Neden Param Yok Diyenlere

iş kurma kredisi veren bankalar

Benden nefret etmeden önce şunu bilmenizi istiyorum: parasız kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.

Bu gezegendeki en zengin ülkelerden biri olan Amerika’da 250 milyon insan zar zor geçiniyor. Gıda yardımı alan veya işsiz olan insanlardan bahsetmiyorum. Yılda 48,000 ila 68,000 dolar kazanan insanlardan bahsediyorum.

Geçtiğimiz yıl Amerika’da yılda 63,000 dolar kazanan bir insan gelirinin 49,000 ila 51,000 dolarını barınma, ulaşım, gıda, sigorta, eğlence, çocuk bakımı, sağlık ve diğer masraflar için harcıyordu. Vergileri de dahil edersek tasarruf etmek veya yatırım yapmak için paraları kalmıyordu.

Para sorunlarınız olduğu için parayla ilgili sorunlar yaşıyorsunuz. İşte bunlardan birkaç tanesi:

 

1 – Aileyle yaşamak

Çoğu insan belli bir yaşa ulaşmasına rağmen ailesiyle yaşıyor. Gerçekten para kazanmak istiyorsanız, ailenizden ayrılmanız ve kendi ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekiyor. Uzaklaşın ve fırsatın olduğu yere gidin. Ailenizin evinde kalırken para biriktiremezsiniz ve fırsatları kaçırırsınız.

 

2 – Ekonomik cehalet

Çoğu insan ekonomik anlamda cahil. İnsanlar üniversiteye gidiyorlar ve hala temel ekonomi terimlerini bilmiyorlar. Ekonomiyi hane halkı yönetimi veya kaynak yönetimi olarak tanımlıyorlar. Yönetim, sorumluluk almaktır ve hayatta kalmayı başarmaktır. Kendi ekonominizi yönetmeniz, hücumda kalarak para kazanmanız gerektiği anlamına geliyor.

 

3 – Bütçe odaklı zihniyet

Bütün zamanınızı bütçe yapmaya harcarsanız, asla paranız olmaz. Babanız size “damlaya damlaya göl olur” diyebilir. Ancak bütçe odaklı zihniyete sahip olmak hücumda değil savunmada olmaktır. sadece birikim yaparak yeterli paraya asla sahip olamazsınız. Birikimlerinizi yatrıma dönüştürmeniz şart.

İlginizi çekebilir: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

 

4 – Finansal ilgisizlik

İnsanlar mali durumlarını önemsemiyorlar. Mali durumunuzu önemsemezseniz paranız olmaz. Finansal anlamda ne durumda olduğunuzu kabul edin ve mali durumunuzu önemsemeye başlayın. Problem yokmuş gibi davranmanız problemi uzaklaştırmaz, daha da kötüleştirir. Karım ve ben finansal durumumuz ne olursa olsun, her hafta mali durumumuz hakkında konuşuyoruz.

 

5 – Yetki verme sorunları

İnsanların parası yok çünkü insanlar diğerlerinin yapmak istemedikleri işleri yapmak istemiyorlar. Yetki verme sorunları sadece alt ekonomik seviyenin problemi değil. Herkes direktör, CEO veya müdür olmak istiyor ve en iyi şartlarda çalışmak istiyor. Ancak birilerinin de diğer işleri yapması gerekiyor.

 

6 – Yoksulluk mukayeseleri

Fakir bir insanla kendi finansal durumunuzu karşılaştırmanız finansal durumunuzun iyi olduğunu göstermez. İnsanlar finansal durumu daha kötü olanları bularak, finansal durumlarını mantıklı hale getirmeye ve meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Bu finansal intihardır.

İlginizi çekebilir: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

7 – 9 – 5 şikayeti

Ben haftada 95 saat çalışıyorum ve çoğu insan 9-5 arası çalışmaktan şikayet ediyor. Nasıl ilerleyebileceğiniz üzerine çalışmazsanız ve nasıl ilerleyebileceğinizi düşünmezseniz, ilerleyemezsiniz. Bu şekilde davranarak finansal anlamda başarılı olan birini hiç görmedim.

Para durumunuz kötüyse bunu kabul edin. Değişmenin veya yenilenmenin ilk adımı sahip olduğunuz problemi kabullenmektir ve ikinci adımı da diğerlerini suçlamak yerine problemi anlamak ve çözmektir . Kendinizle yüzleşin, dikkatinizi gelirinize verin, önce biriktirin sonra yatırım yapın. Finansal durumunuzu düzeltmek için sorumluluk alın.

Para bu hayattaki en önemli şey değil. Ancak gerçek şu ki para olmadan da ailenize bakamazs ve istediğiniz hayatı yaşayamazsınız.

 

8- Yatırım yapmamak

Elinize para geçtiğinde onu kendi geçici hevesleriniz için harcadığınız kısa süreli mutluluk ve uzun süreli pişmanlık yaşarsınız. Onun yerine elinize geçen paraları miktarına göre en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız.

 

İlginizi çekebilir

En İyi Yatırım Yolları Nelerdir?
Daha Çok Para Kazanmak İster misiniz?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir