Olumlu Müşteri Yorumları Nasıl Alınır?

Bir müşterinin şirketinizden herhangi bir ürün/hizmet satın alma kararını etkileyecek sayısız faktör vardır.

Örneğin, ben bir satın alım kararı verirken genellikle arkadaşlarımın tavsiyesine başvurur, ardından elimdeki seçeneklere ilişkin çevrim içi araştırmalar yaparım.

İnternet alışverişinin hayatımızın bir parçası olduğu, alım satımlarımızı bir satış temsilcisi ile muhatap olmaya gerek dahi kalmaksızın büyük bir hız ve kolaylıkla yaptığımız günümüz işletmeleri için güçlü bir çevrim içi varlığa sahip olmak bir hayli önemlidir. Dahası, işletmenizin çevrim içi ortamda alacağı iyi yorumlar müşterilerin ürün/ hizmet satın alım kararları üzerinde de güçlü bir etkiye sahip olacaktır.

İşin aslı, işletmenizin en iyi pazarlamacıları ya da en iyi satış temsilcileri çalışanlarınız değil, mevcut müşterilerinizdir. Öyle ki müşterilerden gelen gerçekçi bir yorum/değerlendirme uğruna servet harcadığınız bir reklam kampanyasını işlevsiz hale getirebilecek güçtedir.

Ayrıca, müşterilerin işletmelere olan güveni gün geçtikçe azalmaktadır. Araştırmalar, müşterilerin satın alım kararlarında markanıza ait reklam ya da faaliyetlerden çok yakın arkadaşlarından veya ailelerinden gelen tavsiyelere güvendiklerini ortaya çıkarmıştır. Tüketicilerin yüzde 85’i bu türden güvenilir önerilerin yokluğunda çevrim içi ürün/hizmet değerlendirmelerinin en az kişisel öneriler kadar değerli olduğuna inanmaktadır – yani müşteri yorumları -çevrimiçi veya çevrimdışı olmaları fark etmeksizin- günümüzün en güvenilir ve en inandırıcı “reklam” kaynağı olarak algılanmaktadır.

Aynı araştırma, tüketicilerin yüzde 60’ının müşteri değerlendirmelerinin ya güvenilir ya da çok güvenilir olduğuna inandıklarını da ortaya çıkarmıştır – ki bu müşteriden olumlu eleştiriler alan işletmelerin rakiplerine kıyasla çok daha avantajlı olduğunu göstermektedir.

Olumlu müşteri değerlendirmelerinin müşterilerin yüzde 73′ ünün bahsi geçen işletmeye duyduğu güveni artırdığı, müşterilerin yüzde 57’sinin ise işletmeye ait web sitesini ancak olumlu müşteri değerlendirmelerini okuduktan sonra ziyaret ettiği ortaya konmuştur. Bu gerçek aynı zamanda, işletmelerin kıyasıya rekabetin hüküm sürdüğü günümüz çevrim içi pazarında ayakta kalmaları ve büyümeleri için müşterilerden gelen olumlu değerlendirmelere ihtiyaç duyacağını göstermektedir. Mutlu müşteriler, potansiyel alıcıların işletmeye ait web sitesini ziyaret etme veya satın alım yapma olasılıklarını da artacaktır.

En güzeli de, sunduğunuz ürün veya hizmetten memnun müşterilerin değerlendirme yapma konusunda istekli olmalarıdır. Öyle ki müşterilerin yüzde 74’ünün yaklaşık yüzde 68’lik kısmı geri bildirimde bulunma konusundaki bu arzularını açıkça ortaya koymuştur. Dolayısıyla, müşterilerinizden değerlendirme talep etmekten çekinmemelisiniz- size yardımcı olmaktan mutluluk duyacak olmaları muhtemeldir.

Peki, müşterilerinize satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak parlak yorum ya da değerlendirmeleri nasıl yazdıracaksınız? Ya da bir müşterinin ürün veya hizmetinizden ihtiyacınız olan olumlu değerlendirmeleri yazacak kadar memnun ve mutlu olmasını nasıl sağlarsınız?

Olumlu müşteri yorumlarına/değerlendirmelerine tereyağından kıl çeker misali kavuşmanızı sağlayacak stratejileri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Müşteriden Nasıl Yorum / Değerlendirme Talep Edilir?

 1. Müşteriye soru sormak ya da değerlendirme talep etmek için doğru anı belirleyin.
 2. Değerlendirme/yorum sayınızı artırın.
 3. Müşteriye fikrini şahsen sorun.
 4. Müşterinin mutlu anlarından yararlanın.
 5. Açık uçlu soruları kullanın.
 6. Değerlendirme sürecini kolaylaştırın.
 7. Değerlendirme bilmelerini sağlayın.

 

 1- Müşteriye soru sormak ya da değerlendirme talep etmek için doğru anı belirleyin.

En iyi sonuçları elde etmek için müşterilerinizden işletmenizle olan yolculuklarının en doğru anında değerlendirme talep ettiğinizden emin olun.

İş ilişkilerinin de kendine has inişleri çıkışları vardır, bu iniş çıkışlar kaynağını müşterinin yaşayacağı olası fiyat şoklarından, pişmanlıklardan veya problemin çözülmüş olmasından duyacağı coşkudan alır.

Şöyle düşünün. Müşteriden değerlendirme talep eder, ancak bunu hiç de uygun olmayan bir zaman diliminde yaparsanız müşterinin işletmenizden alışveriş yapma konusunda kararsız yüzlerce kişinin okuyacağı olumsuz bir yorum bırakmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle, müşterinin satın alım yolculuğunu yakından takip etmeli ve değerlendirme taleplerinizi stratejik anlara denk getirmelisiniz.

Müşterilerinizden;

 • ürününüz veya hizmetinizi başarı ile deneyimlemelerinin ardından
 • yeniden ürün/hizmet satın aldıklarında veya yeni bir sipariş verdiklerinde
 • markanız/işletmeniz sosyal medyada etiketlendiğinde
 • web sitenizde mevcut olan diğer ürün veya hizmetlere göz atarak vakit geçirdiklerini fark ettiğinizde veya
 • sizi bir başkasına da tavsiye ettikleri durumlarda değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

Tüm bunlar aynı zamanda müşterinizin işletmenizden hakkınızda olumlu değerlendirmede bulu österen işaretlerdir.

E-ticaret firması Etsy değerlendirme talebi için en doğru anı bulma konusunda etkili bir örnektir. Etsy’de parti malzemesi sipariş ettiğinizi varsayalım. Satın alma işleminden yaklaşık bir ay sonra sizden aldığınız ürünü değerlendirmenizi talep eden bir e-posta alırsınız .Böylece, aldığınız ürününün tadını çıkarmak ve kullanmak için yeterli zamana sahip olur, değerlendirmenizi buna göre yaparsınız.

Ancak, değerlendirme için gereken zaman dilimi ürün ve hizmetin niteliğine bağlı olarak değişebilir.  Örneğin, Amerika menşeli kiralık araç, motorlu scooter ya da bisiklet paylaşım hizmeti sunan Lyft uygulaması genellikle sürüşün hemen ardından müşteriden deneyimi gözden geçirmesini ve geri bildirimde bulunmasını talep eder. Dil öğrenme uygulaması Duolingo ise kullanıcılarından dersi tamamladıktan veya eğitim aldığı dilde büyük bir başarı kaydettikten hemen sonra değerlendirme talebinde bulunur.

 

2- Değerlendirme/yorum sayınızı artırın.

Araştırmalar, ürün başına 50 veya daha fazla değerlendirme almanın dönüşüm oranlarında yüzde 4,6 artış getireceğini ortaya koymuştur. Ürün/hizmet değerlendirmelerinin sunacağı bir diğer-belki de en büyük- avantaj ise potansiyel müşteriye sunacakları kanıt sayesinde markanıza duyulan güveni artırmalarıdır. Öyle ki üzerinden uzun bir zaman geçmiş ürün değerlendirmeleri güncelliklerini yitirdiklerinden potansiyel müşterinin işletmenizde şüphe etmesine sebep olabilir.

Sosyal kanıt olarak müşteri referanslarından yararlanmanın ilk şartı ürün/hizmet değerlendirmelerini sürecin ayrılmaz ve düzenli bir parçası haline getirmektir. Aşağıda, müşteri değerlendirmelerini geniş ölçeğe taşımanıza yardımcı olacak bazı yöntemlere verilmiştir:

 • Ekibinizi, her başarılı proje veya hizmetin ardından müşteriden değerlendirme talep etmeleri konusunda yönlendirin.
 • E-posta pazarlama otomasyonu kampanyalarınıza değerlendirme taleplerini de dahil edin.
 • İşletmenizin en büyük destekçilerini (yani en mutlu müşterilerinizi) belirlemek ve hizmet ekibinizin onlarla ilişkisini geliştirmek adına NPS’yi-net tavsiye skoru- kullanın.
 • Ödeme işleminden sonra veya teşekkür sayfanızın son adımında değerlendirme linklerine yer verin.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, müşteri değerlendirmelerini belirli bir sıklık ve tutarlılık içinde hayata geçirmeye odaklanın.

 

3- Müşteriye fikrini şahsen sorun.

Müşteri başarısı veya müşteri ilişkileri yönetiminden sorumluysanız  ya da birlikte çalıştığınız müşteri portföyüyle yakın ilişki içindeyseniz, müşteri değerlendirme sürecine kişisel bir dokunuş katmaktan çekinmemeli; müşterilerinizden işletmenize ilişkin deneyimlerini gözden geçirmelerini bizzat rica edebilirsiniz.

Müşterilerinizi ara sıra kahve içmeye veya öğle yemeğine götürüyor ya da onları şirket etkinliklerinizden birine davet ediyorsanız, hemen her konuda sohbet etmek için fırsat kollamalı, onlara ürününüze/hizmetinize ilişkin fikirlerini sormalısınız. Bu şekilde, ürün ya da hizmetlerinizin başarısını düzenli bir şekilde takip edebilir, hedeflerinize ulaşma derecenizi ölçebilirsiniz.

Müşterileriniz sizi başarılı bulduklarını mı söylüyor? O halde kendilerinden gelecek görüşler kadar sadakatlerini de korumaya değer verdiğinizi; dahası memnuniyetlerini potansiyel yeni müşterilere duyuracak her türlü girişimi destekleyip takdir edeceğinizi kendilerine bildirin. Unutmayın, müşterilerin çoğu değerlendirmede bulunmaktan çekinmez – tek yapmanız gereken sormaktır.

 

4- Müşterinin mutlu anlarından yararlanın.

Müşteriye benzersiz bir deneyim yaşatır, karşılığında övgüler ya da olumlu geri bildirimler alırsanız, müşteri memnuniyetini zirveye çıkarabilmişsiniz demektir. Müşteriler böyle anlarda aldıkları üstün hizmetin karşılığı olarak değerlendirme yapmayı borç bilirler, üstelik olumlu bir değerlendirmede bulunma olasılıkları çok daha yüksektir.

 

5- Açık uçlu soruları kullanın.  

.

Değerlendirme talebini direkt olarak dillendirmeniz müşterilerinize itici gelebilir.

Bunun yerine, müşterilerle diyaloga girmeli ve değerlendirme sürecini başlatmak için öncelikle açık uçlu sorular kullanmalısınız.

Müşterilere “Ürünümüzü nasıl buldunuz?”, “Ürününüzü güncellemeye/yenilemeye veya yeniden ürün satın almaya hazır mısınız?” veya “Müşteri destek hattımız ile son etkileşiminiz nasıldı?” vb. açık uçlu sorular sorun. Gerçek bir inceleme talep etmeden önce doğal bir konuşma başlatabilir, müşterilerinizin memnuniyet düzeylerini ölçebilirsiniz.

Bu size şu iki açıdan faydalı olacaktır:

 • Müşteriden işletmenizi geliştirmenizi sağlayacak geri bildirimler alabilirsiniz.
 • Kötü bir deneyim yaşadıklarını bilmeksizin müşteriden değerlendirme talep etmek gibi kritik bir hataya düşmekten kaçınırsınız.

Açık uçlu soruları müşteri geri bildirimini samimi bir havada toplamak veya müşteriye değerlendirme yapmaları için talepte bulunmadan evvel ürün/hizmet memnuniyetlerini garantilemek için de kullanabilirsiniz. Müşteriden gelen olumsuz yorumlar konusunda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak herhangi bir konuda çözüm arayışında olan müşterilere sahipseniz, ürün ya da hizmet değerlendirme talebinde bulunmadan önce söz konusu sorunu çözmeye odaklanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Etkili Soru Nasıl Sorulur?

 

6- Değerlendirme sürecini kolaylaştırın.

Değerlendirme süreci ne denli zahmetli olursa müşterinin bu işle uğraşma olasılığı o denli azalır. Bu, özellikle de değerlendirme veya referans talebinin e-posta üzerinden gönderildiği durumlar için geçerlidir.

Süreci kolaylaştırmak ve uyuşmazlıkları minimuma indirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Müşteriye en rahat kullandığı platformu seçebilmesini sağlayacak farklı değerlendirme alternatifleri sunun.
 • Müşteriyi direkt olarak değerlendirme yapılacak sayfaya yönlendirecek bir link ekleyin. Böylece bu işi minimum aşama ile halledebilir, tıklanacak sayfa sayısını azaltabilirsiniz.
 • Müşterinin fikirlerini kolaylıkla toparlayabilmesi adına hatırlatıcı unsurlardan yararlanın: “Son mağaza ziyaretinizle ilgili deneyiminiz hakkında bir yorum yapabilir misiniz?”

 

7-Değerlendirmenin ne kadar süreceğini bilmelerini sağlayın.

Değerlendirme sürecine ilişkin uyuşmazlıkların bir diğeri ise zamanla ilgilidir. Değerlendirme yapmak için yeterli zamana sahip olmadığını düşünen müşteri, değerlendirme sürecini tamamlamayacaktır. Ancak, bu algıyı kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Değerlendirme talebinize “Sadece 2 dakika sürer” vb. bir açıklama ekleyebilir, müşterileri bu işi olabildiğince kısa sürede halledecekleri konusunda ikna edebilirsiniz.

 

Olumlu Müşteri Değerlendirmeleri Nasıl Alınır?

 1. Müşteriye farklı platformlar üzerinden değerlendirme yapma imkanı sunun.
 2. İçeriğinizi optimize edin.
 3. Teşviklerden yararlanın.
 4. Değerlendirme yapılacak platformu müşterinin seçmesini sağlayın.
 5. Olumsuz olanlar da dahil olmak üzere her değerlendirmeyi yanıtlayın.
 6. Müşteriden gelen olumlu yorumları paylaşın.
 7. Müşterilerinize olumlu değerlendirmede bulunmayı bir işletme önceliği haline getirin.
 8. Etkinlik düzenleyin.

 

1. Müşteriye farklı platformlar üzerinden değerlendirme yapma imkanı sunun.

Potansiyel müşterilerin işletmeniz hakkında bilgi edinmek için yalnızca web sitenize bağlı kalmamasını, hemen her platform üzerinden satışa ya da işletmenize ilişkin bilgi edinebilmelerini sağlayın.

Herhangi bir işletme veya ürün hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenlerin başvuracağı müşteri değerlendirme siteleri şunlardır:

 

Facebook

İşletmenize ait bir Facebook Sayfası oluşturun, böylece potansiyel müşteriler sosyal ağlarından ayrılma zahmetine katlanmaksızın işletmeniz hakkında bilgi edinebilirler. İşletmeleri yanıt oranlarını yüksek düzeyde tutmaları konusunda teşvik eden bir diğer site olan Facebook, işletmelere farklı kanallardan gelen mesajları takip edip optimize etmek imkanı sunar. Bu iş için birilerini görevlendirebilirsiniz.

 

Google

Bir diğer yöntem ise Google arama motorunu kullanarak bilgi veya yol tarifi-Google Haritalar- arayışına giren potansiyel müşterilerin sizi bulabilecekleri “Google My Business”ı- Google işletme hesaplarını- kullanmaktır.

Google, dünyanın en büyük arama motoru olup kullanıcı trafiğini dolayısıyla da daha fazla müşteriyi çekmeye çalışan fiziksel işletmeler için özellikle önemlidir – yerel işletmelere ilişkin SEO-arama motoru optimizasyonu- ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dahası kullanıcılar Google arama sonuçlarında gördükleri işletmeler için yorum da bırakabilirler.

 

İnternetten Satış Siteleri

İnternette (Trendyol, n11 vb. sitelerde) satış yapan bir işletme iseniz, sayfanızı kişiselleştirmeyi ihmal etmeyin.

İşletme hikayenizi web sitenizle uyumlu şekilde anlattığınızdan emin olun. Markanıza ait web sitesine ulaşmış müşteriler için ürün ayrıntılarına, müşteri referanslarına ve değerlendirmelere ayrıntılı şekilde yer verdiğinizden emin olun.

 

2. İçeriğinizi optimize edin.

Müşteriden gelen değerlendirme ya da yorumlar üçüncü taraf web sitelerinde yer alan mutlu veya mutsuz müşteriler kaynaklı olup talep edilmeksizin yazılmış olabilirler.

Ancak,  o veya bu şekilde sitenizi ziyaret etmiş müşterilerin değerlendirme sürecini kolaylaştırmaksa tamamıyla sizin elinizdedir.

Değerlendirme sürecini hızlı ve kolay hale getirmek için web sitenizi, blog yayınlarınızı, sosyal medya profillerinizi ve e-postalarınızı optimize edin.

Nasıl mı?

 • Ziyaretçileri müşteri değerlendirmelerini okumaları ya da yorum bırakmaları için hızlı ve kolay bir şekilde Yelp, Facebook ve Amazon sayfalarınıza yönlendirecek web düğmeleri kullanın.
 • İşletmenize sosyal medyada gezindikleri sırada veya mobil cihazları ile arama yaparken ulaşan kişiler için web sayfanızı optimize edin.
 • E-posta üzerinden değerlendirme talep edecekseniz, sorularınızı kısa ve öz tutun.

 

3. Teşviklerden yararlanın.

Hem sizin hem de müşterinizin zamanı değerlidir, bu nedenle müşterilere yorum bırakmaları için geçerli bir neden sunduğunuzdan emin olun.

Müşterilerinizden değerlendirme talep ediyorsanız cezbedici teklifler ile onları ikna etmelisiniz- indirim veya kupon kodları, büyük ödüllü yarışmalar, bedava kahve için verilen hediye kartları, çevrim içi alışveriş imkanı veya peşin para ödülleri gibi.

4. Değerlendirme yapılacak platformu müşterinin seçmesini sağlayın.

Müşterilerinize Yelp üzerinden değerlendirme yapma talebinde bulunduğunuz e-postalar yollamayın. Yani, işletmenize ilişkin olumlu yorumları emrivaki yoluyla almaya kalkmayın.

Bunun yerine, çıkarlarınızın çakışmadığından, değerlendirme talebiniz ile müşterinizin değerlendirme isteğinin birebir uyuştuğundan emin olun. Değerlendirme talep ettiğiniz e-postalarda müşteriyi direkt olarak geri bildirim yapacakları sayfaya yönlendireceğiniz bağlantılara yer verin. Müşteri yorumlarını Facebook Sayfanızda görmek istiyorsanız, değerlendirme talebinizi Messenger aracılığıyla gönderin. Farklı platformlar üzerinden çapraz bir değerlendirme talep ediyorsanız, talebinizi hayata geçireceğiniz entegre bir sisteme sahip olduğunuzdan emin olun- örneğin, e-posta imzanızda yer alacak link ile müşteriyi Yelp sayfanıza yönlendirin veya müşteriden Amazon mağazanızdan yaptıkları satın alım işlemlerinin ardından yolladığınız bir takip e-postası aracılığıyla değerlendirme talep edin.

 

5. Olumsuz olanlar da dahil olmak üzere her değerlendirmeyi yanıtlayın.

Hatasız kul olmaz. Ancak, bazen bir müşterinin web sitenizde Facebook’ta veya Yelp’de yaptığı tek yıldızlı, tek bir kötü yorum işletmenizin sonunu getirebilir.

Yine de olumsuz bir değerlendirme/yorum aldıysanız, hemen savunmaya geçmemeli, sorunu çözüme ulaştırmak adına yeterli zamanı ayırmalı, müşteriye kelimeleri dikkatle seçtiğiniz çözüm odaklı bir cevap yazdığınızdan emin olmalısınız. Müşteri hizmetlerinde çalışanlar için böylesi bir yaklaşım bilhassa önem arz eder ve işletmenizi sürdürülebilir kılar.

Araştırmalar çevrimiçi ortamda aldıkları olumsuz yorumlara yanıt veren işletmelerin nihayetinde çok daha yüksek derecelendirme puanlarına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Müşteriler de insandır, dolayısıyla empati ve samimiyet odaklı bir müşteri hizmetlerinin değerini anlarlar. Bu unsurun söz konusu işletmeye yönelik olumlu değerlendirmelerde belirgin bir artışa yol açması kaçınılmazdır.

 

6. Müşteriden gelen olumlu yorumları paylaşın.

Müşterilerinizden olumlu yorumlar almaya başladığınızda diğer müşterilerin de aynı şeyi yapma konusunda ilham alması için söz konusu değerlendirmeleri sıklıkla paylaşmalı, bu olumlu havayı sürekli kılmalısınız.

Google, Facebook, TripAdvisor, Glassdoor vb. pek çok inceleme sitesi, işletme sahipleri (ve site ziyaretçileri) müşteri değerlendirmelerini/yorumlarını “yararlı”/”yararsız” olarak işaretleme olanağı sunar; bu, değerlendirmelerin üst sıralara taşınmasını dolayısıyla çok daha fazla kişi tarafından okunabilmesini sağlar.

Olumlu müşteri değerlendirmelerini vurgulamanız aynı zamanda ürün ya da hizmetinizin üstün yanlarını vurgulamanızı da sağlayacaktır.

Olumlu eleştirileri markanızın sosyal medya kanalları üzerinden de paylaşabilir, oradaki takipçilere bu akıma katılma seçeneği sunabilirsiniz. Olumlu Facebook değerlendirmelerini yeni bir gönderiyle takipçilerinizle paylaşabilir veya takipçilerinizden gelen olumlu yorumlara Instagram sayfanızda -alıntı(“..”) formatında- yer verebilirsiniz.

Sosyal kanıt güçlü bir pazarlama taktiğidir – işletmelerin müşteri değerlendirmelerini paylaştığını gören diğer müşteriler sürü psikolojisinin doğal bir sonucu olarak aynı şeyi yapmak isteyecek, işletme veya ürüne ilişkin değerlendirmede bulunacaktır. Bu nedenle, müşteriden değerlendirme talebinde bulunmanın yanı sıra aldığınız olumlu yorumları markanıza ait farklı platformlarda paylaştığınızdan da emin olmalısınız

7. Müşterilerinize olumlu değerlendirmede bulunmayı bir işletme önceliği haline getirin.

Müşterilerin işletmenize yönelik olumlu değerlendirmeler yapmasını istiyorsanız, ilk adımı müşterinizi şahsen değerlendirerek atmalısınız.

Bu, her daim mümkün olmayabilir (sektörünüze veya ürününüze bağlı olarak değişecektir), ancak çoğu durumda müşteriler için yaptığınız olumlu değerlendirmelerin karşılığını misliyle alırsınız.

Sunduğunuz ürün veya hizmet size müşteri profillerine ilişkin değerlendirmede bulunma imkanı sunuyorsa- Uber, Lyft, Airbnb, VRBO ve TurnKey buna örnek olabilir – müşteriye ilişkin olumlu bir değerlendirme yapmaktan çekinmeyin. Karşılığında sizi değerlendireceklerine eminiz. Kötü müşteriler için değerlendirmede bulunmak zorunda değilsiniz, ancak yorum sayınızı dolayısıyla etkileşiminizi artırmak istiyorsanız ilk adımı atmalı ve müşteriyi yorum bırakmaya teşvik etmelisiniz.

Bir başka iyi seçenek de müşterinizi LinkedIn’in Endorsement seçeneğini kullanarak değerlendirmektir-Endorsement, LinkedIn profilinizde belirtmiş olduğunuz yetkinliklerin başkaları tarafından onaylanmasını ya da tek tuşla tavsiye edilmenizi sağlayan bir sistemdir. LinkedIn hesabınız ve uzun süreli bir çalışma geçmişine sahip olduğunuz bağlantılarınız varsa, bu müşterilere LinkedIn aracılığıyla tavsiye veya onay talebi gönderebilirsiniz. Bu yöntem, işletmelerin markalaşma sürecinde kayda değer bir yol kat etmelerini sağlar ve müşteriyi işletmenize ilişkin olumlu bir yorum bırakmaya zorlar. Onayınız için size teşekkür ettiklerinde ise bu etkileşimi fırsat bilip onlardan farklı platformlarda yapacakları yeni bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

“Müşteri: Beni LinkedIn’de onayladığınız için teşekkürler! Bunun için minnettarım.

İşletme Temsilcisi: Rica ederiz! Son birkaç aydır sizinle çalışmaktan büyük bir zevk duyduk ve başkalarının da web tasarımında ne kadar yetenekli olduğunuzu bilmesini istedik. Siz de bizimle çalışmaktan keyif alıyorsanız, ürünümüzü/hizmetimizi Instagram üzerinden değerlendirebilirseniz çok memnun oluruz.”

Bu stratejiyi yalnızca birlikte çalıştığınız ve ciddi bir etkileşim içinde olduğunuz müşteriler için kullanın. Tanımadığınız kişiler için bunu yaparsanız, değerlendirmelerinizin karşılığını bulmanız zor olabilir.

 

8. Etkinlik düzenleyin.

Önceki maddede ayrıntılı olarak anlattığımız değerlendirme fırsatlarını yakalamak ve müşterilerin olumlu değerlendirmeler bırakma olasılığının çok daha yüksek olduğu koşulları yaratmak için dikkate değer bir kullanıcı konferansı veya sektör etkinliği düzenleyin. Böylece, müşterilerinize sattığınız ürün veya hizmetlerden çok daha fazlası olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Müşterilerin kendileri gibi insanların yer aldığı bir toplulukla bağ kurabilecekleri, yeni ürün sürümlerine ve indirimlerine erkenden erişebilecekleri ya da şirketinizin nüfuzlu isimleriyle tanışabilecekleri ilgi çekici ve faydalı deneyimler yaratabilir, müşteride işletmenize karşı olumlu duygular uyandırabilirsiniz Böylece müşterilerin yorum bırakma olasılıklarını da arttırmış olursunuz.

Dahası müşteri incelemelerini/değerlendirmelerini etkinlik sonrası geri bildirim sürecinin ayrılmaz bir parçası haline de getirebilirsiniz – müşterilerden etkinlik deneyimini nasıl değerlendirdiklerini sorguladığınız bir anket doldurmalarını ve deneyimlerinin çarpıcı noktalarını herkese açık bir değerlendirme sitesinde paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Son Söz

Müşteri değerlendirme sürecini geliştirmek ve geniş ölçekte uygulamaya başlamak için yapabileceğiniz en iyi şey bu işi işletme süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olarak algılamaktır.

Bu, beş yıldızlı bir müşteri hizmeti sunmanın yanı sıra çevrim içi varlığınızı güçlendirmenizi ve müşteri referanslarına odaklanmanızı mümkün kılacak aktif bir strateji geliştirmenizi gerektirir.

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Kanıt Nedir? Pazarlamadan Nasıl Kullanılır?
İnternette Müşteri Yorumlarına Nasıl Cevap Vermelisiniz?
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir