Metaverse’de Sanal Arsa Nasıl Satın Alınır?

Sanal dünyada mülk sahibi olmak için öncelikle Decentraland, The Sandbox, OVR ya da Axie Infinity ve benzeri bir metaverse platformuna üye olmak gerekir. Metaverse dünyasında işlem yapmak için tek ihtiyacınız, güvenilir bir dijital cüzdana sahip olmaktır. Aşağıda, metaverse dünyasında mülk sahibi olmanın adım adım rehberi sizi bekliyor.

Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve video yollarını kullanarak gerçek dünyayı dijitalleştirmenin bir adımıdır. Sanal evren, insanların dijital avatarları aracılığı ile çalışmalarına, oyun oynamalarına ve sosyalleşmelerine imkan sağlar. Toplantı düzenlemekten, sanal dünyada tura çıkmaya kadar birçok etkinlik, bu evrende sunulabilir.

Fakat bu evrenin yatırımcılar için cezbedici yanı, emlak gibi görünüyor. Metaverse evrenindeki emlak satış rakamları milyon dolarları buluyor ve hemen her hafta haberlerde yerini alıyor.

Sanal dünyada mülk sahibi olmak için öncelikle Decentraland, The Sandbox, OVR ya da Axie Infinity ve benzeri bir metaverse platformuna üye olmak gerekiyor. Bu dünyada işlem yapmak için tek ihtiyacınız, güvenilir bir dijital cüzdana sahip olmaktır. Paranızı ether gibi ya da metaverse’e özel MANA ya da Sandbox gibi diğer kripto paralara çevirip dijital cüzdanınıza aktarmalısınız.

Neredeyse tamamlanmış metaverse ekosisteminde bu para ile satın alma, kiralama ya da elinizdekini satma gibi işlemler yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler NFT adı verilen ve değiştirilemez tokenler aracılığı ile gerçekleştirilir.

Aşağıda, metaverse dünyasında mülk sahibi olmanın adım adım rehberi sizi bekliyor.

Adım 1

Decentraland, The Sandbox, OVR ya da Axie Infinity ve benzeri bir metaverse platformundaki emlak satışı yapılan yerleri ziyaret edin ve platforma giriş yapın.

Adım 2

Farklı seçenekleri inceleyin ve fiyatlarını karşılaştırın.

Adım 3

Almak istediğiniz emlağı belirledikten sonra, daha fazla bilgi için gerekli yere tıklayın. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, belirli metaverse emlak platformlarının sadece kendi onay verdikleri kripto paraları kullanmanıza izin veriyor olduklarıdır. Örneğin Decentraland, kullanıcılarının sadece kendi kripto para birimi olan MANA’yı, Sandbox da sadece sand’i kullanarak alışveriş yapmasına izin veriyor.

Adım 4

Sonraki adım, dijital cüzdanınızı bahsi geçen platforma bağlamak. Bunun için öncelikle uyumlu bir dijital cüzdana sahip olmalısınız. Metamask, günümüzde açık ara en çok tercih edilen dijital cüzdan olarak öne çıkıyor zira neredeyse tüm metaverse platformlarına uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Adım 5

Dijital cüzdanınızdaki kripto paranın, seçtiğiniz platformda geçerli olan bir kripto para olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun için kolayca kripto birimini dönüştürebilir ve dijital cüzdanınıza aktararak saklayabilirsiniz. Alacağınız emlağı belirledikten ve dijital cüzdanınıza gerekli miktarı aktardıktan sonra, yapmanız gereken tek şey; “Satın Al” butonuna tıklamaktır.

Adım 6

Alım işlemini tamamladıktan ve gerekli miktarı ödedikten sonra, satın aldığınız dijital emlak, NFT formatında dijital cüzdanınıza eklenecektir. Aldığınız emlağı, dijital cüzdanınızdaki NFT’lerim sekmesinden görebilirsiniz.

 

Metaverse Evreninden Mülk Satın Almadan Önce…

Gerçek dünyada satın aldığınız emlakların aksine, metaverse dünyasından satın alacağınız mülkler, satın aldığınız platformun kapanması durumunda yok olacaktır. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta da; satın alma işlemlerinde kullanılan kripto paraların değerlerindeki yüksek dalgalanmadır. Satın alma işleminde kullanılan para biriminde dalgalanmalar yaşandığı için, satın aldığınız dijital mülkte de benzer oranda dalgalanmalar yaşanacaktır.

Bunların yanı sıra, dijital mülk yatırımı nispeten yeni bir yatırım çeşidi olduğundan, henüz bilinmeyen ve öngörülemeyen birçok yönü bulunuyor. Metaverse evreninde mülk sahibi olmak için yatırım yapmak, doğası gereği fazlaca spekülatif olduğundan, bu alanda adım atmadan önce artılarını ve eksilerini dikkatle gözden geçirmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.