Organik Tavuk Çiftliği Kurmak

Organik bir iş kurmak isteyenlerin es geçmemesi gereken iş fikirlerinden biri de organik tavuk çiftlikleri. Organik tavuk çiftliği kurmak oldukça karlı bir yatırımdır. Otlaklarda organik olarak tavuk yetiştirmek hem hayvan dostu hem de doğa dostu bir yaklaşımdır.

Organik tavuk yetiştiriciliğinin bir sürü avantajı vardır:

1- Etlik tavuklardan kısa sürede geri dönüş sağlarlarsınız: 10-12 hafta içerisinde civcivleri büyüterek kızartmalık piliç boyutuna getirebilirsiniz. Bu, yatırımınızdan kısa sürede kazanç elde edeceğiniz anlamana gelir.

2- Etlik tavuklar yerden tasarruf sağlar: tavukları büyütmek için büyük bir alana ihtiyacınız yoktur hatta otlağa bile gerek yoktur. 100 tavuktan oluşan bir grup bir dönümün 1/5’ine araziye zarar vermeden sığdırılabilir.

3- Etlik tavuklar zamandan tasarruf sağlar: otlatılan kümes hayvanlarının bakımı bir gün içerisinde yaklaşık 20 dakikanızı alacaktır. Bu sayede diğer çiftlik aktivitelerine rahatlıkla zaman ayırabilirsiniz.

4- Açık alanda yemleyen organik tavuk ürünleri yüksek kalitelidir: dükkânlarda satılan organik tavukların fiyatlarına bakarsanız oldukça pahalı olduklarını göreceksiniz. Bu şu demek oluyor: kendi tavuklarınız olduğunda yüksek kar marjı elde edeceksiniz.

5- Ve tabii ki açık alanda yemleyen tavuklar çok lezzetlidir! Derin dondurucunuzu sağlıklı ve lezzetli tavuk etleriyle doldurabilirsiniz.

Organik tavuk yetiştiriciliği karlı mı?

Organik tavuk işinde başarılı olmanın anahtarı zararı azaltmaktır. Civcivlerinizin en az %95’iyle pazara girmelisiniz. Bu şu demek oluyor: küçük civcivlerinizi sıcak, kuru ve yeterli miktarda tok tutarak bakımlarını en iyi şekilde yapmalısınız. Ve büyük olanları yırtıcı hayvanlara karşı korumalısınız.

Eğer bu konuda başarılı olursanız her grup tavuktan %60 – %70 arası kazanç sağlarsınız. Az kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız her yıl 3 grup büyütebilirsiniz. Başlangıç yatırımınıza karşılık potansiyel olarak %200 (3 x %70) geri dönüş alırsınız.

İster 25 dönüm ister 5 dönüm veya 1 dönümlük küçük bir mülkünüz olsun… Organik tavuk işi derin dondurucunuza et ve cüzdanınıza da para koymanıza imkân verir.

Tavuk çiftliği kurmak istiyorum” diyenlere özel iş fikirlerini ve iş kurma önerilerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Öncelikle verdiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size kafamda tesarladığım ve yakın zamanda hayata geçireceğim işten bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 400 yumurta kapasiteli bir kuluçka makinesi alacağım. Ve civcivlerimi 3-4 günlükken satışa sunacağım. Bana yetecek hatta artacak kadar bahçem var. Kendi köy tavuklarımı yetiştirip onların yumurtalarını damızlık olarak kulanacağım ve bir süre sonra cins civciv üretimine geçeceğim. Belki daha sonra bıldırcın yavruları da satabilirim. Bu konuyla ilgili fikrinizi almak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir