Markalara Özel Instagram’da Takipçi Artırma Yolları

800 milyona yakın üyesi bulunan Instagram’ı doğru bir biçimde kullanarak markanıza, şirketinize ve işletmenize büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Dünyanın en başarılı şirketlerinin ortak özelliklerinden biri de Instagram’da devasa takipçi kitlelerine sahip olmalarıdır. McDonald’s, Adidas, Nike, Samsung gibi şirketlerin ya da Guy Kawasaki, Gary Vaynerchuk gibi influencer’ların Instagram’da milyonlarca takipçisi bulunuyor.

Bu bakımdan günümüzde Instagram üzerinde “gerçek ve organik” takipçi sayısının artması, müşteri edinmek, satış yapmak, marka bilinirliğini artırmak bakımından oldukça önemli.

O halde şirketinizin ve işletmenizin Instagram’da büyümesi ve takipçi sayısını artırması için neler yapabileceğinize bakalım.

 

1. Instagram Analiz Araçlarını Kullanın

Sosyal medya pazarlama alanında analiz yapan son derece etkili çeşitli programlar bulunuyor.  Aşağıda belirttiğimiz sosyal medya pazarlama araçları sayesinde kısa sürede takipçi sayınızı artırmanız mümkün.

SocialDrift: Bu hizmet, aldığınız yorumları, beğenileri ve takipçileri analiz ederek size en uygun müşteri kitlesini buluyor. Makine öğrenmesi teknolojisini kullanan bu program sayesinde hedef müşteri kitlenize ulaşmak daha kolay.

ViralUpgrade: Yorum, beğeni ve takip üzerinden size en uygun kişileri bulan bu uygulama, “kafa dengi, sizin tarzınıza uygun” kişileri bulmanıza yardımcı oluyor.

ViralRace: Bu uygulama da Instagram’ın “Keşfet” sayfasına girebilmek için ne tür içerik girmeniz gerektiğini gösteriyor, trend analizi yapıyor ve diğer markalarla ortak kampanyalar yapmak için gereken adımları gösteriyor.

Bunlardan daha hangi gönderinin kaç takipçi getirdiğini, hangi hashtag’lerin daha çok etkileşim aldığını gösteren çeşitli analiz araçları bulunuyor. Bunlardan birine yatırım yaparak uzun vadede Instagram stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 

2. Instagram’da Yarışma Düzenleyin

Sosyal medya platformlarında yarışma ve çekiliş trendi biraz yavaşlar gibi olsa da Instagram bu konuda canlılığını koruyor. Örneğin bir kuaför salonunuz varsa Instagram sayfanızda bir çekiliş düzenleyerek salonunuzda kullanılmak üzere 500 liralık bir hediye çeki verebilirsiniz. Çekilişe katılım şartları olarak kullanıcılardan bir çekiliş etiketi altında paylaşım yapmalarını, sayfanızı beğenmelerini ve 2 ya da 3 arkadaşını etiketlemelerini isteyebilirsiniz.

 

3. Popüler Bir Hashtag Yaratın

Instagram’da artık hesapların yanında hashtag takip etmek de mümkün. Bu güncelleme ışığında markalar popüler bir hashtag yaratarak markanın bilinirliğini ve takipçi sayısını artırabilir.

 

4. Farklı İçerik Formatları Deneyin

Sosyal medya pazarlamacılarının elinin altında fotoğraf, video, illüstrasyon, tipografi gibi çeşitli içerik formatları yer alıyor. Markanızın Instagram’daki performansını artırmak için bu formatların her birini denemeli; size en çok takipçi kazandıran ve en çok paylaşılan formatı belirlemelisiniz. Bazı hesaplarda video daha çok iş yaparken bazılarında sadece fotoğraf iş yapar.

 

5. Reklam Satın Alın

Instagram’da hesabınızın reklamını yapabilirsiniz. Her yıl Instagram sırf bu işten milyarlarca dolar kazanıyor ki esas kazancı da buradan elde ediyor. Instagram reklamları Instagram’da belirlediğiniz bir hedef kitleye ulaşmak bakımından size oldukça yardım edecektir. Takipçi sayısını kısa sürede artırmak isteyen işletmeler reklam satın alma yoluna gidebilir.

 

6. Business Hesabına Geçin

Instagram işletmelere Business hesabı açma opsiyonu da sunuyor. Takipçi istatistiklerini daha ayrıntılı gören business hesaplarında en çok hangi ülke ve şehirden takipçiye sahip olunduğu, takipçilerin cinsiyeti ve yaş ortalaması görülebiliyor. Ayrıca hesaba telefon numarası, e-mail adresi ve lokasyon daha kolay bir şekilde yerleştirilebiliyor.

 

7. Instagram’ın Algoritmasını Anlayın

Eğer viral içerik yüklemek istiyorsanız Instagram’ın sıralama algoritmasını anlamanız gerekiyor. Instagram gönderinin popülaritesi, gönderinin yüklenme zamanı gibi pek çok unsuru dikkate alarak gönderinizi öne çıkarabiliyor, hesabınızı alakalı kişilere önerebiliyor.

 

8. Takipçilerden Feedback Alın

Instagram pazarlama stratejinizi geliştirmek için takipçilerden feedback alın. Onlara mesaj yoluyla soru sorun, Instagram Story özelliği ile anket yapın. Sayfanın tasarımı, gönderilerin sıklığı gibi konularda alacağınız yorum ve öneriler, hesabınızı daha başarılı bir biçimde büyütmenizi sağlayabilir.

 

9. Gerçek Zamanlı İstatistikleri Takip Edin

Instagram istatistiklerini ve etkileşimlerini artırmak isteyen işletmeler, Geckoboard gibi metrik araçları sayesinde hem telefonda hem de bilgisayarda hesabın istatistiklerini canlı olarak takip edebilir.

 

10. Takipçilerinizi Tanıtın

Yüksek etkileşimli gönderilerin Instagram’da daha popüler olduğunu söylemiştik. Bunu sağlamak için de sadık takipçilerinizi gönderilerinizde ve hikayelerinizde paylaşın. Diğer bir deyişle takipçilerinizi konsolide etmeye çalışın. Dikkate alındığını hisseden takipçi kitlesi, hesabınızda daha çok zaman geçirir, sizi farklı mecralarda gönüllü olarak tanıtır.

 

11. Trendleri Takip Edin

Instagram’da sıradan bir şey bir anda popüler olabilir. Büyük hesapların, sanatçıların, fenomenlerin başlatacağı trendler bir anda tüm Instagram’ı kaplayabilir. Bu nedenle trendleri yakından takip ederek trene erkenden binebilir ve bu trendlerden maksimum düzeyde istifade edebilirsiniz. “Selfie, salt bae, ice bucket challenge” bu trendlere örnek verilebilir.

 

12. Gönderi Zamanlama ve Sıklığını Optimize Edin

Instagram Business hesabına geçerek ya da analiz araçlarını kullanarak takipçilerinizin günün hangi saati, haftanın hangi günü daha çok aktif olduğunu görebilirsiniz. Günlük kaç gönderinin ideal olduğunu da bu araçlar sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylece gönderi stratejinizi optimize ederek organik bir şekilde maksimum takipçi sayısına ulaşmanız mümkün olur.

 

13. Instagram Story’e Önem Verin

Yaklaşık 1 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen Instagram Stories (hikayeler) özelliği çok tutuldu. Snapchat’ten alınan bu format, Instagram’da daha büyük bir etki yarattı. Siz de story özelliğinden azami derecede faydalanmalı; duyuru, çekiliş, anket, soru gibi özellikleri doğru bir şekilde kullanmalısınız. Hem Instagram’a hem de hikayeler kısmına özel içerik üretmeye çalışmanız çok iyi olur.

 

14. Hesabınızı Etkinliklerde Tanıtın

Tint gibi bazı eklentiler sayesinde Instagram akışınızı TV ya da monitöre yansıtabilirsiniz. Özellikle seminer, konferans gibi etkinliklerde şirket olarak açacağınız standda böyle bir yöntem izleyerek hedef kitlenize ait insanlarla ve markalarla tanışabilirsiniz.

 

15. Web Sitenize Instagram Eklentisi Kurun

Instagram takipçi kitlenizi artırmanın bir diğer yolu da Instagram sayfanızdaki gönderileri web sitenize yerleştirmek. Kısa bir HTML kodu ya da hazır eklentiler sayesinde gönderileri şirketinizin web sitesinde de paylaşabilirsiniz. Böylece direkt web sitenize giren ziyaretçiler, Instagram hesabınızı görebilir ve takip edebilirler. Web sitesini her gün takip etmek mümkün olmayabilir, ancak Instagram hesabınızı bir kez takip ettiklerinde günlük olarak şirketinizle ilgili gelişmeleri görebilirler.

 

16. Takipçilere İndirim Yapın

Instagram hesabınızı takip eden kişilere özel indirimler sunmayı düşünebilirsiniz. Örneğin bir kafeniz vardır. Kafenizin Instagram hesabı üzerinden her hafta 2 kişiye, kahve ısmarlayabilirsiniz. Bazı e-ticaret yazılımları sizden alışveriş yapan kişilerin halihazırda takipçiniz olup olmadığını görebiliyor, ancak bu kadar sofistike bir yazılıma gerek yok. Takipçilerinize %10 indirim yapabilir, haftalık çekilişlerle birkaç kişiye bir şeyler ısmarlayabilir ya da hediye edebilirsiniz.

 

17. Gelişmeleri İlk Olarak Instagram’dan Paylaşın

İnsanlar kendilerini “premium veya VIP müşteri” olarak hissetmeyi sever. Bu nedenle örneğin şirketinizle, işletmenizle ilgili önemli gelişmeleri diğer sosyal medya platformlarından önce ilk olarak Instagram’dan paylaşabilirsiniz.

 

18. Size Referans Verilmesini Sağlayın

Yaratacağınız içeriklerle insanların internette, dergilerde, haber sitelerinde yazdıkları yazılara sizin hesabınızdan link vermesini sağlayabilirsiniz. Örneğin Onedio’da yer alan bir “Mutlaka Görmeniz Gereken 10 DIY Kahve Masası” gibi bir yazıda sahibi olduğunuz mobilya şirketinin ürünlerinden biri kullanılırsa bir sürü yeni takipçi kazanabilirsiniz. Bu da kaliteli, çarpıcı ve viral içerikler üretmekle mümkün olur.

 

19. Profesyonel Fotoğraflar Kullanın

Instagram’da kullanacağınız görsellerin, videoların ve fotoğrafların kaliteli olması, hesabınızın büyümesi bakımından çok önemlidir. Freelance bir fotoğrafçıyla anlaşarak mağazanızın, işletmenizin fotoğraflarını çekmesini sağlayabilirsiniz.

Yine bu konuda takipçilerinizden yardım alabilirsiniz. Örneğin takipçilerinizin profillerini inceleyerek fotoğraflarını beğendiğiniz kişilere mesaj atarak şirketinizin fotoğraflarını çektirebilirsiniz.

 

20.  Çalışanlarınızın Fotoğraf Paylaşmasına İzin Verin

Özellikle startup’lar bu konuda gerçekten iyi iş çıkarabiliyor. Çalışanlarınızı şirket içinden üretim, tasarım, gündelik durumlar üzerine kısa videolar ve fotoğraflar çekme konusunda cesaretlendirebilir, hatta Instagram hesabınızı sırayla çalışanlarınıza kullandırabilirsiniz. Tabii bunu yaparken sosyal medya ekibiyle koordineli çalışmak önemli.

 

21. Fenomenlerden Yardım Alın

Dijital pazarlamanın en önemli kollarından biri de fenomenlerden yardım almaktır. Yani sosyal medyada yüzbinlerce ve belki de milyonlarca takipçisi olan kişiler, sizin hesabınız hakkında bir twit atar ya da sizi hikayesinde etiketlerse, bir anda  binlerce yeni takipçiye kavuşabilirsiniz.

 

22. Canlı Video Yayını Yapın

Canlı video yayını, Instagram nazarında daha farklı bir format. Canlı yayın yaptığınızda takipçilerinize bildirim gidiyor, hem de videonuz “canlı video keşfet” bölümüne dahil ediliyor. İnstagram takipçinizi artırmak için canlı yayın opsiyonuna odaklanabilirsiniz.

Örneğin kafenizde cuma akşamı bir caz konseri varsa, bu konseri canlı olarak Instagram’da yayınlayabilirsiniz.

 

23. Etiketleme ve Lokasyona Önem Verin

Gönderilerinizde lokasyonu belirtir ve doğru hashtag’leri kullanırsanız daha çok kişi tarafından keşfedilebilirsiniz. Örneğin bir fotoğrafınızı Antalya Işıklar semtinde çektiyseniz lokasyon kısmında bunu belirtin ve yine fotoğrafın içeriğiyle ilgili hashtagler kullanın.

Bunlara ek olarak gönderinizin altına etkili ve insanların ilgisini çeken açıklamalar yazın. Örneğin bu konuda Humans of New York çok başarılı bir örnek. İlham verici sözler, faydalı bilgiler, espriler, ufuk açısı girişimci sözleri, filmlerden replikler, şarkı sözleri… Konseptinize uyan açıklama türüne siz karar verin.

 

24. Başka Platformları Kullanın

Instagram’daki gönderilerinizin linkini, Twitter, Facebook, Reddit gibi sosyal medya kanallarında da paylaşın. Twitter kullanan bir insanın Instagram kullanma ihtimali de yüksek olacaktır. Yani diğer mecralardaki takipçilerinizi Instagram’da da yakalamaya çalışın.

Buna ek olarak Facebook’ta, Twitter’da Instagram linkinizi de paylaşın. Web sayfanızın iletişim bölümünde Instagram hesabınızı belirtmeyi unutmayın.

 

25. Zamanlamaya Önem Verin

Eğer içerik stratejinizi önceden planlarsanız, içeriğin gündemle alakalı olması sağlanmış olur. Her ay, o ayki özel günlere dair  içerikler yaratın ve günü geldiğinde bu içerikleri paylaşın. Bunu önceden yapıyor olmanız, özel günleri unutmanızı engeller.

 

26. Rakiplerinizden İlham Alın

Sizle aynı sektörde çalışan şirketlerin Instagram hesaplarını da incelemelisiniz. Rakiplerinizin pazarlama stratejilerini inceleyerek onlardan ilham alabilir, belki de daha başarılısını siz yapabilirsiniz. Ya da rakibinizin yaptığı hatayı önceden fark ederek aynı hataya düşmezsiniz.

 

27. Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Instagram’da ulaşmak istediğiniz esas kitleyi, yani hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, onlara ulaşmak için daha etkili Instagram stratejileri geliştirirsiniz. Bu nedenle hedef müşteri kitlenizin Instagram kullanım alışkanlıklarını iyice analiz etmeli ve buna uygun pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz.

 

28. Instagram’ı Telefondan Kullanın

Sosyal medya pazarlamacıları genelde sosyal medya sitelerini masaüstü bilgisayardan kontrol ederler. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Instagram’ı telefon üzerinden kullandığı için siz de onların nasıl bir deneyim yaşadığını görmek için mobil cihaz kullanarak girmelisiniz Instagram’a.

 

29. Yorumlara ve Sorulara Cevap Verin

Yorum sayısı yüksek gönderiler, Instagram algoritması tarafından öne çıkarılır. Bu nedenle takipçilerinizi gönderilerinize yorum yapmaları konusunda teşvik edin. Ayrıca yapılan yorumlara cevap vermeyi de ihmal etmeyin.

 

30. Herkesi Takip Etmeyin

Takip edilen / Takipçi oranına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yani 7543 takipçiniz varsa ve siz de 5433 kişiyi takip ediyorsanız bu pek de ideal bir görüntü değildir. Zira saygın ve popüler hesapların genelde takipçi sayısından çok daha az sayıda hesabı takip ettiğini gözlemliyoruz.

Diğer bir deyişle,  15000 takipçiniz varsa, siz de maksimum 500 kişiyi takip etmelisiniz diyebiliriz.

 

31. İmla ve Yazım Hatası Yapmayın

Gönderilerinizde ve açıklama kısmında “dahi” anlamına gelen de’leri ayrı yazamıyorsanız, pek çok kişi ürettiğiniz içeriğin kalitesine bakmaz. Hesabınızın saygınlığını korumak için dil bilgisi hatası yapmamaya özen göstermelisiniz.

 

32. Bir Kural Listesi Hazırlayın

Şirkette Instagram hesabını farklı kişiler de kullanıyorsa bir “yapılması gerekenler – yapılmaması gerekenler listesi” oluşturmalısınız. Böylece hesabı esas kişi meşgul iken başka kişiler hesabı devraldığında üslup farklılığı olmaz, tutarlı bir hesap yönetimi olur.

 

33. Güzel Görseller Hazırlayın

Başarılı sosyal medya pazarlamacıları, Instagram’da ne tür gönderilerin daha çok sevildiğini bilir. Bu nedenle siz de bağımsız olarak doğru ve başarılı fotoğraf çekmeyi, renk düzenlemesi yapmayı öğrenmelisiniz. Yani Photoshop, Lightroom, Vsco, Snapseed gibi uygulamaları öğrenmeniz yararınıza olur.

 

34. Takipçilerin Gönderilerini Paylaşın

Örneğin bir kafeniz var diyelim. Kafenizde fotoğraf çeken takipçilerin fotoğraflarını siz de hesabınızdan paylaşabilir ve bu takipçinizi etiketleyebilirsiniz. Bu durum, müşterinin (takipçinin) sadakatini artırır ve diğer takipçileri de kafenizde fotoğraf çekme konusunda teşvik eder.

 

35. Yıldönümü ve Takipçi Sayısı Rekorlarını Kutlayın

Hesabınızın yıldönümünü veya örneğin 20.000 takipçiye ulaşmanızı takipçilerinizle kutlayın. Bu tür minik e-kutlamalar, mevcut takipçi kitlesini konsolide eder…

 

35. Alışveriş Opsiyonu Sunun

Yakın bir tarihte Instagram, alışveriş özelliğini devreye soktu. Yani fotoğrafta yer alan ürünlerin üstüne tıklayınca fiyat etiketi gözüküyor ve bir kez daha tıklayınca satın alma sayfasına yönlendiriliyorsunuz.  E-ticaret odaklı Instagram hesapları ve markalar bu yenilikten son derece istifade ediyor. Yani siz de ürün satan bir işletmeyseniz, Instagram üzerinden alışveriş yapma seçeneğini kullanıcılarınıza sunmaya çalışmalısınız.

 

36. Başka Markalarla Ortaklık Kurun

Başka markalarla pazarlama ortaklığı kurarak iki tarafın da kendi ürününü tanıtmasını sağlayabilirsiniz. Bunun en güzel yolu, bir günlüğüne hesabınızı ortak olduğunuz markanın sosyal  medya yöneticisine bırakmak; buna karşılık sizin de ortağınızın hesabını bir günlüğüne devralmanız örnek verilebilir. Böylece iki taraf da yeni takipçilere sahip olabilir.

 

37. Marka Hikayenizi Anlatın

En büyük markalar, Instagram’da hep aynı hikayeyi anlatır. İlgi çekici ve tutarlı bir şekilde markanızın sahip olduğu değerleri vurgulamalısınız. Yani “Markanızı 3 kelimeyle anlatın” dendiğinde saydığınız o 3 sıfatı farklı biçimlerde, farklı formatlarda sunmalısınız.

Örneğin Apple’ı ele alalım.

Apple’ın sosyal medya stratejisi genel olarak “insanların Apple sayesinde yapabildiği muhteşem şeyler” düşüncesine dayanıyor. Format ve konu sürekli değişiyor ama hikaye hiç değişmiyor.

 

38. Ses Gerektirmeyen Videolar Hazırlayın

Facebook’ta insanların %85’i videoları sessiz olarak izliyor. Bu oran Instagram’da da benzer bir düzeyde. Yani insanların “videonun sesi çıkarsa” diye pas geçmemesi için videoların sessiz olmasına çalışmalı; sessiz olan videolarda “sessiz” ibaresi kullanmalısınız. Buna karşın mutlaka sesli izlenmesi gereken videolarda da “Sesi açın” uyarısında bulunabilirsiniz.

 

39. Tatmin Edici Videolar Hazırlayın

Örneğin odun kütüğünden bıçak sapı yapmak…

Ya da farklı renkteki boyaları birbiriyle karıştırıp bunun slow-motion videosunu çekmek…

Bu tür videolar izleyenlere garip bir tatmin duygusu verir ve viral olarak sosyal medyada dolaşır. Siz de işinizle alakalı olarak böyle bir video yaratabilirseniz, bu videonun Instagram’da viral olarak dolaşması ve takipçi kitlenizi artırmanız son derece mümkün olur.

 

40. Başarılı Sosyal Medya Pazarlamacılarından Tavsiye Alın

Başarılı dijital pazarlamacıların bilgilerini paylaştığı, faydalı ipuçlarından bahsettiği  blogları veya Twitter sayfaları vardır. Bu bilgilerden faydalanmak için başarılı pazarlamacıları takip etmenizi tavsiye ederiz. Ufak bir Youtube ve Google araştırmasıyla bu konuda yararlı pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz.

 

41. Sabırlı Olun

Roma bir günde inşa edilmedi. Popüler Instagram hesapları da devasa takipçi kitlelerine bir günde ulaşmadı. Bu nedenle Instagram’daki pazarlama stratejinize bağlı olarak takipçi sayınızın artması zaman alacaktır. O yüzden sabırlı olmalı ve düzenli olarak kaliteli içerik üretmeye devam etmelisiniz.

 

42. Değişikliklere Hazır Olun

Instagram’ın ana sayfadaki gönderileri sıralamasında değişiklik oldu biliyorsunuz. Gönderiler kronolojik sıraya göre değil, her kullanıcının ilgi alanına göre düzenleniyor. Yani gelecekte de Instagram’ın algoritmasında değişiklikler meydana gelebilir; mevcut takipçilere ulaşmak daha zor, yeni takipçi adaylarına ulaşmak daha kolay olabilir. Bu nedenle bir B planına sahip olmak oldukça önemlidir diyebiliriz.

 

Sonuç

Instagram takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız yukarıda saydığımız onlarca stratejiyi doğru bir biçimde uygulamalısınız. İşletme ve marka olarak Instagram’da başarılı olmak istiyorsanız markanızın hikayesini doğru bir biçimde anlatmalı ve istikrarlı bir biçimde buna uygun ilginç-kaliteli içerikler üretmelisiniz.

 

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir