Letgo’da Satış Yapmak İsteyenlere

Evinizde kullanmadığınız eşyaları satmak istiyor olabilirsiniz.

İkinci el ürün alıp kar marjı koyarak tekrar satışa çıkarmak istiyor olabilirsiniz.

Her iki durumda da Letgo çok iyi bir alternatif.

Peki Letgo’da nasıl satış yapılır? Letgo üzerinden nasıl para kazanılır?

Letgo bildiğiniz üzere insanların ellerindeki eşyaları listeledikleri bir uygulama. Ürünün fotoğrafını, fiyatını ve detaylarını paylaşıyorsunuz. Özellikle sizle aynı semtte, aynı şehirde yaşayan kişilerle buluşup alışverişi gerçekleştiriyorsunuz. Yani Letgo üzerinden alışveriş söz konusu değil. Letgo’da kredi kartıyla satın alma diye bir opsiyon yok. Alıcı ve satıcı buluşuyor; ürün teslim ediliyor, para alınıyor. Sistem özetle bu şekilde.

 

Letgo’da Satış Nasıl Yapılır?

Letgo’da bir şey satmak son derece kolay. Letgo uygulamasını indirip kayıt oluşturmak ve ilk ilanınızı vermek 1 dakikadan bile kısa sürebilir.

Letgo’nun sitesinde şöyle bir resmi açıklama var:

Letgo’yu ikinci el ürün satışını eğlenceli, kolay ve hızlı hale getirmek için yarattık. Yüz milyonlarca ürün ilanı sayesinde Letgo özellikle yerel anlamda en büyük ikinci el ürün alım-satım platformu konumunda. Satmak istediğiniz ürünlerin fotoğrafını çekip yüklemek ya da ihtiyacınız olan ürünü şehrinizdeki birinden temin etmek hayatını kolaylaştırıyor. Üstelik Letgo tamamen ücretsiz.

Letgo’nun mantığını izah edelim şimdi.

Evinizde kullanmadığınız bir ürün var. Ya da bir mağazada çok iyi fiyatla bir ürün aldınız ve bu ürünü tekrar satmak istiyorsunuz. İki durum için de Letgo ideal bir mecra. Sadece ürünün iyi durumda olduğundan emin olun. Yani satılmaya değer şeyler koymaya özen gösterin. Eğer evde sadece kalabalık yapan bir ürün varsa ve tek isteğiniz bu ürünün kalabalığından kurtulmaksa fiyat belirlemek yerine bu ürünü Letgo’da “ücretsiz” olarak da dileyen kişiye verebilirsiniz.

Letgo, yapay zeka teknolojisi sayesinde yüklediğiniz ürünün Letgo’daki ortalama fiyatını size otomatik olarak söylüyor. Ürünün fotoğrafını çektiğiniz zaman Letgo algoritması ürünü tanıyor, ürünün ortalama fiyatı ve ortalama satış süresini bildiriyor. Bu fiyata bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Satmak istediğiniz ürünün fiyatı Letgo tarafından 100-150 lira aralığında olarak belirtiliyorsa siz ürüne 250 liralık bir fiyat da biçebilirsiniz. Letgo size sadece yardımcı olmaya çalışıyor. “Yayınla” butonuna basınca da ürününüz yayınlanıyor. Bu kadar basit.

Alıcılar ve satıcılar Letgo uygulaması üzerinden mesajlaşabiliyor. Yani alıcılar satıcılara soru sorabiliyor.

Alıcı ile satıcı anlaştığında ise buluşuyorlar ve ürün teslimatını gerçekleştiriyorlar.

 

Letgo’nun Gelir Modeli Nedir?

Letgo’da satış yapmak tamamen ücretsiz. Peki o zaman Letgo nasıl para kazanıyor?

Letgo’nun gelir modeli aslında 3 parçadan oluşuyor.

  • Online reklam
  • Freemium
  • Pro üyelik

Online reklam: Letgo çok sık girilen uygulamalardan biri olduğu için reklam verenlerin gözdelerinden biri. Kullanıcı trafiği yoğun olduğu için sitede banner formatında reklam verilebiliyor. Bu reklamlar görüntülendikçe ya da bu reklamlara tıklandıkça Letgo reklam geliri elde ediyor.

Freemium: Letgo’da ilan vermek ücretsiz. Ancak satmak istediğiniz ürünün daha görünür bir yerde olmasını; üst sıralada çıkmasını isterseniz ilanınızı öne çıkarabiliyorsunuz. Böylece ilanınızı daha çok kişi görüyor. Bu özellik için para ödemeniz gerekiyor. Yani Sahibinden.com’daki mantığın aynısı Letgo’da da var.

Ürünü normalden 2 kat, 6 kat ve 14 kat daha fazla kişiye gösterme özelliği bulunuyor. Ne kadar çok kişinin görmesini istiyorsanız Letgo’da ödemeniz gereken miktar o kadar artıyor.

Pro üyelik: Buna ek olarak Letgo Pro özelliği var. Letgo’da araba ilanı vermek isteyen galeriler aylık bir abonelik ücreti ödüyor ve Letgo üzerinden  araba satış ilanı da verebiliyor. Otomobil galerileri örneğin 30 araçlık bir ilan vermek için 99 dolar ödemek durumunda. 150 araçlık ilan verebilmek için ise aylık 700 dolar ödenmesi gerekiyor. Söz konusu üç gelir modeli içinde Letgo’nun en çok para kazandıran özellik söz konusu pro üyelik özelliği.

 

 

Letgo’da Ne Satabilirim? En Çok Hangi Ürünler Satılıyor?

Letgo’da çok farklı türde ürünler satabiliyorsunuz, ancak bazı ürünler çok daha hızlı satılıyor.

Elektronik…

Bazı elektronik ürünleri internetten satmak zordur. Kargolaması bile başlı başına derttir. Fakat Letgo yerel bir uygulama. Yani Letgo size, aynı şehirde yaşadığınız kişilerin ilanlarını gösteriyor. Hal böyle olunca akıllı telefon, tablet, bilgisayar, hoparlör, hatta beyaz eşya gibi ürünleri Letgo üzerinden kısa sürede satabilirsiniz.

Oyun…

Bugün yeni bir bilgisayar oyunu almak isteseniz en az 200 lirayı gözden çıkarmanız lazım. Ancak sizin istediğiniz oyunu oynamış ve hevesini almış kişiler Letgo üzerinden söz konusu oyunu çok uygun fiyata satabiliyor. Letgo üstünden oyun DVD’si ve Playstation gibi araçları satmak da gayet kolay.

Mobilya…

Yeni mobilya almak pahalı bir olay. Evinizde kullanmadığınız şifonyer, koltuk, kanepe, vitrin, masa gibi ürünleri Letgo’ya koyduğunuz zaman kısa süre içinde pek çok mesaj alacağınızı göreceksiniz. İnsanlar eski mobilyaları uygun fiyattan alıp yenileyerek kullanmayı tercih ediyor artık. Dolayısıyla evinizdeki fazla mobilyaları mutlaka Letgo’ya koyun.

Bebek ürünleri…

Bebek ürünleri, bebek arabası gibi şeyler feci derecede pahalı olabiliyor. Özellikle çocuklarınızın artık kullanmadığı giysi, oyuncak, araba gibi şeyleri Letgo’ya koyarak yeni bebek sahibi ailelere yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kullanmayacağınıza emin olduğunuz tüm bebek ürünlerini toptan da satabilirsiniz Letgo’da. Mutlaka çok sayıda talip çıkacaktır.

Eğer kalabalık bir bölgede, semtte, şehirde yaşıyorsanız Letgo üzerinden satış yapma ihtimaliniz  artar. Facebook Marketplace’in de ülkemizde Letgo kadar sık kullanılmadığını belirtelim. Letgo, ikinci el eşya alım satımı için akla gelen ilk opsiyon olmayı başarmış durumda. Yani nasıl video denince akla Youtube geliyorsa, ikinci el eşya satışı denince de akla ilk Letgo geliyor.

 

Letgo’dan Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Letgo alıcı ve satıcıyı korumak adına pek çok kural koymuş durumda. Ancak Letgo’nun çalışma mantığı alıcı ile satıcının buluşması üzerine kurulu olduğu için bu sürei kolay ve güvenli hale getirmek adına bazı tavsiyeler verebiliriz.

Alıcı ve satıcı mutlaka güvenli ve halka açık bir yerde buluşmalı. Bir AVM olabilir, kalabalık bir cadde olabilir, bir market olabilir. Yani alıcı olarak da satıcı olarak da mutlaka insan trafiğinin olduğu bir yerde buluşmaya özen gösterin. Büyük ihtimalle başınıza bir şey gelmeyecektir ama buluşmaya yanınızda biriyle gitmeniz de iyi olabilir.

Letgo’da sadece hesabını onaylatmış kişiler alış-satış yapabiliyor.  Letgo bu sayede üyelerin gerçek mi sahte mi kimliğe sahip olduğunu anlayabiliyor. Letgo hesabınızı Google, Facebook, e-mail ve telefon numarası üzerinden onaylatmalı; sadece hesabını onaylatmış kişilerle alışveriş yapmalısınız.

Ayrıca sezginize güvenin. Letgo’da bir ürünle alakalı olarak karşıdaki kişiyle mesajlaşırken söz konusu kişinin yazdıkları, söyledikleri içinize sinmiyorsa alışveriş yapmak zorunda değilsiniz.

 

Letgo’da Nasıl İlan Verilir?

Letgo’da ilan vermek çok basit.

Uygulamayı Appstore ya da Google Play’den indirin ve üyelik hesabı açın. Google veya Facebook hesabınızla direkt de hesap açabilirsiniz.

“Sat” yazan yere tıklayın.

Ürünün kategorisini seçin. Karar veremediyseniz “Diğer Ürünler” kategorisini seçebilirsiniz.

Ürünün fotoğrafını çekin ya da yükleyin. Letgo ürünü otomatik olarak tanıyıp ne olduğunu, ortalama kaç günde kaç liraya satıldığını size fikir verme amacıyla söyleyecek.

Ürünün fotoğrafını çektikten sonra ilana başlık, açıklama ve fiyat girin. Açıklama kısmında telefon numaranızı vermeyin, zira Letgo açıklamada telefon numarası verilmesini kabul etmiyor ve gizliyor telefon numaralarını.

Bu kadar.

30 saniye içinde ilanınız yayında!

 

Sonuç

Letgo kullanmadığınız eşyaları satmak veya  düpedüz ticaret yapmak için ideal bir platform. Tam zamanlı işinize ek olarak kelepir eşya satın alıp Letgo üzerinde kar marjıyla satabilirsiniz. Diğer bir deyişle ek gelir olarak Letgo’dan satış yapmayı düşünebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir