Cam Geri Dönüşüm Firması Kurmak

Ne iş kurabilirim” diye düşünenlerdenseniz cam atıkların geri dönüştürülmesi oldukça karlı ve kolay bir iştir ve günümüzde insanların çoğu bu işe girmektedir. Başarılı bir tüccar olmak istiyorsanız cam atıkları geri dönüştürme işine kolaylıkla başlayabilirsiniz. Ayrıca bu işe başladığınız takdirde toplumsal refaha da katkı sağlamış olursunuz. Sonuçta yeni bir işe girmek istiyorsanız geri dönüşüm sayesinde toplumsal refaha katkı sağlayabilir ve atık cam parçalarından yeni ürünler yapabilirsiniz. Ancak bunun için bazı ipuçlarını öğrenmeniz gerekir ve geri dönüşüm işiyle ilgili bazı önemli bilgileri edinmeniz gerekir.

 

Açıklamalar

1- Öncelikle işletme ruhsatınızın olması gerekir. İşletme ruhsatı için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurun. Belediye görevlilerine yeni işinizi anlatın ve yasal olarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Unutmayın işletme ruhsatınızı almadan faaliyette bulunamazsınız. Gerekli olan ruhsat ve izinleri bir an önce alın.

2- İşletmenizi açabilmek için sermaye bulmanız gerekir. Cam atıkları geri dönüştürme işi büyük ölçekli bir iş olmasa da yeterli sermayenizin olması gerekir. Kendi başınıza paranın tamamını bulamıyorsanız borç alabileceğiniz farklı birçok kaynak vardır. Para, faaliyette bulunabilmeniz için gerekli olan en önemli unsurdur.

3- Geri dönüşüm firmanız için yer seçin. Geniş ölçekli bir iş yapmak istiyorsanız buna uygun geniş bir alan bulmalısınız. İşin büyüklüğüne göre bir yer seçmelisiniz. Yeni işiniz için uygun yeri ararken bilinçli ve dikkatli olun.

4- Cam ürünlerin nasıl geri dönüştürüleceğine ilişkin bilgiler toplayın. Tabaklama gibi geri dönüşüm yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu yöntemler hakkında bilgi toplamak için geri dönüşüm firmalarıyla görüşebilirsiniz. Geri dönüşüm yöntemlerini bilen yabancı firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde başarılı bir geri dönüşümcü olabilirsiniz.

5- İnsanları yaptığınız işle ilgili bilgilendirin. Halka açık yerlerde işletmenizin reklamını yapmanız gerekir. Reklam için farklı medya araçlarını kullanabilirsiniz. Geri dönüşüm işiniz hakkında bilgi veren kartlar bastırabilirsiniz. Bunu yapmak için bir yazıcıya ihtiyacınız olacaktır. Bu kartlarda firmanızın adı, adres bilgileriniz, telefon numaranız ve hangi ürünleri dönüştürdüğünüz yer alsın. Bu reklamlar sayesinde müşteriler yaptığınız işin farkında olacaklardır.

6- Cam ürünleri nereden ve nasıl bulacağınız oldukça önemlidir. Şişeleri ve diğer cam ürünleri toplamanız gerekir. Akrabalarınızın evlerinden, çevrenizden, okulların ve hastanelerin çevresinden cam atıkları toplayabilirsiniz.

7- Cam ürünleri işletmenizde depolayın. İlerleyen günlerde hepsini bir araya toplayın. Belli bir miktara ulaşana kadar bekleyin ve daha sonra geri dönüşüm makinelerinde eritin.

8- Geri dönüşüm süreci için bazı ekipmanlar almanız gerekir. Modern ve son teknoloji ürünü geri dönüşüm makinesi almalısınız. Bunun haricinde eski cam ürünlerden yeni ürünler yapabilmek içinde ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır.

9- Cam ürünler toplamak için komşularınızın ve tanıdıklarınızın evlerini ziyaret edin. Cam ürünleri sizin için saklamalarını rica edin. Onlarla anlaşma yapabilir ve cam ürünlere karşılık belli bir miktar ödeme yapabilirsiniz. Eski cam ürünleri toplamak için imalat firmalarıyla temas kurabilirsiniz. Aynı şekilde onlarla da anlaşma yaparak ücret ödeyebilirisiniz.

10- İş yerinizi güzel bir şekilde dekore edin. İş yerinizin temiz ve düzenli olması gerekir. Unutmayın siz kirlenmeye karşı çevreyi koruyorsunuz. Bazen bu tür işler doğa için tehlike oluşturabilir. Ancak siz bunu engellemek için gerekli olan bütün önlemleri alın.

11- Başarılı bir iş adamı olmak istiyorsanız her zaman düzenli olmanız gerekir. Deneyimli ve işinde uzman çalışanlar alın ve eğer gerekiyorsa daha iyi iş çıkarmaları için onlara eğitim verin. Çalışanlarınızın ekonomik koşullarını göz ardı etmeyin.

Bu kurallar cam atıkları geri dönüştürürken sizin için iyi bir kaynak olacaktır. Geri dönüşüm piyasasında yer alabilmek için bu kuralları mutlaka uygulayın. Geri dönüşüm üzerine iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir