Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Sabahın köründe uyan. Arap saçına dönmüş bir trafikte her biri yarı uyur haldeki çalışanlarla dolu kalabalık sokaklardan geçmeye çalışıp ofisine ulaş. Sonrasında ise tüm gün o e-postadan bu e-postaya koş, her bir e-postada beynin daha da uyuşsun. Ta ki saatler beşi vurup da özgürlüğüne yeniden kavuşuncaya dek.

Kulağa korkunç geliyor değil mi?

Peki ya birkaç kuruş kazanacağım diye bu çetin mücadelenin monotonluğu içinde şuurunuzu kaybetmişcesine uğraşmak yerine istediğiniz zaman, istediğiniz yerden – hatta uyurken bile para kazanabileceğinizi söylesek?

Affiliate marketing sisteminin perde arkasında bu düşünce vardır.

Affiliate marketing, satışları artırmak ve kayda değer bir çevrim içi gelir elde etmede kullanabileceğiniz popüler bir pazarlama tekniğidir.

Son günlerde geleneksel pazarlama taktiklerinden uzaklaşmaya yönelik yeni yaklaşımlar hem markalar hem de affiliate pazarlamacıları için yeni bir dünyanın kapılarını aralamıştır. Yazımızda sizler için pazarlama dünyasının bu yeni gözdesini tüm ayrıntıları ile inceleyebileceğiniz kapsamlı bir rehber hazırladık.

Hemen başlayalım.

 

Affiliate Marketing – Satış Ortaklığı Nedir?

Pasif gelir konusunda internetteki en yetkin isimlerden biri olan Pat Flynn, satış ortaklığını şöyle tanımlıyor:

Affiliate marketing, başka insanların ya da şirketlerin ürünlerini tanıtarak ve pazarlayarak komisyon kazanmaktır. Beğendiğiniz bir ürün bulursunuz, bu ürün hakkında inceleme yazısı yazarsınız, video çekersiniz ve bu içeriklerin altına söz konusu ürünü satış linkini koyarsınız. İnsanlar bu linke tıklayıp ürünü satın aldıklarında siz de bu alışverişten belli bir komisyon alırsınız.

Buna ek olarak Wikipedia’da satış ortaklığı 4 farklı unsurdan oluşan bir süreç olarak tanımlanır: Satıcı, satış ortaklığına imkan kılan platform, satış ortağı ve müşteri.

4 unsurdan oluştuğu doğru ancak temel olarak iki taraf vardır satış ortaklığında: Üretici veya satıcı ile satış ortağı. Yani satış ortaklığı bir ürünün satışından elde edilen komisyonculuk olarak da değerlendirilebilir.

Ayrıca ürünün hem üreticisi hem de satış ortağı olmanız da mümkündür.

Şimdi bu 4 unsura bakalım.

Satıcı/Üretici: Ürünün imalatçısı, satıcısı; üretici firma, perakendeci… Bu kişi ya da firma ürünü üretir. Tek bir kişi de satıcı olabilir, milyar dolarlık bir şirket de. Bu kişi ya da firmanın ürünü bizzat üretmesi şart değildir. Ürünü satmak yeterlidir.

Satış ortaklığı platformu: Dünyanın en büyük satış ortaklığı programı Amazon’a aittir. Zaten satış ortaklığı dendiğinde akla gelen ilk şey Amazon’dur. Amazon’un satış programı sayesinde tek bir ürünün satın alınmasına aracılık ederek 5 dolar da kazanabilirsiniz, 1000 dolar da. Bu tamamen ürünün fiyatına bağlıdır. Yine Amazon dışında Trendyol, Hepsiburada gibi siteler de bulunmaktadır.

Mutlaka okuyun: Trendyol Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Müşteri: Müşteri ya da tüketici,satış ortaklığı sisteminin olmazsa olmazıdır. Yani alışveriş olmazsa satış ortaklığı da olmaz.

Satış ortağı: Ürün ile müşteriyi buluşturan kişidir. Ürünle alakalı blog yazan, inceleme videosu çeken; bir anlamda internette gezen insanları spesifik bir ürünü satın almaya teşvik eden kişidir satış ortağı. Mesela Youtube’daki videoların altında Amazon linkleri görürsünüz. 20 yaşında bir vlogger, kameralarının, ekipmanlarının Amazon linkini paylaşır. Çünkü bu kişi Amazon satış ortaklığı programına üyedir. Eğer siz bu linklerden birine tıklayıp bu çocuğun kullandığı kamerayı satın alırsanız bu vlogger sizin alışverişiniz sayesinde Amazon’dan belli bir kazanç elde eder.

 

Affiliate Marketing Ne Kadar Kazandırır?

Yani gördüğünüz üzere bu işten para kazanabilmek için ya satıcı/üretici olmanız gerekir ya da satış ortağı olmanız gerekir. Ya sattığınız ürün tanıtılmalıdır ve daha çok kişiye ulaşmalıdır ya da belli bir ürünü tanıtarak daha çok kişinin satın almasını sağlamalısınız. Böylece ne kadar çok kişi tanıttığınız ürünü satın alırsa sizin de kazancınız buna paralel olarak artar. Kazanç oranınız genelde sattığınız ürün başına %10 ila %35 arasında değişiklik gösterir.

Şu anda ülkemizde de oldukça popüler olan trendyol satış ortaklığı sayesinde binlerce kişi sadece bu işi yaparak geçimini sağlamaktadır. İnstagram’da 30 bin takipçiye ulaşmış biri affiliate marketing ile ayda ortalama 5.000 TL para kazanabilmektedir.

Şimdi hem satıcı/üretici olmanın yollarına hem de satış ortağı olmanın yollarına bakalım.

 

4 Adımda Nasıl Satış Ortağı Olunur?

Satış ortağı olarak dijital girişimcilik maceranıza başlamanın 4 adımı var.

Öncelikle belli bir niş belirlemeli ve bu spesifik kategoriye ait ürünleri incelemelisiniz. Örneğin bir blog açabilir, bir Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Sözgelimi sadece tıraş aletleriyle alakalı bir blog oluşturabilir ve bu sitede onlarca farklı ürünü inceleyebilir, test edebilirsiniz.

İkinci olarak sitenize veya kanalınıza abone olan kişilerin e-mail adreslerini toplamanız şart. Böylece takipçi kitlenize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. İnsanların sizin içeriğinizi görmesini beklemek zorunda değilsiniz.

Üçüncü olarak takipçi kitlenize yönelik haftada birkaç kez webinar, videolu sohbet düzenleyebilirsiniz. Böylece ürünle ilgili insanlar size istedikleri soruları sorup ona göre satın alma kararı verebilirler.

Son olarak bu işten para kazanmaya başladıkça daha çok insanı sitenize, blogunuza çekmek için paralı Google reklamı verebilirsiniz.

Şimdi biraz daha detaya inelim.

a. Spesifik Bir Ürünü İnceleyin

Satış ortağı olmak, esas satıcı olmaktan kolaydır. Çünkü ürün fikri bulmak gibi bir derdiniz yoktur. Siz sadece mevcut bir ürünü pazarlamakla uğraşırsınız.

Satmaktan gocunmayacağınız bir ürün seçin ve bu ürünün satıcısına ulaşın. Bu noktada aklınıza gelen her ürün olabilir.

Örneğin…

RaceGrooves kanalı pistleri ve arabaları inceliyor.

Sadece pist ürünleri inceleyen bir kişinin 670.000 takipçisi var. İnanılmaz!

Başka bir örnek… Saç düzleştirici aletleri inceleyen bir web sitesi var.

Bu kişi, bir kadın olduğu için saç düzleştiricileri düzenli olarak kullanıyor. Yani incelediği ürünleri bizzat kendi de kullanıyor. Bu nedenle inceleme yazıları son derece detaylı ve kaliteli oluyor. Bu da Google’da bu sitenin üst sıralarda çıkmasını sağlıyor.

Siz de böyle yapmalısınız.

İncelemeleriniz özgün, detaylı ve faydalı olmalı. Zaten ilgilenmediğiniz bir ürünle ilgili inceleme yazısı yazarsanız üslubunuzdan konuyla alakanız olmadığı direkt anlaşılır.

Pat Flynn’in dediği gibi sattığınız ürünle sizin de bir bağınız olmalı. Yani bir ürünü sadece para kazanmak için değil, aynı zamanda kullandığınız ve insanlara detaylı bir biçimde anlatmak-tavsiye etmek için incelemelisiniz.

Eğer tavsiye ettiğiniz ürünü detaylı olarak tanımıyorsanız insanlar size neden güvensin…

İşte bu tür bir blogunuz veya Youtube kanalınız varsa incelediğiniz ürünlerin Amazon linkini paylaşabilirsiniz.

Bir linke tıkladığınız zaman “ref=” gibi bir ifade varsa bu link bir Amazon satış ortağının linkidir.

Amazon Associates programına kaydolarak incelediğiniz ürünlerin size özel referans linkini alabilirsiniz.

Eğer sadece link üzerinden satış yapmayı planlıyorsanız sitenize ya da kanalınıza sağlam bir trafik olmalıdır tabii ki. Yani insanların size gelmesini istiyorsanız sitenize-kanalınıza ait iyi bir takipçi kitlesi olmalı.

Ya da siz insanların ayağına gidebilirsiniz.

b. E-mail Listesi Oluşturun

E-mail pazarlama hala en geçerli pazarlama yollarından bir tanesi.

Bu noktada sattığınız ürünlere ilgi duyabilecek, hedef kitlenize ait insanların e-mail adresini toplamanız çok önemli.

E-mail toplamak için çeşitli yollar mevcut.

Hello Bar eklentisini web sitenize kurarak sitenize giren insanların e-mail adresini toplayabilirsiniz. Bu kişilere ücretsiz e-kitap gibi şeyler sunmanız, insanların e-mail adreslerini girmeleri için güzel bir teşvik olur.

Exit Gate ise insanlar web sitenizden çıkarken pop-up şeklinde açılır ve insanların siteyi terk etmeden e-mail adreslerini vermelerini sağlar.

Yine çeşitli Wordpess eklentileriyle ziyaretçilerinizden size e-mail adreslerini vermelerini isteyebilirsiniz.

Sitenizde sadece tek bir e-mail toplama eklentisi olmasına özen gösterin.

Spesifik, niş bir konuyla ilgilenen insanların (saç düzleştirici, tıraş makinesi, portakal sıkacağı) e-mail adreslerini topladığınız zaman bu insanlara affiliate marketing yaptığınız ürünlerle alakalı e-mail gönderebilirsiniz. İnsanlar bu kadar niş bir ürünle alakalı bir siteye e-mail adresi verdiğine göre satın alma ihtimalleri de bir hayli yüksektir diyebiliriz.

Bu kişilere haftada bir e-mail göndermeniz ise makuldür. Bu e-maillerde sadece satış odaklı olmayın. İnsanlara faydanalabilecekleri içeriklerin başlıklarını da yollayın.

Bu da web sitenizde veya Youtube kanalınızda satış odaklı içeriklerin yanında faydalı içeriklerin de olmasını şart koşar.

E-mail listenizde 500 ve daha az sayıda kişi olsa bile yine de iyi satış oranları yakalayabilirsiniz. Bunu da belirtelim.

Mutlaka okuyun: E-Mail Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

 

c. Takipçilerinizi Eğitin

Webinar… Web üzerinden seminer gibi düşünebilirsiniz. Görüntülü konuşma olarak da değerlendirmek mümkün.

Webinar şahane bir yöntemdir çünkü…

Diyelim ki buzdolabı satın alacaksınız…

Bir buzdolabının inceleme videosunu izlemek veya bu buzdolabının canlı olarak tanıtımını izlemek sizi satın alma konusunda daha çok motive eder.

LeadPages gibi araçlar sayesinde insanların kolayca webinar’a girmelerine imkan tanıyabilirsiniz.

Canlı olarak düzenleyeceğiniz webinar’ı sosyal medya hesaplarınızdan tanıtmalı, insanların webinar’ı canlı olarak izlemesini sağlamalısınız.

Genelde Instagram Canlı Yayın da webinar düzenlemek için ideal bir mecradır.

Webinar’larda…

 • Ürünün özelliklerini anlatırsınız.
 • İnsanların aklındaki soruları cevaplarsınız.
 • Ürünle olan ilginizi ve hikayenizi anlatırsınız.
 • İnsanların bilinçli alışveriş yapmasını sağlarsınız.

Bir webinar’dan sonra tanıttığınız ürünün linkini izleyenlerle paylaştığınızda insanlar bundan rahatsız da olmaz. Zira tanıtım ve anlatım için emek vermişsinizdir. Dolayısıyla insanlar eğer ürünü beğenirse sizin affiliate marketing yaptığınız bir linke tıklayarak ürünü satın almaktan gocunmazlar. Hatta bunu size küçük bir iyilik olarak görürler.

 

d. Paralı Reklam Verin

Affiliate marketing ile para kazanmaya başladığınız zaman, paralı reklam vermeyi de düşünebilirsiniz.

Paralı reklam vererek;

 • Web sitenize daha çok trafik çekersiniz.
 • E-mail listenizi genişletirsiniz.
 • Webinar’larınıza daha çok kişinin katılmasını sağlarsınız.

Örneğin Google’a “learn leadpages” yazdığınız zaman paralı bir reklam görürsünüz. Bu reklamda Leadpages sitesinin düzenlediği webinar’ın reklamı da vardır.

Yine size rakip olan firma ya da sitelerin Google’da önüne geçmek için de paralı Google reklamı vermeyi düşünebilirsiniz.

Paralı reklam vererek;

 • E-mail listeniz genişler. Böylece hedef müşteri kitlenizde artış olur.
 • Bu kişilerin web seminerlerinize katılma ve nihai olarak sattığınız ürünleri satın alma oranı artar.

Örneğin John Lee Dumas, Entrepreneur on Fire adlı sitenin kurucusu, düzenli olarak webinar düzenliyor ve bu webinar duyurusunu web sitesinin ana sayfasında yapıyor.

Webinar’a katılım için e-mail adresini giren kişilere ise otomatik e-mailler gönderiliyor. Bu e-maillerde ise katılımcılara faydalı olabilecek bilgiler, yazılar, içerikler paylaşılıyor. 10 gün boyunca bu tür e-mailler gönderiliyor ve 11. günde daha detaylı ve özel içeriklere erişim için ücretli üyelik teklif ediliyor.

Yani paralı reklam sayesinde çekilen kişilere, önce bilgi ve faydalı içerik sunuluyor ve bir zaman sonra daha üst düzey, premium içerikler ve dersler için premium üyeliğe geçiş teklif ediliyor. Bir nevi satış süreci yavaş ve sağlam adımlarla inşa ediliyor.

Bu döngüyü sürdürebilmek için de daha çok reklam satın alıyor ve daha çok satış yapıyor.

Yani özetle satış ortaklığından para kazanmaya başladığınız zaman bu işi büyütmek ve daha çok kazanç elde etmek için paralı reklam vermeye başlamanızı tavsiye ederiz.

 

4 Adımda Nasıl Satıcı Olunur?

Eğer bir affiliate marketing programına üye olarak ürünlerinizin satış ortakları tarafından satılmasını istiyorsanız 4 temel adımı izlemeniz gerekiyor.

Öncelikle bir ürün fikriniz olmalı.

İkinci olarak bu ürünü geliştirip insanların ilgi gösterip göstermediğini ölçmelisiniz.

Üçüncü olarak ürünü üretmelisiniz. Yani imalat aşamasından bahsediyoruz.

Son olarak satış ortakları bularak ürünü sizin adınıza pazarlamalarını sağlamalısınız.

Şimdi bu 4 aşamayı daha detaylı inceleyelim.

a. Ürün Fikri Bulun

İnsanlar genelde ürün fikri bulmanın en zor aşama olduğunu söyler fakat aslında bu doğru değildir. Fikir bulmak kolaydır.

Fikrinizin aşırı özgün olmasını, bir deha ürünü olmasını istiyorsanız işte bu zordur.

Eğer satış ortaklığı üzerinden ürünlerinizin satılmasını istiyorsanız ürün fikrinize karşı duygusal bir bağınız olmamalı.

Yani mevcut ürün ve hizmetlere bakmalısınız. Bu ürün veya hizmetleri nasıl geliştirebileceğinizi düşünmeli, mevcut ürünlere ilaveler yapmaya çalışmalısınız.

Mesela bir ev hanımı düşünün. Evi süpürmek için robot elektrikli süpürgeler son yıllarda oldukça revaçta.

Google araştırması yapıldığında şöyle bir şey çıkar karşınıza.

Bu ürünler hakkında yapılan yorumları okuyarak geliştirme yapılabilecek özellikleri tespit edebilirsiniz.

Mesela bazı robot süpürgelerin şarjı çok az gidiyor olabilir. Bazıları çok ses çıkarıyor olabilir.

Bu gibi durumları tespit ederek piyasada halihazırda satılan ürünlerden daha iyi ürünler satmaya çalışmanız gerekir.

Ürün fikri bulmak için araştırma yaparken Buzzsumo gibi web sitelerinden de yararlanabilirsiniz. Bu site ürünlerin sosyal medyada ve internette ne kadar popüler olduğunu gösterir. Yine Youtube’a aklınızdaki ürün fikrini yazarak ürünle ilgili ne kadar içerik olduğunu görebilirsiniz. İçerik sayısı ne kadar çoksa ürün o kadar popüler demektir.

b. Ürün Fikrini Ölçün

Ürün fikri bulduktan sonra öncelikle bu fikrin insanlara hitap edip etmeyeceğini ölçmemiz gerekir.

Bunu da insanlara sorarak öğrenebilirsiniz. Yani insanlar sizin satmak istediğiniz ürünü satın alır mı almaz mı?

İnsanlar ürününüze ilgi gösterir ise onlara satın alma imkanı sunun. İnsanlara ürününüzün numunesini gönderin. Eğer ürün gerçekten işlerine yaradıysa bu numuneyi dahi satın alacaklardır.

c. Ürünü Yaratın

Bir üründen toplu olarak imal ettirmek için pek çok yol var ancak biz burada üretimden ziyade satış ortaklığının mantığına odaklanmış durumdayız.

Bir fiziki ürün yaratabileceğiniz gibi dijital bir ürün de yaratabilirsiniz.

Ürün piyasaya sunmaya hazır hale gelince ise sırada satış ortaklığı programına kaydolmak vardır.

d. Satış Ortaklığı Yapacak Kişiler Bulun

Gelir Ortakları, Reklam Action,Gumroad, Digital Product Delivery gibi platformlar ile kolayca satış ortağı bulabilirsiniz.

Önemli ve zor olan sizin sattığınız ürüne ilgi gösterecek bir kitlesi olan satış ortakları bulmaktır.

Bu nedenle sizin ürününüzü kullanmaya yatkın insanlardan oluşan bir takipçi kitlesi, blogu, Youtube kanalı olan kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Mesela oyuncu klavyesi satıyorsanız Youtube’da oyun videoları çeken yüksek takipçili kişilere satış ortaklığı teklif edebilirsiniz.

Dijital ürünlerde ise satış ortaklığı komisyonu genelde %50’dir. Zira dijital bir ürünün replikasını yapma durumu yoktur. Bu nedenle örneğin renk düzenleme filtresi satıyorsanız satış ortağınıza %50 komisyon verme konusunda muhafazakar davranmayın.

 

Sonuç

Hadi gelin, meseleyi toparlayalım.

Affiliate marketing işine girmek için 2 temel yol var.

Ya satıcı olursunuz ya da satış ortağı olursunuz.

Satıcı olmak için yapmanız gerekenler:

 • Geçerli ve piyasası olan bir ürün fikri bulmak
 • İnsanların bu ürünü ön sipariş vermesini sağlamak
 • Ürünü üretmek veya ürettirmek
 • Satış ortağı bulmak ve bu kişilerin sizin ürününüzü tanıtmalarını sağlamak

Satış ortağı olmak için yapmanız gerekenler ise:

 • Spesifik bir ürün kategorisi bulmak ve bu ürünler hakkında inceleme yazıları ve videoları oluşturmak
 • Bir e-mail listesi oluşturmak
 • Webinar vs. yaparak hedef müşteri kitlesini eğitmek ve ürünü satın almalarını sağlamak
 • Paralı reklam alarak incelediğiniz/tanıttığınız ürünlere trafik sağlamak

Yani özetle online pazarlama alanına giriş yapmak için satış ortaklığı çok iyi bir yoldur.

Aklınıza takılan sorular ya da eklemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Şimdiden bol kazançlar!

 

Sıkça Sorulanlar

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı kısaca başka bir kişinin ürün ya da hizmetini pazarlayarak gelir elde etmektir. Sattığınız her üründen belli bir oranda pay alırsınız. Örneğin 100 TL'lik bir ayakkabı için 15 TL kazanç edebilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yaparak Ne Kadar Kazanabilirim?

Sattığınız ürüne, takipçi kitlenize ve ne kadar etkili pazarlama yapabildiğinize bağlı olarak kazancınız değişecektir. O yüzden sabit bir miktar belirtmek doğru olmaz. Satış ortaklığı yapanlar ayda 500 TL ila 20.000 TL arasında değişen miktarlarda kazanç sağlamaktadırlar.

Satış Ortaklığı Siteleri Nelerdir?

Gelir Ortakları, Reklam Action, Trendyol, Amazon vb. sitelere üye olarak satış yapabileceğiniz ürünleri seçebilirsiniz.

Satış Ortaklığı Bir Saadet Zinciri mi?

Satış ortaklığı saadet zinciri değildir. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri firma adına satarak bunlardan komisyon alırsınız.
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir