Motor Kaskına Takılan LED Işığı Sayesinde Fark Edilir Olun!

İş fikirlerini kitle fonla siteleri sayesinde hayata geçirmeyi umut eden girişimcileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Kaliforniya’nın San Jose şehrinde bulunan Brake Free adında bir start-up, geliştirdiği ve dünyada eşi benzeri olmayan “sensörlü fren ışığı” için fon topluyor. Şirket, 50.000 dolarlık hedefini aşarak 125.000 dolar toplamayı başarmış durumda.

“Brake Free, motosikletlerin görünürlüğünü artıran aşırı derecede parlak ve akıllı bir LED fren lambasıdır. Tek yapmanız gereken lambayı her zaman kullandığınız kaskın arkasına takmak. Bunu yaptığınızda lambanın sensörleri otomatik olarak çalışmaya başlıyor; fren yaptığınızda ya da vites küçülttüğünüzde arkanızdan gelen sürücülere uyarı veriyor. Cihazın etkinleştirilmesi için kablo bağlamanıza veya herhangi bir mobil uygulama kurmanıza da gerek yok.”

Brake Free, motosiklet kaskına neodim magnetler vasıtasıyla takılıyor. Cihaz, kullandığı ivmeölçer ve cayroskop sayesinde LED ışıklarını motosikletin fren lambasına kablosuz şekilde entegre ediyor. Brake Free’nin parlaklık derecesi motosiklet sürücüsünün fren yapma sertliğine göre değişiyor, yani motosikletli frene çok ani bir şekilde basarsa lamba da ona göre daha parlak yanıyor. Lamba şarj edilebilir pili sayesinde 8-10 saate kadar dayanabiliyor ve cihazı şarj etmek yaklaşık iki saat sürüyor. Ayrıca ürün ekstra aparatlarla beraber geldiği için cihazı başka kasklara da takabiliyorsunuz. Brake Free’nin yaklaşık 170 gram ağırlığında ve hemen hemen her türlü hava şartına dayanıklı olduğunu da belirtelim.

Yatırımcılara da projeye katkıda bulunmaları için çeşitli seçenekler sunuluyor. Mesela 89 dolar verirseniz ürünün perakende fiyatı üzerinden %40 indirim alıyorsunuz. Akıllı ürün hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunuz izleyebilirsiniz.

Sizce trafikte farkedilebilirliği artırmak adına daha başka ne gibi inovasyon fikirleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Telefon Zombilerine Özel Trafik Işıkları
Araç Kullanırken Uyumaya Son!
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir