Müşterilere Daha Kolay Satış Yapmanızı Sağlayan 4 Yöntem

Pazarlama ve satış hem sanat hem de bilim dallarıdır. Ancak bazen ürününüzü satarken kullanabileceğiniz en basit taktikler aynı zamanda en etkili olanlarıdır. Eğer siz de işinizi büyütmek istiyorsanız mevcut ya da potansiyel müşterilerinizi ikna etmek için bu basit yöntemlere başvurun. Dilerseniz şimdi hep beraber bu yöntemler neymiş, öğrenelim:

 

1. Müşterilerle temasa geçin.

Maalesef birçok şirket müşterilere ulaşmak için fazla bir şey yapmıyor. Hatta bu şirketler, ürünlerini ve hizmetlerini yeteri kadar tanıtmıyor, üstüne bir de müşterilerin onlarla temasa geçmesini bekliyorlar.

Bu konuda size güzel bir örnek verebilirim: Eskiden oturduğum ev için temizlik hizmetleri aldığım bir şirket vardı. Bu şirket hiçbir zaman beni aramaz, her zaman benim onlara ulaşmamı beklerdi. Ben de o kadar yoğundum ki şirketi arayıp temizlik hizmeti talep edecek vaktim bile yoktu, tabii bunun sonucunda evimin ne hale geldiğini siz düşünün. Şu anda çalıştığım şirketin sahibi ise düzenli aralıklarla bana mesaj atıyor, ben de bu yüzden “Doğru ya, evin temizlenmesi lazım.” diyerek ilk fırsatta şirketi arıyorum. Sonuç olarak bu yeni şirkete eski şirketime kıyasla neredeyse iki kat daha fazla para kazandırmış oluyorum.

Hatta pilates eğitmenim, temizlik şirketimden de iyi çalışıyor. Bir sonraki seans için randevu almadan spor salonundan çıkmamıza izin vermiyor resmen! Eğer müşterilerle birebir ilgilenip randevu aldırtmasa herhalde spor salonuna bu kadar sık gitmezdim.

Diyelim ki bir spa salonu işletiyorsunuz, o zaman siz de benim pilates hocam gibi yapın ve müşteri salondan çıkmadan önce mutlaka bir sonraki randevuyu ayarlayın. Bir emlak avukatıysanız müşterilerinizle sürekli dirsek temasında bulunarak emlak hukukunda meydana gelen değişiklikleri bildirin. Mevcut müşterilerinizle aktif bir şekilde ilgilenirseniz gelirleriniz ciddi ölçüde artabilir, aynı zamanda da müşterileriniz adına zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerle görüşürken de mutlaka ilgili ve istekli davranın. Mesela sizden sağladığınız hizmet hakkında bilgi istediklerinde ücret talep etmeyin ya da indirimli tarifeler sunun.

 

2. Ön ödeme planları sunun.

Sağladığınız hizmetleri çeşitli paketler halinde sunabiliyorsanız ne mutlu size! Bu sayede müşteriniz belli bir taahhütte bulunup ön ödeme yapabilir, böylelikle de şirketiniz için nakit akışı sağlamış olduğunuz gibi müşterilerinizin sunduğunuz hizmetlerden yararlanma oranı da artar. Örneğin kendi firmamın teknoloji işlerini başka bir şirkete yaptırıyorum. Bu şirket ön ödemeli olarak belirli “hizmet süreleri” satıyor, yani siz şirketten “hizmet süresi” satın alıyorsunuz. Bu yöntem hem müşterinin hem de şirketin işine geliyor; ben “Nasıl olsa hizmetin parasını ödedim, dilediğim zaman şirketi ararım ve hizmet alırım.” diyorum, şirket yöneticileri ise “Ödemeyi zaten aldığımız için tek tek tahsilata çıkmamıza gerek yok.” diyor ve rahat bir nefes alıyorlar.

 

3. Müşterilerinize tamamlayıcı ürünler ve hizmetler sunun.

Mevcut müşterileriniz sizi ve yaptığınız işi zaten iyi bilirler. Hatta büyük ihtimalle size güveniyor ve sizi seviyorlardır. İşte bu tarz müşterilere normalde satın aldıkları şeylerden daha fazlasını satmanız mümkündür. Yukarıda bana destek verdiğinden bahsettiğim teknoloji şirketiyle çalışmaya başladığımda yaptıkları ilk şey e-postalarımı bulut sistemine taşımak oldu. Sonra da bana gelip “Genel teknoloji destek paketi, bulut yedekleme servisi vb. satın almak ister misiniz?” diye sordular, ben de bu tekliflerden bazılarını kabul ettim.

Tabii siz önce müşterinin ne tür ürünler ve hizmetler satın aldığını inceleyin, sonra müşterinin karşısına çıkın. Şayet yan ürün veya hizmet sağlamıyorsanız müşterilerinize anketler yaparak ne tarz hizmet ya da ürünler istediklerini belirleyin, sonra da anket sonuçlarına göre hareket ederek mevcut müşterilerinizden daha fazla para kazanmaya başlayın.

 

4. Kapınız daima müşterilere açık olsun.

Geldik en son maddemize. Ne yapıp edin, mevcut ya da potansiyel müşterilerinizden gelen taleplere cevap verin. Yani müşterilerinizle ilgilenmeyi unutmayın! Milyonlarca dolar para kazanan bir müşterim var. Kendisi yeni bir muhasebe yazılımı almak istiyordu ama ne hikmetse bir türlü yazılım şirketine ulaşamıyordu. Bir de dijital haklar yönetimi için yazılım satın almak isteyen başka bir müşterim var ve o da aynı dertten muzdaripti. Hatta bir tane daha müşterim var, o da bir e-ticaret firmasından bir müdürle iş fırsatları hakkında görüşmeler yapıyordu ama müdür resmen bir anda ortadan kayboldu!

Daha fazla örnek vermeme gerek yok herhalde, demek istediğimi anlamışsınızdır zaten. Kapınızı çalan insanları ikna edip müşteri kazanmazsanız ne kadar pazarlama yaparsanız yapın nafile, para kazanamazsınız. Tabii müşterileri kazandıktan sonra da onlarla ilgilenmeniz lazım, bunu da unutmayın.

Uzun lafı kısası, insanların hoşuna gidebilecek ürün veya hizmetler sağlıyorsanız kimsenin işini zorlaştırmayın. Bilakis, insanlara yardımcı olun, yeni müşteriler kazanın ve bu süreçte de emeklerinizin meyvelerini toplayın.

 

İlginizi çekebilir

Müşterileri Etkilemenizi ve Satışları Artırmanızı Sağlayan 6 Psikolojik Strateji
En Etkili Satış Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.