Milyoner Girişimcilerin En Çok Okuduğu 7 Kitap

“Kitaplar hayranlık duyduğumuz ama tanışmamızın mümkün olmadığı kişilerden bir şeyler öğrenebilmemizin bir yoludur.”

Okumak zihinlerimizi farklı fikirlere ve bakış açılarına açmanın en güzel yollarından biridir. Dünyada çok fazla bilgi var ve insanlar hayatlarını belirli alanlarda bilgi ve deneyim sahibi olmak için çalışarak geçiriyorlar.

Dünya üzerindeki bütün bilgileri okuduğumuz birkaç yüz sayfalık kitaplardan öğrenemeyiz fakat okuyarak başka insanların bilgilerinden ve deneyimlerinden önemli oranda faydalanabiliriz. Çünkü okumak ve başarı (kişisel ve finansal başarı) arasında sıkı sıkıya bir ilişki var.

Eğer Steve Jobs okuduğu bir kitaptan kendine bir şeyler katmışsa muhtemelen biz de o kitabı okuduğumuzda kendimize bir şeyler katabiliriz. Fakat şöyle bir gerçek var: Her kitap okuyucusuyla farklı farklı konuşur. Yani herkes aynı kitabı okusa bile herkes o kitaptan başka bir şeyler katar kendisine. Bu da demek oluyor ki okuduğunuz her kitaptan kendinize özel bir bakış açısı yaratmak kendinize katabileceğiniz en değerli şey.

İşte sizlere milyoner girişimciler tarafından en çok okunan ve çoğunun başucu kitabı olan 7 kitap:

 

1. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie

Bu kitap üretken insan ilişkileri kurmada bir kilit niteliğinde. Çünkü günümüzde kendi dünyamızda olup bitenle o kadar ilgilenmeye başladık ki çevremizdeki insanların dünyalarında neler olduğunu gözden kaçırıyoruz.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, insanlarla nasıl güçlü profesyonel ilişkiler kurabileceğimizi bize çok güzel hatırlatıyor. Kitap, hayatımızda kolayca uygulayıp faydasını göreceğimiz şeyler anlatıyor.

Mutlaka okuyun: İnsanlar Nasıl İkna Edilir?

 

2. Sapiens: İnsan Türünün Kısa bir Tarihi, Yuval Noah Harari

Geçmişte insanoğlunun hayatta kalmak için geliştirdiği bilgilerin genlerimizi nasıl etkilediği bugünkü insanların davranışlarını anlamamıza yardımcı oluyor. İnsanlığın dünü, bugünü ve yarını kitabın ana teması olup içeriği ise geçmişten günümüze yanıtlanması zor birçok soruya verilen bilimsel cevaplardan oluşuyor. Oldukça basit ve anlaşılabilir dili ve yazarının tarih birikiminden gelen güvenilirlik kitabı başarılı kılıyor…

Sapiens toplumları ileriye taşıyan devrimlerden, varolmuş en büyük imparatorluklardan ve bizlerin nasıl bugüne geldiğini anlatıyor. Gelecekte ne olacağı üzerinde düşünmeye başladığımız zaman bu kitap gerçekten de paha biçilemez bir kitap. Kitabın yazarı Yuval Noah Harari, geçmişte yaşanan şeylerin ne kadarında şans faktörünün etkili olduğunu bize çok güzel anlatıyor.

Hurrari, aynı zamanda toplumun yüzlerce, binlerce yıl öncesine kıyasla ne kadar iyileştiğini okuyucularına sorgulatıyor. Hayatlarımızı nasıl yaşamamız gerektiği üzerine düşününce geçmişte insanların nasıl yaşadığına dair bir bakış açısına sahip olmak önem kazanıyor. Özellikle de gelecek üzerinde sizin de bir etkinizin olmasını istiyorsanız.

 

3. Hızlı ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman

Uzun bir süredir ekonomistler insanoğlunun rasyonel olduklarına dair varsayımda bulunuyorlar. Fakat bunun doğru olmadığını kanıtlayacak örnekleri bulmak çok zaman almıyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme’nin yazarı Nobel Ödüllü Daniel Kahneman kitapta insanların durumsal bağlamdan etkilendiği birçok örnek sunuyor.

Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. Düşüncelerimize farklı bir ışık tutarak daha farklı perspektiflerden bakmamızı sağlıyor. Kitapta okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor.

 

4. İknanın Psikolojisi, Robert B. Cialdini

Robert B. Cialdini, Hızlı ve Yavaş Düşünme’ye (Hızlı ve Yavaş Düşünme yıllar önce çıkmış olan bir kitap olmasına rağmen) ithafen baş yapıt değerindeki bu kitabı yazdı. İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin iç yüzünü anlatan bir başucu kitabı.

Örneğin bir şirkette çalışırken ya da bir arkadaşınızla konuşurken onlara genellikle kendi görüşünüzü kabul ettirmek için ikna etmeniz gerekir. Kendi fikrinizi destekleyecek harika sebepleriniz olabilir ancak bu çalıştığınız şirketin ya da arkadaşlarınızın sizi destekleyeceği anlamına gelmiyor. İşte bu kitap, başka insanlara kendi fikirlerinizi kabul ettirmek için bilmeniz gereken ince detayların yanı sıra iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını da okuyucularına anlaşılır bir dille anlatıyor.

Mutlaka okuyun: İkna Etme Sanatının 6 Temel İlkesi

 

5. Orijinaller, Geleneklere Uymayanlar Dünyayı Nasıl Daha İleri Taşıyor, Adam Grant

Hayattaki en büyük meydan okumalardan biri özgürce düşünmektir. Ancak başkalarının fikirlerine göre hareket etmemizi sağlayan sayısız dış etken mevcut. Orijinaller, Geleneklere Uymayanlar Dünyayı Nasıl Daha İleri Taşıyor, adlı kitabında Adam Grant dünyaya gelmiş en orijinal insanları anlatıyor.

Grant aslında herkesin başarılı bir hayata sahip olabileceğini söylüyor ve böyle bir hayata sahip olmak için de okuyucularına belli başlı yollar sunuyor. Başarının ve hayatın aslında bizim ona nasıl yaklaştığımızla alakalı olduğunu anlatan Grant, elimize geçen şansların önemini anlatıyor. Daha dolu ve başarılı bir hayat yaşamak için Orijinaller okuması oldukça eğlenceli bir kitap.

Mutlaka okuyun: “Orijinaller” Kitabından Çıkarılacak 12 Mesaj

 

6. Alışkanlıkların Gücü, Özel ve İş Hayatımızda Davranışlarımızın Ardında Neler Yatar?, Charles Duhigg

Herkesin birtakım kötü alışkanlıkları vardır. Başarılı insanların diğer insanlardan farkı ise bu alışkanlıklarının farkında olmaları ve onları değiştirmek için bir şeyler yapabilmeleridir. Alışkanlıkların Gücü adlı kitapda Charles Duhigg, bize bu kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmamız için yollar gösteriyor ve bu alışkanlıkların hayatımızı yaşamamıza engel olmasının önüne nasıl geçebileceğimizi anlatıyor. Kitapta örnekler ve taktiksel tavsiyeler kullanarak Duhigg kitabı herkesin kendi hayatına uygulayabileceği bir hale getiriyor.

Mutlaka okuyun: Hedeflerinize Ulaşmada Alışkanlıkların Gücü

 

7. Simyacı, Paulo Coelho

Hayatımızın daha iyi bir versiyonuna sahip olabilecek güce sahibiz. Simyacı bize bu yolculuktan bahseden klasik bir yapıt. Tutkularının peşinden koşup çevresindeki kötü sesleri duymazdan gelmeye çalışan biri için Simyacı çok güçlü bir kitap. Endülüslü bir çobanın hikayesinin anlatıldığı kitapta sayısız ders alabileceğimiz nokta mevcut. Simyacı, kalbini dinleyip kendi doğrularının peşinden gitmeyi arzulayanlar için harika bir motivasyon kaynağı.

 

İlginizi çekebilir

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu
Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir