Oyun Hesabı Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Online oyunlar eğlenceli ve heyecanlıdır. Ancak bazı oyunlar tabiri caizse sizi esir kılabilir. Hatta bazı oyunların hesabı parayla dahi satılmaktadır. Nadir bulunan bir kostüm bulduysanız ya da hesabınızı yükseltmek için aylar harcadıysanız bu hesabı sizden satın almak isteyen birileri muhakkak çıkacaktır.

Online oyunlar son yıllarda büyük bir atılım yaşadı. Counter Strike tarzı oyunlardan strateji oyunlarına kadar birçok oyun kategorisi oluştu. Oyun sektöründeki bu yükseliş de oyun hesabı alıp satmayı bir iş kolu haline getirdi.

Alım satımı yapılan bu oyun hesaplarının özelliği, nadir bulunan silahlara ya da benzeri nesnelere sahip olmaları, yüksek bir seviyeye sahip olmaları gibi nedenler. Bu nesneler oyunda sınırlı sayıda olduğu için oyun içinde bir daha elde edilmesi genelde mümkün olmuyor. Bu da hesap alım satımının başlıca nedeni olarak karşımıza çıkıyor.


Oyun Hesaplarını Pahalı Kılan Unsurlar Neler?

Bir oyun hesabını değerli kılan unsurların başında oyunda sahip olunan silah, mühimmat, kıyafet gibi şeyler gelir. Bu şeyler ne kadar nadirse o kadar değerli olur. Yani elinizdeki silahın ne kadar değerli olduğunu bilmek için oyun hakkında araştırma yapmanız, oyunun forumunu ve Youtube’u kurcalamanız gerekir.


Kostüm

Kıyafet, zırh gibi şeyler League of Legends ve Counter Strike’da oldukça önemlidir. Bu tür şeyler sizi oyunda daha iyi bir noktaya getirmek zorunda değildir, ancak bunların koleksiyonunu yapan oyuncuların bulunduğunu dikkate almak gerekir.

League of Legends’ta 2009 yılından beri çok sayıda limited edition kıyafet verildi ancak en nadir bulunan kıyafetlerden biri olan PAX Twisted Fate şu anda hala çok nadir ve değerli.

Bu kıyafet 2009 yılında oyunun düzenlediği fuara katılan oyunculara verildi. 20.000 kişinin sahip olduğu bu kıyafete sahip olmak için oyunculara bir şifre verildi ve şifreyi giren kişiler bu kıyafete sahip oldu.

Bugün bu kıyafete sahip olmak için 600-1000 dolar arasında para ödemek gerekiyor. Bu nedenle sahip olduğunuz kıyafet ve kostümleri kontrol ederek piyasa değerlerini öğrenmeniz iyi olacaktır.

Şu anda en değerli ve nadir LoL kostümleri şu şekilde:

 • PAX Twisted Fate
 • Black Alistar
 • Championship Riven
 • Young Ryze
 • Urf the Manatee
 • Silver Kayle


Nesneler – Silahlar

Kostüm dışında oyunda sahip olunan nesneler, özel güçler ve silahlar da yine hesabın değerini artıran şeylerdir.

Örneğin bir zamanlar Pokemon GO’da en nadir ve en güçlü pokemonu yakalayan kişilerin bu işten iyi para kazanıyorlardı. En güçlü pokemon olan Dragonite 100 ila 250 dolar arasında kapış kapış satılmaktaydı.


Unvanlar

Eğer nadir bir pokemona, kostüme, silaha sahip değilseniz de hesabınızı satabilirsiniz. Oyunda sahip olduğunu unvanlar da para etmektedir.

World of Warcraft 2004 yılından beri oynanan çok popüler bir oyun. Oyunun tarihi boyunca özel unvanların kazanıldığı sayısız özel etkinlik düzenlendi.  Bu etkinliklerde kazanılan unvanlar ise sadece bir hesaba ait olabildiği için hesap satışı yaparak unvanı da satabiliyorsunuz.

Oyundaki en nadir unvanlar şu şekilde: 

 • The Immortal 
 • The Undying 
 • Doctor 
 • Hand of A’dal 
 • Argent Defender

Bu unvanların çoğu sadece bir kereliğine verildi ve tekrar kazanılma ihtimali bulunmuyor. Bu da esas fiyatı belirleyen unsur olarak göze çarpıyor.  Bu nedenle elinizdeki hesabı satarken sahip olduğunuz unvanları da araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yeni Hesapların da Alıcısı Vardır

League of Legends ve Counter Strike gibi oyunlarda taze hesapların daha az para ettiğini, taze hesaplara cüce hesap adı verildiğini söyleyebiliriz.

Peki neden birkaç haftada elde edilebilecek bir hesabın bile satışı var?


Ne Tür Oyun Hesapları Satılıyor?

PC Oyun Hesapları

Steam, Origin, Battle.net, Uplay gibi oyun platformlarında yüzlerce farklı oyun vardır. Örneğin Steam hesabınızda 10 farklı oyun kaydınız bulunabilir. Steam hesabınızı sattığınız zaman 10 farklı oyundaki hesabınızı da otomatik olarak satmış olursunuz. Bazı oyuncuların Steam’da yüzlerce farklı oyun hesabı bulunur ki bu da binlerce dolar anlamına gelir.

Battle.net örneğinde bu hesaptaki her şeyi satın almış olursunuz. Hearthstone, World of Warcraft, Starcraft ve diğer oyunlar da bu hesapta yer alır. Her oyundaki konumunuz ve başarınız dolayısıyla teker teker bir değer biçilir ve sonunda bu rakamlar toplanır.


Konsol Oyunları

Xbox ve Playstation gibi konsollardan uzaklaştıysanız ve artık oynamak istemiyorsanız bu platformlardaki hesabızı satmayı düşünebilirsiniz.

Peki neden Playstation Network hesabınızı satın almak isteyen biri olsun ki? Bu hesaplar, genelde hesapta yer alan oyunlar nedeniyle satın alınır. Playstation Network, oyun satın alıp hesabınıza yüklemenize imkan verir. Dolayısıyla sizin hesabınızı satın alan kişi bu oyunları oynama hakkına kavuşur. Hesabın değerini de zaten içinde bulunan oyun sayısı belirler.


Mobil Oyunlar

Mobil oyunlar da akıllı telefonların gelişmesiyle popülarite kazanan bir kategori. Mobil oyunlarda oyun içi satın alma opsiyonu da sunulmaktadır. Yani bir oyuncu seviye atlamak için oyun içinde silah satın alabilir. Zaten mobil oyunların temel para kazanma modeli de bunun üzerine kuruludur. Ancak yine de hesap alım satımı da yapılmaktadır. Yüksek seviyeli bir oyun hesabı satın alınca rekabette daha üstün bir düzeye yükselirsiniz ki bu da aslında oyunun sosyal rekabet boyutunu daha net bir biçimde gösterir.

 • Dragon Blaze
 • Summoner War
 • Clash of Clans
 • Game of War
 • Hearthstone

Clash of Clans ve Game of War hesabı en değerli oyunlardan ikisidir. Pek çok Clash of Clans hesabı, hesabın gücüne bağlı olarak 300-500 dolar arasında satılmaktadır. Eğer bu seviyeye oyun içinde satın alma opsiyonunu kullanmadan geldiyseniz gerçekten bu işten ciddi bir para kazanabilirsiniz.

Game of War hesabı da yine oldukça değerlidir. Her hesabı kendine göre bir güç düzeyi vardır, bu da hesabın değerini belirler. Örneğin bu oyunda bir milyar üzerinde puanınız varsa hesabı binlerce dolara satabilirsiniz.


MMORPG Oyunları

MMORPG ifadesinin massive multiplayer online role playing game, yani çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

League of Legends, Guild War 2, Final Fantasy, Aion, SWTOR ve World of Warcraft gibi oyunlar bu kategoriye girer.

World of Warcraft ve Final Fantasy gibi oyunlarda sahip olunan silahların kalitesi ve nadirliği, hesabın satış fiyatına direkt etki eder.


Silah Kılıfı Satarak Günde 12.000 Dolar Nasıl Kazanılır?

Silah ticareti dünyanın en büyük ticaret kollarından biri. Ancak oyun alanında sanal silah satmak da yine oldukça karlı bir iş haline gelmiş durumda.

Artur Minacov ve John Brechisci adındaki Kanadalı iki genç, OPSkins adlında bir web sitesi kurarak Counter Strike’da kullanılan silahlara kılıf satmaya satmaya başladı.

İkili kurdukları sitede kullanıcıların tasarımlarını satmalarına aracılık ederek her alışverişten %10 komisyon alıyor. 2015’te kurulan web sitesinin günlük 120.000 dolarlık bir işlem hacmine sahip olması nedeniyle iki bu işten günlük 12.000 dolar kazanç elde ediyor. 

İkili bu konuda şöyle konuşuyor:

“Steam dışında bu tür kostüm, kılıf, silah alışverişi yapmak çok riskli, zira her yer dolandırıcı kaynıyor. İnsanlar önceden forumlarda alım satım yapıyordı. Ödemeler de Paypal üzerinden yapılıyordu ancak alıcılar ürüne kavuştuktan sonra parasını sistemden çekiyor ve satıcıyı mağdur ediyordu. Topluluk bu yöntemden memnun olmadığı için biz de böyle bir platform kurmaya karar verdik.”

OPskins web sitesinde günde 10.000 ila 15.000 arasında ürün el değiştiriyor. Bu ürünlerin pek çoğu da binlerce dolar değere sahip.

Sitenin kurucularından John Brechisci bu konuda şöyle diyor:

“Ürünler nadirliği onlara esas değer katan şey olarak düşünülür, ancak bizim örneğimizde ürünün dış görünüşü de büyük bir öneme sahip. Çoğu kişi bunun saçma bir şey olduğunu düşünür ama şu an web sitemizde 370.000 kişi aktif olarak alım satım yapıyor.”

OPSkins işleri o kadar büyütmüş halde ki dünyanın farklı kıtalarından toplam 20 personele sahip. Hatta Counter Strike Go finallerine 100.000 dolarlık katkı sağlayarak ana sponsor olmayı dahi başarmış halde.


İlginizi çekebilir

En Çok Para Kazandıran Oyunlar

Oyunlarda Sanal Eşya İtem Satışı Yaparak Para Kazanmak

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir