Ortalamadan Daha Zeki Olduğunuzu Gösteren 5 İşaret

Zeka ya da IQ, ne kadar çok şey bildiğinizden ziyade yeni bir bilgiyi ne kadar hızlı öğrenebildiğinizin göstergesidir. Uzun süredir yapılan araştırmalar göstermiştir ki, IQ küçük yaşlarda belirli bir seviyeye ulaşır ve ömrünüzün geri kalanında elinizdekiyle yetinmek zorunda kalırsınız.

Her ne kadar IQ, hayattaki başarınızı belirleyen tek şey olmasa da (araştırmalar IQ’nun en önemli etken olmadığını da ispatlamaktadır) yüksek bir IQ’ya sahip olmak oldukça önemlidir.

“Aptal olmak ve dahi olmanın arasındaki fark, dahinin sınırlarını biliyor olmasıdır.” – Albert Einstein

Birçoğumuz aslında tam olarak ne kadar zeki olduğumuzu bilmeden hayatlarımıza devam ediyoruz. IQ’nun ölçülmesi zor bir şeydir ve eğitimli bir profesyonele birkaç yüz lira vermeden tam olarak IQ seviyenizi öğrenmenin imkanı yoktur.

Eğer aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse büyük ihtimalle yüksek bir IQ’ya sahipsiniz demektir.

 

1. Endişeli misiniz?

Endişeli misiniz

Kaygıyı iyi bir şey olarak düşünmek biraz zor olabilir ancak bunun sanıldığı kadar kötü olmadığını kanıtlayan birçok araştırma var. Psikiyatrist Jeremy Coplan anksiyete bozukluğu olan hastalar üzerinde araştrma yaptı ve en şiddetli belirtileri olan insanların, hafif belirtileri olanlara kıyasla daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğunu tespit etti. Başka çalışmalar ise anksiyete seviyesi yüksek olan kişilerin daha yüksek sözel IQ puanları olduğunu kanıtladı.

İsrail’deki Herzliya Disiplinlerarasi Merkezi’nin gerçekleştirtiği daha karmaşık ve detaylı bir deney daha var. Araştırmacılar, katılımcılardan bir yazılım tarafından sunulan resimleri değerlendirmelerini istedi ve ardından sahte bir bilgisayar virüsünü aktive ettiler. Virüs çalıştığında sanki bu virüsü bilgisayara katılımcı bulaştırmış gibi bir sonuç veriyordu. Ardından katılımcıları, teknik destek çağırmaları için bir yere gönderdiler. Ancak katılımcılar gerekli yere ulaşana kadar bir dizi zorlukla karşılacaklarından habersizdi. En endişeli katılımcıların işleri başarmak için daha odaklı ve etkili sonuçlar üretebildiklerini tespit ettiler. Bir dahaki sefere birisi size bu kadar endişe duymamanız gerektiğini söylediğinde onlara aklınızın buna engel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

 

2. Okumayı erken yaşta mı öğrendiniz?

Okumayı erken yaşta mı öğrendiniz

İngilterede 2000 çift tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan bir araştırma aynı genlere sahip olmalarına rağmen erken yaşta okumaya başlayan çocukların, kardeşlerine kıyasla daha yüksek IQ puanlarına (hem sözel hem de sözel olmayan) sahip olduğunu bulmuştur. Temelde bunu açıklamak aslında yeterince kolay bir iş; erken yaşta okumayı öğrenen çocukların bunu başarabilmelerinin sebebi zeki olmalarıdır.

Ancak durum aslında böyle değil. Araştırmacılar erken yaşta okumayı öğrenmenin aslında gelişimsel bir etkisinin olduğu sonucuna vardılar. Yani erken yaşta okumaya başladığınız için şu an zekisiniz.

 

3. Solak mısınız?

Solak mısınız

Solakları sağ elle yazması için zorlayan ailelerin ve öğretmenlerin buna bir son vermesi gerekiyor. Solak olmak ile suçlu olmak arasında her ne kadar az ve açıklanamayan bir ilişki olsa da, solak olmanın entelektüel açıdan bazı faydaları da var. Sol el kullanmanın erkeklerde farklı düşünme tarzı ile ilişki olduğunu ispatlayan birçok araştırma bulunuyor. Anlamlı bir şekilde ilgisiz iki objeyi birbiriyle eşleştirme yeteneği bir zeka belirtisidir.

 

4. Çocukken müzik dersleri mi aldınız?

Çocukken müzik dersleri mi aldınız

Müzik eğitiminin, odaklanma ve kendini kontrol etmek için kritik öneme sahip olan sözel zeka ile sorun çözme yeteneğini geliştirdiğini gösteren bir dizi araştırma bulunuyor. Psikolog Sylvain Moreno tarafından yapılan bir çalışmada 4 ila 6 yaş arasında 48 çocuk, bir bilgisayarlı eğitim programına tabi tutuldular. Günde 1 saat ve 1 ay boyunca eğitim gören çocukların yarısı müzik dersi alırken diğer yarısı görsel sanat dersi aldılar. Deneyin sonunda müzik eğitimi alan çocukların %90’ı, sözel IQ seviyelerinde gelişme gösterdi. Bu yüzden eğer çocukken müzik dersi aldıysanız bu yüksek bir zekaya işaret sayılabilir.

 

5. Komik misiniz?

Komik misiniz

Araştırmalar komik olmak ile hem sözel zeka hem de soyut düşünme arasında sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Esprili şakalarınızın tamamen keskin zekanızın ürünü olduğu anlaşılıyor.

 

Sonuç

Bu liste ayrıntılı bir liste değildir bu yüzden yukarıdakilerden hiçbiri sizin için geçerli değilse bu sizin yüksek IQ seviyeniz olmadığı anlamına gelmez. Ancak yukarıdakilerden birçoğu sizin için geçerli ise ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Akıllı İnsanların 9 Alışkanlığı
Daha Akıllı Olmanızı Sağlayacak 7 Hobi

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir