Başarılı Bir İş Kadını Olma Yolları

İşte başarılı bir iş kadını olmakla ilgili pratik tavsiyeler:

 

Kadınlara özgü zorluklara karşı hazırlıklı olun

1 – Başarılı kadınlar hakkında bir şeyler okuyun: İş ve diğer alanlarda başarılı olan bir sürü kadın vardır. Başarılı kadınların geçmişlerini ve kariyer yolculuklarını araştırmanız ve öğrenmeniz motive olmanıza ve ilham almanıza yardımcı olacaktır. Başarılı kadınların hikayelerini okumanız nasıl başarılı olduklarıyla ve süreç boyunca ne tür zorluklarla karşılaşabileceğinizle ilgili fikirler verecektir.

İnternet başarılı iş kadınlarını araştırırken sizin için harika bir kaynak olacaktır. Forbes ve Harvard Business School gibi internet sitelerinde ilginç ve bilgilendirici bazı makaleler bulabilirsiniz.

Aynı zamanda başarılı kadınların biyografilerini ve yaşam öykülerini okuyabilir ve profesyonel deneyimleri ( hem iyi hem kötü ) hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sheryl Sandberg: Facebook’un COO’su ( operasyon müdürü) Sheryl Sandberg’in yazdığı “Lean In: Women, Work and the Will to Lead” buna en iyi örnektir. Sheryl Sandberg bu kitapta kadınların kurumsal ve idari liderlik rollerinde az yer almasından, ücret dağılımındaki eşitsizliklerden ve aile ve kariyer arasındaki denge problemlerinden bahsetmiştir. Genç kadınları kendilerine inanmaları, ellerini kaldırmaları, risk almaları ve birbirlerini desteklemeleri için cesaretlendirmektedir.

Anne-Marie Slaughter: Princeton profesörü Anne-Marie Slaughter 2012 yılında yazdığı “Why Women Still Can’t Have It All” isimli makaleyle ön plana çıkmıştır. Makale de hem Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’ın politika planlama başkanlığını yapmanın hem iki çocuk annesi olmanın zorluklarından ve bu zorlukların üstesinden gelmek için nasıl denge kurduğundan bahsetmiştir.

Hillary Clinton: 2007 yılında ABD başkanlığına adaylığını koyan ve 2016 yılında da başkan adayı olması beklenen Hillary Clinton kadın hakları destekçisidir. Clinton kadınları ve kızları matematik ve bilim alanlarında kariyer yapmaları konusunda cesaretlendirmektedir. Kadınların ekonomiye ve topluma tam anlamıyla katılması için güçlendirilmesi gerektiğini ve eşit ücret politikasının gerçeğe dönüşmesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasının En Güçlü 10 Kadını

 

2 – Bulunduğunuz alandaki başarılı kadınları araştırın: Hangi alanda faaliyet gösterdiğinizin bir önemi yoktur çünkü diğerlerinin önünü açacak başarılı bir kadın mutlaka vardır. Faaliyet gösterdiğiniz alandaki başarılı kadınları keşfetmeniz kariyer adımlarınızı nasıl atmanız gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Faaliyette bulunduğunuz alandaki başarılı kadınların gittiği okulları, yaptıkları stajları, ilk iş deneyimlerini ve kariyer yolculuklarıyla alakalı diğer bilgileri araştırın.

Bu kadınların neleri doğru yaptığını araştırın ve daha sonra bu bilgileri kendi kariyer planınızda kullanın.

 

3 – Daha az kadının yer aldığı alanları gözden geçirin: Tarihsel olarak kadınlar bilim, mühendislik, teknoloji, matematik ve bilgisayar bilimi gibi alanlarda düşük seviyede yer almıştır. Bu alanlardan birinde faaliyet gösteren bir kadın diğer kadınları da bu alanlara girmeleri konusunda teşvik edebilir.

 

4 – İş ve aile yaşantınızı nasıl dengeleyeceğinize karar verin: Çalışan veya çalışmak isteyen kadınların en büyük endişelerinden biri iş ve aile yaşantılarını nasıl dengeleyeceklerini bilmemeleridir. İş hayatında yükselmeye ve şirket basamaklarını tırmanmaya başlayan kadınlar eş zamanlı olarak çocuk doğurma yaşına gelirler.

Anketler gösteriyor ki kadınların birçoğu ebeveynlik isteğinin düşmanı olan koruma çatışmalarından veya işyeri ortamından uzlaşmak için istifa ediyor.

İş ve aile yaşantısını dengelemenin en iyi yolu ücretli hamilelik izni, şirket destekli çocuk bakımı, esnek çalışma programı, aile sağlık yardımları ve babalık izni gibi aile dostu politikaları olan bir şirket bulmaktır.

Mutlaka okuyun: Çalışan Anneler, İş ve Özel Hayat Dengesini Nasıl Sağlayabilir?

 

5 – Adaletsiz ücret dağılımıyla mücadele edin: Yönetimsel ve idari pozisyonlara gelen kadınların sayısı her geçen gün artsa da eşit ücret konusunda hala sorunlar vardır. Aynı işi yapsalar bile kadınların erkeklere göre daha düşük ücret alması sinir bozucu bir gerçektir. Eğitim veya çocuk sahibi olmak gibi faktörler ücret seviyelerini etkilese de asıl problem kadınların kendilerini hafife alması ve işverenlerle yüksek maaş pazarlıkları yaparken etkili olamamasıdır. Adaletsiz ücret dağılımıyla mücadele etmek için:

Dersinizi çalışın. Aynı niteliklere sahip ve benzer pozisyonlarda olan diğer erkek ve kadınların ne kadar kazandığını araştırın.

Pazarlık yapmayı öğrenin. Değerinizi öğrendikten sonra niteliklerinizi, becerilerinizi ve başarılarınızı nasıl satacağınızı öğrenin. Kendinizi asla yok pahasına satmayın.

Ücret teklifine hemen evet demeyin. Başlangıç teklifi olarak sundukları ücreti düşünün ve az değer biçildiğini düşünürseniz pazarlığa devam edin.

Zam talep edebileceğinizi unutmayın. Katkıların az olduğunu düşündüğünüz bir yerde çalışıyorsanız veya sizinle aynı işi yapan bir meslektaşınızın daha yüksek ücret aldığını öğrendiyseniz zam istemekten korkmayın. İkna edici olduğunuzdan emin olun: dersinizi çalışın ve benzer rollerdeki hem şirket içi hem de şirket dışındaki maaş aralıklarını araştırın. Yakın tarihli başarılar veya çözdüğünüz problemler gibi şirkete sağladığınız olumlu faydalarla ilgili konuşmaya hazır olun. Ekibinizdeki diğer kişilerden aldığınız her olumlu geribildirimin altını çizin.

Mutlaka okuyun: Maaş Pazarlığı Yaparken Bilmeniz Gereken 33 İpucu

 

6 – Kendinize güvenin: Başarılı bir iş kadını olmak istiyorsanız kendinize ve yeteneklerinize güvenmeniz gerekir. Kendinizi nasıl tasvir ederseniz insanlarda sizi öyle bilir. Kendinize güvendiğinizi gösterirseniz insanlarda kendinizden emin olduğunuza inanır.

Kendinden şüphe etmek doğal bir şeydir ancak bunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Unutmayın ki bulunduğunuz noktada yaptığınız işte başarılı olduğunuz için bulunuyorsunuz.

Beden dilinizle kendinize olan güveninizi yansıtın. Bunu dik durarak ve başınızı dik tutarak yapabilirsiniz. Şirketteki insanların elini sıkın ve onlara gülümseyin. Her şeyden önemlisi konuştuğunuz insanlarla göz teması kurun. Gözlerinizi kaçırmak yerine göz teması kurun çünkü bu kendine olan güvenin en kesin işaretlerinden biridir. Bir oda dolusu insanın karşısında konuşmanız gerekirse odadaki her insanla en az bir veya iki defa göz teması kurmaya çalışın.

Kendinize olan güveninizin sallantıda olduğunu düşündüğünüz kötü bir gün geçiriyorsanız pozitif olumlamalar kullanarak şüphelerinizi ve endişelerinizi giderin.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

7 – İddialı olun: İş hayatında olan kadınlarla ilgili en kalıcı kalıplardan biri kadınların duygusal ve zayıf olduğudur. Bu kalıpların üstesinden gelmenin en iyi yolu bunların aksini kanıtlamaktır. Zorlu bir iş kadını olarak saygı görmek istiyorsanız iddialı olmanız gerekir.

Kararlılığınızı hem konuşmalarınızla hem de hareketlerinizle gösterebilirsiniz. Kararlarınıza güvenin ve bir karar verdikten sonra kendinizi sorgulamayın. Otoriter bir biçimde, net ve kendinden emin şekilde konuşun ve insanlara kararlarınızdan şüphe edecekleri hiçbir neden sunmayın.

Herhangi bir eleştiri olursa mümkün olduğunca akılcı olun ve sakin görünmeye çalışın. Karşı tarafın ne söylediğini düşünün ve bu eleştiriyi yapıcı olarak kullanıp kullanamayacağınıza karar verin. Ne yaparsanız yapın bu eleştiri yüzünden kendinizden ve yeteneklerinizden şüphe etmeyin.

 

8 – Eleştirilerin üstesinden başarılı bir şekilde gelin: Eleştirilerin üstesinden gelmek ve eleştirileri uzaklaştırmak hayati önem taşır. Bununla birlikte yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri arasında da büyük fark vardır. Yapıcı eleştiriyi ve yıkıcı eleştiriyi nasıl ayırt edeceğinizi ve üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Yıkıcı eleştiri kendinize olan saygınızı zedelemek için tasarlanmış yorumlar veya ithamlardır. Size yardımcı olmak veya neyi yanlış yaptığınızı göstermek için söylenmez. “Nasıl bu kadar aptal olabiliyorsun?”demek yıkıcı eleştirilere bir örnektir. Bu tarz eleştirilerle mücadele etmenin en iyi yolu onları görmemezlikten gelmektir.

Diğer taraftan yapıcı eleştirini arkasında iyi niyet vardır. Kendinizi geliştirmeniz için tasarlanan olumlu yorumlardır. “Rapor için teşekkürler. Raporu hazırlamak için çaba göstermişsin ancak bulgularını desteklemek için daha fazla istatistikten yararlanmalısın” yapıcı bir eleştiridir. Bu tarz eleştirilerle başa çıkmanın en iyi yolu karşı tarafa geribildirimden dolayı teşekkür etmek ve yorumları kendinizi geliştirmek kullanmaktır.

Mutlaka okuyun: Olumsuz Eleştirileri Nasıl Değerlendirmek Gerekir?

 

Başarılı İş Kadını Nasıl Olunur?

1 – Hayattaki tutkunuzu bulun ve tutkunuzun peşinden gidin: En tepeye ulaşmak için yaptığınız şeyi çok sevmeniz gerekir. Bunu bir düşünün. Yaptığınız şey sizi heyecanlandırdığında ve size enerji verdiğinde motivasyonunuzda artar.

Başarıya giden yol uzundur ve kendine özgü inişleri ve çıkışları vardır. Heyecan duyduğunuz bir şeyi yapmanız zor zamanlarda size güç verirken iyi zamanlarda da tatmininizi arttırır.

Tutkularınızdan tam olarak emin değilseniz iyi bir psikolog veya kariyer koçuyla konuşabilirsiniz. Bu güçlü yanlarınızı ve zayıf yanlarınızı tespit etmenize ve hayattaki hedeflerinizi daha net bir biçimde görmenize yardımcı olur.

Unutmayın ki herkesin önceden beri var olan bir tutkusu olacak diye bir şey yoktur yani tutkunuzu bulmanız zaman alabilir.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

2- Planlı olun: Başarı, uzun vadeli planlamanın ve günlük eylemlerin bir sonucudur. Organize olmanız zamanı kontrol etmenize yardımcı olur. Sonuçta hedeflerinize ulaşmak için tamamlamanız gereken görevleri planlayabilir ve tamamlayabilirsiniz.

Önemli olan şeylere odaklanın. Uzun vadeli hedeflerinizi kendinize hatırlatın ve gerektiğinde hedeflerinizi yeniden gözden geçirin.

Önceliklerinizi sıralandırmayı öğrenin. Günlük hedeflerinize karar verin ve daha sonra bu hedeflere ulaşmak için günlük önceliklerinizi düzenleyin.

Görevleri sırayla tamamlayın. Çoklu görevler kafanızı karıştırır. İster e-postaları yanıtlamak olsun ister evrakları doldurmak olsun her görevinize %100 dikkatinizi verin. Bu, hata yapma şansınızı veya bir şeyleri gözden kaçırma şansınızı azaltır.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

3 – Ağ kurun: Ağ kurmak kariyer yolculuğunuz için oldukça faydalıdır. Ağ kurmak diğer profesyonellerle bağlantılar kurmak ve sağlam, karşılıklı faydalı ilişkiler inşa emek anlamına gelir. Heyecan verici kariyer fırsatları yakalamanıza, faaliyet gösterdiğiniz alandaki yenilikleri öğrenmenize veya karşılaştığınız bir sorunla ilgili çözümler bulmanıza fırsat verir.

Ağ kurmak iletişim demektir yani telefon görüşmeleri yapmak, bilgilendirici görüşmeler düzenlemek, mektuplar yazmak veya online ağ siteleri aracılığıyla bağlantılar kurmaktır.

İnsanlarla temas kurduktan sonra bu kişilerle iletişim içerinde olmak için ilişki kurmaya ve bu ilişkiyi geliştirmeye çalışmak oldukça önemlidir. İleride size ne şekilde yardımları dokunabileceklerini asla bilemezsiniz.

Başarılı bir biçimde ağ kurmanın en iyi yollarından biri bilgilendirici görüşmeler yapmaktır. Bu noktada sorular sormak, değerli bilgiler almak ve iş ilişkileri kurmak için meslektaşlarınızla veya diğer profesyonellerle öğle yemeğine çıkın veya kahve için. Görüşme bittikten sonra zaman ayırdıkları için onlara teşekkür edin ve temas halinde olmak için kartvizitinizi verin.

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki ne kadar çok çalıştığınızın bir önemi yoktur. Bir fırsat yakaladığınız anda girişimde bulunmanız gerekir. Kurduğunuz ağlar sizin ve kariyeriniz için bir sürü fırsatlar sunacaktır.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

4 – Yaratıcı olun: Yaratıcılık iş dünyasında en çok kullanılan kelimelerden biridir. Çalışanlardan yaratıcı düşünmeleri ve yaratıcı çözümler sunmaları istenir. Peki, yaratıcı olmak gerçek anlamda ne demektir? Yaratıcılık beynin sağ tarafındaki hayal gücü ve sezgi yeteneğiyle beynin sol tarafındaki akıl, stratejik düşünme ve kritik analiz yeteneğinin birleştirilmesidir.

İşyerinde bir problemle karşılaştığınızda bir sayfa kağıt alın ve muhtemel çözümleri düşünmeye başlayın. Aklınıza gelen bütün çözümleri bu kağıda yazın. Beyninizi boşaltmaya çalışın. Bağımsız düşünün ve çağrışımlar yapmaya çalışın. Yaratıcı düşünce için kalıpların dışına çıkmanız gerekir.

İşyerinde daha eğlenceli olun. Raporlar yazarken renkler ve görseller kullanın. Yaratıcı düşünceyi canlandırmak için oyuncaklar veya eşyalar kullanın. Yaratıcı düşünmek için geleneklerden uzaklaşın.

Mutlaka okuyun: Yaratıcılığınızı Geliştirmek İçin 16 Şahane Yöntem

 

5 – İyi bir eğitim alın: Üst düzey bir üniversite eğitimi almanız iş yaşantınızda önemli rol oynar. İleri düzey eğitimler almanız çeşitli görevleri ve hedefleri başarmak için bilgiler, fikirler, teoriler ve formüller öğrenebilecek ve uygulayabilecek kararlılıkta olduğunuzu gösterir.

İyi bir üniversiteye gitmek hem gerekli bilgi ve becerileri kazanmanızı hem de iş pazarındaki en iyi iş pozisyonları için yarışabilmenizi sağlar. Bazı prestijli pozisyonlara sadece en iyi okullardan mezun olmuş kişiler kabul edilir.

Mutlaka okuyun: Montessori Eğitim Sistemi ve Büyük Başarılara İmza Atmış Mezunları

 

6 – Öğrenme heveslisi olun: Her şeyi bilmediğinizi kabul etmekten korkmayın. Zayıf yönlerinizin neler olduğunu bilmeniz ve bunları iyileştirmek için çaba göstermeniz oldukça önemlidir. Yeteneklerinize güvenseniz bile her zaman becerilerinizi geliştirmenin yollarını aramalısınız.

Etrafınızdaki insanlardan mümkün olduğunca çok şey öğrenin, bilgi birikiminizi arttırmak için kitaplar okuyun ve kişilerarası iletişim becerilerinizi veya karar verme yeteneğinizi geliştirmek için workshoplara katılın.

Bir akıl hocası bulun. Ticareti bilen akıl hocaları sizden daha deneyimli olur, size tavsiyeler verir ve başarıyı yakalamanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

7 – Çalışma heveslisi olun: Karşınıza çıkan fırsatlar, ne kadar deneyimli olduğunuz veya eğitiminizin ne kadar iyi olduğu bir yana başarının bir numaralı anahtarı çok çalışmaktır. Uzun saatler çalışmadan ve fedakarlık yapmadan hedeflerinize ulaşamazsınız.

İlginizi dağıtan şeylerden uzak durun. Bir işe %100 konsantre olmak bazen zordur ancak en iyisini başarmak istiyorsanız ilginizi dağıtan şeyleri minimize etmeniz gerekir. Ara sıra kendinize de zaman ayırmanız gerekir ancak iş modundayken odaklanmayı ve verimli olmayı amaçlamanız gerekir.

Etrafınızda güdülenmiş ve başarılı insanlar olsun. Etrafınızın hem fikir olduğunuz insanlarla çevrili olması çıtayı yükseltmenizi sağlar ve motivasyonunuzu arttırır.

Mutlaka okuyun: Başarılı Olmanın Gizli Silahı: Azim

 

8 – İnatçı olun: Başarılı olmak istiyorsanız kararlı olmanız gerekir. Çuvallamanız ve ayağa kalkarak yeniden denemeniz gerekir. Başarı kolay elde edilmez. Başarı uyum ve kararlılık gerektirir.

Başarısız olmaktan korkmayın. Başarısızlık iyi bir şeydir ve hatalarınızdan ders çıkarmanızı sağlar.

Demorilize olmaya başladığınızı hissettiğiniz anlarda başardığınız şeyleri aklınıza getirin.

Mutlaka okuyun: Simon Sinek ile Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

9 – Cesur olun: Başarılı bir iş kadın olmak demek riskler almak, kendini zorlamak ve korkusuz olmak anlamına gelir. Her bireysel başarı kendinize olan güveninizi arttıracaktır ve daha fazlasını başarmanız için sizi cesaretlendirecektir. Bir şeyler planlandığı gibi gitmese bile bu dünyanın sonu değildir çünkü bir sonrakinde daha iyi iş çıkarabilirsiniz. Güçlü, kendinden emin ve cesur olun.

Mutlaka okuyun: Başarılı İnsanların Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatında Kadın Olmak Hakkında Gerçekler
İş Hayatında Kadın Erkek Eşitliği Nasıl Sağlanır?
Rekabet Baskısı Karşısında Kadınlar Erkeklere Göre Çok Daha Başarılı
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir