En İyi Online İş Fikirleri

Online işlere başlamak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Bugünlerde teknik bilgiye ihtiyaç duymadan internet sitesi açmanıza yardımcı olacak bir sürü araç bulunuyor. Ayrıca yüksek peşin ödemeler yapmadan yatırım karlılığı sağlayacak uygun maliyetli reklam yöntemleri de bulunmakta.

Hepsinden iyisi bir ürününüz olmasa bile kurabileceğiniz online işler var. Bu makalede herkesin yapabileceği ve kısa sürede kazanç sağlayabileceği en iyi 5 online iş fırsatından bahsedeceğiz.

 

1 – Blogging

Günümüzde blog açmak her zamankinden daha kolay. WordPress gibi pratik platformların da güçlendirici etkisiyle sevdiğiniz bir konu hakkında yazılar yayınlayabilir ve kısa sürede takipçi toplayabilirsiniz. Kaliteli içerik ve süreklilik başarılı blogların iki kilit özelliğidir.

Blog açmadan önce hakkında yazmaktan keyif alacağınız bir konu seçmelisiniz. Blog işinde içerik üretmek oldukça önemlidir. Bu nedenle hoşlanmadığınız ve keyif almadığınız bir konuyu seçmemelisiniz.

Blogunuza yeterli miktarda içerik girdikten sonra blogunuzdan nasıl para kazanacağınızı düşünmeye başlamalısınız. Blogunuz yeteri kadar tanındığında reklamcılar kapınızı çalmaya başlayacaktır ancak bu esnada Google Ads veya uygun affiliate firmalarının reklamlarını da blogunuza yerleştirebilirsiniz. Hatta doğrudan satabileceğiniz ürünler ve hizmetler de bulabilirsiniz. Örneğin nişinizle alakalı danışmanlık hizmetleri verebilir veya uzman e-kitaplar satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sizin Hala Websiteniz Yok mu?

 

2 – Affiliate pazarlama ( satış ortaklığı )

Affiliate pazarlama diğer firmaların ürünlerini belli bir yüzde karşılığında internet üzerinden tanıtmaktır. Örneğin diyet hapları gibi popüler ürünler genellikle affiliate pazarlamacılar tarafından tanıtılır ve teşvik edilir. Firmalar her satış karşılığında 25-35 TL arasında ödeme yapar.

Affiliate pazarlama bloglarla birleştirilebilir.

Affiliate pazarlama harika bir iş fırsatıdır çünkü başlangıç maliyeti yoktur. Hemen yarın bir ürünü tanıtmaya başlayabilir ve birkaç gün içinde ilk affiliate komisyonunuzu alabilirsiniz. Bununla birlikte büyük paralar kazanmak o kadar da kolay değildir çünkü bazı nişler oldukça rekabetçidir. İyi hazırlanırsanız kısa zamanda sağlıklı pasif gelir edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Yapılır?

 

3 – Google Adsense

Google AdSense programı internet sitesi sahiplerinin içeriklerine reklamlar yerleştirmelerine ve bu sayede para kazanmalarına fırsat verir. Google AdSense’in en iyi özelliklerinden biri bütün reklamların ve ödemelerin firma tarafından idare edilmesidir. Siz sadece trafik sağlayacak kalite içerikler yaratan AdSense yayıncısı olursunuz. Affiliate pazarlamada da olduğu gibi blogla birleştirilebilir.

İnternet sitenizin trafiği arttıkça daha çok para kazanırsınız. Aslına bakacak olursanız bazı AdSense yayıncıları günde 500 TL ve çok daha fazlasını kazanabilmektedir. Daha da iyisi günlük olarak belli bir gelir seviyesine ulaştığınız takdirde internet sitenizin trafiği devam ettiği için ödeme almaya devam edersiniz.

Bununla birlikte affiliate pazarlama da olduğu gibi hızlı bir şekilde zengin olmayı beklemeyin. Kayda değer bir gelir elde edebilmek için internet sitenizin çok sayıda ziyaretçisinin olması gerekir ve bunun içinde düzenli olarak kaliteli içerik girmeniz gerekir.

Mutlaka okuyun: Google AdSense ile Para Kazanmak

 

4 – Freelancing ( serbest çalışma )

Dünyanın neresinde olursanız olun freelance çalışarak para kazanabilirsiniz. İçerik yazarlığı, programcılık ve grafik tasarım en yaygın freelance işlerdir.

Bu alanlardan birinde uzmansanız kendi freelance işinizi kurarak diğer işletmelere hizmet verebilirsiniz.

Başlamanın en kolay yolu Bionluk ve Fiverr gibi freelance internet sitelerini kullanmaktır. İtibar kazandıktan sonra fiyatlarınızı arttırabilirsiniz ve müşteriler size gelmeye başlar.

Ancak unutmayın ki bu iş piyasası globaldir. Bu nedenle yaşam maliyeti düşük olan ülkelerde yaşayan kişilerle rekabet etmeniz gerekecektir. Sonuçta bu kişiler daha düşük fiyata çalışsalar bile kendi yaşam koşullarına göre iyi gelir elde etmiş olurlar. Hayat pahalılığının yüksek olduğu batı ülkelerinde istediğiniz fiyatı verecek müşteri bulmak zaman alacaktır. Bu nedenle iyi bir portfolyoya ihtiyacınız olacaktır.

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İsteyenlere

 

5 – Bilgi pazarlama

Bilgi pazarlama, online olarak para kazanmaya çalışanlar arasında oldukça trenddir. Kaliteli bilgiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. E-kitaplarınızı ve sesli kurslarınızı internet sitelerini kullanarak yayınlayabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Bu araçlarla yüksek kaliteli bilgi ürünleri hazırlayan herkes yayıncı olabilir. Bu iş modeline başlamak için bir niş pazar seçmelisi, istekleri anlamalı ve doğru fiyatı belirlemelisiniz.

 

6- Youtube

Bir zamanlar sadece komik, eğlenceli kedi videoları ve müzik klipleri izlemek için kullandığımız Youtube artık birçok kişi için geçim kaynağına dönüşmüş durumda. Sadece geçtiğimiz yıl Pewdiepie isimli youtube kanalının yaklaşık 75 milyon dolar kazanmıştır. Elbette bu youtube kanalı açan her kişinin zengin olacağı anlamına gelmiyor. Her işte olduğu gibi emek ve çaba göstermeden para kazanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ancak yeterli ciddiyeti gösterirseniz uzun vadede maaşlı işinizden daha çok para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

7- E-ticaret ve Amazon

Yılda yaklaşık yüzde %20 oranında büyüyen e-ticaret sektörü şüphesiz bu sektöre atılmak isteyen yeni girişimcileri cezbetmekte. E-ticaret yapmak konusunda ciddiyseniz bu işte karşınıza çıkacak zorluklara da kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz. Çünkü içinde çok fazla değişken barındıran bir sektör. Satılacak ürünlerin seçiminden, sitenin kuruluşuna ve güvenlikten, tanıtıma, kargolamaya ve müşteri memnuniyetine kadar birçok faktörü düşünmeniz ve yönetmeniz gerekiyor.

Dilerseniz e-ticaret yapmak için üye olup satış yapabileceğiniz Amazon gibi siteleri de tercih edebilirsiniz. Amazon’da satış süreci ise şu şekilde yürüyor: Amazon sitesine üye olup satmak istediğiniz ürünlerini Amazon depolarına gönderiyorsunuz ve ürünleri sitede listeliyorsunuz. Geri kalan her şeyle Amazon kendi ilgileniyor. Düzenli bir satış adedini yakaladığınızda tek yapmanız gereken stoğunuz tükenmeden ürünleri Amazon deposuna ulaştırmak oluyor.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yapmak İsteyenlere

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

 

Nasıl başlanır?

Online bir işe başlamak karışık olacak diye bir şey yoktur. Yukarıdaki online 5 iş modelinden birini seçerek istediğiniz yerden özgürce para kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan harekete geçmek ve gelir elde edene kadar sabırlı olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.