NBA Efsanesi Michael Jordan’dan Girişimcilik Hakkında Ne Öğrenebiliriz?

ABD’li yazar Tim Grover, üst düzey sporcuların hayatını incelediği “Relentless” adlı kitabında NBA efsanesi Michael Jordan’a da geniş bir yer veriyor.

Kitapta Michael Jordan, Tiger Woods, Kobe Bryant gibi elit sporcuların beslenme alışkanlıkları, fiziki ve mental hazırlıkları, alışkanlıkları ele alınıyor. Ayrıca ESPN yapımı “The Last Dance” adlı belgeselde Michael Jordan’ın gelişimine dair önemli bilgiler bulunuyor.

Hem saha içindeki hem de saha dışındaki Michael Jordan’ın özellikle girişimciler için son derece büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

Dolayısıyla bu yazıda Michael Jordan gibi azim ve kararlılık abidesi bir sporcunun hem özel hayatta hem de iş hayatında uyguladığı yöntemlerden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Kendinizi Anlamaya Zaman Ayırın

“Sporda inişler çıkışlar vardır ve bu doğaldır. Ancak eğer bireysel olarak belli hedefleriniz varsa asla konsantrasyonunuzu kaybetmezsiniz. Kendinizi tanıyor ve ne istediğinizi biliyorsanız mücadele etmekten asla vazgeçmesiniz.” (Michael Jordan)

1997-1998 NBA sezonunda Chicago Bulls takımının hikayesini anlatan  “The Last Dance” adlı ESPN belgeselinin ilk bölümünde Jordan’ın North Carolina Üniversitesi basketbol takımındaki ilk günleri de ele alınıyor. Üniversite takımının koçu Dean Smith, Jordan’ı “Henüz çok genç olmasına rağmen iş etiği çok iyiydi ve gördüğüm en rekabetçi oyunculardan biriydi.” şeklinde tanımlıyor.

Yani Michael Jordan kariyerinin ilk dönemlerinde iyi bir oyuncuydu ancak onun için saf yetenek yakıştırması yapmak mümkün değildi. Lakin hiçbir antremanı pas geçmedi, sürekli yeni şeyler öğrenmek için çaba harcadı ve her gün bir önceki güne göre kendini geliştirdi.

Girişimcilikte de insanın kendini bilmesi ve tanıması başarı için olmazsa olmaz öneme sahiptir. Eğer sizi güçlü kılan özelliklerini bilmezseniz hangi alanlara odaklanacağınızı da bilmezsiniz. Aslında gelişmeye çok açık olduğunuz bir alanı “Bu konuda yeteneklerim bu kadarmış demek.” diyerek önemsemezsiniz. Kişi sağlam bir öz farkındalığa sahip olmadığı zaman hangi hedeflerin peşinden gitmesi gerektiğine de karar veremez.

Dolayısıyla bir girişimci olarak kendinizi tanımaya, neyi niçin istediğinizi anlamaya zaman ayırmanız gerek. Bu konuda okuma yaparak, düşüncelerine önem verdiğiniz insanlarla, psikologlarla konuşarak kendinizi nasıl daha iyi tanıyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sizin en büyük projeniz kendi hayatınızdır. Kendinizi ciddiye almalı ve başarıya ulaşmak için kendinizi çok iyi tanımalısınız.

Mutlaka okuyun: Gerçekte Ne İş Yapmak İstediğinizi Anlamanıza Yardımcı Olacak 7 Öneri

 

Disiplinden Asla Ödün Vermeyin

“Her gün en az 3 saat terliyorum ve bunu terlemenin nasıl bir his olduğunu görmek için yapmıyorum.” (Michael Jordan)

Tim Grover, “Relentless” adlı kitabında Jordan’ın günlük antreman rutinini inceliyor. Grover’ın söylediğine göre Jordan kariyeri boyunca tek bir antremanı bile kaçırmamış.

İstikrar ve disiplin uzun vadeli olmak durumundadır. Bir amacınız varsa bu amaca yönelik aralıksız çaba göstermeniz gerekir. Yani hedeflerinizi gerçekleştirmek için sadece kendinizi iyi hissettiğiniz zaman efor sarf ederseniz hiçbir yere varamazsınız.

Hayat karşınıza ne tür olaylar getirirse getirsin, hedefinizden bir milim dahi sapmamak gerektiğini unutmayın. Spor olsun, sanat olsun, siyaset olsun; ismini insanlık tarihine kazıyan büyük isimler ancak bu şekilde başarılı olmuştur.

Kilo vermek mi istiyorsunuz o halde her sabah 1 saat erken kalkmak zorundasınız.

Spor yapmak için gerekli enerjiyi elde etmek için sağlıklı beslenmeye geçmek zorundasınız.

Saatlerinizi, günlerinizi, haftalarınızı, aylarınızı hedefleriniz doğrultusunda planlamalısınız. İlerlemenizi ve gelişmenizi sabote edecek şeylerden uzak durmalısınız.

Bu zihin yapısını yaşam tarzı haline getirdiğiniz zaman gelişme gösterdiğinizi somut bir şekilde göreceğinize emin olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

Yalnızca Kendiniz Olun

“Michael Jordan olmak demek, öteden beri davrandığım gibi davranmaktır.” (Michael Jordan)

“The Last Dance” belgeseli bize Michael Jordan’ın özüne sadık kaldığını gösteriyor. Medya ve hayranların ilgisine rağmen o her zaman kendisi için en doğru olanı yaptı. Kimse için tarzından, kişiliğinden ödün vermedi.

Kendin olmak demek, kişinin kendisine mental ve bedensel olarak iyi bakması, motivasyonunu her daim taze tutması anlamına gelir.

Bu bağlamda sevdiğiniz şeyleri, sizi mutlu eden şeyleri yapmayı asla ihmal etmeyin.  Zira siz iyi hissetmezseniz kimseyi iyi hissettiremezsiniz. Bu nedenle kendi sağlığınıza ve moralinize yatırım yapın. Ancak bu şekilde diğer insanlara yardım edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur?

 

Hiçbir Gelişme Fırsatını Iskalamayın

“Biri beni zaafiyetim sandığı bir yerden vurmak isterse, söz konusu zaafiyeti ortadan kaldırır ve o konuda bir numara olurum.” (Michael Jordan)

Michael Jordan karşısına çıkan tüm fırsatları değerlendirerek daima zirveye oynadı. Bugün Charlotte Hornets NBA takımının sahibi olan Jordan oyunculuğu gibi girişimcilikte de başarısını koruyor.

İstikrar ve disiplin odaklı bir zihin yapısına sahip olmak, hayatın her alanında gelişmeye aç olmak, insanın kendisinin en iyi versiyonu olmak için çaba harcaması demektir.

İyi bir girişimci olmak için size engel koyan kişilerle aranıza mesafe koymalı, sizle aynı hedefi paylaşan, başarı odaklı insanlarla birlikte çalışmalısınız. Gece gündüz demeden hayalleriniz uğruna emek harcadığınız zaman konuşmanıza gerek kalmaz, elde ettiğiniz sonuç sizin adınıza konuşur.

Yani şunu söyleyebiliriz: Hayatın her alanında, özellikle de iş hayatında başarı, sahip olduğunu mentalite ile alakalıdır. Hani “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” diye bir atasözümüz var. Tam olarak bu durumu izah ediyor. Michael Jordan bugün bırakın NBA’yi, spor tarihinin yaşayan en büyük efsanesi olarak görülüyorsa bunda onun sahip olduğu istikrar, disiplin, öz farkındalık, motivasyon, çalışkanlık ve iyi bir network’e sahip olma faktörlerinin payı yadsınamaz. Bu bağlamda iyi bir girişimci olmak istiyorsanız Michael Jordan’ı kendinize rol model alabilirsiniz…

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir