+50 Adet En Kazançlı Online İş Fikirleri

Online işlere başlamak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Online iş sektörü deyim yerindeyse altın çağını yaşıyor.

Bugünlerde teknik bilgiye ihtiyaç duymadan internet sitesi açmanıza ve online iş kurmanıza yardımcı olacak bir sürü araç bulunuyor. Ayrıca yüksek ödemeler yapmadan müşteri bulmak için de birçok reklam seçeneği mevcut.

Bu makalede herkesin yapabileceği ve kısa sürede kazanç sağlayabileceği en iyi online iş fikirlerinden bahsedeceğiz.


Neden Online İş Fikirleri?

Bugün internet ve teknolojideki muazzam gelişmeler sayesinde deneyiminiz ya da çalışma geçmişiniz ne üzerine olduğu fark etmeksizin online bir işe atılabilmeniz mümkün. Herkese uygun bir iş fikri de mevcut. Anlayacağınız, online işler,  iş kurmanın en hızlı, en kolay ve en uygun fiyatlı yollarından birini sunuyor- özellikle de ihtiyacınız olan en önemli şeyin bir dizüstü bilgisayar ile internet bağlantısı olduğu düşünülürse.

Hal böyle olunca girişimciler evden çalışma fikrinin dünya geneline yayılan bir şirket kültürü haline gelmesinden ilham alarak kariyerlerinin kontrolünü kendi ellerine alma veya kendilerine ait bir iş kurma konusunda her zamankinden daha cesaretli hale geldiler.

Peki, ya siz? Bu denli cesur olabilecek misiniz?

Her şeyi bırakıp tamamıyla çevrim içi işinize odaklanmaya hazır olmasanız dahi endişelenmeyin. Burada yer alan fikirlerin çoğu yarı zamanlı olarak da başlatılabilir. Bu sayede, büyük riskler almaksızın ek gelir elde etmeye devam eder, işinizi emin adımlarla büyütebilirsiniz.


En İyi 52 Online İş Fikri

1) Blogging

Günümüzde blog açmak her zamankinden daha kolay. WordPress gibi pratik platformların da güçlendirici etkisiyle sevdiğiniz bir konu hakkında yazılar yayınlayabilir ve kısa sürede takipçi toplayabilirsiniz. Kaliteli içerik ve süreklilik başarılı blogların iki kilit özelliğidir.

Blog açmadan önce hakkında yazmaktan keyif alacağınız bir konu seçmelisiniz. Blog işinde içerik üretmek oldukça önemlidir. Bu nedenle hoşlanmadığınız ve keyif almadığınız bir konuyu seçmemelisiniz.

Blogunuza yeterli miktarda içerik girdikten sonra blogunuzdan nasıl para kazanacağınızı düşünmeye başlamalısınız. Blogunuz yeteri kadar tanındığında reklamcılar kapınızı çalmaya başlayacaktır ancak bu esnada Google Ads veya uygun affiliate firmalarının reklamlarını da blogunuza yerleştirebilirsiniz. Hatta doğrudan satabileceğiniz ürünler ve hizmetler de bulabilirsiniz. Örneğin nişinizle alakalı danışmanlık hizmetleri verebilir veya uzman e-kitaplar satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: “Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri


2) Affiliate pazarlama ( satış ortaklığı )

Affiliate pazarlama diğer firmaların ürünlerini belli bir yüzde karşılığında internet üzerinden tanıtmaktır. Örneğin diyet hapları gibi popüler ürünler genellikle affiliate pazarlamacılar tarafından tanıtılır ve teşvik edilir. Firmalar her satış karşılığında %40-50 arasında komisyon ödemektedirler.

İnstagram’da paylaşılan Trendyol, Hepsiburada ve Amazon linkleri de affliliate pazarlamanın en güzel örneğidir. Paylaşılan bu linklerde influencerlar satış başına %10’dan %100’e kadar değişen oranlarda para kazanırlar.

Affiliate pazarlama harika bir iş fırsatıdır çünkü başlangıç maliyeti yoktur. Hemen yarın bir ürünü tanıtmaya başlayabilir ve birkaç gün içinde ilk affiliate komisyonunuzu alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


3) Google Adsense

Google AdSense programı internet sitesi ve youtube kanalı sahiplerinin içeriklerine reklamlar yerleştirmelerine ve bu sayede para kazanmalarına fırsat verir. Google AdSense’in en iyi özelliklerinden biri bütün reklamların ve ödemelerin firma tarafından idare edilmesidir. Siz sadece trafik sağlayacak kalite içerikler yaratan AdSense yayıncısı olursunuz. Affiliate pazarlamada da olduğu gibi blogla birleştirilebilir.

İnternet sitenizin trafiği arttıkça daha çok para kazanırsınız. Aslına bakacak olursanız bazı AdSense yayıncıları günde binlerce TL ve çok daha fazlasını kazanabilmektedir. Daha da iyisi günlük olarak belli bir gelir seviyesine ulaştığınız takdirde internet sitenizin trafiği devam ettiği için ödeme almaya devam edersiniz.

Bununla birlikte affiliate pazarlama da olduğu gibi hızlı bir şekilde zengin olmayı beklemeyin. Kayda değer bir gelir elde edebilmek için internet sitenizin çok sayıda ziyaretçisinin olması ve bunun için de düzenli olarak kaliteli içerik girmeniz gerekir.

Mutlaka okuyun: Google AdSense ile Para Kazanmak


4) Freelancing ( serbest çalışma )

Dünyanın neresinde olursanız olun freelance çalışarak para kazanabilirsiniz. İçerik yazarlığı, programcılık ve grafik tasarım en yaygın freelance işlerdendir.

Bu alanlardan birinde uzmansanız kendi freelance işinizi kurarak diğer işletmelere hizmet verebilirsiniz.

Başlamanın en kolay yolu Bionluk ve Fiverr gibi freelance internet sitelerini kullanmaktır. Başlangıçta güven kazanmak adına ücretlerinizi düşük tutmanızda fayda var. Ancak itibar kazandıktan sonra fiyatlarınızı artırabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki bu iş piyasası globaldir. Bu nedenle yaşam maliyeti düşük olan ülkelerde yaşayan kişilerle rekabet etmeniz gerekecektir. Sonuçta bu kişiler daha düşük fiyata çalışsalar bile kendi yaşam koşullarına göre iyi gelir elde etmiş olurlar. Hayat pahalılığının yüksek olduğu batı ülkelerinde istediğiniz fiyatı verecek müşteri bulmak zaman alacaktır. Bu nedenle iyi bir portfolyoya ihtiyacınız olacaktır.

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İsteyenlere


5) Bilgi pazarlama

Bilgi pazarlama, online olarak para kazanmaya çalışanlar arasında oldukça trenddir. Kaliteli bilgiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. E-kitaplarınızı ve sesli kurslarınızı internet sitelerini kullanarak yayınlayabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Bu araçlarla yüksek kaliteli bilgi ürünleri hazırlayan herkes yayıncı olabilir. Bu iş modeline başlamak için bir niş pazar seçmelisi, istekleri anlamalı ve doğru fiyatı belirlemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Dijital Bilgi Ürünleri Satmak


6) Youtube

Bir zamanlar sadece komik, eğlenceli kedi videoları ve müzik klipleri izlemek için kullandığımız Youtube artık birçok kişi için geçim kaynağına dönüşmüş durumda. Sadece geçtiğimiz yıl Pewdiepie isimli youtuber yaklaşık 75 milyon dolar kazanmıştır. Elbette bu youtube kanalı açan her kişinin zengin olacağı anlamına gelmiyor. Her işte olduğu gibi emek ve çaba göstermeden para kazanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ancak yeterli ciddiyeti gösterirseniz uzun vadede maaşlı işinizden daha çok para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


7) E-ticaret ve Amazon

Yılda yaklaşık yüzde %20 oranında büyüyen e-ticaret sektörü şüphesiz bu sektöre atılmak isteyen yeni girişimcileri cezbetmekte. E-ticaret yapmak konusunda ciddiyseniz bu işte karşınıza çıkacak zorluklara da kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz. Çünkü içinde çok fazla değişken barındıran bir sektör. Satılacak ürünlerin seçiminden, sitenin kuruluşuna ve güvenlikten, tanıtıma, kargolamaya ve müşteri memnuniyetine kadar birçok faktörü düşünmeniz ve yönetmeniz gerekiyor.

Dilerseniz e-ticaret yapmak için üye olup satış yapabileceğiniz Amazon gibi siteleri de tercih edebilirsiniz. Amazon’da satış süreci ise şu şekilde yürüyor: Amazon sitesine üye olup satmak istediğiniz ürünlerini Amazon depolarına gönderiyorsunuz ve ürünleri sitede listeliyorsunuz. Geri kalan her şeyle Amazon kendi ilgileniyor. Düzenli bir satış adedini yakaladığınızda tek yapmanız gereken stoğunuz tükenmeden ürünleri Amazon deposuna ulaştırmak oluyor.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yapmak İsteyenlere

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


8) E-Kitap yazmak

Blog gönderileri yazmak ilginizi çekmediyse e-kitap yazmayı düşünebilirsiniz. Bugün Amazon vb. web sitelerinin de yardımıyla yayıncılık hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. Söyleyecek ilginç veya yararlı bir şeyleriniz olduğuna inanıyorsanız, e-kitap yazın ve uzmanlığınızı kazançlı bir işe dönüştürün.

En güzeli de e-kitapların herhangi bir özel tasarıma, baskıya veya sevkiyata ihtiyaç duymamasıdır.  Yapacağınız tek şey yazmaktır- yayınlama, pazarlama ve satış kısmını çevrim içi olarak yürütebilir, eserinizi dünyadaki herkese aynı yöntemle ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, kitabı bizzat kendiniz yayınladığınız için elde edeceğiniz kardan en büyük payı alırsınız. Tabi bu işte başarılı olmak için e-kitap formatına ilişkin bilgi sahibi de olmalısınız.  Dahası, şayet gerek duyuyorsanız, düzenleme ve kapak tasarımı hizmetleri için de belirli bir ödeme yapmayı göze almanız gerek. Bir diğer kritik konu ise etkili bir pazarlama stratejisi bulmaktır.  Endişelenmeyin, piyasada çok iyi örnekler mevcut. Neyse ki yalnızca söz konusu örnekleri inceleyerek dahi büyük işler başarmanız mümkün.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


9) Araştırmacılık

Araştırma yapmak da dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden en önemlisi de kendi kurallarınıza göre çalışmanıza müsaade eden bir diğer online iş fikridir. Bu iş için yetenekli bir yazar veya doğuştan tasarımcı bir ruh olmanıza da gerek yoktur; çalışkan olmanız en önemlisi de aradığınızı bulmayı bilmeniz yeterlidir.

Bu iş dahilinde rakip veya pazar araştırmaları yapabilir, forumlara girip kullanıcılardan gelen zorlayıcı teknik sorulara yanıt verebilir veya son trendleri belirlemek için istatistikleri analiz edebilirsiniz. Ne ile uğraşıyor olursanız olun, her halükarda müşterileriniz için paha biçilmez işler yapacak ve karşılığında kayda değer bir gelir elde edeceksiniz. Çalışma özgürlüğüne sahip olmanız da cabası!


10) Kodlama ve web tasarımı

Kodlama ve web tasarımı günümüzün en trend mesleklerindendir. Bu işi herhangi bir şirket bünyesinde yapabileceğiniz gibi bağımsız- freelance- çalışmayı da tercih edebilir, istediğiniz zaman ve şekilde istediğiniz müşteriyle çalışabilirsiniz.

Şayet yazılım mühendisiyseniz, bir startup şirketinde veya teknoloji devi bir işletmede çalışmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Ancak; esneklik, proje çeşitliliği, işleri kendi hızınızda ilerletmek ve bağımsız olmak sizin için çok daha önemliyse, bu işi freelance olarak yapmalısınız. Bu sektörde müşteri bulmak hiç de zor değildir.

Dilerseniz yazılım danışmanı olarak da çalışabilir; eleştirel bakış açınızı ve uzmanlığınızı kodlama yapmaksızın ihtiyacı olanların hizmetine sunabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak


11) Yazılım ve uygulama geliştirme

Kodlama işini bir sonraki seviyeye taşımak ister misiniz? Müşterilerinize yardım etmeyi bırakıp kendi uygulamalarınız, programlarınız, uzantılarınız ve eklentileriniz üzerinde çalışabilirsiniz. Yarattığınız her neyse uygulama mağazalarına satabilir, uygulamanıza eşlik edecek reklamlar aracılığıyla para kazanabilir ya da uzun vadeli düşünüp çok daha büyük bir şirket tarafından satın alınacağınız günü beklemeyi tercih edebilirsiniz – kazandığınız para çabanız ve yaratıcılığınızın getirisi olacaktır.

Ancak, yazımıza konu olan online iş fikirlerinin aksine bu işte başarıyı yakalamak zordur. Uygulamanız piyasaya sürülüp gerçek kullanıcılarla buluşana dek bu yolla tahmin edilebilir bir gelir akışına da sahip olamayabilirsiniz- zaten o zamana kadar gereğinden fazla para, zaman ve enerji harcamış olursunuz. Bu nedenle, bu işe kalkışmadan önce, alıcısı hazır bir pazara hitap ettiğinizden ve insanların söz konusu ürün için para ödemeye istekli olduğundan emin olmalısınız.

Tabi bu yolla fahiş gelirler elde edebilmeniz de mümkün. Neden piyasalara damga vuracak bir sonraki buluşa imza atan siz olmayasınız?

Mutlaka okuyun: Uygulama Yaparak Para Kazanmak


12) Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekme konusunda yetenekliyseniz, tutkunuzu sağlam bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz. Shutterstock ve iStock vb. stok fotoğraf siteleri bu işte en büyük yardımcınız olacaktır-bu platformlar size sattığınız fotoğraf başına belirli bir ücret ödemeyi vaat eder. Anlayacağınız, bakış açınızı milyonlarca kişiyle paylaşmak konusunda rahatsanız, özgürlüğünüzü finanse etmek için nispeten kolay ve eğlenceli bir yol bulmuş olabilirsiniz.

Dahası, farklı bir göze sahip olduğunuzda fotoğraflarınızı çok daha yüksek komisyon oranları üzerinden oldukça seçkin sitelere satabilirsiniz-bu iş için kendi web sitenizi veya internet mağazanızı da kullanabilirsiniz. Tercih sizin.

Mutlaka okuyun: Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?


13) İşletme danışmanlığı/koçluğu

İş dünyası söz konusu olduğunda arkanızda durup sizi destekleyecek çeşitli referanslara ve temiz bir sicile ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır.

Peki, ya desteğe ihtiyacı olan işletmelerse?

İşte işletme danışmanlığı tam da bu noktada devreye giriyor. İş dünyasının girdi çıktılarına hakim, en önemlisi de fırtınalarıyla başa çıkabilecek bu kişiler destek talep eden işletmelere bu zorlu yolculukta önderlik ediyorlar.

Eğer iş hayatı konusunda uzmansanız veya ürün satın alımını teşvik edecek piyasa güçleri hakkında derin bir bilgi birikimine sahipseniz işletme koçluğu yapmanız sizin için hayallerinizin de ötesinde bir finansal özgürlük anlamına gelebilir.

Siz de bu tarz bir hizmet sunabileceğinize inanıyor musunuz? Eğer ihtiyaç sahibi işletmelerin sorunlarını çözmek ve destekleriniz için ödeme almakla gerçekten ilgileniyorsanız, bu online iş fikrini mutlaka değerlendirmelisiniz. Unutmayın, söz konusu hizmeti belirli bir ücret karşılığında herhangi bir yerden verebilir; hatta telefon veya görüntülü konuşma yoluyla da sunabilirsiniz.

Bu endüstride başarı için sergileyebileceğiniz en iyi yaklaşım, müşterilerinize benzersiz bir değer sunmak ve vaat ettiklerinizin gerçekleşmesi karşılığında ödeme almak olmalıdır.

Başarılı işletme koçları, bu yaklaşımı müşteri kazanma konusundaki birincil stratejileri olarak kullanıyorlar.

Peki, bu iş nasıl yapılıyor?

İlk olarak, hizmet talebinde bulunan işletmeyi ve yaptığı işi analiz edip işletmenin mevcut pazar konumunu belirliyor, ardından ulaşmak istedikleri noktayı tespit ediyorsunuz. Nihayetinde ise işletmeyi belirlediğiniz bu hedefe ulaştırmak için en doğru yaklaşımın ne olacağını buluyorsunuz.

Yani, işin kilit noktasında etkili bir strateji belirleyip uygulamak var. Elbette ki kendinize güvenmeniz ve bu güveni karşı tarafa da yansıtabilmeniz için güçlü sosyal kanıtlara da ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, işletme koçluğunda başarılı olmak istiyorsanız, ilk önce küçük çaplı işletmeler ile çalışmalısınız. Küçük işlerden alacağınız sağlam referansların ardından çok daha yüksek gelirli iş fırsatlarını değerlendirmeye girişebilirsiniz.
14) Eğitim danışmanlığı

Eğitim danışmanları/koçları, öğrencilere ve ailelerine hayallerindeki okullara-bilhassa üniversitelere- nasıl girecekleri konusunda tavsiyelerde bulunarak fahiş meblağlar kazanabiliyorlar.

Bu oldukça kazançlı bir iş ve telefonla veya görüntülü sohbet aracılığıyla yapılabiliyor. Bu işi layıkıyla yapmak en önemlisi de müşteri bulmak için birinci sınıf bir koleje gitmiş olmanız (ebeveynlere ne hakkında konuştuğunuzu bildiğinizi “kanıtlamak” adına) tercih sebebi olacaktır. Üniversite başvurularının-yurtdışı başvuruları başta olmak üzere- büyük ölçüde kişisel beyana veya makale vb. içerikler üretme becerisine dayandığı düşünülürse, güçlü yazma becerileriyle donatılmış olmanız da bir avantaj olacaktır.

Bu işin mali planlamaları da kapsayabileceğini unutmayın-yani hibe programlarına, farklı mali yardım politikalarına ve olası burs fırsatlarına da aşina olmanız gerekebilir.


15) Online ders

Müşterileri arayarak veya görüntülü sohbet üzerinden çeşitli sorunları çözmelerine yardımcı olmak isteyenlerdenseniz, dikkate alınması gereken bir diğer iş fikri de çevrim içi ders vermektir-birebir ya da grup dersleri vermeyi düşünebilirsiniz.

Online ders fikri standart testlerde yüksek puan alan, en iyi test çözme stratejilerini bilen ve bildiklerini başkalarına öğretebilen, mevcut materyallere hakim çalışkan girişimciler için en iyi seçenektir. Sonuçlarınız ne kadar iyi olursa, itibarınız ve güvenilirliğiniz de o derece artar; bu da yaptığınız iş için çok daha yüksek bir ücret talep edebileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, bu işi yaparak zamanınızı ve enerjinizi insanların hayattaki en büyük hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaya adadığınız için bir başkasının hayatına dokunmanın hazzını da yaşarsınız. Yine de ders vermenin zorlayıcı bir iş olduğunu unutmamalısınız.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak


16) Fitness eğitmenliği

Online fitness eğitmenliği fikri kulağa tuhaf gelse de bu gerçek bir endüstridir ve asla göz ardı edilmemelidir.

Fitness ve sağlıklı yaşam tutkunuysanız, bir fitness eğitmeni olarak müşterilere hizmet vermek sizin için oldukça tatmin edici bir kariyer olabilir. Ancak, insanları çevrim içi ortamda eğitmenin, birebir eğitimden çok daha zor olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Eğitmen olarak çok fazla deneyime sahip olmaksızın bu işe atılırsanız, müşterilerin gözünde güvenilmez birine dönüşmeniz an meselesi olabilir.

Şayet online hizmetlerle sınırlı kalmak istemiyorsanız, müşterileri bizzat ziyaret etme şansınız da var. Ancak şartlarınız buna müsaade etmiyorsa sağlıklı beslenmeye  daha fazla odaklanarak fiziki anlamda sunamadığınız desteğin yaratacağı eksikliği bu yolla telafi etmeyi deneyebilirsiniz.


17) Çeviri

Güçlü bir kaleme sahipsiniz ancak orijinal materyaller yayınlamakla ilgilenmiyor musunuz? Size göre iş fikirlerimiz de var. Örneğin, akıcı olduğunuz yabancı dillerde çeviri yapmayı düşünebilirsiniz. Üzerinde çalışılacak bir metine sahip olduğunuz ve çevirinin amacını anladığınız sürece bu işi istediğiniz yerden yapabilmeniz mümkün.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanmak


18) İkinci el ürün satışı

Satacağınız yaratıcılık timsali ürünleriniz yok ancak online bir mağaza açma fikri halen daha cazip mi geliyor? İkinci el ürün satışı odaklı sanal mağazalar ve konsinye satış mağazaları bu hedefe ulaşmanızı sağlayabilir. Buna bir de piyasaların harika, benzersiz, ilginç nesnelere ulaşmak adına e ticaret mağazalarında gezen ve bulduğu ürünleri ilgi çekici hale getirip yeniden satışa sunan pek çok işletmeyle dolu olması gerçeği de eklenirse değmeyin keyfinize. Güçlü bir kalem ve sağlam bir markalaşma, bu noktada en büyük yardımcınız olacak, kalabalıklar arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Anlayacağınız, bir şey yaratmaktan çok var olanı değerlendirmek veya düzenlemeyi seviyorsanız, bu iş fikri tam size göre.

Mutlaka okuyun: İkinci El Mobilya Yenileyerek Para Kazanmak


19) Satış ortaklığı ve Influencer pazarlaması

Sosyal medya guruları, bu lafımız size: Sosyal ağ becerilerinizden yararlanmak için ille de danışman olmanız gerekmiyor.

Bunun yerine, blogunuz, Instagram, Twitter, YouTube veya diğer sosyal medya platformlarına ait hesaplarınız aracılığıyla belirli markalara ait ürünleri öne çıkarmayı denemelisiniz- influencer veya satış ortağı olup tavsiyeleriniz karşılığında şirketlerden komisyon almanızdan bahsediyoruz. Unutmayın, takipçi sayınız ne denli yüksek olursa, tavsiyelerinizin etkisi o denli fazla olur ve ürün yerleştirmeleri üzerinden kayda değer bir gelir elde edersiniz. Özetle, hayranlarınız bu reklamlardan rahatsız olmadığı sürece sosyal medya becerilerinizi kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Ayrıca, tıpkı diğer iş fikirlerinde olduğu gibi, kendi çalışma saatlerinizi seçme ve istediğiniz yerden çalışma özgürlüğüne yani esnekliğe de sahip olur, kendi işinizin patronu olmanın keyfini çıkarırsınız.

Mutlaka okuyun: Trendyol Linki Vererek Para Kazanmak


20) İnternet alan adı(domain) satışı

İnternet alan adları ile ilgili işlemler tıpkı gayrimenkul alım satımına benzer – tek fark, bu işi evinizdeki bilgisayarınızdan yapabilmenizdir. İşin püf noktası ise şudur: Bazı alan adları diğerlerinden daha popülerdir, sıklıkla aranırlar ve son derece değerlidirler. İşinin ehli uzmanlar da açık artırma siteleri aracılığıyla, öngörü yetenekleri ile araştırma becerilerini kullanarak belirledikleri bu  değerli alan adlarını ucuza satın alır, ardından güzel bir karla en yüksek teklifi verene satarlar. Örneğin, www.hotels.com alan adı 2001 yılında tam 11 milyon dolara satılmıştır.

Alan adı satarak geçiminizi sağlamak için zamanınızı, enerjinizi ve dikkatinizi piyasayı takip etmeye harcamanız gerekir. Alan adlarını rastgele satın alamazsınız, aksi takdirde elinizde kimsenin almak dahi istemeyeceği bir avuç web sitesiyle kalakalırsınız. Bunun yerine, açık artırma sitelerinde gördüğünüz sitelerin SEO optimizasyonlarını derinlemesine araştırmanız, hangi şirketlerin ve sektörlerin yeni alan adı arayışında olacağını öngörebilmeniz ve çok az bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz sıra dışı adlar konusunda olabildiğince yaratıcı olmanız gerekir. Ayrıca sabır da bu işin olmazsa olmazlarındandır: Satın aldığınız bazı alan adlarında doğru teklife karşılaşmak aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir.

Bu iş fikrinin en önemli avantajı ise tamamıyla çevrim içi platformlar üzerinden yürütülebilmesidir.

Mutlaka okuyun: Domain Alıp Satarak Para Kazanmak


21) Muhasebe veya defter tutma

Sanal muhasebecilikle sektörde yer edinmeniz zordur ancak halihazırda muhasebecilik yapıyorsanız, mevcut müşterilerinize evden veya uzaktan çalışarak maliyetlerini düşürme teklifinde bulunabilirsiniz.

Ve tahmin edeceğiniz üzere bu tarz çevrim içi iş fikirleri geçerli bir eğitim ve sertifikasyon da gerektirecektir. Ancak, başarısını çoktan kanıtlamış, en önemlisi de kendini işine adamış bir muhasebeciyseniz, işinizi çevrim içi platforma taşımanızın önünde hiçbir engel yoktur.


22) Telefonda pazarlama

Başkalarına yardım etmeyi seven, iletişimi kuvvetli bir insansanız, telefon pazarlamacılığı dikkate almanız gereken bir diğer online küçük işletme fikri olabilir. Çoğu şirket, satış ve müşteri hizmetleri personelinin büyük bölümü için dış kaynak kullanımını tercih eder, bu nedenle, evinizde veya herhangi bir yerde telefonla konuşmaktan rahatsız olmayacaksınız bu seçeneği değerlendirmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Telefonda Satış Nasıl Yapılır?


23) Sanal asistan

Organize olmak ve düzeni sağlamak sizin işiniz mi? Verimli bir hayat istiyor, hayatınızı kendi programınıza göre yaşamayı mı arzuluyorsunuz?

Bu üç şey sizi tanımlıyorsa sanal asistanlık işi tam size göre. İş tanımınız becerilerinize, geçmiş deneyimlerinize ve iletişim ağınızın genişliğine bağlı olarak değişebilse de bu iş dahilinde veri girişinden müşteri yönetimine, araştırmadan, planlamaya kadar pek çok alanda çalışabilirsiniz. Ve elbette, bu zamana kadarki tüm online iş fikirleri gibi, bu işi de istediğiniz yerden yapabilmeniz mümkün.

Mutlaka okuyun: Sanal Asistan Olmak


24) Veri girişi

Dolgun bir ücret vaat etmese de veri girişi, kolaylıkla halledebileceğiniz bir çevrim içi iş fikridir. Fazla zaman veya dikkat gerektirmeyecek ancak evdeyken hatta seyahat ederken dahi tahmin edilebilir bir gelir elde edebileceğiniz bir iş arayışındaysanız, doğru yerdesiniz.


25) Hisse senedi veya döviz ticareti

İnternet alan adı satışlarına benzer şekilde hisse senedi alım satımı da sıradan bir çevrimiçi hobi veya kariyere dönüşebilir. Borsa veya dövizdeki gelişmeleri takip etmede istekliyseniz ve derinlemesine araştırma yapma veya son trendleri tahmin etme konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, bu ek gelir kaynağını tam zamanlı bir işe dönüştürebilirsiniz.

Ancak borsa dünyasının kayda değer bir sermaye gerektireceğini ve oldukça riskli olduğunu unutmayın. Bunun size engel olacağını düşünüyorsanız, borsa yerine döviz ticaretini tercih etmelisiniz. Dahası hisse senedi ticareti size burada yer verilen çevrim içi iş fikirleri kadar esneklik de sunmayacaktır. Kendi paranızla aldığınız hisse senedi veya döviz karşılığında evden çalışıp kendi işinizin patronu olabilseniz dahi bu yine de uzun çalışma saatleri ve zorlu yokuşlardan oluşan, en önemlisi de adanmışlık gerektiren bir iştir. Etkileşimde olacağınız her türden alım satım gereksinimleri, sistemler ve düzenlemeler konusunda fikir sahibi olmak için yeterince zaman ayırabilmelisiniz. Buna hazırsanız, vakit kaybetmeden işe koyulun.

Mutlaka okuyun: Borsadan Nasıl Para Kazanılır?


26) Transkripsiyon/ Deşifraj

Hızlı yazma yeteneği dışında herhangi bir ön bilgi veya deneyim gerektirmeyen bir iş fikri arayışındaysanız, transkripsiyon/deşifrajı bir başka deyişle ses dosyalarını kağıda dökme işini denemeyi düşünebilirsiniz. Deşifre hizmetlerini online olarak sunmanın birçok yolu olabilir: Örneğin, muhabirler için sesli röportajları deşifre edebilir, TV şovları veya videolara özel altyazılar oluşturabilir ya da podcast’lerin deşifre edilmiş sürümlerini geliştirebilirsiniz.

Bu, listemize dahil olan en kazançlı iş fikri olmasa da, serbest çalışmalar için iyi bir başlangıç olacaktır.


27) Seyahat danışmanlığı

Seyahat etmeyi sever misiniz? Farklı pek çok ülkeye gittiniz ve güçlü bir bağlantı ağı mı kurdunuz? Seyahat tutkunuysanız, çevrim içi bir seyahat planlama işi kurmayı düşünebilirsiniz. Müşterilerin, uçuştan konaklamaya ve gezi boyunca yapacakları aktivitelere kadar seyahatlerinin her yönünü planlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Güzergahlar, yeme içme tavsiyeleri, döviz bozdurma ve güvenlik konuları üzerinde çalışabilir, müşterileriniz ile uluslar arası şirketler arası bir iletişim noktası olarak hizmet edebilirsiniz.

Üstelik seyahat planlama işini yalnızca evinizden yürütmez, dilerseniz seyahat ederken de çalışabilirsiniz. Elbette ki her yeni seyahat, yeni yerler keşfetmenize, potansiyel müşterilerle tanışmanıza ve yeni bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak, nihayetinde işleri büyütmenizi sağlayacaktır. İşe bir seyahat blogu açarak başlamaya ne dersiniz?

Mutlaka okuyun: Gezerek Sosyal Medyadan Para Kazanmak


28) Siber güvenlik ve bilişim destek hizmetleri

Teknik konularda iyiyseniz ancak kodlama veya uygulama geliştirmeyle ilgilenmiyorsanız bu size en uygun iş fikirlerinden biri olabilir. Siber güvenlik danışmanı olarak sistem değerlendirmek, testler yapmak ve kurulum geliştirmeye dair ipuçları sunmak adına hemen her büyüklükteki işletmeyle bir arada çalışabilirsiniz.

Ancak, çok daha geniş bir alanda faaliyet göstermeyi tercih ediyorsanız, bilişim teknolojileri danışmanı/IT olarak hizmet vermeyi düşünmelisiniz-bu iş dahilinde işletmelere veya şahıslara teknoloji konusunda yardımcı olur, sorunları giderir ve operasyonel önerilerde bulunabilirsiniz.

Gerekli alt yapıya sahip olduğunuz sürece bu işi her yerden yürütmeniz mümkündür. İsterseniz, belirli aralıklarla yerinde yardım yapmak adına ofis gezileri de düzenleyebilirsiniz.


29) Online terapi

Bugünlerde hastalara danışmanlık yapmak için bir fiziki bir alana-ofise veya muayenehaneye-ihtiyacınız yok- bu işi sanal olarak da yapabilirsiniz. Bu iş fikri, belirli bir eğitimi ve bilgi birikimini gerektirse de, yeni bir hasta grubuna ulaşmak isteyen, teknolojiye yatkın her terapist, rahatlıkla bu işi yapabilir.

Bir danışman, terapist veya psikologsanız, online terapi sektörünü keşfetmeye başlamalısınız. Çevrim içi danışmanlık yaparak hem yeni hastalara ulaşacak hem de onlara ve kendinize sunacağınız bu yeni özgürlükle terapiye farklı bir boyut kazandıracaksınız.


30) Halkla ilişkiler danışmanlığı(PR)

Markalaşma ve pazarlama konularında bilgiliyseniz ve şirketlerin halkla çevrim içi platformlar aracılığıyla iletişim kurmasını sağlayacak işlevsel yöntemlere vakıfsanız, halkla ilişkiler danışmanlığı işine başlayabilirsiniz. İşletmelere sosyal medya hesapları, basın bültenleri, web içeriği ve daha fazlası da dahil olmak üzere çevrim içi varlıklarını yönetmeleri konusunda yardımcı olabilir; onlara kampanyalar, girişimler ve marka imajı yaratma konularına ilişkin tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Serbest çalışan bir halkla ilişkiler danışmanı olarak çalışma saatleriniz ve sorumluluklarınız değişkenlik gösterecektir. Ancak, bir halkla ilişkiler firması veya ajansına dahil olduğunuzda işiniz üzerinde çok daha net bir kontrole sahip olabilirsiniz.


31) Podcast Yayıncılığı

Sesli blog sayfaları olarak da tanımlayabileceğimiz podcastler bugünün parlayan yıldızlarından. Halbuki on yıl öncesine kadar çoğu insan podcast’in ne olduğunu dahi bilmiyordu. Bu gelişmede gazeteler, radyo istasyonları ve hatta sıradan insanların dahi payı var.

Sizin de anlatacak sağlam bir hikayeniz mi var? Ya da insanlara faydalı veya eğlenceli gelebilecek belirli bir konu üzerine saatlerce konuşabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O halde podcast yayınlamayı düşünebilirsiniz.

Bu işi yapmak için doğru ekipmanlara sahip olmanız gerek, bu konuyu hallettiğiniz an istediğiniz her yerde podcast kaydı yapabilirsiniz. Podcast yayınları, yayıncılar tarafından kaydedilir ve ilgili mecralara yüklenerek dinleyicilerin erişimine açılır. Siz de hazırladığınız içeriği çeşitli podcast uygulamalarına veya web sitelerine yükleyebilir ya da sosyal medyada üzerinden pazarlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Podcast’ten Para Kazanmak


32) Yaşam koçluğu

Bir tıp uzmanının kapsamlı eğitimine ihtiyaç duymaksızın yalnızca tavsiye ve rehberlik sunarak da insanlara yardım etmenizi sağlayacak bir iş fikri mi arıyorsunuz? Yaşam koçluğuna ne dersiniz? Yaşam koçu olmak için bir sertifikaya ihtiyacınız var. Ancak yine de nişinizi belirleme ve insanlara iniş çıkışlarla dolu bu hayatla baş etme konusunda nasıl destek olacağınızı belirlemede özgürsünüz.

İşin en iyi tarafıysa yaşam koçu olarak, müşterilerinize geleneksel telefon görüşmesi veya görüntülü sohbet toplantılarının dışında bir kaynak sunmak adına kendi dijital markanızı oluşturabiliyor olmanızdır.

Ne dersiniz?

İnternet ve teknolojinin tüm imkanları bir tık uzağınızda. Çalışma konusunda esnekliğe de sahipsiniz. Böylesi bir hizmetle başkalarına yardım etme arzunuzu hayata geçirmek istemez miydiniz?

Mutlaka okuyun: Yaşam Koçu Nasıl Olunur?


33) Video prodüksiyonu

Video prodüksiyon işi yaratıcı yanı güçlü veya dijital içerik üretimi konusunda deneyimli olanlarınız için harika bir iş fikri olabilir. Bugünlerde sosyal medyanın ya da farklı pek çok dijital mecranın video vurgusu göz önüne alınırsa bu işin fırsatınız varken yararlanmak isteyeceğiniz bir trende dönüşmesi son derece doğal. Bir video yapımcısı olarak video çekme, kesme ve düzenleme vb. çeşitli işler için farklı sektörlerden farklı pek çok müşteri ile çalışabilirsiniz.

Video prodüksiyonu özünde teknik bir iş gibi görünse de kişiye benzersiz bir hikaye anlatma aracı kullanarak yaratıcılığın doruklarına ulaşma fırsatı da sunacaktır. Video yapımı konusunda deneyiminiz olmasa dahi endişelenmeyin, bu süreçte size yardımcı olacak ve pek çok şeyi öğretecek sayısız çevrim içi kaynak mevcut.

Mutlaka okuyun: Video Satarak Para Kazanma Yolları


34) Dijital reklam danışmanlığı

“Tıklama başı maliyet” terimine ve sürekli değişen Google ve Facebook algoritmasına aşina mısınız? Web sitelerinden sosyal medya platformlarına hatta e-posta kampanyalarına kadar çevrim içi reklamcılığın iç işleyişine dair pek çok konuya hakim olduğunuzu düşünüyorsanız bu iş tam da size göre.

İşletmelerin aramalarda üst sıralamarda çıkmalarını sağlayarak büyük para kazanabilirsiniz.

Dijital reklam danışmanı olarak sizden beklenen müşterilerinizin çevrim içi platformlar üzerinden para kazanmasını sağlamanız ve reklam kampanyalarını yönetmenizdir. Bu sektörün sürekli bir gelişme içinde olduğunu ve her geçen gün daha da önemli hale geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Üstelik dijital reklamcılıkta da uzmanlığınızı her yerden sunabilir hatta müşterilerle yalnızca e-posta veya telefon yoluyla çalışabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


35) Özgeçmiş(CV) yazımı ve kariyer koçluğu

İnsan kaynakları sektöründe çalışmışlığınız varsa veya özgeçmiş yazma konusunda yetenekliyseniz, online platformlar üzerinden yürüteceğiniz bir özgeçmiş yazımı ve kariyer koçluğu işi başlatmayı düşünebilirsiniz.

Sizden beklenen müşterilere kariyer yolları, iş başvuruları, özgeçmişleri ve ön yazıları hakkında tavsiyeler vermeniz ve rehberlik sunmanızdır. LinkedIn bu tür çevrim içi iş fikirlerine başlamak için harika bir yerdir-profesyonellerin çoğu bu platform üzerinden kariyer yardımı talep etmektedir.

Ve tabii ki müşterilerle olan tüm etkileşiminiz sohbet, e-posta veya telefon yoluyla gerçekleştirilebilir- dolayısıyla, istediğiniz yerde çalışma ve mesai saatlerinizi bizzat belirleme olanağına sahip olursunuz.


36) Stoksuz Satış

Kendi ürünlerinizi yaratmak gibi ağır bir sorumluluğun altına girmeksizin e-ticarete atılmak istiyorsanız, stoksuz satış işi(dropshipping) kurmayı düşünebilirsiniz. Bu iş modelinde tedarikçilerden ürün seçer ve ardından söz konusu ürünleri çevrim içi platformlar üzerinden satışa sunarsınız. Kendi web sitenizi kurabilirseniz, kendi kurallarınıza göre oynar ve işinizin her ayrıntısını siz kontrol edersiniz.

İşe stoksuz satış pazar yerlerine şöyle bir göz atmak veya doğrudan üreticiler veya ithalatçılar ile çalışmayı denemekle başlayın.  Unutmayın, e-ticaret büyümeye devam ettiği hatta var olduğu sürece stoksuz satış sektöründe işsiz kalmazsınız.

Mutlaka okuyun: Dropshipping Nasıl Yapılır?


37) İşe alım

Açık pozisyonları dolduracak en doğru insanı bulma konusunda yetenekli misiniz? İnsan avında iyiyseniz, bir de araştırmacı yanınız kuvvetliyse bu iş tam size göre olabilir. Online işe alım görevlisi olarak sorumluluğunuz yeni bir çalışanı işe almak isteyen farklı işletmelere hizmet vermek ve işletmeleri doğru adayla buluşturmaktır.

İşletmeler işe alım süreçlerinin büyük bir kısmı çevrim içi olarak yaptıklarından bu işin geleceği bir hayli parlaktır-özellikle de büyük bir insan kaynakları ekibine veya işe alıma ayıracak yeterince kaynak veya zamana sahip olmayan küçük işletmeler bu türden bir hizmete sıklıkla ihtiyaç duymaktadır.


38) Pazarlama uzmanı

Pazarlama bir sanattır. Pazarlama kampanyaları hazırlamaya ilişkin beceri ve deneyime sahipseniz, çevrim içi olarak danışmanlık hizmetleri sunmayı da düşünebilirsiniz. Pazarlama faaliyetlerine vakıf bir uzman olarak uzmanlık alanınızla ilgili konularda rehberlik sağlayabilir, işletmelerin pazarlama stratejilerini ve kampanyalarını yürütmelerine yardımcı olabilirsiniz.

İşletmelerin e-posta pazarlama stratejisinden tutun da etkinlik planlamalarına veya markalaşma faaliyetlerine kadar farklı pek çok pazarlama ihtiyacı olacaktır, orada olup desteğinizi sunmaya ne dersiniz?


39) Bağış toplama veya hibe yazma

Tutkuyla sarıldığınız yüce bir amacınız mı var? Belki de misyon odaklı işletmelere, özellikle de kar amacı gütmeyen kuruluşlara, hedeflerine ulaşma yolunda ihtiyaç duydukları yardımı sunma konusunda isteklisiniz.  Bu senaryolardan herhangi biri sizi anlatıyorsa tutkunuzu sağlam bir işe dönüştürmeyi; bağış toplamayı veya hibe yazmayı düşünmelisiniz. Bu iş dahilinde bağış toplama kampanyaları için destek talep eden müşterilerle birlikte çalışmanız gerekir- sorumluluklarınız ise bağışçı bulmak, işletmeyi ve hedeflerini tüm dünyaya tanıtmak ve nihayetinde fon yaratmaktır.

İşleri bir adım öteye taşımak istiyorsanız, hibe başvurularını araştırmak veya hibe yazmak için müşterilerle ortaklaşa çalışabilir, gereken fonu bu şekilde sağlamaya çalışabilirsiniz.


40) Online eğitim

Uzman olduğunuz bir konu var mı? Sanat tarihi? Pazarlama? Resim çizme? Bir kameranız ve bir bilgisayarınız da varsa, online kurs işine hemen başlayabilirsiniz. Burada esas olan kişiye beceri kazandırmaktır ve bu her daim akademik bir beceri olmayabilir.  Çevrim içi ortamda hemen her şey hakkında bilgi bulabilirsiniz, ancak bazen- özellikle de belirli bir beceri veya konuyu öğrenmeye çalışırken- konuyu başka birinin ağzından duymak çok daha iyi olur. O halde, işinizi tam da bu görüşe dayanarak kurup hedef kitlenizin ayaklarına kadar gelen bu eğitim hizmetinden yararlanmasını sağlamaya ne dersiniz?

Hele bir de diplomaya ve öğretmenlik deneyimine sahipseniz, değmeyin keyfinize. Bu türden bir donanım sayesinde öğrencilere eğitim vermeniz için sizi işe almaya istekli bir çevrim içi kurs hizmetiyle de çalışabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Udemy’de Ders Vererek Para Kazanmak


41) Aşçılık

Yemek pişirmeyi seviyor musunuz? Sanal aşçılık kursları aracılığıyla becerilerinizi çevrim içi platformlar üzerinden sergilemeye ve sevdiğiniz işi yaparak para kazanmaya ne dersiniz?

Nasıl mı?

Bire bir eğitim videoları sunabilir, canlı dersler düzenleyebilir ve hatta işi ilerletip atölyeler veya yemek pişirme kursları dahi oluşturabilirsiniz.

Bu işe ek olarak bir yemek blogu açabilir, e-kitap veya yemek kitabı yazabilir, bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla en sevdiğiniz yemek pişirme ve pastacılık malzemelerini satışa sunabilir ve bu yolla gelir kaynaklarınızı çeşitlendirebilirsiniz.


42) Redaksiyon/ Metin Düzenleme

Redaksiyon, bir başka deyişle metin düzenleme işi bir şirketin pazarlama materyallerini yeniden düzenlemekten tutun da romanları yeniden okumaya veya akademik metinlere dizin bölümü eklemeye kadar farklı pek çok şekilde olabilir. Ayrıntıları kaçırmayacak denli keskin bir göz ile güçlü bir gramer bilgisine sahipseniz ve yoğun bir iş temposuna ayak uydurabileceğinizi düşünüyorsanız bu iş tam size göre. İstediğiniz zaman ve istediğiniz şekilde çalışma özgürlüğü de cabası!
43) Seslendirme sanatçılığı

Evden hızlı ve kolay bir şekilde başlatabileceğiniz bir diğer online iş fikri de seslendirme yapmaktır. Bu işe başlamak içinse iyi bir mikrofon, temel düzeyde bir ses düzenleme yazılımı ve sesinizi reklam ajanslarına, yapım şirketlerine veya seslendirme arayışındaki herkese ödünç verebilme yeteneği gereklidir.

Başlangıç aşaması için Voices.com vb. freelance seslendirme iş fırsatları sunan bir web sitesine kaydolabilir, doğru fırsatı bulmaya odaklanabilirsiniz. İşe başladığınız an gelecekteki potansiyel müşterilerinize gösterecek harika çalışmalara da sahip olacağınızı unutmayın.

Mutlaka okuyun: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak


44) Ekip kurma

Bir süredir serbest çalışıyorsanız veya kendi şirketinizi yönetiyorsanız, işleri bir adım ileriye taşımaya ve kendi ekibinizi kurmaya ne dersiniz?

Örneğin, redaksiyon/metin düzenleme konusunda uzun yıllara dayanan bir deneyime sahipseniz ve müşteri bulmakta asla zorlanmıyorsanız, işinizi büyütmenize yardımcı olacak bir ekibi işe alarak yakalayabileceğiniz fırsatların sayısını daha da artırabilirsiniz.


45) Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medyadan iyi anlıyor ve beğeniler, favoriler, retweetler, takipçiler, paylaşımlar, yorumlar veya tıklanmalar konusunda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız, sosyal medya pazarlamacılığı üzerine bir kariyer düşünebilirsiniz. Yapmanız gereken şey size danışan şirket ya da şahısların sosyal medya profillerini yönetmek, içeriklerini yaymak, görünürlüklerini artırmak, marka isimlerini herkese duyurmak ve müşteri sorularını cevaplamaktır.  Ne dersiniz? Saatlerinizi harcadığınız sosyal medyayı sağlam bir gelir kapısına dönüştürmek hoş olmaz mıydı?


46) SEO danışmanlığı

SEO yani “Arama Motoru Optimizasyonu”,  web sitelerinin arama motorlarında ki organik sıralamalarını iyileştirebilmek adına yapılan işlemleri ifade eder. Sitenizin sıralaması ne kadar iyiyse, o kadar fazla kullanıcı sitenizi görecek ve ziyaretçi trafiğiniz o oranda artacak demektir.

Arama motoru optimizasyonu bizim de yıllardır üzerine çalıştığımız, hakkında pek çok yazı yayımladığımız bir konu. Gerçekleri söylemek gerekirse ücretli reklamlar şaşırtıcı bir hızla büyürken, Google gibi arama motorlarında organik ve alakalı bir şekilde görünme yeteneği sizi hem rakiplerinize karşı avantajlı bir konuma getiriyor hem de gün be gün son derece kazançlı bir iş koluna dönüşüyor.

Organik aramalar söz konusu olduğunda listenin üst sıralarında yer almak büyük önem taşıyor. İnsanların yaklaşık yüzde 40′ ı arama sonuçlarında ilk sırada olan web sitesine tıklıyor. Üstelik, bahsi geçen bu ilk site arama paylaşımlarının yaklaşık yüzde 91’lik dilimini oluşturuyor. Tüm bu gerçekler göz önünde bulundurulunca, dünyanın önde gelen çevrim içi pazarlamacılarının en çok uğraştığı ve en çok arzuladıkları şeyin Google arama motoru sonuç sayfalarının ilk sırasında yer almak olmasına şaşırmamak gerek.

İnternetin etki alanı büyüyüp genişledikçe SEO kavramı rekabetçi bir ortam yaratmada çok daha belirleyici bir unsur olacak gibi görünüyor.-çok daha kazançlı olacağı da söylenebilir. Anlayacağınız, bu konu hakkında fikir sahibi iseniz geç kalmadan bu sektörün nimetlerinden yararlanın deriz. Böylesi bir girişim, sadece müşterileriniz için değil, sizin için de kazançlı olacaktır. Yeterli SEO becerisine olursanız istediğiniz kadar online işletme, niş web sitesi veya blog başlatabilirsiniz.

SEO(Arama motoru optimizasyonu) konusunda uzman mısınız? Web sitelerinin Google aramalarında üst sıralarda yer almasını sağlama konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahipseniz, en önemlisi de arama yapan kullanıcıları sadık birer müşteriye dönüştürecek sağlam bir SEO stratejisi ile çalışıyorsanız yardımlarınız için kesenin ağzını açmaya istekli pek çok şirkete rastlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


47) Resim & Tasarım

Estetik bir göze mi sahipsiniz? Sanat okuluna gittiniz veya boş zamanlarınızı çoğunlukla Photoshop veya Illustrator üzerinden tasarımlar yaparak mı geçirdiniz?

Cevabınız olumluysa tasarımcılık tam da size göre bir iş olabilir. Bu işi freelance olarak yaparsanız müşterilerle kendi hızınızda ilgilenebilir, istediğiniz proje üzerine çalışma fırsatı bulursunuz. Dahası, ağızdan ağıza pazarlamanın gücünden yararlanarak güçlü bir marka kimliği yaratabilir, ününüze ün katarsınız.

Mutlaka okuyun: Resim Yaparak Para Kazanmak


48) Serbest yazarlık

Kelimelerle aranız iyi mi? Sağlam bir internet bağlantınız ile klavyeniz de varsa serbest yazarlığı denemeye ne dersiniz? Bu iş sayesinde evinizin konforunda yaratıcı yazılar yazabilir, blog gönderilerine katkıda bulunabilirsiniz.

Özel bir ilgi alanınız veya uzmanlığınız mı var? Harika! Çünkü uzmanlığınız işverenleri belirli konularda yorum yapmaya en uygun kişi olduğunuza ikna etmeye yetecektir.  Ancak yine de en önemli faktörün her daim yazma beceriniz yani “kaleminizin gücü” olacağını unutmayın. Net ve anlaşılır bir dile sahip olmak, düşünceleri yansıtmanın üst düzey bir çaba ya da zaman gerektirmemesi veya doğru kitleye hitap edebilme becerisi de bu işi layıkıyla yerine getirmede büyük önem arz eder. Tüm bunları halledeceğinizi düşünüyor ve kaleminize güveniyorsanız, bu iş tam size göre.

Mutlaka okuyun: Makale Yazarak Para Kazanmak


49) Chatbot

Chatbot-sohbet robotu- kullanıcılar ile genellikle metin, bazı durumlarda ise konuşma yoluyla diyalog kurarak bilgi veren veya bir işlemi gerçekleştiren yazılımdır.

Chatbot’un yükselişine şahit olmak olağanüstü bir deneyimdi! Facebook vb. platformların bizlere sunduğu sohbet ederek aynı anda pek çok yerde olma yetisi sayesinde artık sosyal medya ağlarımızda arkadaşlarımız veya ailemizle sohbet etmek günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Yani, yapay zeka destekli Chatbot’lar, müşterileri ile iletişim kurması gereken işletmelerin bu alanda kullanacakları insan gücüne olan ihtiyaçlarını ortadan kaldırıyor ve bu hizmeti otomatikleştirmek isteyenler için de yeni bir dijital alan sunuyor.

Müşteri hizmetlerinden aktif olarak yararlanan sektörlerde böylesi bir yazılımın ne denli elzem olduğu açıktır. Ancak Chatbot’ların tek kullanım alanı müşteri hizmetleri değil. Artık, hemen her spektrumdan çoğu işletme bu yazılımdan faydalanıyor. Üstelik Manychat, ChattyPeople vb. platformlar sayesinde bir Chatbot yazılımı oluşturmanın yaratacağı kafa karışıkları da büyük ölçüde bertaraf edilmiş durumda.

Anlayacağınız, bugünlerde bu iş bir hayli revaçta. Günümüz pazarında, düzgün bir büyüme ve ölçeklendirme stratejisi ile ayakta kalmaya çalışan çoğu işletme de satış ve pazarlama çabalarının bir kısmını otomatikleştirmeye yardımcı olması adına Chatbot kullanımına ağırlık veriyor. Bu iş sayesinde zenginleşme şansı ise yalnızca -her zaman olduğu gibi-doğru yatırımları yapıp çok çalışanların olacaktır. Çalışmaktan gocunmam diyorsanız, kendi Chatbot işinizi başlatabilirsiniz. Emin olun çekeceğiniz tüm zorluklara değecek.

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


50) Reklam Yönetimi

Kıyasıya rekabetin hüküm sürdüğü günümüz online pazarında, ücretli reklamlarla ziyaretçi trafiğinizi nasıl artıracağınızı veya dönüşümlerinizi nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız bu işte uzman olan bir şirkete başvurmanız gerekir. Gerçek şu ki, ücretli reklamlar inanılmaz derecede karmaşık olabilir. Yinelenen hedef ve kitle tanımları gibi şeylerin yanı sıra satış hunilerinin inişli çıkışlı yapısı da çoğumuza aynı derecede kafa karıştırıcı gelebilir.

İşte tam da bu yüzden, ücretli reklamcılığın işleyiş mekanizmasını kavramanız, reklam yönetimi işine atılıp sağlam bir gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Facebook, Instagram, Google ve YouTube gibi teknoloji devlerinin sırf bu reklamlar ile ne denli büyüdüklerinin farkında mısınız?  O halde ücretli reklam sektörünün bulanık sularında ustaca yüzmenin size ne büyük bir zenginlik vaat edeceğini de tahmin edebilirsiniz.

Neden mi? Bırakalım rakamlar konuşsun.  Şöyle düşünün: Araştırmalara göre, ülkemizdeki dijital reklam harcamaları bu yıl ilk kez geleneksel reklam harcamalarının maliyetini aşıyor. Hatta 2023’e gelindiğinde, dijital reklamların total medya harcamasının üçte ikisini aşacağı dahi öngörülüyor. Dijital reklam harcamalarının, bu yıl % 19 oranında artacağı da söylentiler arasında ki bu – reklamlara harcanan toplam maliyetin yaklaşık % 54. 2’sini oluşturuyor.

Yani, rakamlar çevrim içi reklamcılıktaki bu büyümenin tam gaz devam edeceğine işaret ediyor. Unutmayın, internet halen daha emekleme evresinde. Anlayacağınız, reklam yönetimi işine ne kadar erken atılırsanız, onu başarılı bir  çevrim içi iş haline getirebilme ihtimaliniz de o denli kolaylaşacaktır. Facebook ve Google gibi platformlar üzerinden reklamcılığa ilişkin tüm püf noktalarını keşfedin. Gerekirse kurslara yazılın veya tecrübeli bir reklamcı olmak adına ücretsiz olarak elde edebileceğiniz tüm materyallerden yararlanmaya bakın.


51) Tatil Evi Kiralama

Tatil evi kiralama işi de son dönemin yıldız online iş fikirlerinden. Hangimiz AirBnB veya HomeAway gibi milyar dolarlık şirketleri duymadık ki! Şirketler bu iş sayesinde elbetteki evin konumuna veya süreci yönetme becerilerine bağlı olarak brüt kira bedelinin yüzde 10 ila 40’ı oranında bir rakam kazanabilirler.

Tatil evi kiralama işi başlatmanız, rezervasyonları hızlandırma vb. süreçleri organize etmede kullanacağınız yazılımsal çözümler kullanma zorunluluğunun yanı sıra, bir miktar alın terini de beraberinde getirecektir.  Ancak, ayrıntılara odaklanmak konusunda uzman olduğunuza inanıyorsanız, bunun hayata geçirebileceğiniz en iyi çevrim içi işlerden biri olacağını söyleyebiliriz. Tabii başarınız yeteneklerinizin gerçek hayata yansıyış biçimi ile de doğru orantılıdır, ancak internet dünyasındaki güçlü varlığınız ve pazarlama becerileriniz bu işi tanımlayan ve başarılı olmanıza yardımcı olan temel unsurlar olacaktır.

Konaklama endüstrisi ile ilgileniyorsanız ve bir turizm bölgesinde yaşıyorsanız, son derece hızlı para kazanabileceğiniz müthiş bir iş fikri buldunuz demektir.  Lodgix, Lodgify ve 365 Villas gibi şirketler, tatil evi kiralama işinizi hızlı bir şekilde kurmak ve layıkıyla yönetebilmek için hayat kurtarıcı nitelikte çözümler sunmaktadır. İncelemenizi öneririz.


52) Webinar/Dijital Pazarlama Seminerleri

Web seminerleri online satışın en kullanışlı yöntemlerinden biridir. En iyi tarafı da bunu yaparken kendi ürününüze ihtiyacınızın olmayışıdır. Dijital pazarlama ve satış sitesi Rapid Crush’ın kurucu ortağı ve bir Webinar gurusu Jason Fladlien, web seminerleri aracılığıyla 100 milyon dolarlık bir hasılat yapmıştır. Sanırım bu rakam size bu yöntemin satış üzerindeki etkisini göstermeye yeter de artar, ne dersiniz?

“Webinar” terimi “web” yani internet ve “seminer” sözcüklerinin birleşiminden oluşturulmuştur. Webinar’lar size sunduğunuz her şeyi satın almaya hazır ve istekli bir kitle sunar.

Bir webinar yani dijital pazarlama işi başlatmanın en iyi yolu, tanıtabileceğiniz ve süreç boyunca geliştirme imkanı bulacağınız bir ürün bulmaktır. Sonraki adımınız ise  ürüne ilişkin mükemmel bir web semineri oluşturmak olmalıdır.  Bu sistem ilk olarak Fladlien tarafından geliştirilmiş, fakat bir başkası tarafından kitle pazarına sunulmuş etkili bir satış yöntemidir. Öyle ki artık webinar içeriğinizi oluşturmanıza yardımcı olacak harika bir yazılım dahi mevcuttur- Funnell Scripts yazılımı.

Bu yöntemi ister mevut işinizde isterseniz satış ortağınızın sitesi üzerinden yapacağınız satışlar için (yani affiliate pazarlamada) kullanın. Son olarak, dünya genelindeki en iyi webinar platformlarının GoToWebinar ve WebinarJam’ı olduğunu unutmayın.


Son Söz

Yazımıza konu olan iş fikirlerinden hiçbiri ofis yaşamından veya sorumluluklarınızdan kaçmanızı sağlamaz. Bunun yerine, size çoğu insanın deneyimleme fırsatını dahi bulamadığı bir çalışma özgürlüğü sunarlar: Hayatınızın kontrolünü ele alma, kendi çalışma saatlerinizi ve hedeflerinizi belirleme veya kendi işinizin sorumluluğunu üstlenme tarzı özgürlüklerden bahsediyoruz. Yani, çevrim içi ortamda yürüteceğiniz bu iş size benzersiz bir esneklik sağlasa da, aynı zamanda müşteri bulmak, hizmetlerinizi pazarlamak ve nakit akışındaki istikrarı sürdürebilmek için son derece sıkı bir çalışmayı da beraberinde getirecektir. Tam da bu yüzden bu iş herkesin harcı değildir.

Yine de listemizdeki öğelerden herhangi birini hayata geçirmeyi düşünüyorsanız, başlamak için bundan daha iyi bir zaman bulamayacağınızı hatırlatalım.

Unutmayın, farklı olasılıkları keşfederek, işinize yarayacak yaratıcı bir başlangıç fikri bularak, araştırma yaparak ve etkili bir iş planı yürüterek, çoğu insanın sadece hayalini kurduğu yaşama sahip olabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir