Para Avcısı Lakabıyla Bilinen Jordan Belfort Kimdir?

“Para avcısı” (the Wolf of Wall Street) lakabıyla tanınan Jordan Belfort 1990’larda kurduğu yatırım şirketi Stratton Oakmont ile milyonlar kazandı. Hatta onun anıları, Martin Scorsese’nin 2013’te çektiği ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı film “The Wolf of Wall Street”in de ilham kaynağı.

 

Özet

9 Temmuz 1962’de New York’ta doğan Jordan Belfort’un daha genç yaşlarında kendini belli eden bir satış yeteneği vardı ve 1980’lerde et ve deniz ürünleriyle ilgi bir şirket işletmeye başladı. Bu şirket iflas ettikten sonra ise 1987’de hisse senedi satmaya başladı. 1989 yılına gelindiğinde ise kendi yatırım şirketi olan Stratton Oakmont’u yönetiyordu. Şirket, illegal yollarla, milyonlarca yatırım yaptı ve yatırımcıları dolandırdı.

Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu bu durumu farkedince 1992 yılında şirketin şirketin faaliyetlerini durdurdu. Nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan Belfort, 1999 yılında evrak sahteciliği ve kara para aklama suçlarından dolayı suçlu bulundu. Dört yıl hapisle cezalandırılmasına karşın sadece 22 ay yatan Belfort bu hapis macerasından sonra ilk anı kitabı olan The Wolf of Wall Street’i (Para Avcısı) yayımladı. Ertesi yıl da Catching the Wolf of Wall Street (Para Avcısını Yakalamak) isimli kitabını yayımladı.

 

Gençlik Yılları ve Kariyeri

Jordan Ross Belfort, 1962’de New York’un Queens ilçesinde mütevazi bir apartmanda dünyaya gözlerini açtı. Bir muhasebecinin oğlu olan Belfort, doğuştan sahip olduğu satış yetenekleri sayesinde küçük yaşlarda iş hayatına atıldı ve ilk şirketini 18 yaşına geldiğinde açtı. Deniz ürünleri ve et satışı yapan ilk şirketinden hatrı sayılır paralar kazandı.

Belfort 25 yaşına geldiğinde ise satış yeteneklerini farklı bir alana doğru yöneltti. Bir yatırım şirketinede çalışmaya başlayan Belfort, burada hisse senedi komisyoncusu olmayı öğrendi. İki yıl sonra da Stratton Oakmont adındaki kendi yatırım şirketini hayata geçirdi.

 

Para Avcısı

Jordan Belfort en sağda

Jordan Belfort ortağı Danny Porush ile beraber “pompa ve boşaltma” (pump and dump) yöntemini kullanarak hızlıca para kazandı. Bu yöntemde öncelikle şirket olarak kötü hisse senetlerini bulup düşük fiyattan satın alıyorlardı ve ardından müşterileri de bu senetlere yatırım yapması için ikna ederek bu hisselere olan talebi artırıyolardı. Haliyle de senetlerin fiyatı yükseliyordu. Ve son olarak yüksek fiyattan senetleri satıp büyük kazanç sağlıyorlardı.

Bu kazançlar lüks bir hayatın da kapısını araladı. Belfort; bir köşk, birçok spor araba ve başka pahalı oyuncaklar aldı. Bunların yanı sıra bir de uyuşturucu batağına düştü. Ve bu uyuşturucu bağımlılığı yüzünden Belfort, birçok kazaya da karıştı. Uyuşturucu etkisi altındayken kendi helikopterini kendi bahçesine düşürmesi ve Coco Chanel tasarımı olan yatını batırması bunlardan sadece birkaçıydı. Ayrıca bu bağımlılığı ikinci evliliğinin de son bulmasına neden oldu.

Belfort çalışanlarını da bu pervasız hayata teşvik etti. Madde ve kumar bağımlığı Long Island, New York’ta bulunan Stratton Oakmont’ta resmen örnek davranışlar haline gelmişti. Hatta bir keresinde bir kadın asistana, saçını kazıtmasına izin vermesi için $5,000 verilmişti. Çalışanlar, “Müşteri alana veya ölene kadar telefonu kapatma!” mottosuyla yaşıyordu. Onların zorla-sat taktikleri kısa süreli olarak işe yaramıştı. Bu konuda Belfort’un New York Post’a: “Ne kadar kuralların dışına çıkarsanız, zengin olmanız da o kadar kolaylaşır.” demişti.

 

 

Hukuki Problemleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketin yatırımcıları dolandırdığı ve hisse senedi fiyatlarını manipüle ettiğini iddia ederek Stratton Oakmont’un faaliyetlerini 1992 yılında durdurmaya çalıştı. İki yılın sonunda Stratton Oakmont, Menkul Kıymetler Borsası ile bir anlaşmaya vardı ve bu anlaşmada şirkete yüklü bir para cezası kesilerek Belfort’la ömür boyu çalışmama yasağı getirildi.

Belfort ve şirketi için hukuki sıkıntılar bununla da sınırlı kalmadı. Ulusal Menkul Kıymetler Mağazacılar Birliği 996’da Stratton Oakmont’u dernekten çıkararak biriken para cezalarını ödemeleri için kendilerini tasfiye etme emri verdi. 1999’da Belfort nitelikli dolandırıcılık ve para aklama suçlarından yargılandı. Belfort alacağıhapis cezasını indirmek için yetkililerle iş birliği yaptı.

2003’te Belfort dört yıl hapis cezasına mahkum edildi ve şahsına $110 milyon para kesildi. Hapiste 22 ay geçirdi ve bu zamanda yazmaya olan ilgisi baş gösterdi. O zamanlar Belfort’un hücre arkadaşı olan komedyen Tommy Chong, eski borsacıyı anılarını yazması için teşvik etti.

 

Hapisten Sonraki Yaşamı


2008’te Jordan Belfort adını lakabı olan The Wolf of Wall Street yaptığı anı kitabını yayımladı. Kitap, Belfort’un hızlı yükselişini ve yine aynı hızla düşüsünü; diğer bir ifadeyle çakılışını ele aldı. Ertesi yıl da ikinci anı kitabı olan ve tutuklanmasından sonraki hayatını ele alan Catching the Wolf of Wall Street yayımlandı. 2013’te de kitabın film uyarlaması olan, Martin Scorsese’nin yönettiği ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı film gişe rekorları kırdı.

Bugünlerde Belfort, ikinci evliliğinden olan çocukları Chandler ve Carter’a yakın olabilmek için Los Angeles’a taşındı.Kurumsal firmalara satış eğitimi ve danışmanlık hizmeti veren  yeni şirketi Straight Line’ı yöneten Belfort, artık değiştiğini ve davranışlarını düzelttiğini iddia ediyor. Daily Mail’e verdiği bir röportajda: “Ben artık hayırsever birine dönüşmüş bir kurdum” (The Wolf of Wall Street’in direk çevirisi olan Wall Street’in kurdu’na bir gönderme). Belfort $110 milyon para cezasının şimdilik sadece $14 milyonunu ödediğini de belirtelim.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazanma Konulu En iyi 25 Film
Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Filmler
Avatar

Yazar : Zeynep

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir