Milyoner Girişimciler Günlerini Nasıl Şekillendiriyorlar?

Yaklaşık iki yıl içerisinde günümüzün önde gelen girişimcileri ve ünlüleri ile röportaj yapma ayrıcalığına sahip oldum. Onlardan öğrendiğim şeyler günlük hayatımda bana benzersiz bir bakış açısı kazandırdı. Hazırlık yapmak için konuğum hakkında hazırlanan veya konuğumun hazırladığı tonlarca içeriği okudum ve dinledim. Röportajdan hemen sonra yazılan makalelerde ve çekilen videolardan öğrendiklerimi analiz edip, sindirdim.

İki yıldan kısa bir süre içerisinde 4000 saatimi “başarıyı, başarılı olmayı” irdeleyerek geçirdim. Başarılı insanların alışkanlıkları nelerdir? Sırları nelerdir? Nasıl başladılar? Rekabetten nasıl sıyrılabildiler? Bu gibi sorulara cevaplar aradım.

Konuklarımın her ne kadar hepsinin benzersiz bir hikayesi ve bakış açısı olsa da hepsinin kuşkusuz ortak tek bir yönü var; daha fazla başarı için 24 saatlerini yapılandırmayı biliyorlar.

Kendinizin en iyisi olabilmek ve en iyi bir biçimde çalışabilmeniz için işte gününüzü şekillendirmeye yardımcı olacak 7 önemli yöntem:

 

1. Güne Erken Başlayın

Güne Erken Başlayın

“Erken kalkın” tavsiyesini muhtemelen milyonlarca kez duymuşunuzdur. Ancak unutulmamalıdır ki, erken kalkarak kendinizle baş başa kalabilir ve günün başlangıcında daha başarılı bir biçimde odaklanabilirsiniz. Sabah 4 ya da 5’te kalkamıyor olsanız bile e-postaları ve telefonları yanıtlama paniği başlamadan veya aileniz sizden ilgi görmeyi beklemeden önce 10-15 dakika erken kalkmayı deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

2. Gününüzün Hakimi Olun

Eğer gününüze başkalarının gündemleri ve öncelikleri ile başlarsanız kendi işleriniz raydan çıkabilir.

“Eğer doğrudan e-postanızın başına geçerseniz doğrudan da zihninizdeki zaman dilimini başkalarının ihtiyaçları ile etkileşime geçerek harcarsınız.”

Kendinize sorun; gün için öncelikleriniz neler? Tartışmaya kapalı olan şeyler neler? En çok öneme sahip olan işleri detaylandırın ve onlara odaklanın. Aynı zamanda önemli kararları bir gece öncesinden de alarak güne daha hızlı başlayabilirsiniz. Her iki yöntemde de gününüzün hakiminin siz olduğunuzu bilin ve kontrolü elinizde tutun.

 

3. Gününüzü Bloglara Bölün

Gününüzü Bloglara Bölün

Milyoner girişimcileri günlerini veya aylarını bloglar haline bölerek geçiriyorlar. Yaratıcı düşünmek, e-posta göndermek, ekibiniz ile iletişim kurmak, egzersiz yapmak ve benzeri şeyler için ayrı ayrı bloglar oluşturun. Aileniz veya eşiniz için de zaman ayırmayı unutmayın. Bu sayede vaktinizi daha iyi yönetir ve sizin için önemli olan şeylere daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Zamanınızı bloglara bölerken düşünmek için de bir zaman dilimi ayırmayı unutmayın. Seth Godin her günün iki saatini bir şeyler üretmek için ayırıyor ve ardından günün geri kalanında beyin fırtınası yapıyor ve sokaklarda dolaşıyor. James Altucher, her gün herhangi bir konu hakkında 10 yeni fikir üretmeye çalışıyor ve 10 fikri bulana kadar çalışmayı bırakmıyor. Eğer daha yenilikçi ve yaratıcı olmak istiyorsanız zihninizi boşaltmak ve çalıştırmak için gerekli zamanı ayırdığınızdan emin olmalısınız.

 

4. Bedeninize İyi Bakın

Bedeniniz, dünyayı değiştirebileceğiniz işinizi yapmak için bir araçtır ve ona iyi bakmalısınız. Bu yüzden günde sekiz bardak su için, her gün egzersiz yapın, size enerji verecek gıdalar tüketin ve yeterince dinlendiğinizden emin olun.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

5. Kendinizi Verin

Milyoner girişimcilerin özel aşçıları, temizlikçileri, kişisel asistanları ve hatta köpek bakıcıları bile bulunduğu için bolca dinlenebildikleri ve aileleri ile bolca vakit geçirebildikleri dengeli bir hayatları var. Ancak günümüzdeki yönettikleri imparatorlukları kurarken işler bu şekilde değildi.

“Kendi işimin ilk günlerinde ne kadar çok mu çalışıyordum? İstediğim şey olana kadar ki bu sınırsız saatler anlamına gelmektedir” diye paylaşıyor emlak kralı ve Shark Tank programındaki sunucu Barbara Corcoran. “Eğer bir şeyi iyi yapmak istiyorsanız kendinizi işe vermeniz gerekiyor.” diye de ekliyor.

Eğer 7/24 işinizi büyütmeye çalıştığınızdan ötürü bazı şeylerden eksik kaldığınızı düşünüyorsanız, tek başınıza olmadığınızı bilin. Büyük ihtimalle hayalinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken şeyleri yapıyorsunuzdur. Kendinizi bu düşüncelerden arındırın ve günün 24 saatini etkin bir biçimde kullanmak için bu alışkanlıkları mümkün olan en kısa süre içerisinde uygulamaya başlayın.

Mutlaka okuyun: Başarılı olmak için çok değil akıllıca çalışın!

 

6. Her Gün Şükredin

Her Gün Şükredin

Milyoner girişimcilerin kimileri meditasyon yapıyor, kimileri dua ediyor ancak büyük bir çoğunluğu sahip oldukları şeyler için birkaç dakikasını şükretmek için ayırıyor.

“İnsanlar bir girişimcilik kursu için binlerce lira ödeyebiliyor. Ancak en önemli şeylerden biri olan şükretmeyi ücretsiz olarak yapabileceklerinin farkında değiller. “Kimse, “nasıl daha iyi bir şekilde şükrederim” diye düşünmüyor.

Dünyada her zaman yanlış giden birçok şey vardır. Bu yüzden belki de bu, milyonerlerin nasıl bu kadar güçlü ve iyimser olduğunu kanıtlamaktadır. Milyonerler sadece bir gün veya bir hafta iyi şeylere odaklanmıyorlar. Her gün iyi şeylere odaklanıyorlar.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

7. Sizin için İşe Yarayan Şeyleri Bulun

Yenilikçi girişimcilerin hepsi de kendileri için en faydalı olan şeyi buldular ve bunu hayatlarının merkezine koymaktan çekinmediler. Örneğin, geceyi rahatsız edilmediği bir zaman dilimi olarak kabul eden ve çok satan romanlarını sadece geceleri yazan bir yazarı düşünelim. Düşünsenize, ilk olarak bunu yapmaya başladığında arkadaşları ve ailesi kendisi için neler söylemiştir.

Zaman içerisinde bu liderler ve girişimciler, insanların kendileri hakkında ne düşündükleri veya neyin “normal” olarak tanımlandığı hakkında daha az önemsemeye ve bunun yerine işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olacak şeyler üzerinde odaklanmaya başladılar. Bu sayede de kendilerini, dünyayı değiştirebilecek kadar geliştirdiler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir