Yüz tanıma sistemiyle ödeme yapmak!

Teknolojik girişimler bizleri şaşırttığı kadar hayatımızı da kolaylaştırıyor.Uniqul, müşterilerin cüzdansız ödeme yapabilmeleri için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor.

Geçenlerde Rusya’da geliştirilen, müşterilerin içinde bulunduğu ruh haline göre indirim sağlayan yüz tanıma sistemi Synqera’dan bahsetmiştik. Şimdi de, Uniqul bu teknolojiyi müşterilerin cüzdan kullanmadan alışveriş yapmasını sağlamak için kullanma amacında.

Finlandiya’da geliştirilen bu bilgisayar tabanlı sistem, müşterilere ödeme şekillerinin(nakit veya kredi kartı) sorulduğu kontrol noktalarında, biyolojik tarayıcı sayesinde yüzlerini tanıyıp, Uniqul hesaplarıyla eşleşecek şekilde kullanmayı planlanmıştır.

Uygulama yüzü tanıdıktan sonra, müşteri ödeme yapmak için “Tamam”a basarak onayluyor.

Şirket yetkilileri ,müşterilerin hakkını korumak ve biyometrik bilgilerini güvende tutmak için bu sistemde askeri seviyedeki gibi deşifre olması zor olan algoritma kullandıklarını söylüyorlar.

Helsinki’de yürütülen bir programdan yola çıkarak Uniqul,hizmetini müşterilerin seçtiği konuma göre fiyatlandırıyor.

Bu sistem, 1-2 kmlik alanlardaki mağazalarda kullanıldığında 0.99 avroluk bir ücret kesilmektedir. Bu ücret, şehirdeki uzak başka yerlerde kullanıldığında 2.99 avroya çıkmaktadır.

6.99avroluk bir ücret ise belirlenen konumundan dışarıya çıkanlar için uygulanmaktadır.

Aşağıdaki video bu Uniqul teknolojisinin özelliklerini özetlemektedir:

Dünya üzreindek teknolojik girişimcilik örneklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir