Restoran Hostesi Olmak

Restoranlarda müşterileri karşılayan kişilere restoran hostesi denir. Restoran hostesleri müşterilerin etkileşimde bulunduğu ilk ve son kişilerdir.Müşterileri karşılarlar ve masalarına kadar eşlik ederler. Restoranın atmosferini oluştururlar.

Restoran hostesi nasıl olunur?

1 – Her masayı takip edin. Servisçilerin servis yaptığı her masayla ilgili bir çizelge yapın ve masalara nelerin servis edildiğini bilin. Sizin vardiyanızdaki rezervasyonların hepsini takip edin ve hepsi için uygun masalar ayarlayın. Misafirlerin kaç kişi olacağını, saat kaçta geleceklerini ve hangi masada oturacaklarını not edin.

2 – Müşterilere nasıl davranmanız gerektiğini bilin. Başka bir misafirle ilgilenirken diğer misafir sizden yardım isterse göz kontağı kurarak hemen geleceğinizi söyleyin veya geleceğinizi belirten bir el hareketi yapın.

3 – Müşterilerinizi gülümseyerek karşılayın ve restorana davet edin. Unutmayın restoranın iyi bir izlenim bırakmasına yardımcı olacak ilk ve son kişi son kişi siz olacaksınız. Müşterilerinizin rahat etmesini sağlayın.

4 – Kaç kişinin yemek yediğini hesaplayın. Bekleyenler varsa bu kişilerin isimlerini listenizden kontrol edin. Misafirler genelde ne kadar bekleyeceklerini öğrenmek isterler. Hiçbir zaman net bir süre vermeyin. Yaklaşık olarak bir zaman verin. Bekleme listesine bakın ve aynı büyüklükteki her gruba beş dakika ekleyin. Misafirler genellikle sabırsız olur.

5 – Misafirleri karşıladıktan sonra en büyük masanın büyüklüğüne bakın ve oturma düzenini ayarlamaya çalışın.  Kalabalık grupları küçük masalara yerleştirmeye çalışmayın.

6 – Misafirleri nereye oturtacağınızı hesaplarken masaların yönünü değiştirebilirsiniz. Masaları garsonlara göre dağıtın. Ancak garsonların baktığı masa sayısını hesaplayarak bunu yapın. Gerekmedikçe iki büyük grubu yan yana getirmeyin.

7 – Misafirler oturduktan sonra hepsine birer tane menü verin. Menüleri masaya koyabileceğiniz gibi müşterilere de verebilirsiniz. Menüleri masanın üzerine koyup herhangi bir şey söylemeden masayı terk etmeyin.

8 – Malzemeler isteyin. Formlar kullanıyorsanız veya fosforlu kalemlere ihtiyacınız varsa müdürünüzden ihtiyacınız olan malzemelerini almasını rica edin. ( bunu öğle veya akşam yemeği kalabalığı başlamadan isteyin)

9 – Her müşteri için yer ayarladığınızdan ve masalarının temiz olduğundan emin olun. Masalar temiz değilse peçeteleri ve çatal-bıçakları hemen alın veya küçük bir fırça yardımıyla masayı süpürün. Temizlemek zaman alacaksa müşterileri bir yere oturtun ve temizliği halledin.

10 – Peçete, çatal-bıçak değişimi, bardaklara su doldurmak veya eşyaların taşınması gibi misafirlerin taleplerine karşı hazırlıklı olun. Misafirlerden birisi sizden bir şey isterse bunu garsona ileteceğinizi söyleyin.

11 – Masalar arasında gezinin. Masalarla ilgili bilgi almanın en iyi yolu budur. Kaç tanesi tatlıya geçmiş veya kaç tanesi hesap istemiş gibi. Masaya ihtiyacınız varsa yemekleri hızlandırmaya çalışın ve garsonlardan yardım isteyin. Unutmayın siz bir takımsınız.

12 – Gerekli olduğunda masaların temizliğine ve düzenlenmesine yardımcı olun. Masa için bekleyen misafirler varsa sizde garsonlara yardım edin.

 

İpuçları

Bekleyen misafirleri yerlerin oturturken gösterdikleri sabır için teşekkür edin.

Uzun süredir bekleyen ve mutsuz olmaya başlayan müşteriler varsa kahve veya su servisi yapın.

 

Uyarılar

Kötü bir gün geçiriyorsanız bu hizmetinize yansıtmamaya çalışın. Bütün duygularınızı ve egonuzu evde bırakın.

Flört etmeyin. Kimseye mesaj atmayın. Sakız çiğnemeyin. Misafirlerin önünde esnemeyin veya makyaj yapmayın.

Misafirler restorandan ayrılırken geldikleri için teşekkür edin ve onları yeniden görmekten çok memnun olacağınızı söyleyin.

Kibar, sempatik ve sakin görünmeniz gerektiğini unutmayın. Sıkıcı, kaba, snop veya sert olmayın.

Sizin işiniz restoranda işlerin yolunda gitmesini sağlamaktır. Konukları ve garsonları mutlu etmek sizin görevinizdir. Bunu nasıl başaracaksınız? Profesyonellik seviyenizi en yüksek standartlara çıkararak.

Olumsuz duygularınızı bir kenara bırakın. Bahşiş vermeyen, isteyerek sizi bunaltan veya hoşunuza gitmeyen şekillerde davranan müşterilere karşı nazik olmaya devam edin.

Masalarının değişmesini isteyen kişilerin verecekleri bahşişi kabul etmeyin.

Mutfakta, barda ve her masada neler olduğundan haberdar olun.

Diğer iş arkadaşlarınız veya misafirlerle ilgili dedikodu yapmayın. Siz tarafsız olmak zorundasınız.

 

İhtiyacınız olanlar

Karşılama masası

Tükenmez kalem

Fosforlu kalem

Küçük defter

Kurşun kalem

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir