Geri Dönüşüm İşine Nasıl Başlanır?

Geri dönüşüm işi kurmak kendi başına karlı bir girişim olabilir. Diğer taraftan çevreye olumlu bir katkıda bulunacağınızı bilmekte harika bir duygudur. Peki, geri dönüşüm işine başlamanın sizin için mantıklı bir girişim olup olmadığını nasıl anlayacaksanız?

Geri dönüşüm işine başlamak için iş planı hazırlarken cevaplamanız gereken beş soru aşağıda yer almaktadır:

1 – Hangi atık malzemeleri veya maddeleri dönüştüreceksiniz? Talebi en yüksek olan ve en kolay bulunabilen geri dönüşüm malzemelerini veya maddelerini araştırın. (   mukavva kutu, plastik, metal, tekstil vb. )

2 – Atık malzemeleri veya maddeleri nasıl toplayacaksınız? İdeal olan geri dönüştürülecek malzeme veya maddelerin büyük ölçekli ve istikrarlı bir şekilde temin edilmesidir. Kaynaklara yakınlık oldukça önemlidir ve ayrıca taşıma maliyetlerinizi de hesaplamayı unutmamalısınız.

3 – Nihai ürünlerinizi kimler alacak? Yeniden kullanılabilir malzemeleriniz veya maddeleriniz için hangi sektörde pazar talebi var? Alıcıların balya formundaki ürünlerinize ne kadar ödeyeceklerini hesaplayın.

4 – İşletmenizi nasıl finanse edeceksiniz? Devletin veya diğer çevreci programların verdiği hibe veya özel kredileri araştırın. Maliyetleriniz tesis, ekipman, personel, elektrik ve bunlara ek olarak nakliye, depolama, atıkların ve geri dönüştürülen madde ve malzemelerin yükleme-boşaltmasını kapsamalıdır.

5- Faaliyetlerinizi karlı ve verimli hale nasıl getirebilirsiniz? Verimli bir geri dönüşüm süreci için hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu tespit edin. Geri dönüşüm süreci sınıflandırma, balyalama, depolama ve nakliyeden oluşur. Geri dönüştürülen malzeme veya maddelerin nakliyesi kolay olmalıdır ve yeniden kullanım değerlendirilmelidir. Balyalama ekipmanları sürecin otomatikleşmesine yardımcı olmalı ve tesisin çeşitli ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Geri dönüşüm işinde para var mı?

Devletin de desteklediği geri dönüşüm işi, çevreci ve karlı iş kurmak isteyenler için harika bir iş fikri. Geri dönüşüm işi son yılların en çok gelişen ve en karlı işlerinden biri. Geri dönüşüm işine girmek isteyenler için iş kurma tavsiyeleri vermeye devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. MERHABA ,

    Makine Mühendisiyim. kendi işimi kurmak her zaman hayalimdir ve geri dönüşüm işi yapmak istiyorum. Geri dönüşüm konusunda tecrübe edinip bu sektöre hizmet etmek istiyorum. bu konu da sizden nasıl bir yardım alabilirim. cevaplarınızı bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  2. Merhaba,
    Ben de bu tür bir girişim düşünüyorum. Fikir alışverişi yapmak isteyenler bana iamhalilkaya instagram adresinden ulaşabilir

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir