Kulak Çınlamasını Önceden Teşhis Eden Kulaklık

İngiltere merkezli Plextek şirketi, kulak çınlaması sorunu yaşama ihtimali olan kişilere erken uyarı sistemi sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Plextek elektronik şirketinin geliştirdiği cihaz, müzik dinlemek için kullandığımız kulaklıkların içine yerleştiriliyor ve kişiyi kulak çınlamasına yönelik önceden uyarıyor. Dünya genelinde 300 milyon kişinin kulak çınlaması sorunu yaşadığını belirten Dünya Sağlık Örgütü, bu sorunların %50’sinin erken teşhis sayesinde önlenebileceğini ifade ediyor.

Bu minik cihaz, beyinden gönderilen sinyallerin duymayı sağlayan bölge üzerinde yaptığı etkiyi tespit etmeye yarıyor. Kulaklık içine yerleştirilen bu cihaz, akıllı telefon uygulamasıyla senkronize edilebiliyor ve muhtemel bir sorun belireceği zaman kişiyi bir sağlık kuruluşuna gitmesi için yönlendiriyor.

Kulak çınlamasına yönelik geliştirilen teknolojik cihazlar, halihazırda klinik ortamında kullanıma yönelik. Yani insanlar kulak çınlamasına yönelik semptomların tespit edilmesi için sadece hastane ortamındaki cihazlara mahkum. Ancak Plextek, geliştirdiği bu teknoloji sayesinde tüketici piyasasına giriş yapmak istiyor.

Son günlerde kişinin vücudundaki D vitaminini ölçen akıllı yüzüklerden görmüştük. Ya da benzer şekilde, kişinin vücuduna yerleştirilen minik bir sinyal algılayıcının, kişinin ruhsal durumunu gözlemleyebildiğini görmüştük. Tractica tarafından yayınlanan rapora göre 2020 yılında buna benzer kişisel sağlık teknolojilerinin 78.5 milyon müşterisi olacak.

Sizce hastane ortamı dışında kişilerin kendi başlarına da kullanabilecekleri bu tür kişisel sağlık teknolojileri, başka hangi hastalıklara ve rahatsızlıklara yönelik olarak kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Giyilebilir Teknoloji Sektöründeki İnovasyonlar
Sağlık Sektörünün Geleceği Nasıl Olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir