Soya Özünden Elde Edilen Yeni ve Sağlıklı Probiyotik İçecek

Singapurlu bilim insanları, atık üretmeden, soya öz kullanarak sağlıklı bir probiyotik içecek üretti.

Singapur Ulusal Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü’nden bilim insanları, genellikle çöpe giden soya ve tofu tortularından (Okora) sağlıklı bir probiyotik üretmeyi başardı. İçecek, birçok enzim, yaşayan probiyotik ve maya ihtiva ediyor. Tüm bu içerikler bağırsak sağlıklı için faydalı özellikler taşıyor. Yeni içeceğin mucitleri Doçent Liu Shao Quan ve doktora öğrencisi Vong Weng Chan. İkili üniversitenin Gıda Bilimi ve Teknoloji Programı kapsamında yaptıkları bir çalışma sonucu yarattı.

Singapur’da her yıl, okora olarak adlandırılan soya ve tofu tortusundan 10 bin ton kadar çöpe gidiyor. Okora, çabuk bozulan ve etrafa kötü koku yayan bir gıda malzemesi. Bilim insanları, yumuşamış gıdaların mayalanması ile genelde daha iyi bir tada kavuştukları için, bu malzemeleri mayalamayı akıl etti. Liu Shao Quan: “Başarımızın anahtarı enzimlerin, probiyotiklerin ve mayanın eşsiz kombinasyonu ile okoranın daha dayanıklı ve meyvemsi tada sahip bir hale getirirken bu süreçte probiyotiklerin de hayatta kalmasını sağlamak oldu. Ortaya çıkan ürün ise, süt ürünü olmayan ve çevreye dost besleyici bir alternatif.” sözleri ile yeni içeceği anlattı.

Bilim insanları ideal tada ulaşmak için içecekte 10 farklı maya ve dört farklı enzim kullandı. İçeceğin son haline gelmesi bir buçuk gün kadar sürüyor. Ayrıca her bardakta, en az bir milyar probiyotik bulunuyor. Bu miktar uluslararası standartlara göre, probiyotiklerden en fazla verimi alabilmek için ideal aralıkta bulunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Yiyecek ve İçecek Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri

Dünyadaki Gıda İsrafını Önleme Yolları

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir