Oyun Hesabı Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Online oyunlar eğlenceli ve heyecanlıdır. Ancak bazı oyunlar tabiri caizse sizi esir kılabilir. Hatta bazı oyunların hesabı parayla dahi satılmaktadır. Nadir bulunan bir pokemon yakaladıysanız ya da hesabınızı yükseltmek için aylar harcadıysanız bu hesabı sizden satın almak isteyen biri muhakkak çıkacaktır.

Online oyunlar son yıllarda büyük bir atılım yaşadı. Counter Strike tarzı oyunlardan strateji oyunlarına kadar birçok oyun kategorisi oluştu. Oyun sektöründeki bu yükseliş de oyun hesabı alıp satmayı bir iş kolu haline getirdi.

Alım satımı yapılan bu oyun hesaplarının özelliği, nadir bulunan silahlara ya da benzeri nesnelere sahip olmaları, yüksek bir seviyeye sahip olmaları gibi nedenler. Bu nesneler oyunda sınırlı sayıda olduğu için oyun içinde bir daha elde edilmesi genelde mümkün olmuyor. Bu da hesap alım satımının başlıca nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer League of Legends, World of Warcraft, Runescape, Pokemon Go gibi oyunlar oynadıysanız bu oyunlarda hesap alışverişine dair büyük bir piyasa olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak oyun hesabı alıp satarken bilmeniz gereken bazı konular var.

 

Ciddi Bir Talep Söz Konusu

Bazı hesapların diğerlerinden daha çok para ettiğini söylemiştik. Bu hesapları inşa etmek için harcanan zaman fiyat konusunda önemli bir etken.

Bir oyuna aylarını ve hatta yıllarını vererek oyundaki tüm değerli nesneleri ve unvanları kazanan sıkı oyuncuların hesapları oyuna başlayalı 3 hafta olmuş bir oyuncununkinden elbette daha değerlidir.

Hatta oyun hesabı alıp satarak kazanç elde eden kişiler bile mevcuttur. Yani bir Pokemon Go hesabını 100 dolara satın alıp 140 dolara satarak 40 dolarlık bir kazanç elde etmek gibi…

Birçok kişi, ilerleyebileceğini ve yüksek bir unvan kazanabileceğini bildiği oyunları oynayarak hesabını geliştirmek ve sonra da bu hesabı satmak gibi bir strateji de izlemektedir. Örneğin World of Warcraft’ta en son çıkan silahlardan birine sahip olan bir kişi bu hesabını 1000 dolara satabilmektedir. Buna karşın oyuna başlayalı birkaç hafta olmuş taze bir oyuncunun hesabı birkaç dolar anca etmektedir.

Bu nedenle hesap satışının mevcut olduğunu bildiğiniz oyunları oynamak, hesap satabilmek için kritik öneme sahiptir. Kimsenin ilgilenmediği bir oyunda istediğiniz kadar bir numara olun, hesabınızı satamayabilirsiniz.

 

Oyun Hesaplarını Pahalı Kılan Unsurlar Neler?

Bir oyun hesabını değerli kılan unsurların başında oyunda sahip olunan silah, mühimmat, kıyafet gibi şeyler gelir. Bu şeyler ne kadar nadirse o kadar değerli olur. Yani elinizdeki silahın ne kadar değerli olduğunu bilmek için oyun hakkında araştırma yapmanız, oyunun forumunu ve Youtube’u kurcalamanız gerekir.

Sınırlı sayıdaki (limited edition) kostüm, silah gibi şeyler sadece yılın belli bir zamanı kazanılabilir. Örneğin sadece yılbaşı haftası kazanılabilen bir silah kazandıysanız ve bu silahtan sadece 100 tane varsa, elinizde maddi açıdan değerli bir şey var demektir.

 

Kostüm

Kıyafet, zırh gibi şeyler League of Legends ve Counter Strike’da oldukça önemlidir. Bu tür şeyler sizi oyunda daha iyi bir noktaya getirmek zorunda değildir, ancak bunların koleksiyonunu yapan oyuncuların bulunduğunu dikkate almak gerekir.

League of Legends’ta 2009 yılından beri çok sayıda limited edition kıyafet verildi ancak en nadir bulunan kıyafetlerden biri olan PAX Twisted Fate şu anda hala çok nadir ve değerli.

Bu kıyafet 2009 yılında oyunun düzenlediği fuara katılan oyunculara verildi. 20.000 kişinin sahip olduğu bu kıyafete sahip olmak için oyunculara bir şifre verildi ve şifreyi giren kişiler bu kıyafete sahip oldu.

Bugün bu kıyafete sahip olmak için 600-1000 dolar arasında para ödemek gerekiyor. Bu nedenle sahip olduğunuz kıyafet ve kostümleri kontrol ederek piyasa değerlerini öğrenmeniz iyi olacaktır.

Şu anda en değerli ve nadir LoL kostümleri şu şekilde:

 • PAX Twisted Fate
 • Black Alistar
 • Championship Riven
 • Young Ryze
 • Urf the Manatee
 • Silver Kayle

 

Nesneler – Silahlar

Kostüm dışında oyunda sahip olunan nesneler, özel güçler ve silahlar da yine hesabın değerini artıran şeylerdir.

Pokemon GO örneğinde en nadir ve en güçlü pokemonu yakalayan kişilerin bu işten para kazanabileceğini belirtebiliriz. Şu anda en güçlü pokemon olan Dragonite 100 ila 250 dolar arasında satılmaktadır.

Oyunda şu an 151 adet pokemon bulunuyor ve bunlardan 4 tanesi sadece belli ülkelerde yakalanabiliyor. Bu nedenle sahip olmak için can attığınız bir pokemon sadece Avustralya kıtasında bulunabilir. Hal böyle olunca da Sydney’li bir pokemon severden bu pokemonu satın alabilirsiniz.

 

Unvanlar

Eğer nadir bir pokemona, kostüme, silaha sahip değilseniz de hesabınızı satabilirsiniz. Oyunda sahip olduğunu unvanlar da para etmektedir.

World of Warcraft 2004 yılından beri oynanan çok popüler bir oyun. Oyunun tarihi boyunca özel unvanların kazanıldığı sayısız özel etkinlik düzenlendi.  Bu etkinliklerde kazanılan unvanlar ise sadece bir hesaba ait olabildiği için hesap satışı yaparak unvanı da satabiliyorsunuz.

Oyundaki en nadir unvanlar şu şekilde: 

 • The Immortal 
 • The Undying 
 • Doctor 
 • Hand of A’dal 
 • Argent Defender

Bu unvanların çoğu sadece bir kereliğine verildi ve tekrar kazanılma ihtimali bulunmuyor. Bu da esas fiyatı belirleyen unsur olarak göze çarpıyor.  Bu nedenle elinizdeki hesabı satarken sahip olduğunuz unvanları da araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yeni Hesapların da Alıcısı Vardır

League of Legends ve Counter Strike gibi oyunlarda taze hesapların daha az para ettiğini, taze hesaplara cüce hesap adı verildiğini söyleyebiliriz.

Peki neden birkaç haftada elde edilebilecek bir hesabın bile satışı var?

Örneğin League of Legends oyununa ait taze bir hesap satın alarak saatlerce süren zorunlu eğitim bölümünden kurtulabilirsiniz. Zira bu oyunda rekabete girip diğer insanlarla canlı bir biçimde savaşabilmek için 30. seviyeye gelmek gerekir. Bu seviyeye ulaşabilmek içinse haftalarca oyun oynamanız gerekir. Yani 30. seviyedeki taze bir hesabı satın almak, zamandan tasarruf etmeyi sağlar.

 

Ne Tür Oyun Hesapları Satılıyor?

Şimdi alım satımı olan oyun platformlarına ve türlerine bakalım.

 

PC Oyun Hesapları

Steam, Origin, Battle.net, Uplay gibi oyun platformlarında yüzlerce farklı oyun vardır. Örneğin Steam hesabınızda 10 farklı oyun kaydınız bulunabilir. Steam hesabınızı sattığınız zaman 10 farklı oyundaki hesabınızı da otomatik olarak satmış olursunuz. Bazı oyuncuların Steam’da yüzlerce farklı oyun hesabı bulunur ki bu da binlerce dolar anlamına gelir.

Battle.net örneğinde bu hesaptaki her şeyi satın almış olursunuz. Hearthstone, World of Warcraft, Starcraft ve diğer oyunlar da bu hesapta yer alır. Her oyundaki konumunuz ve başarınız dolayısıyla teker teker bir değer biçilir ve sonunda bu rakamlar toplanır.

Taze açılmış bir battle.net hesabı çok para etmez. Ancak WoW oyununda yüksek bir seviyeye gelmişseniz ya da Hearthstone oyununda nadir bulunan bir karta sahipseniz bu hesabı yüksek bir meblağa satabilirsiniz.

 

Konsol Oyunları

Xbox ve Playstation gibi konsollardan uzaklaştıysanız ve artık oynamak istemiyorsanız bu platformlardaki hesabızı satmayı düşünebilirsiniz.

Peki neden Playstation Network hesabınızı satın almak isteyen biri olsun ki? Bu hesaplar, genelde hesapta yer alan oyunlar nedeniyle satın alınır. Playstation Network, oyun satın alıp hesabınıza yüklemenize imkan verir. Dolayısıyla sizin hesabınızı satın alan kişi bu oyunları oynama hakkına kavuşur. Hesabın değerini de zaten içinde bulunan oyun sayısı belirler.

Ayrıca bu hesap üzerinden kazandığınız başarılar ve unvanlar da hesabın değerini belirleyen önemli bir etmendir. Xbox veya Playstation içinde bulunan oyun sayısı ne kadar çoksa, hesabı da o kadar yüksek bir fiyata satmak mümkün olur.

 

Mobil Oyunlar

Mobil oyunlar da akıllı telefonların gelişmesiyle popülarite kazanan bir kategori. Mobil oyunlarda oyun içi satın alma opsiyonu da sunulmaktadır. Yani bir oyuncu seviye atlamak için oyun içinde silah satın alabilir. Zaten mobil oyunların temel para kazanma modeli de bunun üzerine kuruludur. Ancak yine de hesap alım satımı da yapılmaktadır. Yüksek seviyeli bir oyun hesabı satın alınca rekabette daha üstün bir düzeye yükselirsiniz ki bu da aslında oyunun sosyal rekabet boyutunu daha net bir biçimde gösterir.

 • Dragon Blaze
 • Summoner War
 • Clash of Clans
 • Game of War
 • Hearthstone

Clash of Clans ve Game of War hesabı en değerli oyunlardan ikisidir. Pek çok Clash of Clans hesabı, hesabın gücüne bağlı olarak 300-500 dolar arasında satılmaktadır. Eğer bu seviyeye oyun içinde satın alma opsiyonunu kullanmadan geldiyseniz gerçekten bu işten ciddi bir para kazanabilirsiniz.

Game of War hesabı da yine oldukça değerlidir. Her hesabı kendine göre bir güç düzeyi vardır, bu da hesabın değerini belirler. Örneğin bu oyunda bir milyar üzerinde puanınız varsa hesabı binlerce dolara satabilirsiniz.

Tekrarlayalım, oyun içi satın alma seçeneğini kullanmadan, tamamen doğal bir biçimde geliştirdiğiniz hesaplardan ciddi paralar kazanabilirsiniz.

 

MMORPG Oyunları

MMORPG ifadesinin massive multiplayer online role playing game, yani çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

League of Legends, Guild War 2, Final Fantasy, Aion, SWTOR ve World of Warcraft gibi oyunlar bu kategoriye girer.

World of Warcraft ve Final Fantasy gibi oyunlarda sahip olunan silahların kalitesi ve nadirliği, hesabın satış fiyatına direkt etki eder.

Bu oyunlarda hesap alım satımını zor kılan unsurların başında hesabı gerçek isminizle açma zorunluluğu gelir. Oyun kartları kullanarak gerçek isminizi kullanmadan da birden fazla hesap açarak bu engeli aşmak mümkündür.

 

Silah Kılıfı Satarak Günde 12.000 Dolar Nasıl Kazanılır?

Silah ticareti dünyanın en büyük ticaret kollarından biri. Ancak oyun alanında sanal silah satmak da yine oldukça karlı bir iş haline gelmiş durumda.

Artur Minacov ve John Brechisci adındaki Kanadalı iki genç, OPSkins adlında bir web sitesi kurarak Counter Strike’da kullanılan silahlara kılıf satmaya satmaya başladı.

İkili kurdukları sitede kullanıcıların tasarımlarını satmalarına aracılık ederek her alışverişten %10 komisyon alıyor. 2015’te kurulan web sitesinin günlük 120.000 dolarlık bir işlem hacmine sahip olması nedeniyle iki bu işten günlük 12.000 dolar kazanç elde ediyor. 

İkili bu konuda şöyle konuşuyor:

“Steam dışında bu tür kostüm, kılıf, silah alışverişi yapmak çok riskli, zira her yer dolandırıcı kaynıyor. İnsanlar önceden forumlarda alım satım yapıyordı. Ödemeler de Paypal üzerinden yapılıyordu ancak alıcılar ürüne kavuştuktan sonra parasını sistemden çekiyor ve satıcıyı mağdur ediyordu. Topluluk bu yöntemden memnun olmadığı için biz de böyle bir platform kurmaya karar verdik.”

OPskins web sitesinde günde 10.000 ila 15.000 arasında ürün el değiştiriyor. Bu ürünlerin pek çoğu da binlerce dolar değere sahip.

Sitenin kurucularından John Brechisci bu konuda şöyle diyor:

“Ürünler nadirliği onlara esas değer katan şey olarak düşünülür, ancak bizim örneğimizde ürünün dış görünüşü de büyük bir öneme sahip. Çoğu kişi bunun saçma bir şey olduğunu düşünür ama şu an web sitemizde 370.000 kişi aktif olarak alım satım yapıyor.”

OPSkins işleri o kadar büyütmüş halde ki dünyanın farklı kıtalarından toplam 20 personele sahip. Hatta Counter Strike Go finallerine 100.000 dolarlık katkı sağlayarak ana sponsor olmayı dahi başarmış halde.

Ailesinin evinde yaşayan 21 ve 28 yaşındaki iki genç için büyük bir başarı olan bu girişim sadece maddiyat üzerine de kurulu değil. Zira ikili “Birlikte zaman geçirdiğimiz, eğlendiğimiz insanlara destek olmak, onların mutluluğuna katkı sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuşuyorlar. 

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Oyunlar

Oyunlarda Sanal Eşya İtem Satışı Yaparak Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir