Sağlık Sektöründeki Yenilikçi Girişimler

Gelecek için size bol bol ilham vermesi adına geçen yılın en iyi sağlık sektörü yeniliklerini sizler için derledik.

 

1- İşitme engelliler için metin uyarlayan gözlükler

akilli-gozluk

2013 yılında Google gözlükleri piyasaya çıktığı zaman yeni bir teknolojiyi sarıp sarmalayan şüphe duygusu herkeste rekor seviyedeydi. Bir şekilde, bu komik görünen cihazlar fonksiyonları ile genel kitleye hitap etmekte zorlandı. Ama geçen yıllarda akıllı gözlüklerde özel ihtiyaçları olan bireylere potansiyel olarak fayda sağlayabilecek bir takım gelişmeler yaşandı.

Frants Innovators şirketinin çıkartığı metin uyarlayan gözlüklerin, işitme kaybı olan dünya nüfusunun yüzde beşinin hayatları üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Herhangi bir gözlüğün üzerine takılabilen cihaz, Siri benzeri ses tanımlama sistemi gerçek zamanlı olarak konuşulanları metne dökerek kullanıcının görüş açısının köşesinde bir yerde küçük metinler halinde gösteriyor.

Yüz ifadelerini deşifre etmek ve otistik kullanıcılar için sosyal ipuçları sağlamak için yapay zeka kullanan Otizm Gözlüklerini de hatırlamak gerekir.

 

2- Engelli çocuklar için süper kahraman temalı biyonik eller

biyonik-el

3 boyutlu baskı daha erişebilir hale geldikçe protez modeller, onlara ihtiyaç duyanlar için önemli ölçüde çoğalmaya başladı. Open Bionics adlı şirket, genç engellilerin talihsiz kayıplarından dolayı fiziksel ve duygusal açıdan hızlıca iyileşmeleri için üç süper kahraman temalı robot elleri piyasaya sundu. Gençler, sıkıcı fiziksel terapiler yapmak yerine süper kahraman olmak için çalışabiliyorlar.

 

3- Yanık hastalarının acısını dindiren soğuk sanal gerçeklik dünyası

sanal-gerceklik-kis

Birçok sektör sanal gerçekliğin yeni kullanım alanlarını keşfediyor ama en etkileyici buluş tartışmasız olarak sağlık sektöründen geliyor. Deepstream VR şirketi yanık hastalarını buzlu, karlı bir atmosfere daldırarak yaralarının temizlenirken veya derilerinden oyulurken dikkatlerini dağıtmak için bir ateş etme oyunu olan “COOL!” adlı ürünü yarattı.

Ayrıca başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek için bağımlıları yüksek uyaranlı ortamlara götüren Sanal Gerçeklik Mağarası adlı oyunu da gördük.

 

4- Felç olan hastaların duygularla iletişimine yardımcı olan uygulama

duygularla-iletisim

Felçli hastalar genellikle konuşma ve görme yetilerini kaybederler ve birçoğu sevdikleri ile iletişim kuramayarak izole bir yaşam sürer. Beyin Bilgisayarı Arayüzü kullanarak I.am.here adlı mobil uygulaması felçi hastaların duygularını “Çok mutluyum” veya “Sıkıldım” gibi basit ifadelere çeviriyor.

 

5- Kan grubuna göre menü sunan Tayland restoranı

kan-grubuna-gore-restoran

Tıbbi teknoloji geliştikçe müşterilerin kendi özel sağlık ihtiyaçlarını bilmeleri eskisinden daha kolay oluyor. Bu da, yenilikçi şirketlerin müşterilerine sunabileceği ultra-kişiselleştirmede yeni bir devri başlatıyor. Bangkok’taki The Third Floor adlı restoranttaki menüler kan gruplarına göre hazırlanıyor. Bu sayede müşteriler kendi özel beslenme ihtiyaçlarına en iyi uyacak olan yemeği seçebiliyorlar.

Kendi DNA’ları ile ilgilenen kullanıcılar ise Genome Compass’i kullanabilirler. Gen dizilimleriyle uğraşan bilim adamları tarafından yapılan uygulama, kişilerin kendi eşsiz genetik yapıları ile ilgili haberler ve bilgiler sunuyor.

OpenBiome sağlıkla ilgili kişiselleştirme yapan bir diğer işletmedir. Şirket kullanıcıların kendi mikrobiyal topluluğunu yaratmalarına ve saklamalarına olanak veriyor bu sayede herhangi bir enfeksiyon durumunda kendi eşsiz bakterilerini yeniden oluşturmak için kullanılabiliniyor.

 

6- CYBH (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) için halka testleri

cinsel-yolla-bulasan-hastaliklari-tespit-etme

Cinsel sağlık kliniğini ziyaret etmek hala bir sorun olarak görünebiliyor ve bu da cinsel açıdan aktif ancak hastalanmış olan insanların tedavi görmek yerine hastalık yaymasına neden oluyor. Evde yapılan testler giderek yaygınlaşıyor ama Hoope firmasının takılabilir ürünü süreci daha hızlı ve acısız hale getiriyor. Kullanıcının başparmağına takılan cihaz hızlıca en yaygın ve tedavi edilebilir dört CYBH için kan testi yapıyor ve sonuçları bir uygulamaya gönderiyor.

 

7- Makerspace yaratıcı hemşirelerin fikirlerini gerçekleştirebiliyor

yaratici-hemsire

Ulusal sağlık sistemlerine ilişkin tartışmaların çoğunluğu altyapı ve finansman etrafında toplansa da, Yeni iş fikirleri sitemizde gördüğümüz yeniliklerin birçoğu aşağıdan yukarıya bir anlayış geliştirilen çözümlere yöneliktir. MakerNurse bunun en başarılı örneğidir. Bu girişim, fonksiyonel hastane ekipmanı icat etmek için kullanabilecekleri malzemeleri sağlayan bir çalışma alanı sağlayarak hasta zorlukları için genellikle ilk iletişim noktaları olan hemşirelerin yaratıcı ve problem çözme potansiyelini harekete geçiriyor.

 

8- Akıllı diş fırçası ve diş planı kombinasyonu iyi alışkanlıkları ödüllendiriyor

akilli-dis-fircasi

Her ne kadar akıllı diş fırçaları yeni bir fikir olmasa da, ağız ve diş sigortası şirketi bu teknolojiden farklı bir şekilde yararlanıyor. Beam firmasının diş fırçası seti ve uygulaması iyi alışkanlıkları ödüllendiriyor ve bilinçli fırçalayıcılar, tedavide indirimin yanı sıra sigorta primleri için ödenen paranın bir kısmını geri alabiliyor.

 

9- Duruş düzeltici gözlükler cihazları kapatıyor

kambur-duran-cocuklar

Gördüğümüz birçok sağlık teknolojisi kullanıcılara yapmamaları gereken şeyler konusunda yardımcı oluyorlar. EyeForcer ise kullanıcıların duruşlarını takip ederek, duruş bozukluğu olduğunda cihazı kapatıyor ve kişi düzelene kadar da tekrar açmıyor. Başarılı iş fikri, özellikle telefonla oynayan çocukların duruş bozukluklarını düzeltmeyi amaçlıyor.

 

10- Tedarik droneları Gana’da istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olabilir

kargocu-drones

Artık gökyüzünü dolduran sürekli uçan mevcut robotik filolar olmadan yeni bir yenilik başarmak neredeyse imkansız. 3 boyutlu baskı, sanal gerçeklik ve diğer öne çıkan teknolojiler gibi dronelar birçok farklı sektörde denenmeye başlandı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yürütülen İHA’lar artık Gana’nın Doğu kısmında prezervatif, doğum kontrol hapı ve diğer tıbbi malzemeleri tedarik ediyor.

 

İlginizi çekebilir

Sağlık Sektörünün Geleceği Nasıl Olacak?
Trend İş Fikri: Sağlıklı Fast Food

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir