Seyahat Etmeyi Sevenler İçin En İyi Meslekler

Gezmeyi seviyorsunuz, ancak çok paranız yok mu? Öyleyse hem gezip hem de para kazanmaya ne dersiniz? Gezerek para kazanmanın birçok yolu var. İşte seyahat etmeyi sevenler için 16 farklı iş önerisi:

 

1. İngilizce Öğretmenliği

çeviri-isleri

İngilizce konuşan kişiler, dünyada en çok aranan özelliklerden birine sahipler: İngilizce konuşmak. Basit görünebilir, ancak son derece önemli bir özelliktir bu. Yabancı bir ülkede İngilizce öğretmek sizin kadar öğrencileriniz için de avantajlı bir durumdur. Bu sayede siz de kolaylıkla dünyayı gezebilirsiniz. Bu alanda pek çok iş bulunuyor, ancak bazıları sertifika isteyebilir. Ancak bu da birkaç ay içinde halledilecek bir husus!

 

2. Devletle Alakalı Bir Görevde Çalışmak

ceviri-yaparak-para-kazanmak

Dünyayı gezmek, ama aynı zamanda üniversite diplomasına sahip olmak istiyorsanız, uluslararası ilişkiler benzeri bir bölüm okuyun ve mezun olunca dışişleri ve dış ticaret bakanlıklarından birinde iş bulun. Bu tür görevlerde gideceğiniz yere genelde siz karar veremezsiniz ancak ihtimaller sınırsızdır aynı zamanda. Gerçekten macera arıyorsanız bu iş tam size göre olabilir!

 

3. Turist Rehberliği

seyahat-ve-turizm-is-fikirleri

Girişken, dışa dönük ve dost canlısı biriyseniz turist rehberliği sizin için en uygun meslek olabilir. Yabancı bir ülkede yaşayıp sizin gibi gezmeyi seven insanlara çevreyi tanıttığınızı hayal edin. Konuşkan ve yaşadığınız ülkeyi tutkuyla seven biriyseniz turist rehberliğinden başka seçenek düşünmeyin bile!

 

4. Uçuş Görevlisi

hostes-olmak

Gezmeyi seven insanlar için tanımı son derece açık bir meslek. Bir gün Norveç’te diğer gün Honkong’ta olduğunuzu ve bunu her hafta birkaç kez yaptığınızı bir hayal edin. İnsanları sevmeniz ve havayolları şirketlerinin müşteri hizmeti alanındaki beklentilerini karşılamanız durumunda son derece keyifli olan bu işi yapabilirsiniz. Çılgın çalışma koşullarını ve çılgın bir yaşam tarzını beklemek en doğal hakkınız olacaktır, ancak göründüğü kadar kolay bir meslek değildir bu. Ancak seyahat tutkunlarına göre bir iştir. Siz ve aileniz için indirimli uçak biletleri de cabası!

 

5. Ekolojik Turistlik

seyahat-ederek-para-kazanmak-

Türkiye’de Tatuta adıyla bilinen ve orijinali WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) bu sistemde istediğiniz bir ülkedeki çiftlikte çalışma imkanı sunuluyor. Hem doğal bir ortamda çalışma hem de seyahat etme imkanına kavuşuyorsunuz.

 

6. Dış Ticaret

ithalat-ihracat

Günümüz toplumunda istediğiniz hemen her şeyi ithal ve ihraç edebilirsiniz. Küreselleşmeyle birlikte insanlar her zaman yeni şeylerin peşindeler. Dış ticaret alanında iş yapmak için girişimci bir ruhunuzun olması ve bu özelliğinizden vazgeçmemeniz gerekir. Hem iş hem seyahat fırsatı sunan dış ticaret, adeta bir taşla iki kuş vurma deyiminin somut bir örneği.

 

7. Cruise Gemisinde Çalışmak

cruise-gemisi

Cruise gemilerinde birçok iş imkanı mevcuttur. İyi bir gemiye kapak attığınızda bunun ne kadar şahane bir tecrübe olduğunu ancak o zaman anlarsınız. Dünyayı gezerek para kazanırsınız yani! Ücretsiz yemek ve ücretsiz konaklama dahil buna. Daha ne olsun!

 

8. Kayak ya da Sörf Eğitmenliği

-seyahat-ederek-para-kazanmak

Gezmeyi sevenler için bir diğer popüler seçenek ise mevsimlik sörf ya da kayak eğitmenliğidir. Kanada, Fransız Alpleri gibi yerler bu alanda oldukça meşhurdur. Ancak siz yaz insanıysanız daha sıcak yerlerde sörf dersleri de verebilirsiniz.

 

9. Yatta Çalışmak

yatta-calismak

Süper lüks bir yatta yaşamak ve çalışmak nasıl bir tecrübe diye merak ediyorsanız bu iş tam size göre. Yatta çalışırken iyi maaş alırsınız, ancak son derece uzun ve yorucu çalışma saatleri sizi bekler. Gerçekten gerçek olamayacak kadar şahane bir tecrübe!

 

10. Uluslararası Bir Otel Zincirinde Çalışmak

mobil-otel-1

İnsan genelde yurtdışında çalışmanın kendi ülkelerinde çalışmayla başlayabileceğini gözardı eder. Uluslararası bir otel zincirinde iş bulursanız, otelin başka bir şubesine geçiş yapmak ve gezerek çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

11. Sokak Sanatçılığı

seyahat-ederek-para-kazanmak

Yeteneğiniz varsa dünyanın her yerinde para kazanabilirsiniz. Enstrüman çalabiliyorsanız, jonglörlük yapabiliyorsanız ya da herhangi bir performans sanatına yeteneğiniz varsa bundan para kazanabilirsiniz. Ancak geliriniz belirsiz olur, bazen de kazanç sağlayamazsınız. Ancak sanatınızı seviyorsanız kesinlikle denemeye değer!

 

12. Web Tasarım

grafik-tasarimci-nasil-olunur

Artık tam manasıyla dijital çağda yaşıyoruz. Herkes internetten para kazanabilir. Bu alanlardan en geniş paya sahip olanı ise web tasarım işi. Kod yazmaya göre öğrenmesi daha kolay bir iş. Yaratıcılığı körükleyen bir iş olmasıyla da tatmin edici bir meslek web tasarımcılığı. Denemeye kesinlikle değer!

 

13. Seyahat Danışmanlığı

seyahat-acentasi

Başkaları adına tatil rezervasyonu yapacak kadar seviyorsanız gezmeyi bu iş tam size göre! Üstelik acente olarak ücretsiz tatil ve büyük indirimler kazanma fırsatı da mevcut!

 

14. Fotoğraf ve Video

seyahat-ederek-para-kazanmak

Sürekli yolda olmak istiyorsanız ve fotoğraf-video alanlarında beceriliyseniz dünyayı gezip çektiğiniz filmleri ve videoları online olarak satabilirsiniz. Başlangıçta ufak bir yatırım gerekse de bunu tam zamanlı bir meslek haline getirmek kaçırılmayacak kadar iyi bir fırsat!

 

15. Gezi Yazarlığı

hayalinizdeki-hayat

Sanıldığından çok daha yapılabilir bir iştir gezi yazarlığı. Gezi yazarı olarak günde yüzlerce e-mail alıyorum. İnsanlar nereden başlamak gerektiği ile ilgili tavsiyeler istiyor. Bir yerden başlamak durumundayız hepimiz. Gezi yazarlığına ilk başladığımda, bunu tam zamanlı bir iş olarak yapmak istediğimi biliyordum, ancak bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum. Sonra yazmaya, yazdıklarımı düzeltmeye ve kendi üslubumu bulmaya çalıştım. Bir seferinde biri bana sevdiğin işten para kazanana kadar o işi ücretsiz yapmaya devam etmek gerektiğini söylemişti. Bu sözler kafama kazındı ve yazmaya başladıktan birkaç ay sonra, blogumdan ufak paralar kazanmaya başladım. Zamanla tam zamanlı bir iş ölçülerinde kazanmaya başladım seyahat yazarlığından.

 

16. Freelance İşler

online-is-kurmak

Yukarıdaki mesleklerin dışında hemen her işi “freelance” olarak yapabilir ve aynı zamanda gezebilirsiniz. Dijital çağda, küçük bir şirket kurup freelance çalışarak istenilen yerde yaşamak son derece yaygın artık. Birçok küçük şirket dünyanın farklı yerlerindeki Starbucks’lardan yönetiliyor. Anlayacağınız, iş hayatında ufak çaplı bir devrim yaşanıyor!

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En İyi Meslekleri
Dünyanın En İlginç Para Kazanma Yolları
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir