Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenlere örnek başarı hikayeleri

E-ticaret işine başlamayı düşünen insanların çoğu kendilerine tamamen özgürlük sağlayacak heyecan verici bir ürünü satmanın hayalini kurarlar.

Peki, bu insanlara ne olur?

Ne satacakları ile ilgili hiçbir fikirleri yoktur.

Başarısızlık endişesi adım atmalarını engeller.

Bir fikirleri vardır ancak bir sonraki adımın ne olduğunu bilmezler.

Bunlar size de tanıdık geliyor mu? Endişelenmeyin. Size birtakım önemli bilgiler vereceğiz ve kendi e-ticaret işlerini kuran yakın çevremizdeki 2 Türk girişimcinin hikayelerini anlatacağız.

Önce 1.girişimcimizden bahsedelim.

 

Ne tür bir problemle karşılaştınız?

Bir gün belimi incittim ve rehabilitasyon esnasında iyi bir postürün ne kadar önemli olduğunu anladım. Mühendis olduğum ve bütün gün ofis koltuğunda oturduğum için kendime bir ürün yapmaya karar verdim. Ürünün faydasını görünce başka insanlarında faydalanmasını istedim.

Bu ürün duruş bozukluklarını önlüyor ve bütün gün sandalye otursanız bile beliniz rahatsız olmuyor.

 

İnsanların ürününüzü almak isteyip istemeyeceğini nasıl belirlediniz?

Basit. Ürünü yapmadan önce insanlardan fikirle ilgili onay aldım. Ön satış ürününüzle ilgili gerçek talebi görmek ve finansal riskleri minimuma indirmek için kullanılan güçlü bir stratejidir. Bununla birlikte benim ürünümün kabiliyetinin insanların sağlığına faydalı olabileceği ile ilgili bir inancım vardı çünkü ilk müşteri bendim.

Bir sürü insan gittigidiyor, ebay gibi siteleri incelemek için zaman harcıyor, pazar araştırması yapıyor ve satmak istedikleri ürünü insanların alıp almadığını takip ediyor. Ön satış bu tür varsayımların azalmasına yardımcı oluyor ve daha hızlı ilerlemenizi sağlıyor.

 

Ürününüzün ilk versiyonunu nasıl yarattınız?

Benim ürünüm postürle alakalıydı ve masörüm omurgamı köpük bir rulonun üzerine yaslamamı gerektiğini söylemişti. Köpük ruloyu kullandığımda omuzlarımın ne kadar rahatladığı ile ilgili bazı ölçümler yaptım. Demir testere aldım ve deneyimlemeye başladım. Özetlersek ilk prototipte başarılı olamadım. Aslına bakacak olursanız ilk müşterilerimden birinin migreninin tutmasına bile neden oldu ( beklediğim etki değildi). Bu noktada pes etmek kolay olurdu ancak başarının bir anda gelmeyeceğini biliyordum.

İnsanların çoğu tüketicilerin çözmek istedikleri problemleri tanımlamak yerine çözümlere odaklanırlar. Çalışmalarınızın siz de dahil potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

 

Karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?

Ürünü almadan önce ürünün problemi nasıl çözdüğünü gösteren videolar hazırlamak ve kanıtlar sunmak insanları satın alma öncesi ikna etmeye yarar. Bazı insanlar ürünümün tasarımıyla ilgili problemler yarattı çünkü maliyetleri düşürmek için her şeyi basit tutmuştum.

Ürününüz hiçbir zaman kusursuz olmayacak. Ürünü isteyen kişileri bulun ve zamanla ürününüzü geliştirin. İlk jenerasyon iPod ve şu anki iPhone modellerini düşünün.

Başarısızlık korkusu birçok insanın bahsetmek istemediği sorunlardan biridir. İşinizde ve özel hayatınızda başarısızlığı deneyimlemek başarısızlık korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olur.

 

Fiziksel ürünler satmaya başladığınızdan beri neler öğrendiniz?

Şu anki ürün tasarımım 27 prototip denemesinin sonucunda ortaya çıktı. Ölçeklendirmeyi nasıl yapmam gerektiğiyle ilgili tavsiyeler vermeye çalışan insanları kibarca görmemezlikten gelmeyi öğrendim çünkü bu insanların %99’u hayatları boyunca bir ürün yapmak için tek bir lira bile harcamamıştır.

 

E-ticaret sitesi kurmak isteyen diğer insanlara ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle müşteri tabanı oluşturun. Müşterilerle erken etkileşime girmek ürününüzü garanti altına almanın ve en yaygın endişelere seslenmenin anahtarıdır. Bir e-ticaret dükkanı birçok müşterinin problemine çözüm olabilir. Problemi bulun ve insanların alması için mümkün olduğunca kolaylaştırın.

 

Ürün satışından ne kadar kazandınız?

Kendi cebimden hiç sermaye koymadan -tamamen sermayesiz- aylar içinde 10.000 TL gelir elde ettim. Şu kısmı tekrar okuyun: “hiç sermaye koymadan tamamen sermayesiz!”

—————————————————————————————————————————————

2.girişimcimizin protein içecekleri için geliştirdiği ürünün hikayesi de şöyle:

 

Neden bu ürünü satmaya karar verdiniz?

Bu ürünü yaratmaya karar verdim çünkü her gün peynir altı suyuyla yapılan protein içiyordum ancak hiç memnun değildim.

Protein içeceği kahvaltı, öğle yemeği, seyahat, araba yolcukları veya sinema gibi birçok yerde tüketiliyor. Şişelere kendi proteinini koyup üzerine su veya süt ekleyerek içen bir sürü insan tanıyorum. Bana göre bu yol kullanışlı değildi.

İnsanlar protein içeceklerini gün boyu yanlarında taşıyorlar ve eve gittiklerinde temizliyorlar. Bu benim için uygun bir çözüm değil çünkü kalmış protein kokusu çok kötüdür. Ben istediğim zaman içeceğim ve sonrasında unutacağım ve temizlemek zorunda kalmayacağım bir ürün istiyordum.

İki örnekte de gördüğünüz gibi problemleriniz için çözümler bulmanız iyi iş fikirlerinin doğmasına yardımcı olmaktadır.

 

İnsanların ürününüzü almak isteyip istemeyeceğini nasıl belirlediniz?

Ön satışlar birçok varsayımın ve şüphenin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Bende bu nedenle bu yolu tercih ettim.

 

Ürününüzün ilk prototipini nasıl yarattınız?

Benim için en zor süreç ürünü yaratmaktı. Kafamda bir fikir vardı ancak şimdi ne olacaktı? Kafamdaki gibi şişeler ve kapaklar bulmak için Google’da bir sürü araştırma yaptım. Farklı boyları denemek için birkaç ürün numunesi aldım. Şişelerin içine her zaman içtiğim proteinlerden koydum ve denedim. Sonuçtan gayet memnun kaldım ve daha büyük miktarlı şişe ve kapak siparişi verdim. İlk kez bu noktada yatırım yapmış oldum.

Ürünün tamamlanması zor olacaktır ancak ön satışlara başlamadan önce temel bütçe yapmaya odaklanmanız size avantaj sağlar.

 

Neler öğrendiniz?

Elimde kafamdaki fikirden başka bir şey yoktu ve ürünün onaylanması benim için çok önemliydi. İnternet sitesi yoktu, kredi kartları yoktu ve hatta ortada ürün yoktu. Ancak basit bir fikirken bile ön satışlar sayesinde 7 kişi ürünümü aldı. Ön satışlar bir sürü parayı çöpe atmanızı ve boşa zaman kaybetmenizi engeller.

Paypal’ı ön satış için kullanabilirsiniz.

 

E-ticaret mağazanızı kurmanın en zor kısmı neydi?

Mağaza kurmak oldukça kolaydır ancak müşteri bulmak da bir o kadar zordur. Süreci tersine döndürerek yola çıkmak yani müşteri bulup mağaza kurmak işlerinizi kolaylaştırır.

Müşterileri manüel süreçler aracılığıyla – gittigidiyor,sahibinden gibi – bulmanız size zaman kazandırır.

 

Ürün satışıyla ilgili hatırlanmaya değer olaylar oldu mu?

En unutulmaz olan ilk müşterimin fikrime yatırım yapmak istemesiydi. İkincisi şişe siparişleri verdiğim zamandı. Şişe siparişlerini verdiğimde “evet gerçekten bu sefer oldu” dedim. Üçüncüsü ilk gönderimleri yaptığım zamandı. Kendimi gerçekten çok başarılı hissetmiştim.

İdeal müşterilerinizin kimler olduğunu bilmeniz önemlidir. Bu sayede müşterilerinizi nerede bulacağınızı bilirsiniz.

 

E-ticaret sitesi kurmak isteyen diğer insanlara ne tavsiye edersiniz?

Mağazanızı kurmadan önce fikrinize onay almalısınız. Ve talep oluşturana kadar her şeyi manüel olarak yapmalısınız.

 

Ürün satışından ne kadar kazandınız?

6 ay gibi bir süre zarfında 15 bin TL’ye yakın bir para kazandım. Elde ettiğim bütün karı ürünü geliştirmek için kullanıyorum ( şişelerin üstündeki ürün etiketleri listenin başında yer alıyor ). Şu anda ürünle ilgili haberlerin yayılmasına odaklandım. Elimde harika bir ürün var ve bunu mümkün olduğunca çok insanın bilmesi gerekiyor.

Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyen girişimcelere özel ilham veren yazılar paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir