Plastik Şişeler Geri Dönüştürülerek Ayakkabı Üretiliyor

San Francisco merkezli tasarım şirketi Rothy’s geri dönüşüme uğramış plastikten dokuma ayakkabı üretiyor.

Plastik şişelerin geri dönüşüme tabi tutulmasıyla elde edilen malzeme sayesinde Rothy’s farklı renk ve tasarıma sahip ayakkabılar üretiyor. Yani şirket, plastik atıklardan sağlam ve yumuşak plastif lifleri elde ediyor ve bu şekilde 3D yazıcıyla uzun ömürlü ve defalarca yıkanabilen dokuma ayakkabılar üretiyor.

3D baskı en az düzeyde atık üretiyor ve ayakkabıya dikiş atılması zahmetini ortadan kaldırıyor. Ayakkabının tabanları karbonsuz kauçuktan yapılıyor. Bununla birlikte ayakkabının ömrü dolduğunda şirket kullanıcılara, ayakkabıları şirkete geri göndermelerini tavsiye ediyor. Böylece geri dönüşümle yapılmış ayakkabılar, bir kez daha geri dönüşüme girebiliyor.  Bir çift ayakkabının fiyatı 125 ila 145 dolar arasında değişiyor. Şirket şu anda sadece ABD içi kargo yapmasına rağmen yakın gelecekte tüm dünyaya açılmayı planlıyor.

Başarılı bir inovasyon ürünü olan ayakkabı hakkında daha fazla fikir sahibi olmak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Plastik atıklar, günümüzde sadece ABD’nin değil tüm dünyanın problemi. Bu problemin çözümüne yönelik dünyanın dört bir yanında haya geçirilen girişim projeleri de bunun en iyi ispatı. Örneğin Afrika’da, kullanılmayan parmak arası terliklerden hediyelik eşyalar üretiliyor. Keza Kolombiya’da, atık plastik şişe getiren kişiler toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebiliyor.

Sizce plastik geri dönüşüm sektöründe daha başka ne gibi inovatif iş fikirleri ve girişimcilik projeleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Geri Dönüşüm Sektöründeki Girişim Projeleri
3d Yazıcılarla İlgili İnovatif İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir