Milyarder Girişimcilerin Mentorları

Dünyanın en ünlü girişimcilerinin çoğunun iyi birer mentora yani akıl hocasına sahip olduklarını biliyor muydunuz? Çünkü onlar başarının tek kişilik bir gösteri olmadığını ve mentorların yaptıkları işi güncel ve yenilikçi tutmaya yardımcı olabileceğinin farkındalar.

Farklı pek çok sektörde faaliyet gösteren Virgin Şirketlerinin sahibi Richard Branson’a göre girişimcilerin mentorluk hizmeti almamalarının en büyük nedeni bunun bir zayıflık işareti olduğunu düşünüyor olmaları, ancak Branson’ın da belirttiği gibi bu büyük bir yanılgı. Aksine mentor sahibi girişimciler, öğrenmeye istekli olduklarını, farklı bakış açılarına açık olduklarını veya değişime adapte olduklarını göstermiş oluyorlar.

Yeni bir işe atılmayı düşünenler de, girişim dünyasına adımını çoktan atmış olanlar da başarılarını büyük ölçüde akıl hocalarına borçlu olan bu 3 ünlü girişimciyi örnek almalılar.

 

1. Mark Zuckerberg, Facebook Kurucu Ortağı ve CEO’su

“Uzmanlığınızı paylaşmak üzere harcayacağınız ufacık bir zaman dahi bir başkası için yeni bir dünyanın kapılarını aralayabilir.” – Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg kısa süre önce net servetini 55,2 milyar dolara çıkardı. Peki, Harvard mezunu bir genç dünyayı değiştiren bu denli karlı bir şirketi nasıl yarattı? Amerikan talk-show sunucusu Charlie Rose ile yaptığı bir röportajda Zuckerberg bu konuya açıklık getirdi ve kendisine ilham kaynağı olan Steve Jobs hakkında konuştu. Jobs’ın inanılmaz biri olduğundan ve ona sormak istediği sayısız sorunun varlığından bahseden Zuckerberg Jobs’ın kendisine “kaliteli ve iyi şeyler” inşa etmeye odaklanmış bir ekip kurması konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunduğunu da anlattı.

Her iki girişimci de dünyaya gelmelerinin altında yatan sebebin büyük bir işletme kurmaktan çok daha fazlası olduğuna inanıyordu. İnsanların hayatlarını değiştirmek istediler. Zuckerberg, Facebook üzerinden Jobs’a veda niteliğinde yayınladığı gönderisinde şöyle yazmıştı: “Yaptığın bir şeyin dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğin için teşekkürler.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan Gerçek Liderlik Dersleri

 

2. Bill Gates, Microsoft Şirketi Kurucusu ve Teknoloji Danışmanı

“Gelecek yüzyıllarda ancak başkalarını güçlü kılmayı başaranlar lider olabileceklerdir.” – Bill Gates

Bill Gates şu anda dünyanın en zengin kişileri arasında yer alıyor. Harvard’ı yarıda bırakan Gates başarısının büyük bir bölümünü akıl hocası olan iş adamı ve yatırımcı Warren Buffet’e borçlu olduğunu söylüyor. Yaptığı bir röportaj sırasında zor durumlarla nasıl başa çıkacağını veya uzun vadeli düşünmeyi Buffet sayesinde öğrendiğini ifade eden Gates, Buffet’in karmaşık olan şeyleri öğretme ve bunları basit bir biçimde ortaya koyma arzusunun ona danışan insanların yaşamış olduğu deneyimi net bir biçimde anlayabilmelerini ve bu deneyimlerden en verimli şekilde faydalanabilmelerini sağladığını söylüyor. Bu özelliği ile Gates’in takdirini kazanan Buffet’a ilişkin en hayranlık uyandırıcı şey ise biriktirdiği servetle ne yapması gerektiği konusundaki bakış açısı. Kendisi aynı zamanda güçlü bir yardımsever olarak da biliniyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’tan 11 Önemli Hayat Dersi

 

3. Richard Branson, Virgin Grup Şirket Kurucusu

“Başarıyı yakalamış hangi iş adamına sorarsanız sorun, yol boyunca onlara destek olan harika akıl hocalarına sahip olduklarını söyleceklerdir.” (Richard Branson)

Richard Branson da mentorluğun önemini iyi bilenlerden. Branson, İngiliz hava yolu girişimcisi Sir Freddie Laker’den Virgin Atlantic’i gün yüzüne çıkarıp başarıya ulaştırma mücadelesinde kendisine rehberlik etmesini istemişti. Branson konuya ilişkin bir gazeteye verdiği röportajda şunları söylüyor: “Bir işe atılırken yardım eli almak her zaman iyi bir şeydir. Hava yolu endüstrisinde Sir Freddie Laker’in mentorluğu olmadan hiçbir şekilde yer edinemezdim.”

Branson, harika bir mentor bulmanın ilk adımının bir mentordan yararlanabileceğinizi kabul etmek olduğuna inanıyor: “Söz konusu mentorluk olduğunda ego sorunlarının, gerginliğin veya aileden kalma gururun da işin içinde olması kaçınılmazdır, özellikle de bir veya iki kişilik girişim şirketleri için durum ne yazık ki budur. Bir işi yalnız başına halletmek takdire şayandır ancak bir taraftan da bu denli büyük bir yükü tek başına sırtlanmaya çalışmak aptalca ve hatalı bir yaklaşım olacaktır. ”

Mutlaka okuyun: Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

 

Farklı Bir Bakış Açısı Edinmenin Önemi

Tecrübeli bir mentorunuzun olması hem işletmenizin geleceği hem de kişisel gelişiminiz için son derece değerli olabilir. İsterseniz bütün bir yıl, isterseniz de yalnızca iş seyahatiniz esnasında bir arada olacağınız bir mentore sahip olmanız gücünüze güç katıp başarı şansınızı büyük ölçüde artıracaktır.

 

İlginizi çekebilir

Akıl Hocası Kimdir? Bir Akıl Hocasına Neden ve Nasıl Sahip Olunmalı?
Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir