Online Çiçekçi Dükkanı Açmak

Modern teknolojinin de yardımıyla artık internet üzerinden her şeyi kolaylıkla bulabiliyoruz. Bu durum işletmeler için de geçerli. Eğer online bir iş kurmak istiyorsanız kar marjıyla dikkat çeken çiçekçilik aradığınız iş olabilir.

Online satış yapma kolaylığı birçok işletme sahibini internet dünyasına girmeye teşvik etti. Peki ya siz? Sizde online çiçekçi dükkanı açarak müşteri kitlenizi katlamak istemez misiniz?

Aşağıdaki adımlar diğer online çiçekçi açmanızda size yardımcı olacaktır.


Nasıl Başlanır?

Çiçekçilik aranjmanları yapmada deneyiminiz ya da en azından bilginiz olmalı. Eğer çiçekçilikle ilgileniyorsanız ve bu işi yapmak istiyorsanız çok çalışmanız ve emek harcamanız gerekir. İnternet üzerinden farklı fikirler araştırabilir ve örnek alabileceğiniz uygulamaları öğrenebilirsiniz.

Online çiçekçi dükkanınız için ilginç ve akılda kalıcı bir isim bulun. Dükkanınızın ismiyle alan adınızın ( domain ) aynı olduğundan emin olun. Düşündüğünüz site ismini alabilmeniz için sizden önce o alan adının başkası tarafından alınmamış olması gerekir. Bunun için öncelikle alan adınızı kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Kararınızı vermeden önce GoDaddy.com gibi alan adları satan bir siteyi ziyaret ederek almak istediğiniz ismi kontrol edin. Eğer arzu ettiğiniz isim uygunsa başka birisi satın almadan hemen alın.

Web hosting ( Site barındırma ) almanız gereken bir sonraki hizmettir. Aldığınız hizmetin güvelik tedbirleri olduğundan ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olun. Eğer bu adımla ilgili bilginiz yoksa birisinden yardım alın.

Web sitenizi oluşturun. Eğer web sitesi tasarlama ve programlama konusunda bilgili değilseniz, bunu sizin için yapabilecek birini işe alın. Ancak konuyla ilgili teknik bilginiz varsa kendi işinizi kendiniz yapın.

Sitenize içerikler ekleyin ve örnek ürünlerinizin görsellerini yükleyin. Çiçek aranjmanlarınızı yaparken dikkat edin. Çiçekleri mükemmel bir şekilde sunduğunuzdan emin olun çünkü müşterileri etkilemenin en temel yolu budur. Fiyatlarınız ve şirketiniz hakkında bilgi verin. Mesafeli satış sözleşmesi, ödeme seçenekleri ve gizlilik sözleşmesi bölümleriyle ilgili detaylı bilgi verdiğinizden emin olun.

Teslimatlarınızı en iyi şekilde gerçekleştirecek olan kargo firmalarını araştırın. Kargo firması ürünlerinizi hızlı bir şekilde göndermenize yardımcı olacaktır. Topluluklara ve grup üyeliklerine katılın bu sayede daha çok bağlantınız olacaktır. Ayrıca işletmenizin adını ve detaylarını online rehberlere kayıt ettirmeyi unutmayın.

Online dükkanınızın reklamını yapın. Facebook, Twitter, İnstagram ve Tiktok gibi farklı sosyal iletişim ağlarında dükkânınız adına kayıt açın ve dükkânınızla ilgili bilgileri, ürünlerinizi veya kampanyalarınızı paylaşın. Aynı zamanda online çiçekçi dükkânınızı sosyal imleme ( social bookmarking ) sayfalarına ekleyin.

Elinizden gelenin fazlasını yapın. Çiçeklerle ilgili makaleler yazabilir ve bunları ilgili makale sayfalarına gönderebilirsiniz. Makalelerinizin linkini kendi sayfanıza eklediğinize emin olun. Ağızdan ağza pazarlamayla reklamınızı yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza online dükkânınızdan bahsedin ve onlardan bu haberi yaymaları için yardım isteyin.

Unutmayın bu adım çok önemli. Her gün bu konuya mümkün olduğu kadar çok zaman ayırın.

Eğer online çiçekçi dükkanınızı iyi bir şekilde pazarlamazsanız size kimse sipariş vermez.

Siparişlerinizi olabildiğince çabuk gönderin. Çiçekler kolayca kurur ve ölürler bu nedenle siparişleri alırken çok dikkatli olun.

Başkalarından yardım almaktan (özellikle de sitenizi birlikte oluşturduğunuz kişilerden) çekinmeyin. Ödemelerin güvenliği, sitenin kullanım rahatlığı, tasarımı ve yapısıyla ilgili birlikte gözden geçirmeniz gereken pek çok konu olacaktır.

Sitenizi oluşturduktan sonra müşteri kazanmak için reklam yapmaya zaman ayırın. SEO ( arama motoru optimizasyonu ) bilginizi iyi bir şekilde ortaya koyun. Eğer konuyla ilgili bilginiz yoksa yardım alın.  SEO’nun temel amacı arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür.

Yeni online çiçekçi dükkanınızda size iyi şanslar! En iyi dileklerimizle!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir