketinden 50 milyon dolar kazandılar ve bunu insanları çirkinleştirerek yaptılar. Gelmiş geçmiş en çılgın ve en karlı iş fikirlerinden biri bu. İlk ve en başarılı ürünleri olan billy boob dişleri insanların gülümsemelerinde devrim yaptı adeta. Kurucular, ürünün 150 farklı ülkede 20 milyon adet satıldığını söylüyor.

 

Billy Boob Dişlerinin Hikayesi

komik-dis1993 yılında Jonah White, Missouri State University’de öğrenciydi. Bir sonbahar günü, okuldaki Amerikan futbolu maçını izlemeye gitti. Orada kalabalıkla birlikte muhabbet edip eğlenen ve dağlarda yaşadığı anlaşılan salaş giyimli bir adam gördü. Adamın dişleri çok çirkin olmasına karşın adamın özgüveni son derece yüksekti. Konuştuğu her kızın telefon numarasını istiyordu. Bu adamın adı Rich Bailey’di ve kendisi diş hekimiydi. Maçtan sonra Jonah White ve Rich Bailey tesadüfen tanıştılar, ancak her ikisi de bu tanışmanın ileride çok büyük bir olaya neden olacağını bilmiyordu. İki adam arkadaş oldular ve “çirkin diş” fikrini ticarete dökmeye karar verdiler. Billy Boob dişleri bu şekilde ortaya çıktı. Dişler piyasaya sunulduktan hemen sonra büyük bir başarı yakaladı.

Jonah ve Rich bu işi 20 yıldan beri yapıyor. Hala satılan bu ürün sayesinde ikisi de milyoner oldu. Bu çılgın fikrin en müthiş yönlerinden biri de kendi kendini pazarlaması. Yani insanlar böyle çılgın ve merak uyandıran bir ürün gördüklerinde etkileniyorlar. Daha sonra onlar da bu dişten satın alıp arkadaşları ve aileleri ile birlikte eğleniyorlar. Sonra bunu gören kişiler de ürünü satın alıyorlar. Yani zincirleme bir durum söz konusu. Bu sayede ürün kendi reklamını yapıyor ve kendi kendini pazarlıyor.

 

İlginizi çekebilir

Zengin Eden Saçma İş Fikirleri
En Yaratıcı İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir