Geri Dönüşüm İşi Yapmak

Yeşili savunanlardansanız ve ellerinizin kirlenmesinden çekinmiyorsanız geri dönüşüm işi sizin için uygun olabilir. İnsanlar çevreye karşı daha duyarlı olmaya başladığından beri geri dönüşüm tesislerine olan ihtiyaçta artmıştır. Atıkları toplamaya başlamadan önce pazarı iyi analiz ettiğinizden emin olun, geri dönüştürülecek malzemeleri nereden bulacağınızı belirleyin, güvenilir ekipmanlar ve çalışanlar alın.

 

Geri dönüşüm işi nasıl yapılır?

1- Geri dönüşüm işindeki rakiplerinizi araştırın. Yerel rakiplerinizi yakından tanıyın ve yeni bir geri dönüşüm firmasına ihtiyaç olup olmadığını belirleyin. Daha uygun bir yerde işletmenizi açarak, rekabetçi fiyatlar uygulayarak veya farklı faydalar sağlayarak kendinizi rakiplerinizden farklılaştırın.

2- Geri dönüşüm alıcılarını tespit edin. Geri dönüştürmeyi planladığınız materyalleri kimlerin satın alacağını araştırın, ödemeleri nasıl gerçekleştirdiklerini ve nasıl sözleşmeler yaptıklarını öğrenin. Bazı alıcılar daha büyük hacimli materyaller için ödeme yaparlar ve bazı materyaller diğerlerine göre daha değerlidir.  Pazarda alıcı bulamayacağınız belli materyalleri dönüştürmeyin, talep olan materyallere yoğunlaşın.

3- Gerekli olan izin ve ruhsatları alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi açmadan önce bu belgeleri tamamladığınızdan emin olun.

4- Geri dönüşüm işiniz için yer bulun. Güvenlikli ve müşteriler için uygun bir yer tercih edin. Araçlar topladıkları atıkları boşaltacaklardır. Bu nedenle çok sayıda aracın rahatlıkla park edebileceği geniş park alanlarının olması gerekir. Aynı zamanda ekipmanlar içinde geniş bir alana ihtiyaç olacaktır. İşletmenizi rakiplerinize yakın bir yerde konumlandırmamaya özen gösterin.

5- Materyallerin satışa hazır hale getirilmesini sağlayacak olan işleme ekipmanlarınızı satın alın. Geri dönüşüm işlemlerini kendi yerinizde yapacaksanız öğütücüler, balya makineleri ve konteynırlar satın alın. Ağır hurda metalleri taşımak için forkliftler satın alın.  Kullanılmış yüksek kaliteli ekipmanlar bulmak ve en iyi fiyatlardan ekipmanları almak için geri dönüşüm ekipmanları satan internet sayfalarına bakın.  Geri dönüştürülen materyalleri alıcılara götürmek için bir veya birden fazla büyük araca yatırım yapın.

6- Çalışanlar alın. Elemanların geri dönüşüm işinde çalışabilmeleri için ne kadar deneyimli olmaları gerektiğini belirleyin. Eğer gerekliyse ağır iş makineleri kullanmada deneyimli olan çalışanlar alabilirsiniz.

7- Geri dönüştüreceğiniz materyallerinizi toplayın. Boşaltma tesisleri veya toplama hizmetleri sunabilirsiniz. Geri dönüştürülen materyalleri toplayan çevre gruplarıyla ve diğer kar amacı gütmeyen örgütlerle temas kurun. Materyalleri tesisinize getirmelerine karşılık eğitim hizmetleri veya başka avantajlar sunabilirsiniz.

 

İhtiyacınız olanlar

Öğütücü ve parçalayıcı gibi ekipmanlar

Büyük kamyonlar veya diğer araçlar

 

Hem kazançlı hem de ekolojik bir iş kurmak isteyen girişimciler için aşağıdaki sitemizdeki geri dönüşüm fikirlerine göz atabilirler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir