Plastik Atık Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Doğa dostu insanlar için plastik atıkların geri dönüştürülmesi kazançlı bir iş olduğu kadar da zorlu bir süreçtir. Bu işe başlamadan önce, plastik atıkların dönüştürülmesine ilişkin bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca imalatçıların hangi plastikleri talep ettiğini de bilmeniz gerekir. İşletmenizi açmadan önce çevrenizdeki pazarı araştırın, olası plastik kaynaklarının yerini tespit edin, alıcıları belirleyin ve ihtiyacınız olan ekipmanları satın alın.

 

Plastik geri dönüşüm işine nasıl başlanır?

1- Piyasayı ve rakiplerinizi araştırın. Ne tür plastikler toplamanız gerektiğini belirleyin. Potansiyel alıcılar için hangi tür plastik maddelerin kullanışlı olduğunu ve alıcıların size ne kadar ödeme yapacaklarını tespit edin. Geri dönüştürülen plastik maddelere ihtiyacı olan yerel imalatçıları araştırın. İşinizi kurmadan önce çevrenizde geri dönüştürülen plastiğe ihtiyaç var mı yoksa bu ihtiyaç daha önceden karşılanmış mı araştırın.

2- Plastik atıkları nereden bulacağınızı belirleyin. Plastik atıkları ev sahiplerinden alabilir, işyerinizin olduğu yerde bir toplama merkezi kurabilir,  gönüllü gençlerden plastiklerin toplanması için yardım alabilirsiniz. Yerel işletmelerle ve gruplarla geri dönüştürülebilir plastik atıkların toplanmasıyla ilgili görüşün.

3- İşletme ruhsatı alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde kurmak ve yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ruhsat ve izinleri almadan faaliyete başlamayın.

4- İşletmeniz için yer bulun. Plastik atıkları belli bir merkezde toplayacaksanız buna uygun güvenli bir yer bulmalısınız. Araçlar için geniş bir alan olduğundan ve aynı zamanda gerekli olan işleme ekipmanları için yeterli alan olduğundan emin olun.

5- Plastik atıkları geri dönüştürebilmek için ekipmanlar alın. Geri dönüşümle ilgili sektör sayfalarını inceleyin ve kullanılmış olan ekstrüderleri, parçalayıcıları ve öğütücüleri inceleyin. Ekipmanları satın almadan önce farklı firmaların fiyatlarını karşılaştırın. Başlangıç sermayeniz kısıtlıysa ve pahalı ekipmanları satın alacak gücünüz yoksa belli bir ücret karşılığında ekipmanları kiralayabilirsiniz. Yıkayıcılar ve kurutucular gibi temizlik malzemeleri yatırım yapmanız gereken diğer ekipmanlardır.  Dönüştürülen plastikleri imalatçılara ve diğer ilgili alıcılara göndermek için kamyon gibi taşıma araçlarını da ihtiyacınız olacaktır.

 

İhtiyacınız olanlar

İşletme ruhsatı

Kamyonet veya daha büyük araçlar

Plastik atık geri dönüşüm ekipmanları

Başarılı ve aynı zamanda çevreye duyarlı bir iş kurmak isteyenler için geri dönüşüm fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir