Perakende Sektöründeki Dikkat Çeken Yenilikler

Artık iyiden iyiye dijital bir çağda yaşıyoruz. Peki perakende sektöründe ne gibi yenilikler oluyor? Sanal gerçeklik ya da teslim hizmetlerinde ne gibi yenilikler oldu? Gelin birlikte son 12 ayın en iyi ve en farklı 10 yeniliğine bakalım:

 

1. Televizyon ve videolardaki ürünleri tespit eden alışveriş uygulaması

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-2

2015’in ilk çeyreğinde mobil cihazlardan yapılan e-ticaret harcaması ABD’de 10 milyar dolara ulaştı. İngiltere’de mobil cihazlardan yapılan giyim ve aksesuar araması perakende aramaların %65’ini oluşturdu. Müşteri alışkanlıklarını analiz eden Ever, insanların reklam, dizi veya filmde gördükleri ürünleri tespit edebilen bir mobil uygulama geliştirdi. Bu sayede favori dizinizdeki ana karakterin giydiği ceket siz de saniyeler içinde sipariş edebilirsiniz. Seen on Set adlı online platform işte insanlara bu olanağı sağlıyor.

 

2. Canlı yayın platformu, insanlara online olarak mağaza gezebilme imkanı sunuyor

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-3

Yeni teknolojiler, insanlara sanal bir şekilde AVM’lerdeki mağazaları gezme imkanı tanıyor. Yani artık AVM’ye gidip otopark problemine, kalabalığa ve gürültüye maruz kalmak zorunda değilsiniz. Örneğin, GoInStore akıllı gözlüklerle online olarak AVM’deki mağazaları gezebilirsiniz.

Sanal gerçeklik bu konuda çok önemli bir yer tutuyor. The Virtual Reality Department Store da son derece kişiselleştirilmiş bir tecrübe sunarak insanlara gözleriyle alışveriş yapma fırsatı sunuyor. Yine aynı şekilde Singapur’da tamamen sanal bir AVM bulunuyor.

 

3. Satın aldığınız ürünün tüm üretim aşamalarını görebilirsiniz

giysi-canli-uretim

Canlı yayın teknolojisi, online alışverişi sadece üç boyutlu hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda etik açıdan şeffaflık da sağlayabiliyor. Arjantinli tasarımcı Alejandro Sticotti ve Sudacas.com, atölyede üretilen ürünlerin tüm yapım aşamasını canlı olarak yayınlıyor.

 

4. Defile esnasında gördüğünüz elbiseyi satın almanızı sağlayan mobil uygulama

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-1

Zenginleştirilmiş gerçeklik sayesinde Blippar, moda defilelerinde gördüğünüz elbiseleri anında satın almanızı sağlıyor. Bu teknoloji aynı zamanda mobilyacılarda da geçerli. Tylko’nun Context View adlı uygulaması müşterilere mobilyaları evlerinde sanal olarak yerleştirme imkanı sağlıyor. Bu sayede salonunuza yakışmayan bir mobilyayı satın alma riskinden kurtuluyorsunuz.

 

5. Kişisel alışveriş uygulaması trendlere göre hediye tavsiyesi veriyor

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-4

IBM Watson birçok sektörde akıllı çözümlerin sunulmasını sağladı. Watson Trend kişilerin sosyal medyadaki yazışmalarını inceleyerek kişilere hediye önerisinde bulunuyor.

 

6. Fiziki mağaza, isteyen müşterilerine bir online mağaza gibi 24 saat hizmet veriyor

24-saat-acik-magaza

Bu zamanlarda online mağazalar ile rekabet etmek isteyen fiziki mağazalar birtakım yenilikler yapmak durumundalar. Bunların en güzel örneği ise Kenneth Cole isimli giyim mağazası. New York’ta bulunan Kenneth Cole mağazası, mesai saatleri dışında arayan ya da mesaj atan her müşteri için mağazayı bir süreliğine tekrar açabiliyor.

 

7. Akıllı deneme kabini aynası müşterilere sütyen ölçülerini söylüyor

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-8

Kıyafet deneme kabinlerinde de birçok yenilik mevcut. Rigby and Peller’in Hong Kong şubesindeki deneme kabinlerinde bulunan aynalar, müşterilere ideal sütyen ölçülerini söylüyor. Ayrıca Uniqlo firması, müşterilerin sert kış günler soğuktan korunmak için satın aldıkları termal giysilerin etki edip etmediğini görmeleri için deneme kabinlerinde ısıya duyarlı akıllı aynalar bulunuyor.

 

8. Mobil uygulama alışveriş yapan kişileri ödeme sırasından kurtarıyor

mishipay-hemen-odeme

Ödeme kuyruğunda beklemek alışveriş yapmanın en çileli aşamasıdır. Mishipay bu sorunu yeni uygulamasıyla çözmeyi amaçlıyor. Online alışverişlerdeki ödeme hızını gerçek mağazalara taşıyor. Twyst and QueueHop ise akıllı alışveriş poşetleri ve QR kodlarıyla ürün üzerindeki kodu tarayarak direkt ödeme yapma imkanı sağlıyor. Kasada sıra beklemek yakında tarih olacak gibi gözüküyor.

Mutlaka okuyun: Yüz tanıma sistemiyle ödeme yapmak!

 

9. Hindistan’da kargo paketleri metrolardan alınabilecek

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-7

İnternetten sipariş edilen ancak sahibine bir nedenle ulaşamayan kargo paketleri Hindistan’daki 10 farklı metro istasyonundan alınabilecek.

 

10. Mobil uygulama arkadaşlarınızın satın almak istediği şeyleri bildiriyor

perakende-sektorundeki-yenilikler-2016-10

İşaret teknolojisi son olarak unutkan müşterilere yönelik bir yenilik geliştirdi. Yani şöyle ki arkadaşınızın wish list’indeki (dilek listesi) bir ürünün yanındayken telefonunuza uyarı geliyor. “Ayşe bu kazağı almak istiyor.” gibi bir mesaj geliyor. Bu, arkadaşlarınıza sürpriz yapmak için ideal bir çözüm olabilir.

 

İlginizi çekebilir

Gıda Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Turizm Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Teknoloji Sektörü Trend İş Fikirleri
Moda ve Güzellik Sektöründe Dikkat Çeken İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir