Paris’teki Halka Açık Pisuarlardaki İdrarlar Gübreye Dönüştürülüyor

Paris’teki gayri medeni bir aktivite, şehrin yeşil alanlarını korumaya yardımcı olabilecek çevre dostu bir hal alıyor.

Halka açık pisuarlar ilginç bir modernizasyona konu oluyor. Daha önce sizlere halka açık tuvaletlerle ilgili yenilikçi projelerden bahsetmiştik. Örneğin Rio’daki pisuarlar, idrarı kullanarak elektrik üretiyor ve üretilen elektrik ile müzik çalınıyor. Bu sayede parti yapan insanlar, bu tuvaletleri daha sık kullanmaya başladılar. Hollanda’daki halka açık pisuarlar ise bitkilere gübre oluşturmak amacıyla idrarları depoluyor. Son olarak Paris’te Uritrottoir adlı yeni bir tasarım, idrarları iyi bir amaç uğruna kullanmayı hedefliyor.

halka-acik-pisuar

Gare de Lyon’a monte edilen Uritrottoir, kamusal alanlara idrarını yapanların yarattığı sorunlara bir çözüm olarak tasarlandı. Paris’te uzun süredir var olan kamusal alanlara idrar yapmak, çok kötü bir kokuya neden olmasının yanı sıra oldukça maliyetli temizlik gerektiriyor.

idrar-gubre

Uritrottoir, şehrin yeşil alanlarına da katkısı bulunan, çevreci ve yenilikçi bir çözüm sunuyor. Sıvıyı emmesi için saman veya odun parçaları ile doldurulmuş, ki bu sayede kokuyu da epey bir azaltıyor. Bu malzemeler daha sonra park ve bahçelerde kullanılmak üzere doğal gübreye dönüştürülüyor.

 

İlginizi çekebilir

Yenilikçi Tuvalet Girişimleri
Duvara işeyen adamlara “Anti-Çiş Duvarı” ile dur deyin!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir