Neden Kredi Kartı Alamıyorum?

En uygun kredi kartlarını arayıp sizin için en idealini bulduktan sonra yapacağınız başvurunun kabul edilmemesi son derece sinir bozucu olabilir.

Daha da ötesi, banka sizin kredi dosyanız için bir arama yapacak ve daha sonra kart başvurunuzun kendileri tarafından reddedildiğine dair bir bilgi işlenecek ki bu da bir sonraki kart başvurunuz değerlendirilirken yeni banka tarafından değerlendirilmeye alınacak bir konu olacaktır. Sorun şu ki, kredi dosyanız üzerinde yapılacak olan aramaların tamamı anında kredi dosyanıza kayıt edilir, bu yüzden doğrudan başvuru yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı küçük noktalar olacaktır.

Ancak bir banka görevlisi ile görüşerek kredi dosyanız üzerinde bir inceleme talep edebilirsiniz. Görevlilerin yapacağı bu incelemeler sizin kredi puanınızı etkilemez ve herhangi bir kayıt oluşturulmaz. Bu sayede banka görevlisinden başvurunuzun onaylanma ihtimali yüksek olan bankaları öğrenmenin yanı sıra aşağı yukarı size tanımlanabilecek olan limit hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Ancak yakın bir zaman içerisinde kredi kartı başvurunuz reddedildiyse ve eğer kredi puanınızın iyi olduğunu düşünüyorsanız, başvurunuzun reddedilmesi konusunda ufak çaplı bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

İşte niçin kredi kartı başvurunuzun onaylanmadığı ile ilgili 10 neden:

 

Birçok Karta Birden Başvurduysanız

Bu en yaygın hatalardan biridir. Belki de belirli bir kart için başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağı hakkında endişeleriniz vardır ve bu yüzden birden fazla karta başvurmuş olabilirsiniz ancak bu sizi bankaların gözünde daha az güvenilir olarak gösterecektir ve normal şartlar altında onaylanabilecek başvurularınız bu yüzden onaylanmayabilir.

Bankalar birden çok başvuru gördüklerinde biraz açıldığınız konusunda endişe duyabilirler. Eğer bu hatayı yaptıysanız artık yeni kartlara başvurmayın ve yeni bir kredi kartı başvurusu yapmadan önce en az altı aylık bir süre bekleyin.

 

Kredi Dosyanızda Yanlışlıklar Olabilir

Kredi dosyanızda hatalar olması imkânsız gibi düşünülebilinir ancak güvenilirliğinizi sarsabilecek eksik bir bilgi olması muhtemeldir.

Böyle bir durumu önlemek için başvuru yapmadan önce kredi dosyanızın bir kopyasını rica edin ve tüm bilgilerin eksiksiz ve güncel oldukları konusunda emin olun.

 

Kimlik Hırsızlığı Kurbanı Olmuş Olabilirsiniz

Eğer kredi dosyanızın tertemiz olduğunu düşünüyorsanız ancak kredi başvurunuz reddedildiyse bu durumda kimlik hırsızlığı kurbanı olmuş olabilirsiniz ve birileri, sizin adınızı kullanarak bankalarda işlemler yapıyor olabilir.

Tekrardan kredi dosyanızı kontrol etmek bu sorunu çözecektir. Düzenli aralıklarla bankanıza uğrayarak kredi dosyanızın kontrolünü sağlayabilirsiniz ve dosyanızda herhangi bir değişikliği tespit etme durumunda hırsızlığı da kolayca açığa çıkartabilirsiniz.

 

Daha Önce Bankalarla İşiniz Olmadıysa

Eğer daha önce herhangi bir sebepten ötürü bankalara hiç işiniz düşmediyse veya hiç hesap açmadıysanız bu harika bir kredi puanınız olacağı anlamına gelmiyor. Aslında bankalar kredi geçmişinizde borçlarınızı iyi yönetebiliyor olmanızı görmeyi diliyorlar çünkü bu durum onlara olan borcunuzu da vaktinde ödeyebileceğiniz gibi bir güvence sağlıyor.

Öğrenci kartı dahi olsa ilerideki olası kredi kartlarınız için düşük limitli bir kredi kartı edinin ve ödemelerinizi gününü geçirmeden yapmaya çalışın.

 

Bankalar İşi Giderek Sıkılaştırmaya Başladı

Belki de geçmişte bir kredi kartından diğerine sıçradığınız olmuştur ancak hükümetin yaptığı son düzenlemelerden bu yana işler bir hayli değişti. Eskiden başvurunuzu tereddüt etmeden kabul edebilecek bankalar artık çok daha dikkatli davranmak zorunda ve kazancınız ya da kredi geçmişiniz mükemmel veya en azından mükemmele yakın olmadığı sürece başvurunuzu onaylamayabiliyor.

Tekrardan bir banka görevlisi ile görüşerek nasıl ve ne kadarlık bir limit için başvuru yapmanızı öğrenebilirsiniz, bu sayede de kredi sicilinizi çok bozmadan etkin bir şekilde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Bankanın Müşteri Profiline Uymuyor Olabilirsiniz

Farklı bankaların farklı ideal müşterileri vardır. Tek bir bankanın size kredi kartı gönderme konusunda isteği diğer bankaların da kredi kartı başvurunuzu düşünmeden onaylayacağı anlamına gelmemektedir.

Kredi dosyanızda neler olduğunu bilmek başvuru yapacağınız kredi kartının kabul edilip edilmeyeceği konusunda size ipucu verebilir ancak kesinlikle bir bankanın size kart göndermesi tüm bankaların da göndereceği anlamına geldiğini düşünmeyin.

 

Eski Sorunlar Başınıza Bela Olabilir

Eğer son birkaç yıl boyunca tüm borçlarınızı düzenli bir şekilde aksatmadan ödüyorsanız kredi kartı başvurunuzun yıllar öncesinden icralık olan bir dosya yüzünden reddedilmesi biraz sinir bozucu olabilir ancak bu bilgiler kredi dosyanızda yaklaşık olarak altı yıl boyunca görünür bir biçimde durmaktadır.

Bu konu hakkında mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemek ve güvenilirliğinizi kanıtlamak için yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Ancak kredi dosyanızda icralık olan borçlarınızın silindiğini kontrol etmek de yapmanız gereken işler arasındadır.

Eğer ödediğiniz ancak hala kredi dosyanızda icralık olan bir bilgi görürseniz borcunuzun kapandığına dair bir dekont veya benzeri bir doküman alarak bunu merkez bankasına gönderebilirsiniz. Bu sayede kredi dosyanızdaki bu olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz.

 

İşiniz veya Eviniz Yeni Olabilir

Eğer yeni bir eve taşındıysanız veya işinizi değiştirdiyseniz bu durumda kısa bir süre içerisinde kredi kartı başvurunuzun onaylanmasında bazı zorluklar yaşayabilirsiniz.

Bankalar, onlara olan borcunuzu ödeyebilmek için gerekli şartları sağlamanızı isteyeceklerdir ve işinizin değişmiş olması daha öncekine kıyasla maddi durumunuzun daha çalkantılı olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Birkaç aylığına bekleyin ve yukarıda bahsettiğimiz konuları da dikkate alarak yeni kart başvurusunu öyle gerçekleştirin.

 

İlginizi çekebilir

Kredi Kartı Almak İstiyorum Diyenlere
Kredi Notumu Nasıl Düzeltebilirim?
Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir