Telefon Zombilerine Özel Trafik Işıkları

Almanlar, akıllı telefon kullanıcılarına kolaylık sağlamak amacıyla trafik ışıklarını asfalt yola yerleştirdiler.

Neyse ki, zombiler bir hayal ürünü fakat smombiler (yürürken akıllı telefonlarına bakanlar) gerçek ve bu nedenle başlarına çok sayıda kaza gelmekte. Bu durumun ciddiyetini anlayan Almanlar, telefonlarından başını kaldırmakta zorlanan insanlar için trafik ışıklarını asfalt yola yerleştirdiler.

Saçma gibi görünen bu güvenlik önlemi, Augsburg kentinde yaşayan iki insanın telefonlarına bakarken sessiz elektrikli trenin çarpması sonucu yaralanmalarının ardından alındı. Bu iki kişi kazayı ufak sıyrıklarla atlatırken; Münih’te yaşayan ve akıllı telefonuna baktığı esnada karşıdan karşıya geçmeye çalışan 15 yaşındaki kız o kadar da şanslı değildi. Tramvay, kıza çarptıktan sonra kızı birkaç metre sürükledi ve kız oracıkta can verdi. Bu nedenle Augsburg’lu idareciler geçtiğimiz Salı günü, iki tramvay durağının bulunduğu asfalt yola trafik ışıkları yerleştirdi.

Şehir yönetim ofisinden Tobias Hermes: “Bugünlerde, trafik lambalarına kimsenin aldırış etmediğini fark ettik. Bu nedenle, ek ışıklandırma yapmak istedik. Ne kadar çok trafik ışığı olursa, insanların onları fark etmesi o kadar kolay olur.” diyor.

Augsburg sakinleri, bu uygulamadan gayet memnun görünüyor. The Augsburger Allgemeine’e konuşan yerli halktan biri: “Bence bu gayet iyi bir uygulama. Bugünlerde sürekli olarak gençlerin kırmızı ışıkta geçtiklerini görüyorum. Bu uygulama sayesinde, ışıklara dikkat edecekler.”

Bazı insanlar ise asfalt yola yerleştirilen ışıkları, gayet rahatsız edici ve korkutucu buldu. Yerel bir gazeteye konuşan bir vatandaş ise şunları dile getiriyor: “Bence akıllı telefon kullanıcılarının, bu aletlere bu kadar bağımlı olmaları korkutucu. Hatta o kadar ki, tramvayların geldiğini görebilsinler diye asfalt yollara trafik ışıkları takılıyor.”

Smombi -akıllı telefon ve zombie sözcüklerinin birleşimiyle oluşturulmuştur- Alman kökenli bir sözcüktür ve 2015 yılında “Yılın Gençlik Sözcüğü” seçilmiştir.

Sizce telefon zombilerine özel başka ne gibi uygulamalar hayata geçirilebilir?

Tüm dünyadan örnek girişimcilik projelerini ve uygulamaları siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilik Örnekleri
Yaratıcı Girişim Fikirleri
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir